Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά σίγουρα ισχύει το παραπανω;Στο note 2 ήταν διαφορετικά. Από τη στιγμή που το status έγραφε modified και όχι normal ,δεν έπαιρνε OTA και έπρεπε να περάσεις το καινούργιο firmware με ODIN

 

Σωστά τα λες αλλά με triangle away γινόταν official. Τώρα εμείς με wanam xposed με μαμα κέρνελ γίνεται official. Ο wanam λέει πως δεν πρέπει να έχει πειραχτεί το framework για να δουλέψει το πρόγραμμά του που άμεσα σημαίνει όχι custom rom.. παρόλα αυτά εγώ που έχω τη Civz περνώντας από πάνω τον στοκ κερνελ μου αλλάζει σε official.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστά τα λες αλλά με triangle away γινόταν official. Τώρα εμείς με wanam xposed με μαμα κέρνελ γίνεται official. Ο wanam λέει πως δεν πρέπει να έχει πειραχτεί το framework για να δουλέψει το πρόγραμμά του που άμεσα σημαίνει όχι custom rom.. παρόλα αυτά εγώ που έχω τη Civz περνώντας από πάνω τον στοκ κερνελ μου αλλάζει σε official.

 

Μπορεις να ανεβασεις τον sτock kernel να τον εχουμε αν γινει κατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να δω αν έχει γράψει ο Knox?

 

Volume Down + Home Button + Power Button

 

Μόλις το νοιώσεις να κάνει το τρέμουλο του boot αφήνεις το power και θα σε βγάλει σε download mode και περιμένει να πατήσεις Volume UP.. το πατάς και εκεί βλέπεις τα πάντα.

 

Μπορεις να ανεβασεις τον sτock kernel να τον εχουμε αν γινει κατι!!!

 

N9005XXUDMJ7_Kernel.tar

 

Είναι ο MJ7 στοκ κέρνελ.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Volume Down + Home Button + Power Button

 

Μόλις το νοιώσεις να κάνει το τρέμουλο του boot αφήνεις το power και θα σε βγάλει σε download mode και περιμένει να πατήσεις Volume UP.. το πατάς και εκεί βλέπεις τα πάντα.

 

 

 

N9005XXUDMJ7_Kernel.tar

 

Είναι ο MJ7 στοκ κέρνελ.

Σ ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει για κάποιους να ειναι μια κοινή γνώση αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος και γιαυτο ρωτώ:

Το custom recovery (όποιο τελικά μπορεί να είναι αυτό...) το φλασάρουμε με το Odin 3.09?

Αν ναι που βάζουμε το αρχείο?

Στο PDA?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μπορει για κάποιους να ειναι μια κοινή γνώση αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος και γιαυτο ρωτώ:

Το custom recovery (όποιο τελικά μπορεί να είναι αυτό...) το φλασάρουμε με το Odin 3.09?

Αν ναι που βάζουμε το αρχείο?

Στο PDA?

 

Και εγώ θέλω έναν οδηγό με το τι πρέπει να κατεβάσω και πως να το περάσω για να έχω ρεικοβερι.

Και πια είναι η καλύτερη ρομ για να ξεκινήσω κάτι να αξίζει όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά μόνο με stock kernel γιατί αν βάλεις άλλον kernel δεν μπορεί το wanam να σου κανει το system status official για να έχεις OTA updates.

Βασικά για να έχουμε OTA πρέπει να έχουμε απλά ροοτ πάνω στη stock rom

φιλε BlueChris νομζω οτι οταν κανεις root το OTA update νομιζω δεν λειτουργει,παρολο που μπορει να εχεις official rom. Στο S4 δενεπαιζε σιγουρα. Εγκαταστωντας το c user γινεται motification sto system οποτε OTA δεν μπορει να λειτουργησει. Μπορει να κανω λαθος για το Note 3.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω έναν οδηγό με το τι πρέπει να κατεβάσω και πως να το περάσω για να έχω ρεικοβερι.

Και πια είναι η καλύτερη ρομ για να ξεκινήσω κάτι να αξίζει όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ..

Καλυτρη rom official παντα ομως με root . Αποψη μου βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω έναν οδηγό με το τι πρέπει να κατεβάσω και πως να το περάσω για να έχω ρεικοβερι.

Και πια είναι η καλύτερη ρομ για να ξεκινήσω κάτι να αξίζει όμως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ..

 

Εγώ κατέληξα με τη CIVZ που είναι stock deodexed και zip aligned και έχει aroma installer που διαλέγεις το θες να μπει από τα Samsung προγράμματα.

 

Το cwm το περνάς με Odin.

 

 

 

 

 

φιλε BlueChris νομζω οτι οταν κανεις root το OTA update νομιζω δεν λειτουργει,παρολο που μπορει να εχεις official rom. Στο S4 δενεπαιζε σιγουρα. Εγκαταστωντας το c user γινεται motification sto system οποτε OTA δεν μπορει να λειτουργησει. Μπορει να κανω λαθος για το Note 3.

 

 

Πρέπει να έχεις system status official και παίζει αν και το OTA είναι άχρηστο αφού οι custom Rom είναι πάντα τελευταίες εκδόσεις

 

 

 

 

Καλυτρη rom official παντα ομως με root . Αποψη μου βεβαια.

 

Σωστό απλά κατιτις παραπάνω το θες

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να δωσει μια λιστα απο κερνελ που υπαρχουν για το note 3 ενδιαφερομαι ιδιαιτερα για yank abyss και perseus

 

Για αρχη ψαχνεις εδω(http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/orig-developmentΕγω σημερα απο το πρωι δοκιμαζω αυτον(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2488082)...με πολυ καλες εντυπωσεις για αρχη!Προσοχη ποιο αρχειο θα κατεβασουμε ,πρεπει να εχει καταληξη eur!!

Edited by flhti
Link to comment
Share on other sites

Στους xda ο abyss ειναι μπαναρισμενος.. και ο perseus ειπε πως δεν θα στηριξει n9005.. οποτε μονο ο yank μενει... αλλα δεν τον βρισκω πουθενα οποτε μαλλον δεν εβγαλε... για τους αλλους φιλε ειμαι λιγο επιφυλακτικος.. Μολις περασα τον abyss ειναι permissive και τον βρηκα σε site εκτος τον xda.

http://www.nonsolosmartphone.it/abyssn3-kernel-sm-n0-5-t7846.html αν ενδιαφερεται κανεις. ΠΡΟΣΟΧΗ Ειναι για Mj6 ρομ και πανω . Μπορειτε να χαμηλωστε την συχνοτητα του επεξεργαστη σας με το setcpu αν θελετε για περισσοτερη μπαταρια.

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτός δουλεύει αψογα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2540246

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Στους xda ο abyss ειναι μπαναρισμενος.. και ο perseus ειπε πως δεν θα στηριξει n9005.. οποτε μονο ο yank μενει... αλλα δεν τον βρισκω πουθενα οποτε μαλλον δεν εβγαλε... για τους αλλους φιλε ειμαι λιγο επιφυλακτικος.. Μολις περασα τον abyss ειναι permissive και τον βρηκα σε site εκτος τον xda.

http://www.nonsolosmartphone.it/abyssn3-kernel-sm-n0-5-t7846.html αν ενδιαφερεται κανεις. ΠΡΟΣΟΧΗ Ειναι για Mj6 ρομ και πανω . Μπορειτε να χαμηλωστε την συχνοτητα του επεξεργαστη σας με το setcpu αν θελετε για περισσοτερη μπαταρια.

http://yank555-lu.net/

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτός δουλεύει αψογα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2540246

 

Το ειδα χθες. Δεν τον δοκιμασα γτ ειμαι λιγο κομπλεξικος με τους κερνελ. Και να σου πω την αληθεια τους φοβαμαι και λιγο... μεσα απο το κινητο αν θελω να τον κανω modify το κανω με terminal?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,το cwm recovery που το βάζουμε στο Odin? Στο PDA ?

 

Φιλε μου το βαζεις στο pda και το φλάσαρεις.. το κανεις tar αρχειο αν ειναι zip με extract.btw μπορεις να λασαρεις recovery με cwm manager για cwm και goomanager για twrp. Προσωπικα ειμαι στον permissive τον twrp. Αν θυμαμαι καλα στο 3x.x odin μπορεις να φλασαρεις τα παντα στο pda

 

 

 

Ευχαριστω για το λινκ!

 

 

Bluechris ο κερνελ του wonderchild τον εβαλα να τον δω και αυτον .. δοκιμασα να κανω benchmark test και μαυρισε η οθονη δεν εκανε τπτ .. εβγαλα την μπαταρια και το 3αναδοκιμασα η καταληξη ηταν η ιδια . τι γινεται με αυτο φιλε μηπως ξερεις ?

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό παιδιά τα φώτα σας :

Εγκατέστησα Cf root χθες και όλα καλά.. (οκ, μου έβγαλε status : custom αλλά αναμενόμενο).

Εγκατέστησα και το Greenify (paid edition με full control) και έκανα ένα προκαταρκτικό hybernation κάποιων εφαρμογών (facebook και κάποιες του συστήματος που η free έκδοση του greenify δεν μπορεί να κάνει - νομίζω ότι αξίζει η αγορά του)..

Εγκατέστησα και το titanium backup και το wanam xposed χωρίς να το έχω δουλέψει έως τώρα πολύ και είδα ότι αφορά κάποια tweeks σε διάφορα πεδία της rom (notification panel, κλπ κλπ.). Ερώτηση προς τους κατέχοντες :

- Για το greenify έχω ενεργοποιήσει όλα τα experimental features εκ των οποίων λέει ότι ακόμα και να παγώσεις εφαρμογές που απαιτούνται να τρέχουν στο παρασκήνιο (viber, messenger κλπ.) μπορείς να έχεις push notifications.. Δεν το έχω τεστάρει αυτό, οπότε αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας μου πει κατά πόσο μπορώ να παγώσω και αυτές τις εφαρμογές ή αν τυχόν υπάρχει κάποια λίστα με εφαρμογές που μπορείς δοκιμασμένα και άφοβα να τις βάλεις σε hybernation mode?

- Για το wanam xposed εκτός από την κατάσταση που τη γύρισα σε official (δεν ξέρω πώς να το πιστοποιήσω αυτό με άλλον τρόπο εκτός του να μπουτάρω σε download mode) μπορεί κάποιος να μου πει ποιά από όλα αυτά τα tweaks που έχει δουλεύουν απρόσκοπτα στο κινητό μας και είναι χρήσιμα και εφετζίδικα? :p

- Κάποιες άλλες εφαρμογές - features που μπορούμε να εγκαταστήσουμε στο κινητό μας και θεωρούνται σαν "must have" για rooted συσκευές?

 

Πάντως να πω την αλήθεια το κινητό πλέον αναπνέει καθώς απελευθερώνεται από το bloatware της Samsung και της Google..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ταλαιπωρια 1 μηνα και 2 φορες στη smartec ση,ερα το παρελαβα με νεα πλακετα . μου την αντικατεστησαν . πιστευω το προβλημα με το wifi να μην εμφανιστει ξανα!
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ταλαιπωρια 1 μηνα και 2 φορες στη smartec ση,ερα το παρελαβα με νεα πλακετα . μου την αντικατεστησαν . πιστευω το προβλημα με το wifi να μην εμφανιστει ξανα!

 

 

Τι προβλημα είχε γιατί και εμένα μου κάνει κάτι κουλα ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι το θελα και το γραψα τρελαθηκαν χτυπησαν ολοι 1.5 ghz. Τεσπα φιλε θελω να μου πεις λιγο settings για να δουλεψω στα 2ghz. Αν εχεις τον χρονο.

Τα cpu τρελαθηκαν επειδη εκλεισα το hotplug driver stock.. το εχει recomended αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...