Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το knox το έχετε ξηλωμένο; Εννοώ το app. Ποια apk να αφαιρέσω; Υπάρχει διαφορά;

Εντωμεταξύ με light χρήση πως γίνεται και η μνήμη είναι κολλημένη στο 1.60;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Εδώ και καιρό χρησιμοποιούσα το ACR για εγγαφή κλήσεων που κάνω με το Note 3 (και τα 2 voice streams)... Δυστυχώς μετά την αναβάθμιση σε KitKat τα πράγματα άλλαξαν και δεν γίνεται πλέον η εγγραφή. Μετά από έρευνα στο play store είδα ότι οι ξένοι από τον Μάιο έχουν πάει σε updates από τους παρόχους. Εμείς ακόμα είμαστε σε baseband version C ενώ πχ. Φιλανδία στο F (βλ. φωτο).

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί είναι θέμα σημαντικό για εμένα η εγγραφή. Μπορούμε να κάνουμε κάποιο update εμείς εκτός Carrier? Τι μπορούμε να κάνουμε για να κάνουμε εγγραφή κλήσεων σε μαμίσιο κινητό (χωρίς ροοτ)...

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]49840[/ATTACH]για πρόσεχε αυτό ...

 

Έφαγα άκυρο στον terminal emulator :p αλλά βρήκα αυτό :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2527268

 

Έκανα με επιτυχία odex όλα τα system/app + system/priv-app. Απλά χρειάστηκε να αφαιρέσω κάποια apk για να φτάσω το ελάχιστο 26% ελεύθερο στον φάκελο system(600mb) που χρειάζεται για να μπορεί να κάνει odex.

 

Έστειλα και mail στον Solo με αυτήν την πρόταση και ελπίζω να το ενσωματώσουν στην καινούργια Rom.

Αν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα άκυρο στον terminal emulator :p αλλά βρήκα αυτό :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2527268

 

Έκανα με επιτυχία odex όλα τα system/app + system/priv-app. Απλά χρειάστηκε να αφαιρέσω κάποια apk για να φτάσω το ελάχιστο 26% ελεύθερο στον φάκελο system(600mb) που χρειάζεται για να μπορεί να κάνει odex.

 

Έστειλα και mail στον Solo με αυτήν την πρόταση και ελπίζω να το ενσωματώσουν στην καινούργια Rom.

Αν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

Είσαι για το xda Γιώργο:)

Link to comment
Share on other sites

Και η Xnote γίνεται ODEXED, θα την κάνω σήμερα και θα σας ενημερώσω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2390162

 

Αν θελήσει κάποιος κατεβάζει το ARMEABI zip το οποίο φλασάρει μέσο recovery και τελικά χρησιμοποιώντας ένα terminal emulator εκτελούμε όποια εντολή θέλουμε ακριβώς όπως τα λέει στο OP.

Το διάβασες καλά?

 

WORKING IN ALL ROM (Froyo, GingerBread, IceCreamSandwich and JellyBean) NOT KITKAT

AOSP

AOKP

CM

PA

PAC

BASE STOCK

ALL!

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα άκυρο στον terminal emulator :p αλλά βρήκα αυτό :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2527268

 

Έκανα με επιτυχία odex όλα τα system/app + system/priv-app. Απλά χρειάστηκε να αφαιρέσω κάποια apk για να φτάσω το ελάχιστο 26% ελεύθερο στον φάκελο system(600mb) που χρειάζεται για να μπορεί να κάνει odex.

 

Έστειλα και mail στον Solo με αυτήν την πρόταση και ελπίζω να το ενσωματώσουν στην καινούργια Rom.

Αν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

 

Ποιο odexer από τα τρία που έχει χρησιμοποιούμε;

Είδες καμία αισθητή βελτίωση;

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Είσαι για το xda Γιώργο:)

 

Για πειραματόζωο ίσως :lol:

 

Το διάβασες καλά?

 

WORKING IN ALL ROM (Froyo, GingerBread, IceCreamSandwich and JellyBean) NOT KITKAT

AOSP

AOKP

CM

PA

PAC

BASE STOCK

ALL!

 

Ναι το είδα απλά εγώ ήθελα να χρησιμοποιήσω την εντολή -csa για να κάνω odex κάποια προγράμματα που μετακίνησα για τη δημιουργία χώρου τα οποία σκόπευα πάλι να επαναφέρω αλλά μου έριξε άκυρο...

 

Ποιο odexer από τα τρία που έχει χρησιμοποιούμε;

Είδες καμία αισθητή βελτίωση;

 

Το 1ο ARMEABI, στην πρώτη κιόλας επανεκκίνηση όλα φόρτωσαν πιο γρήγορα αλλά δε θα το συνιστούσα σε όλους να το δοκιμάσουν γιατί έχει μια διαδικασία μεταφοράς/διαγραφής προγραμμάτων από το φάκελο συστήματος για τη δημιουργία χώρου που όπως προανέφερα δεν ήταν δυνατό να κάνω odex κατ επιλογή.

Edited by Gggggas
Link to comment
Share on other sites

από χθες είμαι με οντεξ κρας ε ναι επιβεβαιώνω ότι είναι η καλύτερη όχι η ποιο όμορφη αλλά σίγουρα άσχημη δεν την λες και είναι πύραυλος.
Link to comment
Share on other sites

από χθες είμαι με οντεξ κρας ε ναι επιβεβαιώνω ότι είναι η καλύτερη όχι η ποιο όμορφη αλλά σίγουρα άσχημη δεν την λες και είναι πύραυλος.
Άντε να βγάλει και ο lean τον 3.9 για να κλείσει το καρέ, χα χα.
Link to comment
Share on other sites

Απλά χρειάστηκε να αφαιρέσω κάποια apk για να φτάσω το ελάχιστο 26% ελεύθερο στον φάκελο system(600mb) που χρειάζεται για να μπορεί να κάνει odex.

Απο το system/app?

Μετακίνηση έκανες στο Data/app ή τα διέγραψες εντελώς?

Έχω 180 μόνο ελεύθερα στο system..

Edited by geoxraslap

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Απο το system/app?

Μετακίνηση έκανες στο Data/app ή τα διέγραψες εντελώς?

 

Μπορείς να κάνεις μετακίνηση κάποια μεγάλα apk όπως το xnote battery.apk το οποίο πιάνει 90mb. Απλά τα αρχεία που θα μετακινήσεις δε θα μπορέσουν να γίνουν odex.

Για όσους ίσως δεν καταλάβανε, αρχικά έχουμε ελεύθερο 350+mb στον φάκελο system τα οποία πρέπει να κάνουμε 600 για να μπορέσει να ξεκινήσει το odex. Άρα ότι μετακινούμε για να κάνουμε χώρο δε μπορεί να γίνει odex.

Για να δω τι μπορώ να μετακινήσω κοίταξα τα περιεχόμενα της Rayman v14 light rom η οποία είναι μόλις 900+mb.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2718684

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα lean kernel 3.8 σε xnote 20 βλέπω ότι κοιμούνται οι πυρήνες για την ώρα. Αναφορά σε λίγες μέρες όπου θα γίνει και η χρήση
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με λειν 4 μερες τωρα μια χαρα μηδενιζουν οι πυρηνες απλα η xnote 20 μου κανει νερα τωρα τελευταία. 2φορες μου κολλησε το κινητο μετα απο reboot και 2 φορες μου εχασε επαφες απο συγχρονισμό.
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτήσεις. Η μία είναι αν η xnote κάνει οτα αναβάθμιση και η δεύτερη είναι πως περνάω τις επαφές μου που είναι αποθηκευμενες στο τηλ στο συγχρονισμό του google
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.έβαλα crash τελευταία με λεαν κερνελ την εκανα και οντεξ.ή τελευταία κρασ είναι βασισμένη στο τελευταίο φιρμγουερ gnh1.Έπρεπε να περάσω και τα αντίστοιχα μόντεμ και μπουτλοαντερ? Είμαι με gnh1.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.έβαλα crash τελευταία με λεαν κερνελ την εκανα και οντεξ.ή τελευταία κρασ είναι βασισμένη στο τελευταίο φιρμγουερ gnh1.Έπρεπε να περάσω και τα αντίστοιχα μόντεμ και μπουτλοαντερ? Είμαι με gnh1.
Μάλλον NG1 εννοείς και εγώ αυτό έχω δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

Καλά odex πάει σφαίρα:) έχουν πάθει πλάκα όσοι την κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτήσεις. Η μία είναι αν η xnote κάνει οτα αναβάθμιση και η δεύτερη είναι πως περνάω τις επαφές μου που είναι αποθηκευμενες στο τηλ στο συγχρονισμό του google

αυτόματες όχι δεν κάνει αλλά μπορείς εσύ να δεις από ειδική εφαρμογή που έχει αν υπάρχει κάτι νέο.

για επαφές πας ρυθμίσεις /γενικα/λογαριασμοί /Google και διαλέγεις συγχρονισμό επαφές

Μάλλον NG1 εννοείς και εγώ αυτό έχω δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

Καλά odex πάει σφαίρα:) έχουν πάθει πλάκα όσοι την κάνανε.

μόνο πλάκα μα καλά πόσες φορές θα το πούμε επιτέλους το ότι έγινε ακόμα καλύτερο...χαχαχ ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σος εκανα @#@#@ και εβαλα να φλασαρω μια ρομ MIUI στο κινητο η οποια δεν μπορει να εγκατασταθει και τωρα στην sd card δεν εχω αλλη ρομ.

Πρεπει να φλασαρω με οντιν την στοκ ετσι δεν ειναι?

Εχει κανεις κανενα λινκ για να την κατεβασω?

Ειναι επειγον παιδια.ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γινεται καπως απο download ή recovery να αναγνωριστει η συσκευη απο το πισι για να του περασω την προηγουμενη miui που δουλευε?

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σος εκανα @#@#@ και εβαλα να φλασαρω μια ρομ MIUI στο κινητο η οποια δεν μπορει να εγκατασταθει και τωρα στην sd card δεν εχω αλλη ρομ.

Πρεπει να φλασαρω με οντιν την στοκ ετσι δεν ειναι?

Εχει κανεις κανενα λινκ για να την κατεβασω?

Ειναι επειγον παιδια.ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γινεται καπως απο download ή recovery να αναγνωριστει η συσκευη απο το πισι για να του περασω την προηγουμενη miui που δουλευε?

 

Γιατί πρέπει να είναι stock?

Εγώ θα δοκίμαζα :

Κλείσε το κινητό, στη χειρότερη βγάλε του τη μπαταρία. Μπες recovery με το συνδυασμό των τριών πλήκτρων. Κάπου μέσα θα σου έχει την επιλογή mount USB storage, ή κάτι τέτοιο. Σύνδεσε το με το pc και θα το δει σαν εξωτερικό σκληρό. Αντέγραψε τη rom (τη σωστή αυτή τη φορά). Καπάκι μείνε recovery, κάνε όλα τα wipe, και πέρνα τη rom που αντέγραψες.

Εναλλακτικά, αν δε βρίσκεις τρόπο να περάσεις τη ρομ όσο η κάρτα είναι μέσα στο κινητό, βγάλε την κάρτα και χρησιμοποίησε Card reader για να αντιγράψεις τη ρομ.

 

Για περισσότερη λεπτομέρεια googlαρε τη recovery σου και την επιλογή usb storage ή κάτι τέτοιο, για να λύσεις το πιο σημαντικό πρόβλημα που είναι να βάλεις τη ρομ στην κάρτα. Πιστεύω να βοήθησα.

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

κανω αυτο που μου λες αλλα στο my computer μου το βγαζει σαν cd drive (e) .περιεργο.μολις βγαζω το usb φευγει

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν μου αναγνωριζει την sd card σαν σκληρο

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Τελικα crash 17 με lean kernel και odex ειναι ο απολυτος συνδυασμος. Φισεκι εγινε το τηλ. Βραχος και η μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Τελικα crash 17 με lean kernel και odex ειναι ο απολυτος συνδυασμος. Φισεκι εγινε το τηλ. Βραχος και η μπαταρια
χαχα απάτησες τον solo.
Link to comment
Share on other sites

αυτόματες όχι δεν κάνει αλλά μπορείς εσύ να δεις από ειδική εφαρμογή που έχει αν υπάρχει κάτι νέο.

για επαφές πας ρυθμίσεις /γενικα/λογαριασμοί /Google και διαλέγεις συγχρονισμό επαφές

 

μόνο πλάκα μα καλά πόσες φορές θα το πούμε επιτέλους το ότι έγινε ακόμα καλύτερο...χαχαχ ..

 

Araditsas το κιν κάνει συγχρονισμό κανονικά με το Google αλλά για κάποιο λόγο συγχρονίζει τον κατάλογο όσες επαφές είναι εξαρχής αποθηκευμενες στο Google και όχι στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Τελικα crash 17 με lean kernel και odex ειναι ο απολυτος συνδυασμος. Φισεκι εγινε το τηλ. Βραχος και η μπαταρια

 

Αμάν ρε παιδιά. Δεν έχει λίγες μέρες που έστησα την x-note και τώρα με βάζετε σε πειρασμό. Η ρομ του crash έχει αλλαγή dpi;

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...