Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω διαφορα στο δικο μου στον ντολφιν ενω τον εχω επιλεξει

 

Για αλλες εφαρμογες εκτος του στοκ browser νομιζω εξαρταται απο το σαιτ.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω ενα προβλημα με το νοτε 3 . Πολλες φορες δεν πιανει το air gesture κεινο που οταν ειναι σβηστο και οριζοντιο βαζεις το χερι απο πανω και σου δειχνει αν εχεις κατι. Μολις παω και το απενεργοποιησω και το ενεργοποιησω δουλευει κανονικα. Τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω διαφορα στο δικο μου στον ντολφιν ενω τον εχω επιλεξει

 

Η λειτουργία ανάγνωσης υπάρχει μόνο στον stock browser και δεν λειτουργεί σε κάθε σελίδα. Προφανώς λειτουργεί σε desktop view και όχι σε mobile view και αν υπάρχει μία ενότητα παραγράφων. Αν υπάρχουν διαφορετικές ενότητες (όπως π.χ. όταν έχουμε περισσότερα άρθρα στην πρώτη σελίδα ενός portal) τότε δεν λειτουργεί. Για να καταλάβεις τι εννοώ πήγαινε στην αρχική σελίδα του http://www.in.gr και επέλεξε από τα settings προβολή επιφάνειας (desktop view) γιατί η προεπιλογή είναι να σου δείξει την mobile έκδοση του site, στην οποία δεν δουλεύει η λειτουργία ανάγνωσης, όπως σου είπα. Αν παρατηρήσεις, λοιπόν, θα δεις ότι επειδή στην πρώτη σελίδα υπάρχουν πολλά διαφορετικά άρθρα και δεν έχουμε μια βασική ενότητα παραγράφων δεν θα σου βγάλει το πράσινο τετράγωνο με το αγγλικό R και το κάτω βελάκι στα αριστερά της διεύθυνσης της σελίδας. Αν όμως επιλέξεις ένα άρθρο και περιμένες να ολοκληρώσει το κατέβασμα της σελίδας θα δεις ότι θα το εμφανίσει. Δυστυχώς η λειτουργία ανάγνωσης μάλλον δεν δουλεύει σωστά (τουλάχιστον όπως στο s3 που είχα πριν) διότι κανονικά θα έπρεπε να κάνει τεχτ wrapping δηλαδή να διαμορφώνει την παράγραφο όσο ζουμάρεις κατά τρόπο ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις δεξιά και αριστερά ώστε να δεις το υπόλοιπο κείμενο. Για να καταλάβεις τι εννοώ δες τα παρακάτω screenshots και στο τέλος δες τι γίνεται αντίστοιχα με τον dolphin ο οποίος έχει το text wrapping.

[ATTACH]41014[/ATTACH]

 

[ATTACH]41015[/ATTACH]

 

[ATTACH]41016[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία ανάγνωσης υπάρχει μόνο στον stock browser και δεν λειτουργεί σε κάθε σελίδα. Προφανώς λειτουργεί σε desktop view και όχι σε mobile view και αν υπάρχει μία ενότητα παραγράφων. Αν υπάρχουν διαφορετικές ενότητες (όπως π.χ. όταν έχουμε περισσότερα άρθρα στην πρώτη σελίδα ενός portal) τότε δεν λειτουργεί. Για να καταλάβεις τι εννοώ πήγαινε στην αρχική σελίδα του http://www.in.gr και επέλεξε από τα settings προβολή επιφάνειας (desktop view) γιατί η προεπιλογή είναι να σου δείξει την mobile έκδοση του site, στην οποία δεν δουλεύει η λειτουργία ανάγνωσης, όπως σου είπα. Αν παρατηρήσεις, λοιπόν, θα δεις ότι επειδή στην πρώτη σελίδα υπάρχουν πολλά διαφορετικά άρθρα και δεν έχουμε μια βασική ενότητα παραγράφων δεν θα σου βγάλει το πράσινο τετράγωνο με το αγγλικό R και το κάτω βελάκι στα αριστερά της διεύθυνσης της σελίδας. Αν όμως επιλέξεις ένα άρθρο και περιμένες να ολοκληρώσει το κατέβασμα της σελίδας θα δεις ότι θα το εμφανίσει. Δυστυχώς η λειτουργία ανάγνωσης μάλλον δεν δουλεύει σωστά (τουλάχιστον όπως στο s3 που είχα πριν) διότι κανονικά θα έπρεπε να κάνει τεχτ wrapping δηλαδή να διαμορφώνει την παράγραφο όσο ζουμάρεις κατά τρόπο ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις δεξιά και αριστερά ώστε να δεις το υπόλοιπο κείμενο. Για να καταλάβεις τι εννοώ δες τα παρακάτω screenshots και στο τέλος δες τι γίνεται αντίστοιχα με τον dolphin ο οποίος έχει το text wrapping.

[ATTACH]41014[/ATTACH]

 

[ATTACH]41015[/ATTACH]

 

[ATTACH]41016[/ATTACH]

 

Mαλιστα σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου το εξηγησεις ........ θα προσπαθησω να το δω κι εγω στο κινητο μου ... αν και απ οτι καταλαβα ψιλο αχρηστη εφαρμογη ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποτε θα έρθει επιτέλους στο Ελλαδισταν αυτη η Κιτκατ? Πρωτη φορά με ελληνική samsung συσκευή και ήδη αναρωτιέμαι γιατί πηρα ελληνική συσκευή!!!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποτε θα έρθει επιτέλους στο Ελλαδισταν αυτη η Κιτκατ? Πρωτη φορά με ελληνική samsung συσκευή και ήδη αναρωτιέμαι γιατί πηρα ελληνική συσκευή!!!

 

Απο που εχεις κανει την αγορα της ?

Εγω απο Cosmote πηρα χτες την KitKat!

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον εχω προβλημα με το τηλεφωνο πριν απο λιγο πατησα το κεντρικο πληκτρο για να ανοιξει η οθονη και δεν....... τωρα το δοκιμαζω λειτουργει γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει δεν μπορω να καταλαβω γτ συμβαινει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Απο που εχεις κανει την αγορα της ?

Εγω απο Cosmote πηρα

 

Πλαίσιο

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

και εγω ακομα περιμενω... με ελληνικο.... ειμαι eur. της κοσμοτε νομιζω ειναι cos... ε αμαν τελευταία θα την παρουμε εμεις?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

το εχω παραγειλει το τηλ...αλλα δεν ξερω λιγο με προβληματιζει το μεγεθος ειναι πολυ μεγαλο?δεν εχω προβλημε με μεγαλα κινητα αλλωστε ειχα σ4...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το δεύτερο Note 3 μαύρο και αυτή τη φορά όχι ελληνικό όπως ήταν το πρώτο. Αμέσως μου ήρθε το update σε kit kat. Το κινητό μετά το έστησα. Ένα θα πω, η Samsung με τη kit kat έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Ενδιάμεσα που έδωσα το 1ο μου note3 είχα πάρει για λίγες μέρες το nexus 5. Μια συσκευή με απίστευτο smooth και γενικότερη λειτουργία (με άλλα προβλήματα βέβαια που δεν είναι τις παρούσης). Το είχα ρουτάρη και του είχα αλλάξει kernel (Franco). Πήγαινε τραίνο η συσκευή, και από smooth άψογη, καμία σχέση όπως είχαμε συνηθίσει τα λαγκαριστά Android παλιά. Εγώ λοιπόν το new Note 3 που πήρα πλησιάζει πολύ πολύ κοντά στη συμπεριφορά του καθαρού nexus 5!!!

Μεγάλη έκπληξη (θετική) για μένα καθώς δε το περίμενα με τη καμιά. Ίσως βοήθησε και η καθαρή εγκατάσταση δε ξέρω αλλά ήθελα να το γράψω. Δηλώνω πολύ ευχαριστημένος με το update αλλά και γενικά με το που πάει σε επίπεδο εμπειρίας χρήσης η Google το Android με τη kit kat. Και σκέφτομαι πόσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα και με την έκδοση 5 όταν έρθει.

Ps

Είχα και το 1020 μαζί με τα WP και πλέον δεν έχω κανένα ενδοιασμό, Android και ξερό ψωμί όχι μόνο σε ταχύτητα αλλά και πλέον είναι πολύ κοντά ΚΑΙ σε smooth.

Μόνο να βάλουν κάνα δυο εφεδακια ή όποιος τα θέλει στη συσκευή του ας βάλει 1 άλλο launcher (tsf, next etc)

Αυτά από μένα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραφω οτι μερικες φορες τις τελευταιες ημερες,μολις το ανοιγω,και βγει η πορτοκαλι οθονη,και παω να βαλω το σχεδιο με τις τελιτσες που το ξεκλειδωνει,δεν αντιδρα η οθονη,και πρεπει να περιμενω μερικα sec για να ξυπνησει.

Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραφω οτι μερικες φορες τις τελευταιες ημερες,μολις το ανοιγω,και βγει η πορτοκαλι οθονη,και παω να βαλω το σχεδιο με τις τελιτσες που το ξεκλειδωνει,δεν αντιδρα η οθονη,και πρεπει να περιμενω μερικα sec για να ξυπνησει.

Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο;

 

Έχω παρόμοιο πρόβλημα στην 4.4.2 βαλτικης το τηλ.... αλλά έχω μια ερώτηση υπάρχει περίπτωση μια s view μαϊμού να δημιουργεί θέμα στο κινητό ??? Όπως κολλήματα και τέτοια καθ ότι είναι μια ώρα που την έβγαλα και το κινητό πάει τραίνο τι να πω όλα τα προβλήματα που ανέφερα πριν έχουν εξαφανιστεί ίσως έτυχε δεν ξέρω αλλά το κινητό ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

bugs της 4,4,2 είναι αυτά..λογικά θα έρθει κάποιο διορθωτικό update και μάλλον είναι αυτό που προαναφέρθηκε πιο πάνω..
Link to comment
Share on other sites

το εχω παραγειλει το τηλ...αλλα δεν ξερω λιγο με προβληματιζει το μεγεθος ειναι πολυ μεγαλο?δεν εχω προβλημε με μεγαλα κινητα αλλωστε ειχα σ4...

 

καλορίζικο ναι είναι μεγάλο αλλά δεν έχεις πρόβλημα είχες το s4.

τι ακριβώς ρωτάς τι απάντηση περιμένεις?

πήρες ένα πολύ καλό τηλέφωνο και θα το ευχαριστηθείς

Link to comment
Share on other sites

bugs της 4,4,2 είναι αυτά..λογικά θα έρθει κάποιο διορθωτικό update και μάλλον είναι αυτό που προαναφέρθηκε πιο πάνω..

 

Ισως,αλλα εγω,δεν εχω την 4.4 ,την 4.3 εχω.:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να καθυστερούν τόσο πολύ το Αγγλικό update;

Πρώτη φορά και στην μοναδική συσκευή είναι που λαμβάνω τελευταίος update...όλα τα προηγούμενα χρόνια με τις άλλες συσκευές ήμουνα από τους πρώτους.

Ούτε Ελληνικό να είχα...ακόμα και αυτό της cosmote έχει πάρει την kit kat.

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η λειτουργία ανάγνωσης που χρησιμεύει ..... την ενεργοποίησα επέλεξα κάποιες εφαρμογές για να την δοκιμάσω αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά ... τι ακριβώς κάνει αυτή η λειτουργία ...

 

Καλημέρα!! Η λειτουργία ανάγνωσης που είναι ρε παιδιά;

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Η λειτουργία ανάγνωσης που είναι ρε παιδιά;

 

Ρυθμισεις-> Συσκευη-> Πινακας ειδοποιήσεων-> Λειτουργια αναγνωσης[ATTACH]41028[/ATTACH]

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-> Συσκευη-> Πινακας ειδοποιήσεων-> Λειτουργια αναγνωσης[ATTACH]41028[/ATTACH]

 

Επίσης ένας ωραίος τρόπος για να βλέπεις όλες τις επιλογές της notification bar είναι να την κατεβάσεις χρησιμοποιώντας δύο δάκτυλα. Με τον τρόπο αυτό πηγαίνεις κατευθείαν στη συγκεκριμένη επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

εχτές είχα τρελό battery drain το βράδυ... το άφησα 50% και το βρήκα 13%!!.... βρε λες να φταίει το elixir widget?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

. βρε λες να φταίει το elixir widget?
Αυτό έχω και εγώ, δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...