Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αγγλικό απο κατάστημα vodafone αγγλίας (βρίσκομαι αγγλια). Είμαι με stock rom, δεν το εχω κανει ρουτ.

να κάνω factory reset ? χρειάζεται να πάω να κανω wipe data απο recovery?

 

Μπορείς να κάνεις και μέσα από το κινητό, δεν έχει σημασία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλα με τα animations ολα στο μηδεν, κιτ κατ και nova launcher η ταχυτητα του κινητου ειναι σε απιστευτα επίπεδα.

 

Ετσι μου ρχεται μονο και μονο για να τελειοποιησω την εμπειρια του multitasking να ρουταρω για να μπαινουν παραπανω εφαρμογες στο διπλό (μισο μισο η floating) παραθυρο. Απλα λυπαμαι την εγγυηση..

 

 

ΠΩς τα βαζεις στο μηδεν τα animations φιλε μου? εγω οταν ειχα το νοτε2 πηγαινα στις ρυθμισεις κ αλλαζα καποια απτο χ1 στο 0.5 αυτα εννοεις? τωρα που τα βρισκεις αυτα?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Πατας 7 φορες πανω στο build number στα settings και εμφανιζονται τα developer options. Εκει εχει καπου προς τα κατω τα animations. Τα εβαλα ολα μηδεν. (Κι εγω παλια στο s3 0.5 τα εβαζα γιατι στο 0 ηταν περιεργο αλλα εδω ειναι τελειο στο note)
Link to comment
Share on other sites

Πατας 7 φορες πανω στο build number στα settings και εμφανιζονται τα developer options. Εκει εχει καπου προς τα κατω τα animations. Τα εβαλα ολα μηδεν. (Κι εγω παλια στο s3 0.5 τα εβαζα γιατι στο 0 ηταν περιεργο αλλα εδω ειναι τελειο στο note)

 

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ! απο μονος μου δε νομιζω να το εβρισκα γιατι το εχουν τοσο πολυπλοκο? κανα αλλο παρομοιο τιπς εχεις? εγω περιμενω την κιτ κατ. να σε ρωτησω με νοβα εβλεπες κανα σκαλωμα στο χ1 οταν το εβαζες στο κυβο? το εβαλα σε αλλαγη σε καρτελα κ απο τοτε πεταει! αα κ κατι αλλο μπορεις να μου πεις γιατι στο fruit ninza κ στο νοτε κ στο νοτε2 εβλεπα σκαλωματακια κ σε παιχνιδια βαρια τα παιζει σουπερ? το εχεις δοκιμασει?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μενα.Μολις Τώρα που ξύπνησα βρήκα να με περιμένει μια αναβάθμιση 13.5MB. Έχω γερμανικό DBT με NB4 και μετά την αναβάθμιση έγινε NB7. Δεν παρατήρησα κάτι άλλο. .
Link to comment
Share on other sites

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ! απο μονος μου δε νομιζω να το εβρισκα γιατι το εχουν τοσο πολυπλοκο? κανα αλλο παρομοιο τιπς εχεις? εγω περιμενω την κιτ κατ. να σε ρωτησω με νοβα εβλεπες κανα σκαλωμα στο χ1 οταν το εβαζες στο κυβο? το εβαλα σε αλλαγη σε καρτελα κ απο τοτε πεταει! αα κ κατι αλλο μπορεις να μου πεις γιατι στο fruit ninza κ στο νοτε κ στο νοτε2 εβλεπα σκαλωματακια κ σε παιχνιδια βαρια τα παιζει σουπερ? το εχεις δοκιμασει?

 

Τίποτα!

Το δεύτερο βασικό για να βελτιωθεί η ταχύτητα όταν πατάς το home button που καμια φορα λιγάκι αργεί να πάει στην αρχική σου οθόνη είναι να μπεις στο S-voice και από τα settings του να απενεργοποιήσεις το να ανοίγει με παρατεταμένο πατημα home button. Αυτό και τα animations μαζι με τον Nova Launcher αρκούν για να πετάει το κινητό. (με ΚΙΤ ΚΑΤ θα δεις ότι θα πάρει ένα κλικ ακόμα σε αμεσότητα).

 

Τον κύβο δε τον βάζω ποτέ, με ζαλίζουν αυτά τα περίεργα (αν και δε μου κόλλαγε νομίζω, αν θες θα το δοκιμασω). Είτε κανένα δε βάζω, είτε tablet, είτε card stack (και αυτό λίγο με ενοχλεί καμια φορα). Fruit ninja στο note δεν έχω παίξει, μονο στο s3 το είχα κατεβάσει κάποια στιγμή για πλακα. Ακόμα και τότε έπαιζε νομίζω χωρίς κόλλημα. Ίσως είναι πιο απαιτητικό λόγω των άπειρων touches που κανεις με τα δάχτυλα και τα χιλιάδες κομματάκια που πρέπει να δείξει σαν animation. Δεν ξέρω ακριβώς, είμαι ασχετος από παιχνιδια σε κινητά να πω την αλήθεια. Μονο το The Room και το Μachinarium παρασειρθηκα και έπαιξα γιατί με είχε πορώσει η ατμόσφαιρα τους. Στο note δεν έχω κατεβάσει παιχνίδι ακόμα. Το κρατάω παρθένο...:lol::cry:

 

edit: ψεμα έπαιξα το the room! το χα ξεχάσει. Από τότε έχει γινει όμως reset οποτε δε μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι πάντα! ειμαι 4.4.2 εδω και μερικες μερες γαλλικό XEF η ρομ εκατσε πολύ καλα! Υπάρχει λόγος να κανω reset? Δε νομιζω!

 

Παιδιά κάθε φορά μετά από μεγάλα update, όρεξη να έχεις να διαβάζεις, δημοσιευονται πολλά σχόλια σε διάφορα φόρουμ περί bugs κτλ. Τις περισσότερες φορές η λύση που προτείνεται είναι η επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.. Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει το λόγο ένα πολύ καλό ποστ που συνοψίζει την απάντηση είναι εδώ

 

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s3/659933-problems-after-upgrade-factory-reset.html

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία? ??? Και γω έχω xef και είχα θέμα! !!!

 

Ειναι γεγονος οτι απο μπαταρια,πρεπει να εχει αυξηθει η καταναλωση.Κατα τα αλλα,ειναι ενταξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλα με τα animations ολα στο μηδεν, κιτ κατ και nova launcher η ταχυτητα του κινητου ειναι σε απιστευτα επίπεδα.

 

Ετσι μου ρχεται μονο και μονο για να τελειοποιησω την εμπειρια του multitasking να ρουταρω για να μπαινουν παραπανω εφαρμογες στο διπλό (μισο μισο η floating) παραθυρο. Απλα λυπαμαι την εγγυηση..

 

 

Και που τα βρισκω αυτα τα animations,μιας και εγω δεν παιζω παιχνιδια και δεν τα ξερω που ειναι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια γνωρίζετε κανένα πρόγραμα που να ''κλειδώνει'' το κινητό εσωτερικα;πχ να θελει πιν για να δεις την gallery να ανοιξεις file manager κλπ...ξερει κανεις τιποτα;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια γνωρίζετε κανένα πρόγραμα που να ''κλειδώνει'' το κινητό εσωτερικα;πχ να θελει πιν για να δεις την gallery να ανοιξεις file manager κλπ...ξερει κανεις τιποτα;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.domobile.applock

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με το touch της συσκευής... Και επιτέλους βλέπεις άνετα στον ήλιο σε επιπεδο ips retina.... Όταν έπερνα hi end android συσκευη πάντα γυρνούσα απγοητευμενος σε μήλο πλέον δεν υπάρχει λόγος για εμένα πάντα....
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις σετ άρει ακόμα και δεν έχεις να χάσεις αρχεία κτλ τότε κάνε ένα factory reset... Αλλιώς αν κάτι δεν έκατσε καλά κάνε ένα wipe cache και βλέπεις. ..τυχεροί πάντως οι Vodafone users στην Αγγλία αφού οι υπόλοιποι με αγγλικά ακόμα δεν πήραμε τίποτα.

Η αλήθεια είναι πως το έχω καιρό αλλά τελικά έκανα ρεσετ. Δυστυχώς από χτες βράδυ μου έκανα 1 επανεκκίνηση σήμερα πρωί. Δεν ξέρω αν λύθηκε το πρόβλημα.

Με την ένα έκδοση το κινητό είναι κάπως πιο γρήγορο αλλά αν είναι να μου κάνει επανεκκίνησεεπανεκκίνηση κάθε τόσο να μου λείπει.

Πάντως μην βιάζεστε να βάλετε την αναβάθμιση. Αν έχει κολλήματα τότε κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εμενα που ειναι N9005XXUDMJ7 απο που βλεοω απο ποια χωρα ειναι για να καταλαβω αν εχει βγει το update?

 

Πάτα στον dialer : *#1234#

 

και γράψε το CSC

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο. Είναι

Firmware - N9005XXUDMJ7 - SM-N9005

 

Model: SM-N9005

Country: United Kingdom

Version: Android 4.3

Build date: 30 Oct 2013

Product Code: BTU

PDA: N9005XXUDMJ7

CSC: N9005OXADMJ4

MODEM: N9005XXUDMJ7

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος οτι απο μπαταρια,πρεπει να εχει αυξηθει η καταναλωση.Κατα τα αλλα,ειναι ενταξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Και που τα βρισκω αυτα τα animations,μιας και εγω δεν παιζω παιχνιδια και δεν τα ξερω που ειναι;

 

Animations εννοει τα εφε που κανουν τα παραθυρα/applications/καρτελες οταν ανοιγουν η σβηνουν. Πατα το home button απο οποιο application εισαι και θα δεις οτι θα κανει ενα μικρο εφε μεχρι να εμφανισει την αρχικη. Αυτο θα φυγει αν απενεργοποιησεις τα animations και θα γινεται ακαριαια. Οταν το κανεις θα καταλαβεις τι εννοω. Πατας 7 φορες πανω στο build number στα settings, εμφανιζονται τα developer options και μπαινεις εκει και τα μηδενιζεις απο 1x που ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα νευρα μου,παλι δεν φευγει η ενδειξη 1 στα μηνυματα ενω το εχω διαβασει.Δεν ειναι λυση να μπαινω καθε φορα στον διαχειριστη και να κανω διακοπη το hangouts. Μηπως τρεχει καπου και δεν το βλεπω??Πως μπορω να το ελεγξω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μενα N9005XXUDMJ7 αλλα ειναι portugal. Ακομα περιμενουμε κιτ κατ..

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα νευρα μου,παλι δεν φευγει η ενδειξη 1 στα μηνυματα ενω το εχω διαβασει.Δεν ειναι λυση να μπαινω καθε φορα στον διαχειριστη και να κανω διακοπη το hangouts. Μηπως τρεχει καπου και δεν το βλεπω??Πως μπορω να το ελεγξω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μενα N9005XXUDMJ7 αλλα ειναι portugal. Ακομα περιμενουμε κιτ κατ..

Δεν φτιάχνει με ένα καθάρισμα δεδομένων στο Badge-provider ?

 

 

edit : από πότε ρε παιδιά το *#1234# μας δείχνει χώρα προέλευσης ? :confused::confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτιάχνει με ένα καθάρισμα δεδομένων στο Badge-provider ?

 

 

edit : από πότε ρε παιδιά το *#1234# μας δείχνει χώρα προέλευσης ? :confused::confused:

 

Το οτι ειναι portugal το δικο μου δεν το ειδα απο εκει. Ειναι N9005XXUDMJ7 και τον το ψαξα παραπανω ειδα πως ειναι portuguese. Ολα τα παρελκομενα στα πορτογαλικα και το ok google πορτογαλικα. Καθαριζει με badge provider αν το κανω και restart αλλα δεν ειναι λυση αυτη

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!

Το δεύτερο βασικό για να βελτιωθεί η ταχύτητα όταν πατάς το home button που καμια φορα λιγάκι αργεί να πάει στην αρχική σου οθόνη είναι να μπεις στο S-voice και από τα settings του να απενεργοποιήσεις το να ανοίγει με παρατεταμένο πατημα home button. Αυτό και τα animations μαζι με τον Nova Launcher αρκούν για να πετάει το κινητό. (με ΚΙΤ ΚΑΤ θα δεις ότι θα πάρει ένα κλικ ακόμα σε αμεσότητα).

 

Τον κύβο δε τον βάζω ποτέ, με ζαλίζουν αυτά τα περίεργα (αν και δε μου κόλλαγε νομίζω, αν θες θα το δοκιμασω). Είτε κανένα δε βάζω, είτε tablet, είτε card stack (και αυτό λίγο με ενοχλεί καμια φορα). Fruit ninja στο note δεν έχω παίξει, μονο στο s3 το είχα κατεβάσει κάποια στιγμή για πλακα. Ακόμα και τότε έπαιζε νομίζω χωρίς κόλλημα. Ίσως είναι πιο απαιτητικό λόγω των άπειρων touches που κανεις με τα δάχτυλα και τα χιλιάδες κομματάκια που πρέπει να δείξει σαν animation. Δεν ξέρω ακριβώς, είμαι ασχετος από παιχνιδια σε κινητά να πω την αλήθεια. Μονο το The Room και το Μachinarium παρασειρθηκα και έπαιξα γιατί με είχε πορώσει η ατμόσφαιρα τους. Στο note δεν έχω κατεβάσει παιχνίδι ακόμα. Το κρατάω παρθένο...:lol::cry:

 

edit: ψεμα έπαιξα το the room! το χα ξεχάσει. Από τότε έχει γινει όμως reset οποτε δε μετράει.

 

Το nova launcher τι ειναι?

οταν εισαι στην αρχικη οθονη κ σερνεις το χερι απο κατω προς τα πανω ανοιγει μια εφαρμογη,αυτο πως αλλαζει?

Οταν κανεις root μια συσκευη τι κερδιζεις?

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Το nova launcher τι ειναι?

οταν εισαι στην αρχικη οθονη κ σερνεις το χερι απο κατω προς τα πανω ανοιγει μια εφαρμογη,αυτο πως αλλαζει?

Οταν κανεις root μια συσκευη τι κερδιζεις?

 

1.Launcher δεν ξερω πως ακριβως να εξηγησω τι ειναι. Ισως καποιος πιο ειδικος μπορει να το πει πιο σωστα. Μια εφαρμογη ειναι που σου αλλαζει την εμφάνιση και το πως γινεται η εναλλαγη των home screens σου και του app drawer. Και μεσω αυτης εχεις πιο πολλες δυνατοτητες να τα φερεις στα μετρα σου αυτα και ειναι πιο γρηγορο πολλες φορες σε αυτες τις εναλλαγες το κινητο. Ρυθμιζεις πιο πολλα πραγματα. Εικονιδια animations οταν σκρολαρεις κλπ.

 

2. Δεν ξερω πως αλλαζει, ξερω οτι με τον nova launcher σταματαει να το κανει.

 

3. Το ρουτ σου δινει επιπλεον ελεγχο και δυνατότητες στο κινητο. Για απλο χρηστη δε χρειαζεται και πολυ αν δεν εχει κουραγιο να ασχοληθει πολυ γιατι χανεις την εγγυηση η τελοςπαντων χανεις την εγγυηση μετα την πρωτη επισκευη .

Link to comment
Share on other sites

@Harry Green κανε διαγραφη δεδομενων στο hangouts και οταν σου ζητηση τον αριθμο του κινητου σου για τα μυνηματα,κανε αποριψη,για να μην σου βαζει χερι εκει (για μενα ειναι χαζομαρα αυτη η λειτουργια αλλα τελος παντων)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...