Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

 

Ημουν κατοχος iphone 4s το οποιο και εκλαπη πριν μια βδομαδα :mad: και τωρα ψαχνω κινητο.Η πρωτη μου σκεψη ειναι iphone αλλα μια το γεγονος οτι θα αργησει (και δεν μπορω να μεινω με μια αηδια που εχω τωρα προχειρη) ,μια η τιμη που θα ειναι πανακριβο, εχω αρχισει και στρεφομαι σε αλλες λυσεις.

Μια απο αυτες ειναι το note3 καθως το βρισκω σε "σκρουτζομαγαζα" γυρω στα 420€.Το προβλημα μου ειναι οτι σιχαινομαι το ui της samsmung.Με αρρωσταινει.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Υπαρχει τροπος αλλαγης του Ui στα settings και γενικα με καποιο theme χωρις να χρειαστει να flasharω καποια ρομ?(ειχα παλαιοτερα samsung galaxy 1 και η εμπειρια μου ηταν τραυματικη.Αυτα τα μουντα χρωματα με ενοχλουν.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αμα μπορεις να αλλαξεις τον τροπο που μπαινεις στο multitasking καθως το παρατεταμενο πατημα του home button δεν νομιζω πως θα με βολευει.Διπλο πατημα ισως οπως στο iphone?

Τελος ηθελα να ρωτησω αν το φλασαρισμα ειναι απαραιτητο καθως στο galaxy 1 που ειχα η στοκ ρομ ηταν απαραδεκτη.Ακουω για cyanogen11.Υπαρχει καπου προχειρος οδηγος?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τις περιεργες ερωτησεις αλλα πραγματικα εδω και μια βδομαδα δεν μπορω να αποφασισω τι να παρω...

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Το UI στα settings θα παραμένει πάντα αυτό που έχει η ROM αλλά το multitasking είναι ευκολότερο από ότι στο ios. Σε γενικές γραμμές θα πρότεινα αγορά ios μεταχειρισμένη συσκευή λόγω συνήθειας αλλά και τα android είναι πλέον αξιόλογα αφού ξεκινούν σχεδόν με τετραπύρηνα.
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

@barrcode

Να ενημερώσω/υπενθυμίσω οτι υπάρχει σχετικό θεμα που αφορά την επιλογή μιας συσκευής ,και εκεί σίγουρα θα σε βοηθήσουν χωρίς να βγαίνουμε off topic .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να αλλάξεις πάνε και πάρε κάνα κιλό μήλα γιατί δεν σε βλέπω καλά.

Αλλά να ξέρεις πως δεν έχει τίποτα να ζηλέψει Android από το ios εχει εξαλειφθεί το χάος που υπήρχε και είναι το ίδιο αξιόλογο και σε κάποιες περιπτώσεις και καλύτερο.

Αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο για την συσκευή σε ακούμε .

με ρομ μπορείς να έχεις θέματα αλλά και πάλι μικρές διαφορές δεν αλλάζει και όλο το ui μην πάρεις ένα κινητό και να θες να είναι Apple δεν γίνετε όπως δεν γίνεται και το αντίθετο είναι χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καταχωρημένα σε ξεχωριστά πεδία? Ή τα έχεις μαζί γραμμένα... (στο ίδιο κουτάκι)???

παντα σε ξεχωριστα πεδια

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η χειρότερη εφαρμογή.

δοκίμασε viral να σωθείς. Εγώ έχω την pro

 

Sorry για το off topic αλλά θέλω να ρωτήσω η pro έκδοση σε τι πλεονεκτεί από τη free?

Αν είναι να την τσιμπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic αλλά θέλω να ρωτήσω η pro έκδοση σε τι πλεονεκτεί από τη free?

Αν είναι να την τσιμπήσω.

Αν και την έχω δεν ξέρω να σου απαντήσω.

αλλά αν ψάξεις στις ρυθμίσεις της φρει θα δεις τι δεν σε αφήνει να αλλάξεις και αν όλα είναι οκ ίσως να είναι οι διαφημίσεις που αφορούν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι root μέσω towelroot με στοκ rom και θέλω να ξερουταρω για να κάνω το καινούργιο update Γιατί έχω κάτι προβληματάκια. Δεν με αφήνει όμως μέσω ota αφού γράφει ότι το λογισμικό είμαι πειραγμενο.Αν βγάλω όλα τα xposed modules και κάνω unroot μέσω super su θα με αφήσει;Ή θα πρέπει να ξαναπερασω την Rom μέσω Odin; Επίσης αν τελικά περάσω την Rom μέσω Odin θα γράψει ο counter; Είμαι 0x0
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του Note 3 καθώς στα 420 ευρώ που έχει πέσει είναι τρελό VFM. Ψάχνοντας στα διάφορα skroutzoμάγαζα το βρίσκω πιο φτηνό απ' ότι πχ στο amazon.de. Ποτς γένεν αυτό; Έχει κάποιο λάκκο η φάβα ή άδικα ανησυχώ;

 

Επίσης... στας ευρώπας κυκλοφορεί το snapdragon μοντέλο, σωστά; Είναι καλύτερο από το exynos? Exynos γενικά κυκλοφορεί εις τας ευρώπας ή αδίκως θα ψάχνω;

 

Και τελευταίο: Τι με συμβουλεύετε να προσέξω κατά την αγορά Note 3 από τα skroytzομάγαζα αδέρφια; Θα αποφύγω ως διάολος το λιβάνι τα branded για προφανείς λόγους, υπάρχει κάποια παρτίδα/χώρα προέλευσης που θα άξιζε να ψάξω;

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι root μέσω towelroot με στοκ rom και θέλω να ξερουταρω για να κάνω το καινούργιο update Γιατί έχω κάτι προβληματάκια. Δεν με αφήνει όμως μέσω ota αφού γράφει ότι το λογισμικό είμαι πειραγμενο.Αν βγάλω όλα τα xposed modules και κάνω unroot μέσω super su θα με αφήσει;Ή θα πρέπει να ξαναπερασω την Rom μέσω Odin; Επίσης αν τελικά περάσω την Rom μέσω Odin θα γράψει ο counter; Είμαι 0x0

 

Ειχα το ιδιο θεμα. Εκανα unroot απο superSU και μετα επαναφορα εργοστασιακων. Δυστυχως με το που ανοιξε ξανα η συσκευη εξακολουθουσε να εχει status custom οποτε με τα updates υποθετω θα ειχε προβλημα.

 

Ακολουθησα λοιπον τη λυση μεσω odin που ειναι παναπλη και γρήγορη και ξαναρουταρεις το νεο σου firmware χωρις να γραψει knox.

 

Ο οδηγος ειναι αυτος:

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/general/root-root-xxufnf4-stock-firmware-knox-t2840150

 

Ακολουθησε τον και εισαι τελεια.

Προσοχη στα λινκ που δινει να τσκαρεις δευτερη φορα οτι το κατεβασμενο αρχειο εχει ονομα τον κωδικο που σε βολευει. Εμενα ενα mirror link κατεβασε αλλη εκδοση απ αυτη που εγραφε και ευτυχως το ειδα απο το ονομα αρχειου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του Note 3 καθώς στα 420 ευρώ που έχει πέσει είναι τρελό VFM. Ψάχνοντας στα διάφορα skroutzoμάγαζα το βρίσκω πιο φτηνό απ' ότι πχ στο amazon.de. Ποτς γένεν αυτό; Έχει κάποιο λάκκο η φάβα ή άδικα ανησυχώ;

 

Επίσης... στας ευρώπας κυκλοφορεί το snapdragon μοντέλο, σωστά; Είναι καλύτερο από το exynos? Exynos γενικά κυκλοφορεί εις τας ευρώπας ή αδίκως θα ψάχνω;

 

Και τελευταίο: Τι με συμβουλεύετε να προσέξω κατά την αγορά Note 3 από τα skroytzομάγαζα αδέρφια; Θα αποφύγω ως διάολος το λιβάνι τα branded για προφανείς λόγους, υπάρχει κάποια παρτίδα/χώρα προέλευσης που θα άξιζε να ψάξω;

Οχι ολα κομπλε ειναι με τα σκρουτζομαγαζα. Βρες καποιο με καλες κριτικές και εισαι οκ. Εγω πηρα kaizershop αλλα δεν μου ετυχε και κανα προβλημα για να τους τσεκαρω. Ολα αυτα με τις πολλες κριτικες δεν εχουν θεμα.

 

Ποτς γενεν με τις τιμες δεν ξερω, εχουν ακρες με τις πιο φτηνες χωρες που πουλανε σαμσουνγκ, ξερω κι εγω...

 

Value for money μεγιστο αυτη την εποχη κατ εμε ειναι το g3 καπου στα 398 νομιζω. Γιατι ειναι κατακαινουργο flagship μοντελο τηβστιγμη πουντο δικο μας αλλαξε πλεον. Απλα με χαλανε τα 2 giga ram και η ελλειψη πενακίου (συν υπερθέρμανση). Αλλιως θα το χα ηδη αλλαξει.

 

 

Κατι να προσεξεις δεν ξερω να υπαρχει, αν δεν ειναι branded δε νομιζω οτι εχει διαφορα η χωρα. Να ειναι σφραγισμενο το κουτι προφανως και με ζελατινες το κινητο σωστα αλλα αυτα ειναι στανταρ μωρε.

 

Snapdragon εχουμε εμεις, τωρα ο exynos τι λεει δεν ξερω. Παντως σπάνιος πολύ, γιατί να μπλέκεις. Δεν ξερω κι αν παιρνει towelroot o exynos.

Edited by General_lee
Link to comment
Share on other sites

Μετα την "αναβαθμιση"των 180mb οταν κατεβαζω τη μπαρα ανοιγω gps, πλεον τοποθεσια ,και με ρωταει συνεχεια αν συμφωνω η google να συλλεγει δεδομενα καθε φορα που το ενεργοποιω...ξερει κανεις αν γινεται να μην με ξαναρωτησει; Επισης το widget του καιρου πλεον δεν ανανεωνεται αν δεν εχω ενεργοποιημενη την τοποθεσια,ενω παλαιοτερα το widget του καιρου ανανεωνοτανε και μεσω wifi και δεδομενα που ειχα βαλει ως επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου την αποψη σας σχετικα με ενα παραδοξο που συμβαινει.

Εχω για ξυπνητηρι χρονια τωρα την εφαρμογη alarmdroid

Εδω και μια βδομαδα το ξυπνητηρι δεν χτυπαει την ωρα που το εχω ρυθμισει αλλα λιγα λεπτα πιο μετα.

Αλλοτε 2 λεπτα πιο μετα, αλλοτε 5, δεν ειναι σταθερο.

 

Φορμαρα το κινητο (note 3) και κανει παλι τα ιδια.

Τι λετε;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Όταν θέτουμε το λειτουργία της ενίσχυσης λήψεων (4G KAI wifi) δε θα πρεπε να χρωματιζεται το εικονίδιο, να δείχνει δηλαδή μια δραστηριοτητα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου την αποψη σας σχετικα με ενα παραδοξο που συμβαινει.

Εχω για ξυπνητηρι χρονια τωρα την εφαρμογη alarmdroid

Εδω και μια βδομαδα το ξυπνητηρι δεν χτυπαει την ωρα που το εχω ρυθμισει αλλα λιγα λεπτα πιο μετα.

Αλλοτε 2 λεπτα πιο μετα, αλλοτε 5, δεν ειναι σταθερο.

 

Φορμαρα το κινητο (note 3) και κανει παλι τα ιδια.

Τι λετε;

Και γιατι δε χρησιμοποιεις το ροιλοι,οπως το λεει,που δεν ειναι εφαρμογη,αλλα απο τη μαμα;Απο την αρχη αυτο βαζω,και ποτέ δεν εχω προβλημα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ειμαι κατοχος του σ3 και σκεφτομαι να παρω το μαργαριταρι νοτε 3! απο καμερα πως παει μονο αυτο με προβληματιζει διαβασα οτι εχει χειροτερη απο το σ4 ισχυει;; και αν ναι ποσο καλυτερη ειναι δλδ απο αυτην που εχω στο σ3;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ειμαι κατοχος του σ3 και σκεφτομαι να παρω το μαργαριταρι νοτε 3! απο καμερα πως παει μονο αυτο με προβληματιζει διαβασα οτι εχει χειροτερη απο το σ4 ισχυει;; και αν ναι ποσο καλυτερη ειναι δλδ απο αυτην που εχω στο σ3;

 

καλυτερη απο του s4. εχει τον καλυτερο αισθητηρα τον r πανω.

πολυ καλυτερη απο του s3. διοτι ειχα πριν το s3.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερη απο του s4. εχει τον καλυτερο αισθητηρα τον r πανω.

πολυ καλυτερη απο του s3. διοτι ειχα πριν το s3.

 

αν και στο θεμα με τον αισθητηρα R με πιανεις λιγο αδιαβαστω θα το κοιταξω τι εννοεις! πιστευω ειναι πολυ καλη επιλογη 420 ευρω 32 GB απο skroutz! τωρα για οθονη νομιζω ειναι ολα συνθεια 13 εκατοστα ειναι το σ3 15 το νοτε 3 :lol:

 

και μια ερωτηση κρισεως 440 να παρω σ5 η 420 να παρω νοτε 3 πιο συμφερει και ειναι καλυτερο σε συνολο;

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Θεμα μεγεθους και πενακιου ειναι.

Αν νιωθεις στα 5ινσα οτι δε βλεπεις καλα τις σελιδες του ιντερνετ και εισαι διατεθημενος να κουβαλας μεγαλο κινητο τοτε note. Αν σε νοιαζουν οι σημειώσεις και τα σκιτσακια με πενακι επισης note.

 

Εγω δε θα επαιρνα προηγουμενης γεννιας κινητο με 420 ευρω όταν εχει βγει ο διαδοχος του. Δε μου παει η καρδια απλα. Επισης δε μου παει πλεον η καρδια να γυρισω στις 5 ίντσες βεβαια.

 

Με λιγα λογια σημερα αν μου εβαζαν το μαχαιρι στο λαιμο και μου ελεγαν παρε κινητο θα επαιρνα g3.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα μεγεθους και πενακιου ειναι.

Αν νιωθεις στα 5ινσα οτι δε βλεπεις καλα τις σελιδες του ιντερνετ και εισαι διατεθημενος να κουβαλας μεγαλο κινητο τοτε note. Αν σε νοιαζουν οι σημειώσεις και τα σκιτσακια με πενακι επισης note.

 

Εγω δε θα επαιρνα προηγουμενης γεννιας κινητο με 420 ευρω όταν εχει βγει ο διαδοχος του. Δε μου παει η καρδια απλα. Επισης δε μου παει πλεον η καρδια να γυρισω στις 5 ίντσες βεβαια.

 

Με λιγα λογια σημερα αν μου εβαζαν το μαχαιρι στο λαιμο και μου ελεγαν παρε κινητο θα επαιρνα g3.

 

ο διαδοχος του ειναι νοτε 4 που απο οτι ειδα ειναι κινητο απο αλο πλανητη απλα υπεροχο!

 

τωρα απο οτι καταλαβα κρινετε στο μεγεθος! καμερα αν δεν κανω λαθος εχει καλυτερη το σ5 διορθωσεμαι αν κανω λαθος :D

και στην μπαταρια κατι που ειναι ενα απο τα σημαντικα θεματα πιστευω τι αυτονομια εχει οτ καθενα απο αυτα τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου note 4 αλλα εχει υπερδιπλασια τιμη προς το παρον. Οταν πεσει εννοειται.

 

Μπαταρια μεταξυ των 2 δεν ξερω. Υποψιάζομαι χοντρικά παρομοια απλα το σ5 φανταζομαι εχει καλυτερη διαχειρηση ενεργειας ως πιο καινουριο και το note πιο μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! ειμαι κατοχος του σ3 και σκεφτομαι να παρω το μαργαριταρι νοτε 3! απο καμερα πως παει μονο αυτο με προβληματιζει διαβασα οτι εχει χειροτερη απο το σ4 ισχυει;; και αν ναι ποσο καλυτερη ειναι δλδ απο αυτην που εχω στο σ3;

 

Επειδή τα έχω και τα 2 στην κατοχή μου θα σου πω ότι είναι καλύτερη από την κάμερα του s4 εύκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω και τα 2 στην κατοχή μου θα σου πω ότι είναι καλύτερη από την κάμερα του s4 εύκολα :)

 

Μαζι σου note 4 αλλα εχει υπερδιπλασια τιμη προς το παρον. Οταν πεσει εννοειται.

 

Μπαταρια μεταξυ των 2 δεν ξερω. Υποψιάζομαι χοντρικά παρομοια απλα το σ5 φανταζομαι εχει καλυτερη διαχειρηση ενεργειας ως πιο καινουριο και το note πιο μεγαλη.

 

σας ευχαριστω παιδια πιστευω με καληψατε πληρως :D

Link to comment
Share on other sites

και εκει που ηταν το καλυτερο κινητο που εχω πιασει στα χερια μου γινεται το χειροτερο!

μετα την πακετο αναβαθμισης των 190mb πινει την μπαταρια απιστευτα γρηγορα σβηνει το wifi και δεν ανοιγει με τιποτα!!

κολλαει γενικα ολο το κινητο!θα κανω ενα backup με το helium και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπας και στρωσει

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

και εκει που ηταν το καλυτερο κινητο που εχω πιασει στα χερια μου γινεται το χειροτερο!

μετα την πακετο αναβαθμισης των 190mb πινει την μπαταρια απιστευτα γρηγορα σβηνει το wifi και δεν ανοιγει με τιποτα!!

κολλαει γενικα ολο το κινητο!θα κανω ενα backup με το helium και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπας και στρωσει

το έχουμε πει η επαναφορά είναι απαραίτητη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σε όλους

Αυριο με το καλό θα είμαι κάτοχος του note 3

Θα ήθελα να ξέρω οταν ανοίξω τη συσκευασία υπάρχει κάποιο σημείο που πρέπει να προσέξω;

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες με πολλούς όρους,στη χρήση υπάρχει κάποιο σημείο άξιο προσοχής;

Διάβασα αρκετές περιπτώσεις όπου υπερθερμαίνεται το κινητό ειδικά μια περίπτωση όπου κάποιος το άλλαξε 3 φορές.

Τί γίνεται με τις αναβαθμίσεις;

Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω αυτό με την υπερθέρμανση ώστε όσο μας καλύπτει η εγγύηση να προβώ σε ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...