Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα από καμιά 25αρια Note 1, 2 και 3 που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν έχω κάτι να προσέξω. Ξέρω πολύ καλά τι γράφω και, ναι, τριζει σαν τη χηρα στο κρεβάτι.

Πιο συγκεκριμένα τα 2 clips κάτω αριστερά της συσκευής από τη χρήση της inidigo blue έχουν αρχίσει να τζογαρουν. Κι όχι, ούτε κάθομαι πάνω της, ούτε παίζω φρισμπι με το Note μου...

 

ΌΧΙ φίλε το δικό μου δεν τρίζει .

Βασικά δεν είσαι πιο έμπειρος για τον λόγο που λες κάθε λίγο και λιγάκι ότι έχεις αλλάξει 25-30-50 κινητά εμένα μου δίνεις την εντύπωση πως δεν ξέρεις τι θέλεις.

Ίσως τρίζει το δικό σου ίσως βγάζεις συχνά το καπάκι τι να πω αλλά το δικό μου και να το πιέσεις και να το στρίψεις δεν τζογαρει καθόλου.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το δικό μου.

ΔΕΝ ΤΡΊΖΕΙ!

 

Τι μεταχείριση κάνετε στις συσκευές σας ρε παιδιά που τρίζουν?

Προσέχετε την οθόνη για να μην γδαρθεί, και ταυτόχρονα το πετάτε από δω κι από κει?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ουτε το δικο μου τριζει αλλά του Βαγγέλη τριζει...

Τι να κάνουμε τώρα...

Δεν έχει κανένα λόγω να λέει άλλα απο αυτά που ισχύουν γιατί είναι και φαν αλλά και τρελαμενος με το νοτελι...

Σας το λέω γιατί τον ξέρω...

Τώρα δεν κατάλαβα καλά αλλά το τρίξιμο στο πλαστικό καπάκι το έχει? Η στο καπάκι τις s view???

Πάντως στο δικό μου ξαναλεω ουτε στο original καπάκι αλλά ουτε και όταν του φορουσα την original s view είχε τέτοια θέματα...

Εμένα εκείνο που με προβληματίζει στο Νοτελι είναι η μπαταρία και ειδικά στην 4.4.2

Δεν έχει σε καμία περίπτωση την απόδοση που είχα στο note 2...

Τι να πω...

Ίσως είναι κάποιες εφαρμογές που δεν δουλεύουν ακόμα σωστα με το καινούργιο firm αλλά όπως και να έχει είμαι απογοητευμένος σε αυτό τον τομέα...

Κατα τα άλλα το τηλ είναι και σφαίρα και βούτυρο χωρίς πλεον ίχνος λανγκ (Αν και αυτό είχε εξαλειφθεί τελείως με την mj7 στο προηγούμενο firm)

Αυτά τα λιγα και απο εμένα...

Edit

Εδώ και μια εβδομάδα παίζω ταυτόχρονα με Νοτελι Htc one nokia lumia 1020...

Όσο και αν θέλω να βάλω στην άκρη το νοτελι και να κάνω βασικό τηλ το one (κυρίως) αλλά και το 1020,απλά δεν μπορώ...

Το χέρι συνέχεια πάει στο Νοτελι...

Καλό απόγευμα σε ολους

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ουτε το δικο μου τριζει αλλά του Βαγγέλη τριζει...

Τι να κάνουμε τώρα...

Δεν έχει κανένα λόγω να λέει άλλα απο αυτά που ισχύουν γιατί είναι και φαν αλλά και τρελαμενος με το νοτελι...

Σας το λέω γιατί τον ξέρω...

Τώρα δεν κατάλαβα καλά αλλά το τρίξιμο στο πλαστικό καπάκι το έχει? Η στο καπάκι τις s view???

Πάντως στο δικό μου ξαναλεω ουτε στο original καπάκι αλλά ουτε και όταν του φορουσα την original s view είχε τέτοια θέματα...

Εμένα εκείνο που με προβληματίζει στο Νοτελι είναι η μπαταρία και ειδικά στην 4.4.2

Δεν έχει σε καμία περίπτωση την απόδοση που είχα στο note 2...

Τι να πω...

Ίσως είναι κάποιες εφαρμογές που δεν δουλεύουν ακόμα σωστα με το καινούργιο firm αλλά όπως και να έχει είμαι απογοητευμένος σε αυτό τον τομέα...

Κατα τα άλλα το τηλ είναι και σφαίρα και βούτυρο χωρίς πλεον ίχνος λανγκ (Αν και αυτό είχε εξαλειφθεί τελείως με την mj7 στο προηγούμενο firm)

Αυτά τα λιγα και απο εμένα...

Edit

Εδώ και μια εβδομάδα παίζω ταυτόχρονα με Νοτελι Htc one nokia lumia 1020...

Όσο και αν θέλω να βάλω στην άκρη το νοτελι και να κάνω βασικό τηλ το one (κυρίως) αλλά και το 1020,απλά δεν μπορώ...

Το χέρι συνέχεια πάει στο Νοτελι...

Καλό απόγευμα σε ολους

 

Μετά τα αρχικά προβλήματα που είχα κι εγώ με την κατανάλωση ,τώρα είναι λουκούμι η μπαταρία.Τελικά μάλλον το floating toucher έφταιγε.

Και όπως είπες βούτυρο ,το έχω και με TSF και είναι ότι πιο smooth έχω δει στη ζωή μου.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα αρχικά προβλήματα που είχα κι εγώ με την κατανάλωση ,τώρα είναι λουκούμι η μπαταρία.Τελικά μάλλον το floating toucher έφταιγε.

Και όπως είπες βούτυρο ,το έχω και με TSF και είναι ότι πιο smooth έχω δει στη ζωή μου.

 

Σε εμένα δεν φταίει το floating μιας και δεν το χρεισημοποιω...

Του έχω βγάλει τα αντερα του έχω κάνει factory reset αλλά χρόνους όπως εγώ ήξερα με το note2 δυστυχώς δεν πλησιαζω καν...

Το μέγιστο που μπορω να πιάσω με μικτή χρήση wifi and 3g σε 15-16 ώρες είναι 5:00-5:30 ανοικτή οθόνη με 2:00 ώρες κλήσεις...

Την ίδια χρήση το note 2 ήταν τουλάχιστον 2 ώρες πιο πολύ η οθόνη του...

Και το κακό είναι οτι σε idie κατάσταση το χάσιμο είναι μηδαμινό...

Όταν το τηλ χρεισημοποιειτε υπάρχει η κατανάλωση που δεν είναι Νορμάλ για αυτό το τηλ...

Επείσης μόνιμα την φωτεινότητα την έχω στο auto -3....

Τη να πω...

Θα κάνω ακόμα κάποιες αλλαγές που εκανα παντα αλλά δεν ξέρω...

Μακάρι να στρώσει

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το αοπγευμα,ε[αθα το εξης.Επιασα το τηλεφωνο,και ειδα οτι ηταν με αναμμένη οχι τελειως,οθονη,και πηγαινοντας να πατησω τις τελιτσες για να ενεργοποιηθει,δεν κουνιοταν τιποτα,νεκρό.

Κρατωντας το τωρα ετσι,ειδα οτι το φως δυναμωσε,μιας και ειδε το φωτισμο που ερχοταν αοπ τη μαλκονοπορτα,και τοτε,ως δια μαγειας,ζωντανεψε,και πηρε τον κωδικο-τελιτσες και ανοιξε.

Αυτο μου το κανει για δευτερη φορα,το ειχα διπλα στο μαξιλαρι μου,και ειχε ανοιχτο τα δεδομενα σε "μονον 2G".

Και το τηλεφωνο ειναι μαμά βεβαια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν φταίει το floating μιας και δεν το χρεισημοποιω...

Του έχω βγάλει τα αντερα του έχω κάνει factory reset αλλά χρόνους όπως εγώ ήξερα με το note2 δυστυχώς δεν πλησιαζω καν...

Το μέγιστο που μπορω να πιάσω με μικτή χρήση wifi and 3g σε 15-16 ώρες είναι 5:00-5:30 ανοικτή οθόνη με 2:00 ώρες κλήσεις...

Την ίδια χρήση το note 2 ήταν τουλάχιστον 2 ώρες πιο πολύ η οθόνη του...

Και το κακό είναι οτι σε idie κατάσταση το χάσιμο είναι μηδαμινό...

Όταν το τηλ χρεισημοποιειτε υπάρχει η κατανάλωση που δεν είναι Νορμάλ για αυτό το τηλ...

Επείσης μόνιμα την φωτεινότητα την έχω στο auto -3....

Τη να πω...

Θα κάνω ακόμα κάποιες αλλαγές που εκανα παντα αλλά δεν ξέρω...

Μακάρι να στρώσει

Ακριβώς τα ίδια και εγώ... ακριβώς ή ίδια εμπειρία. Το Νοτε 2 ήταν φοβερό στη μπαταρία και την κατανάλωση.

Μου δίνει την εντύπωση οτι όταν είναι σε κατάσταση αναμονής δουλεύει κάτω από το ρελαντί... και με το που ανάψει η οθόνη είναι τέρμα γκάζια τα πάντα.!

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ φίλε το δικό μου δεν τρίζει .

Βασικά δεν είσαι πιο έμπειρος για τον λόγο που λες κάθε λίγο και λιγάκι ότι έχεις αλλάξει 25-30-50 κινητά εμένα μου δίνεις την εντύπωση πως δεν ξέρεις τι θέλεις.

Ίσως τρίζει το δικό σου ίσως βγάζεις συχνά το καπάκι τι να πω αλλά το δικό μου και να το πιέσεις και να το στρίψεις δεν τζογαρει καθόλου.

 

1. Αναφέρομαι σε τρίξιμο με την sview, όχι το μαμά καπάκι. Και ναι προσκαλώ σε καφέ όποιον θέλει να του δειξω 2 τέτοιες συσκευές για να καταλάβει τι εννοώ

2. Όταν λέω πως έχω αλλάξει αρκετές συσκευές ενός brand το κάνω για να καταδειξω ότι δεν επεσα σε ελαττωματικό κομμάτι η και παρτιδα. Το αν ειμαι γενικότερα έμπειρος στα κινητά η όχι άσε να το κρατησω για τον εαυτό μου. Μεταξύ μας, άλλωστε, ποσως με ενδιαφέρει αν θεωρηθώ έμπειρος η όχι στο κομμάτι κινητά, έχω πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθώ

3. Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με τα κινητα είμαι πρωτίστως δοκιμαστής (αγγλιστί tester) Γιατί αυτό είναι το χόμπι μου. Αρεσκομαι στο να επιστρέφω ξανά και ξανά στην ίδια συσκευή σε διαφορετικό χρόνο για να βλέπω την εξέλιξη της στο κομμάτι hardware + software.

Ok, χαίρομαι που η συσκευή σου δεν τριζει, κρατάω την άποψη μου καο συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τρίξιμο οφείλεται στην θήκη και όχι στο κινητό?

 

Αν φταίει η θήκη, το τρίξιμο θα σταματήσει μόλις βάλεις μία καινούρια.

Ενώ αν φταίει το κινητό, οτιδήποτε και να βάλεις για πλάτη, πάλι θα τρίζει.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τρίξιμο οφείλεται στην θήκη και όχι στο κινητό?

 

Αν φταίει η θήκη, το τρίξιμο θα σταματήσει μόλις βάλεις μία καινούρια.

Ενώ αν φταίει το κινητό, οτιδήποτε και να βάλεις για πλάτη, πάλι θα τρίζει.

 

Ναι, οφείλεται στη θήκη. Για ένα μήνα ήταν άψογη, μετά ως άρχισε να έχει απςιροελαχιστο τζόγο, από το άνοιξε κλείσε της θήκης (εκεί είναι weak point) και εννοείται πως δεν την ξεκουμπωσα καμιά φορά. Τα ίδια και με προηγούμενες αυθεντικές θήκες και στο Note3, αλλά και στον προκάτοχό. Προσωπικά με ενοχλεί πολύ...

Το καλό είναι πως οπότε φθαρεί η θήκη η το καπάκι, για όσους το έχουν naked, το αλλάζεις με μικρό σχετικά κόστος.

Από ότι μαθαίνω στα s5, Note 3 τα δεδομένα αλλάζουν. Οπότε υπομονή έως τότε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο cpuz βλέπω ενώ δεν κάνω τίποτα δουλεύουν συνεχώς και οι τέσσερις πυρήνες (ανεβοκατεβαίνουν). στο lg g2 δούλευαν μόνο οι 2. γιαυτό και είχα αρκετά καλύτερη μπαταρία εκεί. καλύτερη διαχείριση ενέργειας από μαμά. 6-7 ώρες με full χρήση ίντερνετ και 2 μέρες αναμονή τουλάχιστον. στο 50% είχα γύρω στις 4.5 με 5 ώρες onscreen time. τώρα με πολύ λιγότερη χρήση (σε σχέση με g2) είμαι 50% με 3.5 ώρες on screen time.... με λίγα λόγια προς το παρών μου φαίνεται στην χρήση ίντερνετ το g2 έχει μία ώρα τουλάχιστον περισσότερη on screen time (η φωτεινότητα ίδια).... πολύ φοβάμαι ότι δεν έχω εντυπωσιαστεί όσο θα περίμενα (για την δικιά μου χρήση) και δεδομένου της διαφοράς τιμής μεταξύ τους, και την έλλειψη root μάλλον θα γυρίσω σε g2.... αλλά θα το δώσω μία ευκαιρία να δω πως θα είναι με την κιτκατ όταν λάβω την αναβάθμιση.... βλέπω ελευθερώνει και περισσότερη μνήμη...

 

το αστείο είναι ότι στην αναμονή είναι μηδαμινή η κατανάλωση....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι θηκη προτεινετε για το Note ....... η spigen armor που ειναι κα s view και αν θες γινεται και θηκη πλατης την εχει δοκιμασει κανεις ????
Link to comment
Share on other sites

πολύ φοβάμαι ότι δεν έχω εντυπωσιαστεί όσο θα περίμενα (για την δικιά μου χρήση) και δεδομένου της διαφοράς τιμής μεταξύ τους, και την έλλειψη root ..
δυστυχώς χωρίς root δεν γίνεται τίποτα. Μόνο με root μπορείς να βάλεις τα κατάλληλα προγράμματα που αλλάζουν άρδην την συμπεριφορά το τηλέφωνου. Εγώ μετά από πολλές δοκιμές ρομ κατάληξα σε 4.4 μαμά ,πιστεύω ότι είναι ποιο σταθερή.
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο cpuz βλέπω ενώ δεν κάνω τίποτα δουλεύουν συνεχώς και οι τέσσερις πυρήνες (ανεβοκατεβαίνουν). στο lg g2 δούλευαν μόνο οι 2. γιαυτό και είχα αρκετά καλύτερη μπαταρία εκεί. καλύτερη διαχείριση ενέργειας από μαμά. 6-7 ώρες με full χρήση ίντερνετ και 2 μέρες αναμονή τουλάχιστον. στο 50% είχα γύρω στις 4.5 με 5 ώρες onscreen time. τώρα με πολύ λιγότερη χρήση (σε σχέση με g2) είμαι 50% με 3.5 ώρες on screen time.... με λίγα λόγια προς το παρών μου φαίνεται στην χρήση ίντερνετ το g2 έχει μία ώρα τουλάχιστον περισσότερη on screen time (η φωτεινότητα ίδια).... πολύ φοβάμαι ότι δεν έχω εντυπωσιαστεί όσο θα περίμενα (για την δικιά μου χρήση) και δεδομένου της διαφοράς τιμής μεταξύ τους, και την έλλειψη root μάλλον θα γυρίσω σε g2.... αλλά θα το δώσω μία ευκαιρία να δω πως θα είναι με την κιτκατ όταν λάβω την αναβάθμιση.... βλέπω ελευθερώνει και περισσότερη μνήμη...

 

το αστείο είναι ότι στην αναμονή είναι μηδαμινή η κατανάλωση....

 

 

Κανονικά πρέπει να δουλεύει μόνο ο ένας πυρήνας και όχι όλοι

Όπως είναι το δικό μου στη φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν φταίει το floating μιας και δεν το χρεισημοποιω...

Του έχω βγάλει τα αντερα του έχω κάνει factory reset αλλά χρόνους όπως εγώ ήξερα με το note2 δυστυχώς δεν πλησιαζω καν...

Το μέγιστο που μπορω να πιάσω με μικτή χρήση wifi and 3g σε 15-16 ώρες είναι 5:00-5:30 ανοικτή οθόνη με 2:00 ώρες κλήσεις...

Την ίδια χρήση το note 2 ήταν τουλάχιστον 2 ώρες πιο πολύ η οθόνη του...

Και το κακό είναι οτι σε idie κατάσταση το χάσιμο είναι μηδαμινό...

Όταν το τηλ χρεισημοποιειτε υπάρχει η κατανάλωση που δεν είναι Νορμάλ για αυτό το τηλ...

Επείσης μόνιμα την φωτεινότητα την έχω στο auto -3....

Τη να πω...

Θα κάνω ακόμα κάποιες αλλαγές που εκανα παντα αλλά δεν ξέρω...

Μακάρι να στρώσει

 

Ακριβώς τα ίδια και εγώ... ακριβώς ή ίδια εμπειρία. Το Νοτε 2 ήταν φοβερό στη μπαταρία και την κατανάλωση.

Μου δίνει την εντύπωση οτι όταν είναι σε κατάσταση αναμονής δουλεύει κάτω από το ρελαντί... και με το που ανάψει η οθόνη είναι τέρμα γκάζια τα πάντα.!

 

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι σε χρόνους Νοτε 2 περίπου. Με την κιτ κατ το Νοτε 3 είναι όπως θα έπρεπε να είναι εξ αρχής.

Βέβαια όπως είπαν και άλλοι φίλοι εφόσον είναι default σχετικά υπερχρονισμένες οι ρομ είναι λογικό να έχει το κινητό περισσότερο draining.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν βαλει καποιος screenprotector επηρεαζεται η λειτουργια του pen;;;; Δηλαδη θα εχει την ιδια συμπεριφορα και αποκριση στην αφη οπως και χωρις μεβρανη;;;

 

Και επισης: Μπορει να χαραξει την οθονη το penάκι;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν βαλει καποιος screenprotector επηρεαζεται η λειτουργια του pen;;;; Δηλαδη θα εχει την ιδια συμπεριφορα και αποκριση στην αφη οπως και χωρις μεβρανη;;;

 

Και επισης: Μπορει να χαραξει την οθονη το penάκι;;;;;;;

 

Εγώ λέω να βάλεις tempered glass. Είναι φθηνά πια, και με ανώτερη αίσθηση και προστασία

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και γω είδα στο cpuz ότι δουλεύει μόνο ο ένας πυρήνας. Νομίζω πριν δούλευαν σίγουρα περισσότεροι.

[ATTACH]40791[/ATTACH]

αυτό πού βλέπεις είναι στιγμιαίο , την μια μπορεί να δουλέψει ο ένας και μετά ο άλλος. Εγώ κατάλαβα ότι προσπαθούμε να βρούμε απεγνωσμένα κάποιο πρόβλημα. Το τηλέφωνο είναι τούμπανο και δουλεύει απροβλημάτηστα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμενα με 4.3 όλα εργοστασιακά δουλεύουν 2 πυρήνες!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Και γω είδα στο cpuz ότι δουλεύει μόνο ο ένας πυρήνας. Νομίζω πριν δούλευαν σίγουρα περισσότεροι.

[ATTACH]40791[/ATTACH]

 

εμενα δουλεύουν ολοι... σε διαφορετικες συχνοτητες... με 4.3. λετε να υπαρχει προβλημα?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα τρεχοντας μονο το cpu z το load δε πεφτει με τιποτα κατω απο 35% και ο χρονισμος κατω απο 1300 δε επεσε. Με kitkat.

Τεσπα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...