Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το έχω ένα μήνα περίπου και είμαι εντυπωσιασμένος, έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ tab και λάπτοπ σπίτι. Δεν έχω δει να κολλάει πουθενά ακόμα και μαμά μορφή.

Θα μου άρεσε να το τουμπανιασω λίγο ακόμα, αλλά φοβάμαι το θέμα εγγύησης.

Βλέπεις είμαι εξωτερικό, τη συσκευή την πήρα εδώ μέσω Tmobile, και αν κάτι πάει στραβά δεν είμαι σε θέση να τα βγάλω πέρα με τους γερμανούς σε θέματα εγγύησης συμβόλαιου κτλ .

Δεν έχω αμφιβολία ότι από εδώ θα έβρισκα πιο καλή υποστήριξη σε software θέματα, αλλά αν κάτι γίνει σε επίπεδο υλικού...;

 

Αν είχες να αναφέρεις τρία μεγάλα κέρδη, πλεονεκτήματα που διαπίστωσες μετά το root, πια θα ήταν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το έχω ένα μήνα περίπου και είμαι εντυπωσιασμένος, έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ tab και λάπτοπ σπίτι. Δεν έχω δει να κολλάει πουθενά ακόμα και μαμά μορφή.

Θα μου άρεσε να το τουμπανιασω λίγο ακόμα, αλλά φοβάμαι το θέμα εγγύησης.

Βλέπεις είμαι εξωτερικό, τη συσκευή την πήρα εδώ μέσω Tmobile, και αν κάτι πάει στραβά δεν είμαι σε θέση να τα βγάλω πέρα με τους γερμανούς σε θέματα εγγύησης συμβόλαιου κτλ .

Δεν έχω αμφιβολία ότι από εδώ θα έβρισκα πιο καλή υποστήριξη σε software θέματα, αλλά αν κάτι γίνει σε επίπεδο υλικού...;

 

Αν είχες να αναφέρεις τρία μεγάλα κέρδη, πλεονεκτήματα που διαπίστωσες μετά το root, πια θα ήταν;

Σε καταλαβαινω φιλε μου, ειδικα εφοσον εισαι στο εξωτερικο.

Και εγω πλεον σπιτι εχω καταργησει tab και laptop.

3 πλεονεκτηματα??...μμμ λοιπον:

1). Περνας οτι ρομ θελεις...και πλεον δεν εχεις οτι σου σερβιρει η μαμα...Αυτο για εμενα ειναι και το πιο βασικο: κατι αναλογο με windows vs. linux...ή android vs. iphone. Θελω να αποφασιζω εγω για εμενα...και να μην αρεσκομαι σε black boxes.

2). Σετταρεις το κινητο σου οπως θελεις εσυ...να δουλευεις οσο γρηγορα θες, οσο οικονομικα απο μπαταρια θες εσυ...εχεις την απολυτη ελευθερια.

3). Last but not least, η χαρα του να πειραματιζεσαι...η χαρα του να ανακαλυπτεις εσυ πραγματα...η χαρα του να φτιαχνεις και.να χαλας...

 

Ειναι μεγαλο πραγμα να ξεκλειδωνεις το τηλεφωνο σου...αν δεν ηταν, η μαμα θα το κρατουσε στην εγγυηση του και δεν θα εβγαζε τοσα συστηματα (βλ. Knox) για να ελεγχει ποιος το ρουταρει...και μονο η λεξη "ελεγχει" ειναι τραγικη και εγω δεν τη δεχομαι...προφανως και εχει χασουρα...ποιος θα αγορασει το επομενο κινητο με επεξεργαστη στα 2.5 η 2.6 GHz...οταν αυτο που εχουμε φθανει ευκολα και με ασφαλεια στα 2.8 GHz???.... :cool:

Ποιος θα παει να αγορασει τη νεα σουπερ-ντουπερ μπαταρια οταν μπορει να εξοικονομησει χρονο και ενεργεια μειωνοντας την ισχυ των CPUs οταν ειναι κλειστη η οθονη???...και αλλα πολλα τετοια???

Edited by CostasChem
S8+
Link to comment
Share on other sites

τριτη μερα με Lean kernel...

 

6 ωρες οθονη και ειχα ακομη 18%...

ανετα εβγαζα εφτα ωρες στο χαλαρο...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε φιλε μου ειμαι τριτη μερα με τον lean....

 

:)

 

πιστευω θα φτασω τετοια νουμερα...

για την ωρα το πανηγύρι συνεχίζεται....:)

44% !!!!

 

εχω μεινει αφωνος..

Μεχρι το 90% ήμουν με στοκ ρυθμίσεις, μετά έκανα αυτές που προτείνει ο σεφ

Synapse:

- Max screen OFF scaling freqency = 652 MHz

- Touch boost high freq = 1574 MHz

- Touch boost low freq = 960 MHz

- Intelli-Hotplug = enable

- sched_mc_power_savings = 2:Aggressive

- Gentle fair sleepers = enabled

και είπα να κάνω την σύγκριση με τους δικούς σου χρόνους ,εχω τον skyhigh και όπως βλέπουμε οι διαφορές είναι ελάχιστες. Οπότε όλοι οι νέοι κέρνελ είναι πως θα κάτσουν σε κάθε συσκευή.

Οθόνη -2 auto και πρώτη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε απλα η διαφορα φαινεται μετα την δευτερη και ακομη καλυτερα τριτη μερα...

 

εγω στην αρχη που αλλαζα κερνελ-οπως ειπα-καθε 3 ωρες δεν καταλάβαινα τιποτα..!:lol:

με τον τελευταιο μαλιστα LeaN στην αρχη τρόμαξα...

 

τωρα ομως οπως ειδες κάθισε απιστευτα στο κινητο μου πανω!

εχω ξεχασει που ειναι ο φορτιστής:lol::lol:(βλεπω πλεον και σίριαλ ταινίες κτλ απο το τερατακι μου..:) )

δεν το πειραζω με τιποτα τωρα:lol::p

 

συμφωνω παντως σε αυτο που λες..ολοι οι κερνελ πανω κατω τα ιδια νουμερα βγάζουν..

απλα θελει χρονο για να τεσταρεις πως και αν έκατσαν σωστα στην συσκευη σου...;)

θεωρω οτι με Lean θα χτυπήσω ετσι οπως παει πανω απο 7 ωρες οθονη...:)

Link to comment
Share on other sites

 

 

θεωρω οτι με Lean θα χτυπήσω ετσι οπως παει πανω απο 7 ωρες οθονη...:)

Το επτάωρο το έχεις χαλαρά.

Αλλά νομίζω ότι ο skyhigh και ο ultimate είναι λίγο πιο γρήγοροι από του lean.

Βέβαια παίζει και μεγάλο ρόλο και η ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Το επτάωρο το έχεις χαλαρά.

Αλλά νομίζω ότι ο skyhigh και ο ultimate είναι λίγο πιο γρήγοροι από του lean.

Βέβαια παίζει και μεγάλο ρόλο και η ρομ.

 

sky προτεινεις με τις ρυθμισεις του dev για μπαταρια ετσι?

(ψήνομαι τωρα μαμοτι μου :lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

sky προτεινεις με τις ρυθμισεις του dev για μπαταρια ετσι?

(ψήνομαι τωρα μαμοτι μου :lol::lol::lol: )

Κοίτα σε εμένα ο lean δεν κάθισε πότε καλά.

Αλλά ο skyhigh σε σχέση με τον ultimate είναι ίδιοι σε ταχύτητα.

Τώρα σε μπαταρία πιστεύω ότι ο skyhigh είναι καλύτερος και μιλάω πάντα σε μαμά ρυθμίσεις.

Οι ρυθμίσεις που δίνει ο σεφ δεν χάνεις πουθενά σε ταχύτητα αλλά εγώ που το δοκίμασα χωρίς ενεργοποιημένο το hotplug είναι ένα μισό κλικ ποιο γρήγορος.

Απλά οι πυρήνες πέφτουν στα 300 mhz και δεν μηδενίζουν αλλά μην φανταστείς ότι γλυτώνεις και καμιά τρελή μπαταρία (ψυχολογικό είναι το θεμα:lol:).

Link to comment
Share on other sites

όλα ψυχολογικά είναι τελικά χαχαχαχ

και εγώ 3 μέρα με λειν 30 ώρες ανοιχτό 3 ώρες οθόνη 50 % μπαταρία.

δεν θέλω τίποτα άλλο προχθές έβγαλα 7 ώρες και 27 λεπτά οθόνη.

αυτό που θα με κάνει να αλλάξω είναι κάτι σαν νέα βάση η αναβάθμιση σημαντική.

πάντως από ρομ έχουν παγώσει τα πράγματα πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια που έχω την ίδια ρομ πάνω από 1 μήνα χάχα φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε εμένα ο lean δεν κάθισε πότε καλά.

Αλλά ο skyhigh σε σχέση με τον ultimate είναι ίδιοι σε ταχύτητα.

Τώρα σε μπαταρία πιστεύω ότι ο skyhigh είναι καλύτερος και μιλάω πάντα σε μαμά ρυθμίσεις.

Οι ρυθμίσεις που δίνει ο σεφ δεν χάνεις πουθενά σε ταχύτητα αλλά εγώ που το δοκίμασα χωρίς ενεργοποιημένο το hotplug είναι ένα μισό κλικ ποιο γρήγορος.

Απλά οι πυρήνες πέφτουν στα 300 mhz και δεν μηδενίζουν αλλά μην φανταστείς ότι γλυτώνεις και καμιά τρελή μπαταρία (ψυχολογικό είναι το θεμα:lol:).

 

:lol::lol::lol::lol:

 

ok οποτε δεν το πειραζω....

 

όλα ψυχολογικά είναι τελικά χαχαχαχ

και εγώ 3 μέρα με λειν 30 ώρες ανοιχτό 3 ώρες οθόνη 50 % μπαταρία.

δεν θέλω τίποτα άλλο προχθές έβγαλα 7 ώρες και 27 λεπτά οθόνη.

αυτό που θα με κάνει να αλλάξω είναι κάτι σαν νέα βάση η αναβάθμιση σημαντική.

πάντως από ρομ έχουν παγώσει τα πράγματα πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια που έχω την ίδια ρομ πάνω από 1 μήνα χάχα φοβερό.

 

φιλε τι αλλο θελουμε...:)

 

7ωρο οθονη ανοιχτή και κινητο ανοιχτό πανω απο 24ωρο....

τι να λεμε τωρα....

(εννοειται greenify και ολα τα σχετικα...)

 

δεν υπαρχει το νοτελι...

Link to comment
Share on other sites

πάντως από ρομ έχουν παγώσει τα πράγματα πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια που έχω την ίδια ρομ πάνω από 1 μήνα χάχα φοβερό.

Το τηλέφωνο επειδή είναι τούμπανο κατασταλάζεις σε μια ρομ η οποία είναι δοκιμασμένη και μετά παίζεις με κέρνελ.

Παλιά αλλάζαμε ρομ κάθε δύο ώρες γιατί έβγαινε κάτι νέο και όντως το τηλέφωνο πήγαινε καλύτερα.

Τώρα να αλλάζεις ρομ σε αυτήν την συσκευή είναι χάσιμο χρόνου, εδώ αλλάζουμε κερνελ και κάνουμε καμία ωρίτσα να τον στήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο επειδή είναι τούμπανο κατασταλάζεις σε μια ρομ η οποία είναι δοκιμασμένη και μετά παίζεις με κέρνελ.

Παλιά αλλάζαμε ρομ κάθε δύο ώρες γιατί έβγαινε κάτι νέο και όντως το τηλέφωνο πήγαινε καλύτερα.

Τώρα να αλλάζεις ρομ σε αυτήν την συσκευή είναι χάσιμο χρόνου, εδώ αλλάζουμε κερνελ και κάνουμε καμία ωρίτσα να τον στήσουμε.

 

 

ετσι ακριβως:):):)

 

αραδιτσα φιλε στο πρωτο θηρίο αλλαζαμε ρομ καθε μια ωρα γιατι η συσκευή ειχε "θεματα"...:)

εκει ναι εβλεπες διαφορά...

 

εδω τι ρομ να βγει και τι να αλλαξεις...

 

βαζεις μια x-note ρυθμίζεις σωστα τον κερνελ η τελος παντων βρισκεις τον σωστο κερνελ για την συσκευη σου και καθάρισες για μηνες...μην πω χρονια...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι διάρκεια είναι αυτή ρε παιδιά, εμένα δε κρατάει τόσο με τίποτα.. μαμά λέμε

 

Γιατί τόση διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Τι διάρκεια είναι αυτή ρε παιδιά, εμένα δε κρατάει τόσο με τίποτα.. μαμά λέμε

 

Γιατί τόση διαφορά;

 

 

το πες μονος σου...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτό το κατάλαβα, αλλά τι είναι ακριβώς που κάνει τη διαφορά; τι αλλάζει δηλαδή low level που μειώνει την κατανάλωση;
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτό το κατάλαβα, αλλά τι είναι ακριβώς που κάνει τη διαφορά; τι αλλάζει δηλαδή low level που μειώνει την κατανάλωση;
Με απλά λόγια ,στο τηλέφωνο σου τρέχει πολύ σαβούρα από πίσω και δεν μπορείς να κάνεις κάτι χωρίς root.

Μόνο root αν κάνεις και αδρανοποίησης κάποιες εφαρμογές και ρυθμίσεις min το επεξεργαστή 300mhz (πιστεύω να έχεις 4.4) η διαφορά που θα δεις θα ειναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ένα άλλο κουφό χτες.

Επιβεβαιωμένο αλλά δεν είχα/έχω τρόπο να το ανεβάσω κάπως.

4.4.2 ροοτ και ξηλωμένο πολύ bloatware.

 

Από 68% η μπαταρία έκανε μπροστά στα μάτια μου ένα βήμα προς τα πάνω στο 69%!

 

Μπορεί να χει κάποια σχέση θα πείτε με καλιμπράρισμα κλπ. Αλλά το κινητό είναι καινούργιο 2-3 μηνών και η απόδοση της είναι σε άριστα επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ένα άλλο κουφό χτες.

 

Από 68% η μπαταρία έκανε μπροστά στα μάτια μου ένα βήμα προς τα πάνω στο 69%!

 

Μπορεί να χει κάποια σχέση θα πείτε με καλιμπράρισμα κλπ. Αλλά το κινητό είναι καινούργιο 2-3 μηνών και η απόδοση της είναι σε άριστα επίπεδα

Μάλλον ενεργοποίησες την εντολή να φορτίζει με τον ήλιο:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτό το κατάλαβα, αλλά τι είναι ακριβώς που κάνει τη διαφορά; τι αλλάζει δηλαδή low level που μειώνει την κατανάλωση;

 

 

φιλε μπορεις να πεταξεις απιστευτη σαβουρα εξω με ροοτ.....

 

και γενικα εχεις πληρη ελέγχο του κινητου σου...

 

οτι και να λεμε μαμα Note 3 με root note 3 οι διαφορες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.....

 

επισης και ο κερνελ κανει την διαφορά....:)

Link to comment
Share on other sites

SOS !! HELP ME :)

 

εκανα ροοτ και πηγα να περασω ροομ σ5 . τα πραγματα δεν πηγαν καλα οπως το περιμενα :p και τλκ επακαν φακτορυ .

ειχα παρει μπακ απ στο κιεσ πριν το ροοτ. τςρα μου λεει verify apps ..?? με νοιαζουν οι επαφες γιατι ενω μου συχρονιζει ολεσ τις επαφεσ στο google δεν μου βγαζει αριθμο !! τι να κανω !!!! prepei na τις επαναφερω

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξες τον έσκισες και αυτόν:lol:

 

Τι να κανω αφου τα ξερεις τωρα...τωρα παμε για μπαταρια με τις ρυθμισεις που δινει ο σεφ αλλα χωρις το inteli hotplug αν και νομιζω θα πιασω 7 ωρες οθονη ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ χωρίς να αλλάξω kernel να πειράξω τον μαμα; να βάλω ελάχιστα mhz 300 δηλαδή με κάποια εφαρμογή και αν ναι με ποια, ώστε να έχω καλύτερη αυτονομία;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ χωρίς να αλλάξω kernel να πειράξω τον μαμα; να βάλω ελάχιστα mhz 300 δηλαδή με κάποια εφαρμογή και αν ναι με ποια, ώστε να έχω καλύτερη αυτονομία;

Δεν νομιζω φιλε μου...

S8+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...