Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι στα ξαφνικά πλέον στο σήμα γράφει Lte και όχι 4G όπως παλιά

 

Διπλα στην ενταση σηματος εννοεις;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί πριν έγραφε 4G τώρα Lte

 

[ATTACH]40495[/ATTACH]

 

Συγγνώμη για το διπλό ποστ αλλά δεν με άφηνε να ανεβάσω

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά το κάνουν ,εδώ και καιρό .Βέβαια είναι λάθος να κρίνεις μόνο από τις μπάρες του σήματος.Ένα πρόγραμμα σαν το wi fi analyzer είναι πιο αξιόπιστο.

 

Ναι το χρησιμοποιησα το wifi analyser και πραγματι δείχνει σαφέστατα την πτώση του σηματος οταν καλύπτω με το χερι μου το πανω μερος.

Δεν το ηξερα οτι το κάνουν ολα τα κινητα, τωρα το πρόσεξα. Θα προσεχω πως το κραταω πλεον.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω.

Εδω και δυο μερες,εδν ξερω τι εβαλα,κι οταν ερχεται κληση,εμφανιζονται δυο οριζοντιες μπαρες χαμηλα,που γραφουν Γαλλικα,και για να απαντησεις,δε χρειαζεται να συρεις το χερι στην οθονη,αλλα να πατησεις πανω στην πρωτη μπαρα.

Εννοειται οτι το τηλεφωνο ειναι Γαλλικο,και εχω γυρισει τη γλωσσα στα Ελληνικα.

Πως μπορει να εγινε και επανηλθαν τα Γαλλικα απο το...παραθυρο;

Οσον αφορα στο 4G,εμενα εξακολουθει να το γραφει.Τωρα το τσεκαρισα.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποσο καιρό κάποια εφαρμογή η service μου κρατά awake τη συσκευή με αποτέλεσμα να λιώνει τη μπαταρία.

Ενώ μέσα από τα Settings βλέπω ότι το Android OS έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης κι έχει κρατήσει 4 ώρες awake τη συσκευή, μέσα από το Wakelock Detector δε δείχνει κάτι τέτοιο. Παρά μόνο για κάτι λίγα λεπτά να έχει μείνει awake η συσκευή.

Καμιά ιδέα γιατί έχω βαρεθεί να κάνω reboot κάθε μέρα;

 

Τόσο καλά δηλαδή...άρα μιλάμε ότι οφείλεται στο Android και κάποιο service αυτού που τρέχει από πίσω και όχι σε κάποια 3rd party εφαρμογή.

 

Είναι υπερβολικά εκνευριστικό γιατί στην αρχή μπορεί π.χ. να μην έχει μείνει awake η συσκευή και να μου το κάνει όταν είμαι εκτός σπιτιού και να έχω μια πολύ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας - μέχρι να το πάρω χαμπάρι και να κάνω reboot - με αποτέλεσμα να είμαι στην κόψη του ξυραφιού μη μείνω από μπαταρία.

 

Για τον messenger δεν ξέρω γιατί δεν τον χρησιμοποιώ.

Όμως η εφαρμογή του Facebook δεν ευθύνεται για την αύξηση της κατανάλωσης που προέκυψε με την 4.3

Άλλωστε όπως είπα δεν υπάρχει θέμα στο Note 8 όπου οι ρυθμίσεις μου είναι ίδιες.

Οι υπηρεσίες google είναι γνωστό ότι έχουν επηρεάσει όλες τις συσκευές στο θέμα αυτονομία, περισσότερο όμως σ αυτές που τρέχουν την 4.3

 

Το Google+ αποδεδειγμένα καταναλώνει περισσότερο από κάθε άλλη εφαρμογή αυτού του είδους. Το παγωνω σε όλες μου τις συσκευές από την ημέρα που κυκλοφόρησε.

 

@@ Πάρη ίσως να είναι έτσι. Αλλά και στο Note 2 έχουν ακουστεί παράπονα με την 4.3

 

Το Facebook και το Messenger κάνουν wakelocks αλλά η κατανάλωση της μπαταρίας εξαιτίας αυτών είναι ανάξια αναφοράς.

Επίσης φαίνεται καθαρά από τα screenshots που έβαλα ότι ο χρόνος των wakelocks είναι ελάχιστος.

Έκανα disable το Google+ και αναμένω να δω τι θα γίνει.

Το 80% των φορών που μένει awake η συσκευή είναι τα πρωινά που τη βγάζω από τη φόρτιση.

Να σημειώσω ότι και το βράδυ έχω τα πάντα όλα ενεργά (WiFi, mail accounts, syncs, gps κτλ.).

 

Μετά από ~1 μήνα παγώματος του Google+, μπορώ να πω με σιγουριά ότι δε φταίει αυτό που το Android OS είναι πρώτο στην κατανάλωση και η συσκευή μένει awake πολλές ώρες.

 

Το παρακολουθώ μήνες τώρα, 2 στις 3 φορές που θα βγάλω τη συσκευή από τη φόρτιση έχω αυτό το θέμα. Π.χ. χθες το πρωί είχε μείνει 7.5 ώρες awake μέχρι να το πάρω χαμπάρι και να κάνω reboot. Μένει "ξύπνια" η συσκευή δηλαδή μόνο όταν τη βγάζω από τη φόρτιση.

 

Καταντάει αηδία όλο αυτό το πράγμα σε επαγγελματική συσκευή. Να σημειώσω ότι το Νοτέλι μου είναι από τα πρώτα UK batches του Expansys και απείραχτο 100%!!

 

Καμιά ιδέα κανείς πριν το πετάξω από τον 3ο;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θέμα που ανακάλυψα είναι ότι με τον Chrome μου βγάζει μαύρη οθόνη και πρέπει να πατήσω πάνω στην οθόνη για να εμφανίσει την σελίδα. Νομίζω μου το κάνει όταν έχω ανοίξει αρκετές σελίδες στο Chrome. Το έχει παρατηρήσει αλλος;; Επίσης έχει μερικές μέρες που μου εγκαθιστανται κάτι σαβούρες εφαρμογές χωρίς να τις θέλω από μόνες τους όπως Best games best apps και άλλες τέτοιες. Πως μπορώ να τις εμποδίσω να εγκαθιστανται;
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που έκανα αναβάθμιση σε kit kat την μπαταρία την καταπίνει!

 

Μετά από ~1 μήνα παγώματος του Google+, μπορώ να πω με σιγουριά ότι δε φταίει αυτό που το Android OS είναι πρώτο στην κατανάλωση και η συσκευή μένει awake πολλές ώρες.

 

 

Καμιά ιδέα κανείς πριν το πετάξω από τον 3ο;

 

Για ελάτε από εδώ να τα πούμε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374612&page=26

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν πρέπει να είναι κλειδωμένο με κωδικό αλλα με την επιλογή κίλυση για κλείδωμα οθόνης, αλλιώς νομίζω δεν εμφανίζεται αυτή η επιλογή.

 

Εχεις δικιο,το βρηκα...ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή ακόμη δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το Odin κλπ θα ξαναρωτήσω μπας και βγάλω άκρη:

 

Έχω Ελληνικό Note3 με firmware region COS (cosmote).

 

1. Αν βάλω μέσω ODIN οποιοδήποτε stock firmware άλλης χώρας, θα έχω OTA updates (του συγκεκριμένου region προφανώς)?

 

2. Αν απλά περάσω 'ενα firmware μέσω ODIN χωρίς να κάνω root κλπ, το Knox θα "γράψει"?

 

Βασικά σκέφτομαι να βάλω το firmware για Gr - EU region (υπάρχουν 3 για μας, ένα generic, ένα vodafone και ένα cosmote) για να εξαφανίσω όλες τις βλακείες της Cosmote και αναρωτιέμαι αν μετά όταν θα βγαίνουν τα updates θα τα έχω ΟΤΑ ή όχι!

 

Thnx

Edited by unitrax
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις OTA πρέπει το csc να ειναι το ίδιο με το firmware που θα περάσεις , σε διαφορετική περίπτωση χρειάζεσαι root για να το αλλάξεις .

Δεν γράφει το knox οταν περνάς επίσημα firmware.

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις OTA πρέπει το csc να ειναι το ίδιο με το firmware που θα περάσεις , σε διαφορετική περίπτωση χρειάζεσαι root για να το αλλάξεις .

Δεν γράφει το knox οταν περνάς επίσημα firmware.

 

Άρα στην περίπτωσή μου για να έχω ΟΤΑ updates πρέπει το firmware να είναι πάντα COS ή αρκεί να είναι GR region?

Link to comment
Share on other sites

CSC σε COS . EUR σε Ελληνικό firmware η εγγύηση όμως θα ισχύει με CSC COS όπως και η ρομ της COS

 

Να ρωτήσω κάτι εγώ έχω περάσει με odin την πολωνική που μπορώ να δω τι csc είχα πριν?

Link to comment
Share on other sites

CSC σε COS . EUR σε Ελληνικό firmware η εγγύηση όμως θα ισχύει με CSC COS όπως και η ρομ της COS

 

Άρα μένω ως έχει και περιμένω να αξιωθούν να βγάλουν την Kit Kat για COS... ;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα μένω ως έχει και περιμένω να αξιωθούν να βγάλουν την Kit Kat για COS... ;)

 

εγω στη θεση σου δεν θα αλλαζα τη 4.3 με τιποτα μεχρι να γινει τελειο το Kitkat Και οι περισσοτερες εφαρμογες το υποστηριξουν 100%:)

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην περίπτωσή μου για να έχω ΟΤΑ updates πρέπει το firmware να είναι πάντα COS ή αρκεί να είναι GR region?

 

Βάλε οποία επίσημη ρομ θες και αν χρειαστεί σερβις κατέβασε τη μαμά ρομ να την έχεις και την ξαναπερνας με οντιν

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασάρει την 4.4.2 δεν ξαναγυρνά σε 4.3.3. Άρα μέχρι να βγει η ρομ του τηλεφώνου σε 4.4.2 και αν περάσει άλλη 4.4.2 δεν θα ισχύει η εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Νέο bug, το air gesture, δηλαδή όταν περνάς το χέρι πάνω από την οθόνη Κλειδώματος, για να δεις τυχόν αναπάντητες, μηνύματα, κτλ, δεν λειτουργεί. Στη δοκιμή που έχει στις ρυθμίσεις λειτουργεί κανονικά. Μου φαίνεται ότι έχει αυξηθεί η κατανάλωση της μπαταρίας λιγάκι και όταν τερματίζω μια κλήση, αφού φυσικά έχει κλειδώσει, βγάζει την οθόνη Κλειδώματος κενή και στο καπάκι εμφανίζεται κανονικά, δεν δημιουργεί κάπου πρόβλημα, αλλά με ξενίζει. Το θετικό ότι κάνει κανονικά ανάγνωση των ελληνικών στο HandsFree Mode.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ έχω περάσει με odin την πολωνική που μπορώ να δω τι csc είχα πριν?

Πρέπει θυμάσαι ποιο firmware είχες πριν την βάλεις ,διαφορετικά αν έχει αλλάξει το csc με το πέρασμα του firmware πρέπει να μάθεις ποια rom ήταν .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Βάλε οποία επίσημη ρομ θες και αν χρειαστεί σερβις κατέβασε τη μαμά ρομ να την έχεις και την ξαναπερνας με οντιν

Είστε σίγουροι ότι με αλλη μαμά ρομ χάνεται η εγγύηση? Αφού υποτίθεται είναι ρομ της Samsung.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι με αλλη μαμά ρομ χάνεται η εγγύηση? Αφού υποτίθεται είναι ρομ της Samsung.

 

Σύμφωνα με την samsung ,ναι .Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου έκαναν τα στραβά μάτια .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει θυμάσαι ποιο firmware είχες πριν την βάλεις ,διαφορετικά αν έχει αλλάξει το csc με το πέρασμα του firmware πρέπει να μάθεις ποια rom ήταν .

 

Υπάρχουν και περιπτώσεις που η rom είναι ακριβώς ίδια.Πέρασα της Πολωνίας μόλις είχε βγει,δεν μου άλλαξε το csc και τώρα που ήρθε η αναβάθμιση για Ουγγαρία σε 4.4.2 είναι ακριβώς ίδια.Και το ota δουλεύει αλλά και στο kies που το σύνδεσα μου δείχνει οτί έχω το τελευταίο firmware της Ουγγαρίας με σωστό csc και σωστά τα υπόλειπα στοιχεία της rom.

Link to comment
Share on other sites

Διπλα στην ενταση σηματος εννοεις;

 

Μηπως επειδη εχεις αλλαξει launcher;περιεργο μου φαινεται.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...