Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχεις ιδέα φίλε μου και δεν θα κάτσω να σου μάθω. Η αναβάθμιση είναι μεγάλη και δεν είναι όπως τα λες δεν θέλει κάθε φορά full wipe αλλά όταν υπάρχει μεγάλη αναβάθμιση Καλό θα ήταν.

Από και μιας και είμαστε στο 2014 και έχουν εξελιχθεί όλα γιατί δεν προτιμάς Ai phone αφού δεν έχει προβλήματα;

Και εγώ για δουλειά την έχω την συσκευή και την δουλεύω πάνω από 6 ώρες την μέρα οπότε θέλω να είναι σε άρτια κατάσταση όπως και είναι με x note rom kit kat.

Αν λοιπών διαφωνείς και δεν σου αρέσει τι κινητό ρουταρε το περνάς ρομ και είναι όλα καλά αν όχι πουλατο χάρισε το για να γλυτώσεις από αυτό το μαρτύριο.

Πάντα φιλικά αλλά δεν είναι ανάγκη αν δεν ξέρουμε κάτι να πρέπει να έχουμε δυναμικη άποψη.

 

Έχω και τις 2 συσκευές (Note3 και 5S) και γνωρίζω πολύ καλά πως συμπεριφέρεται η κάθε μία. Δεν έκανα ποτέ wipe σε ios συσκευή παρόλο που περνάω συχνά beta εκδόσεις μιας και ασχολούμαι με apps κλπ (ίσως 1-2 φορές που το απαιτούσε η ίδια η apple για πρώτες beta, αλλά και πάλι το restore ήταν η πιο απλή διαδικασία του κόσμου). Δεν το πήρα με το ζόρι το Note3 αλλά ήταν η επιλογή μου και δεν είμαι hater καμίας εταιρίας, απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Ταυτόχρονα όπως έχω ξαναπεί, δεν με ενδιαφέρουν λύσεις τυπου jailbreak, root κλπ και θέλω τις συσκευές μου όπως τις έχει ετοιμάσει ο επίσημος κατασκευαστής.

 

Και τέλος απορώ με το "'υφος" μιας και εδώ λέει ο καθένας τις απόψεις του και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Δεν κάνουμε όλοι τα ίδια πράγματα με τις συσκευές μας και προσωπικά το τελευταίο που θέλω να έχω στο μυαλό μου είναι η "καταστροφή" που μπορεί να προκαλέσει ένα απλό update! :)

Link to comment
Share on other sites

Με 4.3 είχα το θέμα της gallery φωτογραφιών η οποία σχεδόν όποτε την άνοιγα μου πάγωνε για αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ξυπνήσει. Γεγονός αρκετά ενοχλητικό. Με την Κιτ Κατ το bug εξαφανίσθηκε(Ουγγρική συσκευή/μαμά Rom/unroot).

Kατά τα άλλα και προς το παρόν συμπεριφέρεται αψεγάδιαστα με εξαιρετική αυτονομία και δηλώνω υπερευχαριστημένος μαζί της.:)

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Με 4.3 είχα το θέμα της gallery φωτογραφιών η οποία σχεδόν όποτε την άνοιγα μου πάγωνε για αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ξυπνήσει. Γεγονός αρκετά ενοχλητικό. Με την Κιτ Κατ το bug εξαφανίσθηκε(Ουγγρική συσκευή/μαμά Rom/unroot).

Kατά τα άλλα και προς το παρόν συμπεριφέρεται αψεγάδιαστα με εξαιρετική αυτονομία και δηλώνω υπερευχαριστημένος μαζί της.:)

 

Μου το έκανε και σε μένα χθες με την 4.3 όταν έστειλα μέσω bluetooth μια φωτό. Άρχισε να σέρνεται το gallery και έτρωγε πάνω απο 500mb ram!

Link to comment
Share on other sites

Η κιτ κατ δεν έχει έρθει επίσημα σε όλες τις χώρες .

Κάποιοι αποφασίσατε αν και δεν την έχετε πάρει επίσημα να την βάλετε Ε λιπών δεν φταίει σε τίποτα η σαμι αν γίνατε εσείς τεστερ εκείνη ήθελε τεστερ τους Πολωνούς

Όταν με το κακό την έχουμε επίσημα στην συσκευή μας ή όσοι την έχουν και αφού έχουν κάνει καθαρή εγκατάσταση λόγο αλλαγής μπουτλοαντερ τότε μιλάμε για μπαγκ.

Δεν λέω να μην λέμε την γνώμη μας προς θεού γιατί υποθήκη λίγο πριν και βέβαια την λέμε και την συζητάμε πάντα φιλικά.

Συμφωνώ μόνο σε ένα παραδέχεται τα iPhone στο ρειστορ που είναι καλύτερο και από το τιτανιουμ ρομ σε ρουτ συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, μετά από 3-4 μέρες συμβίωσης με την KitKat, ΧΩΡΙΣ factory reset και με μοναδική παραφωνία την κλήση που διεκόπη και συνεχίστηκε "με δική της πρωτοβουλία", δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ναι, βλέπω βελτιωμένη αυτονομία, καλύτερη διαχείριση RAM, πιο smooth λειτουργία, αλλά δεν θα πω ατάκες (χωρίς να προσβάλω όποιους τις είπαν) όπως "πετάει όπως ποτέ άλλοτε", "έχω πάθει πλάκα" κλπ. Η συσκευή παραμένει σταθερότατη, αξιόπιστη και πανίσχυρη, τουλάχιστον για τη χρήση που κάνει ο υπογράφων. ΝΑΙ, θα ήθελα να κάνω ένα full reset, για να βεβαιωθώ ότι δεν θα μεταφερθούν "σκουπίδια" της προηγούμενης έκδοσης στο νέο "καθεστώς", αλλά ο χρόνος που απαιτείται για σετάρισμα mail accounts (5), πέρασμα 50-60 εφαρμογών, ρυθμίσεων και (σημαντικότατο) η ανάκτηση των κωδικών WiFi που έχω αποθηκευμένους με αποτρέπει από το όλο εγχείρημα. Ίσως το ΣΚου αν βρω χρόνο, ίσως αργότερα... θα δείξει. Πάντως, επί της παρούσης, για τα δικά μου δεδομένα ξαναλέω, η αναβάθμιση αξίζει... Καλή σας μέρα παιδιά :)

 

Οι εφαρμογές και οι κωδικοί wi fi θα περάσουν μόνοι τους ,αν έχεις τικάρει την κατάλληλη επιλογή.

Η συσκευή έγινε σαφέστατα καλύτερη εκεί που ήθελα εγώ και είχα πολλάκις επισημάνει ,στη συμπεριφορά στους browser.

Moy φαίνεται ότι είναι και ταχύτερη και πιο smooth αλλά όταν καθαρίζεις cashe και dalvick ακόμα και σε ήδη υπάρχουσα ρομ ,γίνεται αυτό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί "καίγεστε" τόσο πολύ να πάτε να κάνετε αναβάθμιση στην kit kat ? Αφήστε να διορθωθούν οι περισσότερες εφαρμογές και να γίνουν 100% συμβατές με το νέο software και να φύγουν και οι παιδικές ασθένειες.

 

Τόσο καιρό που ήσασταν με την 4.3 τι πάθατε ? Δεν είχατε κινητό ? Δεν κάνατε την δουλειά σας ? και μετά βγαίνετε και βρίζετε την Samsung γιατί δεν δουλεύει σωστά η συσκευή με τις 100 εφαρμογές που οι μισές απο αυτές δεν ξέρουν ακόμη τι πάει να πει kit kat.

 

φιλικά

 

Συμφωνω με το παλικαρι!μας ετρωγε ο ***** μας!

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην το παρακάνουμε η αναβάθμιση έχει φέρει σε άλλο επίπεδο το τηλέφωνο τουλάχιστον στο δικό μου τώρα κάποια ψιλό προβλήματα συμβαίνουν τι να κάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το παλικαρι!μας ετρωγε ο ***** μας!

 

Δηλαδη εμενα με ουγγρικη συσκευη που μου ηρθε επισημα με ΟΤΑ επρεπε να χαϊδεψω στοργικα τον κ@λο μου και να πω: αστο μωρε, δεν ειναι σταθερη ακομα η kitkat, ας μη μπαινω σε περιπετειες. Χμμμ, τι αλλο θα διαβασουμε...

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλώνω άσχετος, είμαι επαγγελματίας υδραυλικός και δε χρησιμοποιώ το κινητο για τη δουλειά μου(αφου δε μπορω να το χρησιμοποιήσω για σφυρί :lol: ) Θέλω ομως να επισημάνω μερικά πράγματα! Φιλικά εκ των προτέρων! Οι χρήστες που δηλώνουν οτι το χρησιμοποιούν επαγγελματικά και συγχρονίζουν acounts, e-mail κ.λ.π εφόσον έχουν ήδη στα χέρια τους κατι που τους ικανοποιεί σε ένα μεγάλο ποσοστό, τι τους απασχολεί αμα βγει καινούρια εκδοση android? αμα εχεις κατι που σου δουλεύει άψογα και κανεις τη δουλεια σου το αλλάζεις; Προσωπικά θεωρώ οτι ο σοβαρος επαγγελματίας τον οποίο καλύπτει η συγκεκριμένη συσκευη δε κάθεται να ασχολείται με τη google! Tώρα θα μου πείτε τι μπορει να μας πει ενας υδραυλικός για επαγγελματίες! Το γεγονός αυτο μου επιτρέπει να μιλήσω ετσι! Το κινητο το πήρα προφανως γτ ειχα μια καποια άνεση! δεν εχω πρόβλημμα καθε μερα να κανω wipe μπορώ να το στήσω σε μισή ώρα! έχω την ανεση να παιξω να ρουτάρω να βάλω custom ρομ(να χάσω την εγγύηση μου :lol: ) Εσεις ρε παιδιά με 5 λογαριασμούς e mail κλπ γτ τα κανετε αυτά; Η Samsung έβγαλε ενα επαγγελματικο εργαλειο για εσάς! Το Knox για εσάς εσάς υπάρχει όχι για τους υδραυλικούς!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήμουν ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Note 2 και τα Χριστούγεννα αποφάσισα να μου κάνω δώρο ένα Note 3. Πίστευα ότι με την αγορά αυτή θα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος...

 

Παρόλες τις προσδοκίες μου, τα πράγματα φαίνεται πως δεν πήγαν όπως περίμενα. Αντιμετωπίζω προβλήματα με την απόδοση του νέου κινητού. Μερικά από τα προβλήματα είναι:

 

- Το YouTube όταν παίζει hd περιεχόμενο παρουσιάζει stuttering, δηλαδή χάνει κάποια frames κατά την αναπαραγωγή του βίντεο.

- Είχα πρόβλημα με την HW αναπαραγωγή βίντεο μέχρι που ενεργοποίησα από τις επιλογές προγραμματιστή την εξαναγκασμενη χρήση GPU.

- Τα σκρολαρίσματα δεν είναι ομαλά μέσα στις εφαρμογές και στον nova launcher όσο ήταν στο note 2 με 4.3

- Στον Chrome, όταν τον επαναφέρω από multitasking, εμφανίζεται με μαύρη οθόνη και χρειάζεται να κάνω tap την οθόνη να επανέλθει.

- Έχω συχνά force closing εφαρμογών σε σχέση με το note 2.

 

Γκουγλάροντας αρκετά, βρήκα παρόμοιες αναφορές, χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιος σαφώς αν πρόκειται για προβληματικές συσκευές ή πρόβλημα στο SW.

 

Για να προλάβω μερικούς, έχω κάνει διαγραφές προσωρινής μνήμης, απεγκαταστασεις ενημερώσεων και εσχάτως factory reset. Πάντα, με stock 4.3, χωρίς root.

 

Πέρασα σήμερα από ένα service της Samsung, ανέφερα τα προβλήματα και έδειξα βίντεο YouTube σε αντιπαραβολή με ένα note 1 που είχε διαθέσιμο και χωρίς να θέλω να προσβάλω τον άνθρωπο, δεν έδειξε να αντιλαμβανεται το πρόβλημα. Αναγνωρίζω όμως ότι στηρίχθηκε στην όποια εμπειρία χρήσης του ανέφερα (στο παρελθόν είχα SGS3, NOTE 2) και μου είπε να κάνω backup και να του ξαναπάω το τηλέφωνο. Μου είπε ότι θα κάνει reset όπως κάνουν στα Service γιατί με το reset από το μενού του τηλεφώνου αφήνονται υπολείμματα και ότι θα περάσει μια νέα έκδοση λογισμικού.

 

Ερωτήσεις:

- Οι ισχυρισμοί του ευσταθούν; Δεν ήξερα ότι παρότι κάνουμε reset, όλο και κάτι μένει πίσω. Επίσης, μου έκανε εντύπωση που μου είπε ότι το συγκεκριμένο reset κάνει 45 λεπτά και δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο ξανά.

- Αξίζει να δοκιμάσω την 4.4 που προφανώς μου έλεγε ότι θα εγκαταστήσει ή δεν είναι ώριμη έκδοση ακόμα;

- Υπάρχει κάποιος άλλος με όλα αυτά τα προβλήματα που τελικά να διαπίστωσε ότι είναι SW πρόβλημα; Ποιες είναι οι ενέργειες που έκανε για να λυθούν;

- Ποιο από τα επίσημα service της Samsung να προτιμούσα αν δεν βρεθεί κάποια λύση;

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από όλους για το μακροσκελές μου post.

Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση rom έχεις?

Οι mj1 είχαν κάτι προβλήματα με fc.

 

Έχεις περάσει όσες αναβαθμίσεις σου έχουν έρθει?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήμουν ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Note 2 και τα Χριστούγεννα αποφάσισα να μου κάνω δώρο ένα Note 3. Πίστευα ότι με την αγορά αυτή θα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος...

 

Παρόλες τις προσδοκίες μου, τα πράγματα φαίνεται πως δεν πήγαν όπως περίμενα. Αντιμετωπίζω προβλήματα με την απόδοση του νέου κινητού. Μερικά από τα προβλήματα είναι:

 

- Το YouTube όταν παίζει hd περιεχόμενο παρουσιάζει stuttering, δηλαδή χάνει κάποια frames κατά την αναπαραγωγή του βίντεο.

- Είχα πρόβλημα με την HW αναπαραγωγή βίντεο μέχρι που ενεργοποίησα από τις επιλογές προγραμματιστή την εξαναγκασμενη χρήση GPU.

- Τα σκρολαρίσματα δεν είναι ομαλά μέσα στις εφαρμογές και στον nova launcher όσο ήταν στο note 2 με 4.3

- Στον Chrome, όταν τον επαναφέρω από multitasking, εμφανίζεται με μαύρη οθόνη και χρειάζεται να κάνω tap την οθόνη να επανέλθει.

- Έχω συχνά force closing εφαρμογών σε σχέση με το note 2.

 

Γκουγλάροντας αρκετά, βρήκα παρόμοιες αναφορές, χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιος σαφώς αν πρόκειται για προβληματικές συσκευές ή πρόβλημα στο SW.

 

Για να προλάβω μερικούς, έχω κάνει διαγραφές προσωρινής μνήμης, απεγκαταστασεις ενημερώσεων και εσχάτως factory reset. Πάντα, με stock 4.3, χωρίς root.

 

Πέρασα σήμερα από ένα service της Samsung, ανέφερα τα προβλήματα και έδειξα βίντεο YouTube σε αντιπαραβολή με ένα note 1 που είχε διαθέσιμο και χωρίς να θέλω να προσβάλω τον άνθρωπο, δεν έδειξε να αντιλαμβανεται το πρόβλημα. Αναγνωρίζω όμως ότι στηρίχθηκε στην όποια εμπειρία χρήσης του ανέφερα (στο παρελθόν είχα SGS3, NOTE 2) και μου είπε να κάνω backup και να του ξαναπάω το τηλέφωνο. Μου είπε ότι θα κάνει reset όπως κάνουν στα Service γιατί με το reset από το μενού του τηλεφώνου αφήνονται υπολείμματα και ότι θα περάσει μια νέα έκδοση λογισμικού.

 

Ερωτήσεις:

- Οι ισχυρισμοί του ευσταθούν; Δεν ήξερα ότι παρότι κάνουμε reset, όλο και κάτι μένει πίσω. Επίσης, μου έκανε εντύπωση που μου είπε ότι το συγκεκριμένο reset κάνει 45 λεπτά και δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο ξανά.

- Αξίζει να δοκιμάσω την 4.4 που προφανώς μου έλεγε ότι θα εγκαταστήσει ή δεν είναι ώριμη έκδοση ακόμα;

- Υπάρχει κάποιος άλλος με όλα αυτά τα προβλήματα που τελικά να διαπίστωσε ότι είναι SW πρόβλημα; Ποιες είναι οι ενέργειες που έκανε για να λυθούν;

- Ποιο από τα επίσημα service της Samsung να προτιμούσα αν δεν βρεθεί κάποια λύση;

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από όλους για το μακροσκελές μου post.

 

Νομίζω ότι πρέπει να σου εγκαταστησουν την 4.4. Εγώ την πήρα ota και ότι stuttering είχαν οι browser εξαφανίστηκε. Στο youtube δεν είχα δει κάτι τέτοιο, αλλά το χρησιμοποιώ πολύ λίγο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει όλα τα update, στο csc έχω mj4.

Τωρα όσον αφορά την 4.4 αν όντως παιδιά βλέπετε βελτίωση, να προχωρήσω.

Να πάω από το service να έχω το μυαλό μου ήσυχο (και τον πισινό μου καλυμμένο), να την βάλω από kies η να περιμένω την OTA?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει όλα τα update, στο csc έχω mj4.

Τωρα όσον αφορά την 4.4 αν όντως παιδιά βλέπετε βελτίωση, να προχωρήσω.

Να πάω από το service να έχω το μυαλό μου ήσυχο (και τον πισινό μου καλυμμένο), να την βάλω από kies η να περιμένω την OTA?

 

Να το πας στο service. Λογικά σε λίγες ώρες θα το πάρεις πίσω

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εβαλα σε ενεργεια το Air gesture,και ενω διαβασα οτι θα πεπει να εμφανιστει ενα εικονιδιο ψηλα στη μπαρα,εγω δε βλεπω τιποτα τετοιο.

Η λειτουργια,δειχνει να δουλευει,αφου οταν περνανω το χερι μου απανω,αναβει και δειχνει αυτα που πρεπει,αλλα το εικονιδιο;

Επισης,προσπαθωντας να βγαλω ην πενα,η οθονη ανοιγει,αλλα επειδη εχω βαλει ασφαλεια με τις τελιτσες,ξανασβυνει.

Πρεπει να βγαζω την ασφαλεια για να γραψω,ετσι;Αλλα ειναι φασαρια αυτο.Μου φαινεται οτι θα την καταργησω.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλώνω άσχετος, είμαι επαγγελματίας υδραυλικός και δε χρησιμοποιώ το κινητο για τη δουλειά μου(αφου δε μπορω να το χρησιμοποιήσω για σφυρί :lol: ) Θέλω ομως να επισημάνω μερικά πράγματα! Φιλικά εκ των προτέρων! Οι χρήστες που δηλώνουν οτι το χρησιμοποιούν επαγγελματικά και συγχρονίζουν acounts, e-mail κ.λ.π εφόσον έχουν ήδη στα χέρια τους κατι που τους ικανοποιεί σε ένα μεγάλο ποσοστό, τι τους απασχολεί αμα βγει καινούρια εκδοση android? αμα εχεις κατι που σου δουλεύει άψογα και κανεις τη δουλεια σου το αλλάζεις; Προσωπικά θεωρώ οτι ο σοβαρος επαγγελματίας τον οποίο καλύπτει η συγκεκριμένη συσκευη δε κάθεται να ασχολείται με τη google! Tώρα θα μου πείτε τι μπορει να μας πει ενας υδραυλικός για επαγγελματίες! Το γεγονός αυτο μου επιτρέπει να μιλήσω ετσι! Το κινητο το πήρα προφανως γτ ειχα μια καποια άνεση! δεν εχω πρόβλημμα καθε μερα να κανω wipe μπορώ να το στήσω σε μισή ώρα! έχω την ανεση να παιξω να ρουτάρω να βάλω custom ρομ(να χάσω την εγγύηση μου :lol: ) Εσεις ρε παιδιά με 5 λογαριασμούς e mail κλπ γτ τα κανετε αυτά; Η Samsung έβγαλε ενα επαγγελματικο εργαλειο για εσάς! Το Knox για εσάς εσάς υπάρχει όχι για τους υδραυλικούς!

 

Όχι φίλε δεν είναι όπως τα λες και εγώ σε 30 λεπτά το επαναφέρω και λογαριασμούς και όλα με το τιτανιουμ.

Όσο για το ότι το πειράζω είναι χόμπι και θελω να βελτιώσω κι άλλο το κινητό μου.

Όσο για τον λίγο που κάνω αναβαθμίσεις και δεν μένω στην παλαιότερη αφού δούλευε καλά θα σου απαντήσω αν και σε εμένα δουλεύει άψογα η κιτ κατ είμαι 100% ευχαριστημενος αν ήταν να βλέπεις αν κάνεις τη δουλειά σου θα έπαιρνα μολύβι και χαρτί και θα την έκανα όπως την έκανα πριν 40 χρόνια χωρίς κινητά ή με ένα αλλά κινητό με 5 φορές μικρότερη αξία.

Για σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εβαλα σε ενεργεια το Air gesture,και ενω διαβασα οτι θα πεπει να εμφανιστει ενα εικονιδιο ψηλα στη μπαρα,εγω δε βλεπω τιποτα τετοιο.

Η λειτουργια,δειχνει να δουλευει,αφου οταν περνανω το χερι μου απανω,αναβει και δειχνει αυτα που πρεπει,αλλα το εικονιδιο;

.

Και σε εμένα δεν έχει εικονίδιο ,θυμάσαι αν είχε στα 4.3 ?
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δεν έχει εικονίδιο ,θυμάσαι αν είχε στα 4.3 ?

 

Μα εγω,4.3 εχω ακομα.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δεν έχει εικονίδιο ,θυμάσαι αν είχε στα 4.3 ?

 

Το εικονίδιο βγαίνει μόνο όταν μπαίνετε σε εφαρμογή που το υποστηρίζει.

Το air jump για παράδειγμα, δουλεύει μόνο στην εφαρμογή email. Μόλις μπεις, σου εμφανίζει το εικονίδιο.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήμουν ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Note 2 και τα Χριστούγεννα αποφάσισα να μου κάνω δώρο ένα Note 3. Πίστευα ότι με την αγορά αυτή θα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος...

 

Παρόλες τις προσδοκίες μου, τα πράγματα φαίνεται πως δεν πήγαν όπως περίμενα. Αντιμετωπίζω προβλήματα με την απόδοση του νέου κινητού. Μερικά από τα προβλήματα είναι:

 

- Το YouTube όταν παίζει hd περιεχόμενο παρουσιάζει stuttering, δηλαδή χάνει κάποια frames κατά την αναπαραγωγή του βίντεο.

- Είχα πρόβλημα με την HW αναπαραγωγή βίντεο μέχρι που ενεργοποίησα από τις επιλογές προγραμματιστή την εξαναγκασμενη χρήση GPU.

- Τα σκρολαρίσματα δεν είναι ομαλά μέσα στις εφαρμογές και στον nova launcher όσο ήταν στο note 2 με 4.3

- Στον Chrome, όταν τον επαναφέρω από multitasking, εμφανίζεται με μαύρη οθόνη και χρειάζεται να κάνω tap την οθόνη να επανέλθει.

- Έχω συχνά force closing εφαρμογών σε σχέση με το note 2.

 

Γκουγλάροντας αρκετά, βρήκα παρόμοιες αναφορές, χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιος σαφώς αν πρόκειται για προβληματικές συσκευές ή πρόβλημα στο SW.

 

Για να προλάβω μερικούς, έχω κάνει διαγραφές προσωρινής μνήμης, απεγκαταστασεις ενημερώσεων και εσχάτως factory reset. Πάντα, με stock 4.3, χωρίς root.

 

Πέρασα σήμερα από ένα service της Samsung, ανέφερα τα προβλήματα και έδειξα βίντεο YouTube σε αντιπαραβολή με ένα note 1 που είχε διαθέσιμο και χωρίς να θέλω να προσβάλω τον άνθρωπο, δεν έδειξε να αντιλαμβανεται το πρόβλημα. Αναγνωρίζω όμως ότι στηρίχθηκε στην όποια εμπειρία χρήσης του ανέφερα (στο παρελθόν είχα SGS3, NOTE 2) και μου είπε να κάνω backup και να του ξαναπάω το τηλέφωνο. Μου είπε ότι θα κάνει reset όπως κάνουν στα Service γιατί με το reset από το μενού του τηλεφώνου αφήνονται υπολείμματα και ότι θα περάσει μια νέα έκδοση λογισμικού.

 

Ερωτήσεις:

- Οι ισχυρισμοί του ευσταθούν; Δεν ήξερα ότι παρότι κάνουμε reset, όλο και κάτι μένει πίσω. Επίσης, μου έκανε εντύπωση που μου είπε ότι το συγκεκριμένο reset κάνει 45 λεπτά και δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο ξανά.

- Αξίζει να δοκιμάσω την 4.4 που προφανώς μου έλεγε ότι θα εγκαταστήσει ή δεν είναι ώριμη έκδοση ακόμα;

- Υπάρχει κάποιος άλλος με όλα αυτά τα προβλήματα που τελικά να διαπίστωσε ότι είναι SW πρόβλημα; Ποιες είναι οι ενέργειες που έκανε για να λυθούν;

- Ποιο από τα επίσημα service της Samsung να προτιμούσα αν δεν βρεθεί κάποια λύση;

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από όλους για το μακροσκελές μου post.

 

Έχεις δίκιο η ποιότητα των βίντεο στο YouTube είναι ολίγον τι χάλια καμιά σχέση με άλλες συσκευές να φανταστείς το έβαλα να παίξει το ίδιο βίντεο full hd 1920×1080 δίπλα με ένα note 8 και το ταμπλετ υπερτερουσε σε ποιότητα εικόνας το δικό μου έκανε όλο pixels

Το ίδιο όμως βίντεο όταν το κατέβασα στην συσκευή μου παρόλο που κατέβηκε με μικρότερη ανάλυση 1280×720 έπαιζε τέλεια

 

Το πρόβλημα είναι με τα streaming video

Link to comment
Share on other sites

Note 3

Tην ποιότητα του YouTube στο streaming και την εικόνα δεν την έχω σχεδόν ούτε στο iPad. :wink:

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Note 3

Tην ποιότητα του YouTube στο streaming και την εικόνα δεν την έχω σχεδόν ούτε στο iPad. :wink:

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θες να πεις ότι ούτε στο iPad έχεις καλή ποιότητα;

 

εδώ μιλάμε ότι όταν έβαζα τα ίδια βίντεο στο s3 και στο note 2 χαζευαν όλοι τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θες να πεις ότι ούτε στο iPad έχεις καλή ποιότητα;

 

εδώ μιλάμε ότι όταν έβαζα τα ίδια βίντεο στο s3 και στο note 2 χαζευαν όλοι τι να πω;

 

Aκριβώς το αντίθετο

 

Έχω τέλεια ποιότητα και στο Νote 3.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήμουν ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Note 2 και τα Χριστούγεννα αποφάσισα να μου κάνω δώρο ένα Note 3. Πίστευα ότι με την αγορά αυτή θα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος...

 

Παρόλες τις προσδοκίες μου, τα πράγματα φαίνεται πως δεν πήγαν όπως περίμενα. Αντιμετωπίζω προβλήματα με την απόδοση του νέου κινητού. Μερικά από τα προβλήματα είναι:

 

- Το YouTube όταν παίζει hd περιεχόμενο παρουσιάζει stuttering, δηλαδή χάνει κάποια frames κατά την αναπαραγωγή του βίντεο.

- Είχα πρόβλημα με την HW αναπαραγωγή βίντεο μέχρι που ενεργοποίησα από τις επιλογές προγραμματιστή την εξαναγκασμενη χρήση GPU.

- Τα σκρολαρίσματα δεν είναι ομαλά μέσα στις εφαρμογές και στον nova launcher όσο ήταν στο note 2 με 4.3

- Στον Chrome, όταν τον επαναφέρω από multitasking, εμφανίζεται με μαύρη οθόνη και χρειάζεται να κάνω tap την οθόνη να επανέλθει.

- Έχω συχνά force closing εφαρμογών σε σχέση με το note 2.

 

Γκουγλάροντας αρκετά, βρήκα παρόμοιες αναφορές, χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιος σαφώς αν πρόκειται για προβληματικές συσκευές ή πρόβλημα στο SW.

 

Για να προλάβω μερικούς, έχω κάνει διαγραφές προσωρινής μνήμης, απεγκαταστασεις ενημερώσεων και εσχάτως factory reset. Πάντα, με stock 4.3, χωρίς root.

 

Πέρασα σήμερα από ένα service της Samsung, ανέφερα τα προβλήματα και έδειξα βίντεο YouTube σε αντιπαραβολή με ένα note 1 που είχε διαθέσιμο και χωρίς να θέλω να προσβάλω τον άνθρωπο, δεν έδειξε να αντιλαμβανεται το πρόβλημα. Αναγνωρίζω όμως ότι στηρίχθηκε στην όποια εμπειρία χρήσης του ανέφερα (στο παρελθόν είχα SGS3, NOTE 2) και μου είπε να κάνω backup και να του ξαναπάω το τηλέφωνο. Μου είπε ότι θα κάνει reset όπως κάνουν στα Service γιατί με το reset από το μενού του τηλεφώνου αφήνονται υπολείμματα και ότι θα περάσει μια νέα έκδοση λογισμικού.

 

Ερωτήσεις:

- Οι ισχυρισμοί του ευσταθούν; Δεν ήξερα ότι παρότι κάνουμε reset, όλο και κάτι μένει πίσω. Επίσης, μου έκανε εντύπωση που μου είπε ότι το συγκεκριμένο reset κάνει 45 λεπτά και δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο ξανά.

- Αξίζει να δοκιμάσω την 4.4 που προφανώς μου έλεγε ότι θα εγκαταστήσει ή δεν είναι ώριμη έκδοση ακόμα;

- Υπάρχει κάποιος άλλος με όλα αυτά τα προβλήματα που τελικά να διαπίστωσε ότι είναι SW πρόβλημα; Ποιες είναι οι ενέργειες που έκανε για να λυθούν;

- Ποιο από τα επίσημα service της Samsung να προτιμούσα αν δεν βρεθεί κάποια λύση;

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από όλους για το μακροσκελές μου post.

 

 

Εγω δεν καταλαβαινω τι reset ειναι αυτο που κανει 45 λεπτα... Αν γνωριζει καποιος κατι ας το αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα.

Κάτοχος του Note 3 κι εγώ εδώ και κανα μήνα περίπου, και το συμπέρασμα (καθαρά δικό μου και μόνο) είναι πως η συσκευή απλά είναι πολύ μπροστά (αν οχι η καλύτερη και φανώ υπερβολικός) απο αρκετές που κυκλοφορούν τώρα και πιστέψτε με έχω αλλάξει αρκετές "ναυαρχίδες"

Σίγουρα δεν είναι τέλειο και σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα, αλλά δυστυχώς ότι update και να βγεί, πάντα κάποιοι θα έχουν παράπoνα-πρόβλημα !

Διάβασα πριν λίγα post για τα iphone και το backup τους για παράδειγμα και αν και κάτοχος του μήλου απο το 3gs και μετά (μέχρι και το 5άρι) έχω να σας πω πως της συζύγου όταν της ήρθε η 7.0.4 έκανα τα πάντα backup και στο itunes και στο icloud και ξεκίνησα το update... (μέσω pc οχι ota)

Το τηλέφωνο κόλησε (έμεινε η σύζυγος χωρίς συσκευή ;) ) κι εγώ κοιμήθικα στις 6 το πρωί μέχρι να τα καταφέρω και απο το restore δεν ξανβρήκα ούτε τα μισά !!! (να σημειωθει πως δούλευα 4 χρόνια σε Γερμανό και άλλα τοσα είχα δικό μου Cosmote corner και developer ήμουν στο μήλο και και και...) Δηλαδή κάποιος "απλός" χρήστης τί θα έκανε? Ε λοιπόν επειδή συνεχίζει να έχει προβλήματα μετά το update ( 7 στις 10 φορές δεν έχει καν σήμα ) το πήγα κι εγώ στο κατάστημα και απο εκεί σε μηλοstore (αφού αλλάχτηκαν 3-4 κάρτες sim και δοκιμάστηκε και με sim άλλων παρόχων ) μου επεστράφει χωρίς πρόβλημα (ούτε υγρασία ούτε χτυπήματα ) και με "ξαναπερασμένο" το λογισμικό απο τους ειδικούς αλλά με το πρόβλημα να παραμένει !!! Και χθες έμαθα και απο 2 φιλαράκια πως και αυτοί έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα...

Όχι δεν κατηγορώ ούτε παινεύω κάποια εταιρία ή μοντέλο, απλά σε κάποιες συσκευές (άσχετα απο εταιρία) το λογισμικό μπορεί να "κάτσει" κουτί ή και το αντίθετο.

Άλλοι θέλουν jailbreak και root και άλλοι "μαμά".

Άλλοι έχουν τέτοιου είδους συσκευές για δουλειά και άλλοι για "μούρη"

Άλλοι.... και άλλοι....

Όλοι μας όμως περιμένουμε το "κάτι" νέο, είτε λέγεται update είτε νέο μοντέλο κλπ

Το μικρόβιο βλέπετε...

 

(ελπίζω να μην σας κούρασα ...)

(Ξαναλέω δική μου άποψη και όχι απαραίτητα σωστή για όλους...)

Καλό βράδυ και ... :X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...