Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αυτό ρωτάω.

1)Πας την πρώτη φορά με διαφορετικό firmware

2)σου λένε είσαι εκτός εγγύησης (θα σου αλλάξουμε πλακέτα κλπ)

3)το παίρνεις και φεύγεις

4)του περνάς το σωστό firmware, μηδενίζεις μετρητές κλπ

5)τους το ξαναπας μετά από μερικές μέρες

 

Θα στο φτιάξουν εντός εγγύησης?

'Η θα σου λένε "ωπ, εσένα κάπου σε θυμάμαι. Εσύ δεν είσαι που είχες έρθει προχθές???"

 

Θα στο φτιαξουν ακομα και να πας μετα απο 5 λεπτα.......

Το εκανα εγω με το Note II που ειχα μετα απο αλλαγη οθονης καποια λαλακια ειχαν κανει στο σερβις και μου δεσμευε την μιση μνημη του τηλεφωνου και το πηγα μετα απο 3-4 μερες να μου το δουν αλλα το ειχα ρουταρει....

ΜΟυ ειπαν για πλακετα τους ειπα οχι το πηρα πισω πηγα σε ενα καφε εκει κοντα του περασα το firm που ειχε μαμα και μετα απο 10- 15 λεπτα πηγα πισω......

Η κοπελα στην ρεσεψιον τα ειδε ολα οταν της ειπα οτι το ξαναεφερα και οταν το εδωσε στους τεχνικους και της ειπαν οτι σε 1 ωρα θα ειναι ετοιμο με κοιταγε σαν εξωγηινο.......

Αλλα πραγματι σε 45' ημουν ετοιμος........

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία!

 

Καλά αυτοί δεν ξέρουν/μπορούν να περάσουν το επίσημο firmware σε περίπτωση που το κινητό είναι root?

Μόνο πλακέτες αλλάζουν? (Για να πάρουν τα λεφτά ίσως?)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία!

 

Καλά αυτοί δεν ξέρουν/μπορούν να περάσουν το επίσημο firmware σε περίπτωση που το κινητό είναι root?

Μόνο πλακέτες αλλάζουν? (Για να πάρουν τα λεφτά ίσως?)

 

Σαφως......

Φαντασου οτι η πλακετα στο ΙΙ ειχε 300ευρα αν θυμαμαι καλα.

Αλλα αν το πας ρουταρισμενο και το παρεις πισω και το κανεις μαμα δεν υπαρχει τροπος να το αποδειξουν οποτε......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στη θεληση του τεχνικου....το πας με ρουτ και το βλεπει ο τεχνικος,ειναι στο χερι του να σου την κατσει....περναει το ΙΜΕΙ σου στο συστημα και τελος.Καθε φορα που θα πηγαινεις για σερβις θα σου λενε οτι εισαι εκτος....

Απλος πολλες φορες κανουν τα στραβα ματια και ειναι υπερ μας...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στη θεληση του τεχνικου....το πας με ρουτ και το βλεπει ο τεχνικος,ειναι στο χερι του να σου την κατσει....περναει το ΙΜΕΙ σου στο συστημα και τελος.Καθε φορα που θα πηγαινεις για σερβις θα σου λενε οτι εισαι εκτος....

Απλος πολλες φορες κανουν τα στραβα ματια και ειναι υπερ μας...

 

Οχι παντα φιλε μου....

Θα πρεπει να αποδειξει σε οποιαδηποτε αρχη του ζητηθει οτι το κινητο ειναι πειραγμενο.

Αν το επαναφερεις σε κατασταση stock χωρις ο μετρητης που εχει να δειχνει κατι πως θα το αποδειξει;

Στην τελικη νομιζω οτι υπαρχει και καποια αρχη που προστετευει και τον καταναλωτη καμια φορα και οχι μονο της πολυεθνικες......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα διωρο ελαβα μια ακομα αναβαθμιση, στα 1.1ΜΒ (πολύ μικρη), κλασικα με την ενδειξη "βελτιστοποιηση αποδοσης"...

PDA, CSC, modem όλα τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Δυο ερωτησεις.

 

..μια πρακτικη :

 

1)Στις Τσέπες (κωλότσεπη και μπροστινές) ενός κανονικού τζιν χωράει το Note 3 ????

 

...Και μια πιο θεωρητικη :

 

2)Το κινητο υποστηριζει 4G δικτυα , έτσι? Αν δείτε στο παρακατω link , στα χαρακτηριστικά του λέει "3G - 42 (??) Mbps "

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Samsung-Galaxy-Note-3-White-SM-N9005ZWEEUR.htm

 

 

Από την άλλη για τα Galaxy S4 και Iphone 5 που ειναι κ αυτά 4G λέει "3G - 100 (!!) Mbps "

 

( και τα links αντιστοιχα , http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/smartphone/Samsung-Galaxy-S4-16G-White-GT-I9505ZKAEUR.htm - http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/apple/Apple-iPhone-5-32GB-White.htm )

 

Αναρωτιέμαι Αυτή η διαφορά του Note 3 με τα GS4 και Iphone 5 ειναι τυπογραφικό λαθος που δεν πρεπει να το παρουμε σοβαρα ή Ισχύει? Θεωρητικά δηλαδή ΚΑΙ το Note 3 μπορεί να πιάσει μέχρι 100 Mbps σε 4G ( άσχετα αν ουσιαστικα δεν γινεται για κανένα απο αυτα στην πράξη) ή όντως υπάρχει αυτη η διαφορά με τα άλλα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ το "πραγματικά " προβλημα με το κρυσταλλο το ελυσα ..τοποθετώντας δυο ημισφαιρια σιλικονης (διαφανή αυτοκόλλητα) αγορασμενα απο το Bauhaus.

Ειναι αυτά που χρησιμοποιούν στα ντουλάπια για να κλείνουν χωρίς να χτυπάνε !!

Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη ...

Αν θέλεις φωτο... στείλε μου pm !

Προφανως εννοεις αυτο

https://db.tt/Ubm0YyMU

Εγω τα βρηκα απο τυχη σε ενα επιπλο κουζινας απο Γερμανικο Τεχνικο καταστημα. Παρ ολα αυτα θα ηθελα να ξερω πως θα τα βρω σαν λεξη στα Γερμανικα (και στα Ελληνικα lol)

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοεις αυτο

https://db.tt/Ubm0YyMU

Εγω τα βρηκα απο τυχη σε ενα επιπλο κουζινας απο Γερμανικο Τεχνικο καταστημα. Παρ ολα αυτα θα ηθελα να ξερω πως θα τα βρω σαν λεξη στα Γερμανικα (και στα Ελληνικα lol)

χαχαχαχα, αυτά τα είχα βάλει στο iPad 2

Θα τα βρείτε σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει βίδες, χρώματα και γενικά τέτοιου ειδους μικροπράγματα. Μου διαφεύγει το όνομα, νομίζω λέγονται χρωματοπωλεία η σιδηροπωλεία. Yπάρχουν σε διάφορα μεγέθη.

https://www.dropbox.com/s/e35pmo5iorl1tir/iPad%202.JPG

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοεις αυτο

https://db.tt/Ubm0YyMU

Εγω τα βρηκα απο τυχη σε ενα επιπλο κουζινας απο Γερμανικο Τεχνικο καταστημα. Παρ ολα αυτα θα ηθελα να ξερω πως θα τα βρω σαν λεξη στα Γερμανικα (και στα Ελληνικα lol)

 

Σε μια συσκευασία που έχω αγορασμένη από γερμανικό γραφει:Bumpon 3Μ -Self Adhesive Protectors.Εχει 3 διαστάσεις μεσα

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Δυο ερωτησεις.

 

..μια πρακτικη :

 

1)Στις Τσέπες (κωλότσεπη και μπροστινές) ενός κανονικού τζιν χωράει το Note 3 ????

 

...Και μια πιο θεωρητικη :

 

2)Το κινητο υποστηριζει 4G δικτυα , έτσι? Αν δείτε στο παρακατω link , στα χαρακτηριστικά του λέει "3G - 42 (??) Mbps "

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Samsung-Galaxy-Note-3-White-SM-N9005ZWEEUR.htm

 

 

Από την άλλη για τα Galaxy S4 και Iphone 5 που ειναι κ αυτά 4G λέει "3G - 100 (!!) Mbps "

 

( και τα links αντιστοιχα , http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/smartphone/Samsung-Galaxy-S4-16G-White-GT-I9505ZKAEUR.htm - http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/apple/Apple-iPhone-5-32GB-White.htm )

 

Αναρωτιέμαι Αυτή η διαφορά του Note 3 με τα GS4 και Iphone 5 ειναι τυπογραφικό λαθος που δεν πρεπει να το παρουμε σοβαρα ή Ισχύει? Θεωρητικά δηλαδή ΚΑΙ το Note 3 μπορεί να πιάσει μέχρι 100 Mbps σε 4G ( άσχετα αν ουσιαστικα δεν γινεται για κανένα απο αυτα στην πράξη) ή όντως υπάρχει αυτη η διαφορά με τα άλλα δυο ?

 

Χωράει σε τζιν κανονικά, εγω έτσι είναι συνέχεια όσο αναφορά για το 4g είναι όλα ίδια αλλά στην Ελλάδα δεν έχει και πολύ νόημα, δες στο screenshot που βάζω τι μου έβγαλε εμένα στο Χαϊδάρι χωρίς full σημα 4g

 

Test Date: Οκτ 1, 2013 4:09:23 ΜΜ

Connection Type: Lte

Server: Athens

Download: 28,22 Mbps

Upload: 8,87 Mbps

Ping: 65 ms

 

External IP: 213.249.12.131

Internal IP: 10.84.92.206

Latitude: 38.01258

Longitude: 23.66216

 

A detailed image for this result can be found here:

 

http://www.speedtest.net/android/603963616.png

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική επίδοση. Άραγε η Πάτρα πόση 4G κάλυψη να έχει;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δες στον provider σου τον χάρτη κάλυψης του αλλά προσοχή, έτρεξα 3 φορές το Speedtest και μου έφαγε 300mb data

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος και εγώ από το Σάββατο. Η μετάβαση έγινε από S4. Το θέμα είναι ότι παίρνω το μήνυμα touchwiz has stopped working και μου σβήνει όλα τα widget από την οθόνη. Δε ξέρω τι να κάνω Edited by left16
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις εγκαταστήσει γενικά; γιατί είναι πολύ γενικό έτσι όπως το λες.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Δες στον provider σου τον χάρτη κάλυψης του αλλά προσοχή, έτρεξα 3 φορές το Speedtest και μου έφαγε 300mb data

 

Αυτό πήγα να σου πω.Πόσα data σου έφαγε.Το έχω πάθει κι εγώ με to speedtest.net.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος και εγώ από το Σάββατο. Η μετάβαση έγινε από S4. Το θέμα είναι ότι παίρνω το μήνυμα touchwiz has stopped working και μου σβήνει όλα τα widget από την οθόνη. Δε ξέρω τι να κάνω

 

Δοκίμασε μια εκκαθάριση του touch wiz .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.

 

Σκεφτομαι οτι πλησιαζει ο καιρος να παρω ενα πολυμηχανημα.

 

Χρηση ως pda-organiser-tablet-internet-mail-on line συναλλαγές-media-u tube και ....δευτερευοντως ως κινητό. Να το εχω πάντα μαζι μου με -σχετική- ευκολία. Αλλά ν αραζω και στο σπίτι. Και με μπαταρια τουλαχιστον 15 ωρες full χρηση των παραπανω.

 

Χρονος που θα το κρατησω...εναμισι με δυο χρόνια και μετα αναλογως τις εξελιξεις, την υγεια και το πορτοφολι βλέπουμε.

 

Μ αυτα τα δεδομενα εχω βαλει στοχο phablets. Δεν ενδιαφερομαι για root-flash και άλλα τετοια.

 

Υποψηφια λοιπόν ειναι.

 

1. Νote 3

2. Note 2

3. Lg Vu 3 ( για τη χρηση που θελω το 4/3 ratio μ ενδιαφερει)

4. Νokia 1520

5. Galaxy Mega (Οχι πολυ πιθανό πια).

Tα γραφω αυτά για να δωσω ενα οδικό χάρτη.

 

Θα ηθελα λοιπόν να ρωτησω για το Note 3:

 

Εχουν διορθωθει τα προβλήματα

 

α. Υπερθερμανσης?

β. Hard button?

 

Η μπαταρια αντεχει μια μερα γεματη?

 

Τί αλλα προβλήματα εχουν παρουσιασει σε εσας τα Ν3 ή ακουγεται οτι εχουν παρουσιασει?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Edited by xEnder
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.

 

Σκεφτομαι οτι πλησιαζει ο καιρος να παρω ενα πολυμηχανημα.

 

Χρηση ως pda-organiser-tablet-internet-mail-on line συναλλαγές-media-u tube και ....δευτερευοντως ως κινητό. Να το εχω πάντα μαζι μου με -σχετική- ευκολία. Αλλά ν αραζω και στο σπίτι. Και με μπαταρια τουλαχιστον 15 ωρες full χρηση των παραπανω.

 

Χρονος που θα το κρατησω...εναμισι με δυο χρόνια και μετα αναλογως τις εξελιξεις, την υγεια και το πορτοφολι βλέπουμε.

 

Μ αυτα τα δεδομενα εχω βαλει στοχο phablets. Δεν ενδιαφερομαι για root-flash και άλλα τετοια.

 

Υποψηφια λοιπόν ειναι.

 

1. Νote 3

2. Note 2

3. Lg Vu 3 ( για τη χρηση που θελω το 4/3 ratio μ ενδιαφερει)

4. Νokia 1520

5. Galaxy Mega (Οχι πολυ πιθανό πια).

Tα γραφω αυτά για να δωσω ενα οδικό χάρτη.

 

Θα ηθελα λοιπόν να ρωτησω για το Note 3:

 

Εχουν διορθωθει τα προβλήματα

 

α. Υπερθερμανσης?

β. Hard button?

 

Η μπαταρια αντεχει μια μερα γεματη?

 

Τί αλλα προβλήματα εχουν παρουσιασει σε εσας τα Ν3 ή ακουγεται οτι εχουν παρουσιασει?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Είμαι από τις τυχερές που δεν είχα κανένα πρόβλημα. Από μπαταρια:

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

...Θα ηθελα λοιπόν να ρωτησω για το Note 3:

Εχουν διορθωθει τα προβλήματα

α. Υπερθερμανσης?

β. Hard button?

Η μπαταρια αντεχει μια μερα γεματη?

 

Καλησπέρα και υποκειμενικά μιλώντας:

α. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα (εντελώς stock/unrooted Ουγγρική συσκευή από Skroutzομάγαζο)

β. Δεν είχα θέμα, ήμουν τυχερός (?)

Μπαταρία: Δες παρακάτω. Να σου πω ότι είναι η κύρια συσκευή μου, απλά αυτό το ΣΚου είχα σχετικά μικρό traffic κλήσεων. Πάντως για πλάκα έχει το 1,5 24ωρο. Το βράδυ ΔΕΝ μπαίνει σε flight mode. Απλά κλείνω Δεδομένα/WiFi/Synchronise

http://img854.imageshack.us/img854/2759/nbij.png

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, αλλά ξαναλέω, μιλάω επί προσωπικού ;)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

@kapapa. Σκέψου και ένα ταμπλετ της Samsung στις 7-8 ίντσες με 3g, ούτως ώστε να μπορείς και να μιλάς με Bluetooth και ακουστικά. Αυτό το προτείνω καθώς είπες ότι χρήση τηλεφώνου για κλήσεις είναι δευτερεύουσας σημασίας
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.

 

Σκεφτομαι οτι πλησιαζει ο καιρος να παρω ενα πολυμηχανημα.

 

Χρηση ως pda-organiser-tablet-internet-mail-on line συναλλαγές-media-u tube και ....δευτερευοντως ως κινητό. Να το εχω πάντα μαζι μου με -σχετική- ευκολία. Αλλά ν αραζω και στο σπίτι. Και με μπαταρια τουλαχιστον 15 ωρες full χρηση των παραπανω.

 

Χρονος που θα το κρατησω...εναμισι με δυο χρόνια και μετα αναλογως τις εξελιξεις, την υγεια και το πορτοφολι βλέπουμε.

 

Μ αυτα τα δεδομενα εχω βαλει στοχο phablets. Δεν ενδιαφερομαι για root-flash και άλλα τετοια.

 

Υποψηφια λοιπόν ειναι.

 

1. Νote 3

2. Note 2

3. Lg Vu 3 ( για τη χρηση που θελω το 4/3 ratio μ ενδιαφερει)

4. Νokia 1520

5. Galaxy Mega (Οχι πολυ πιθανό πια).

Tα γραφω αυτά για να δωσω ενα οδικό χάρτη.

 

Θα ηθελα λοιπόν να ρωτησω για το Note 3:

 

Εχουν διορθωθει τα προβλήματα

 

α. Υπερθερμανσης?

β. Hard button?

 

Η μπαταρια αντεχει μια μερα γεματη?

 

Τί αλλα προβλήματα εχουν παρουσιασει σε εσας τα Ν3 ή ακουγεται οτι εχουν παρουσιασει?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Το xperia Z ultra το έχεις αποκλείσει η απλά δεν το σκέφτηκες; Ρίξε μια ματιά και σε αυτό. Στο προτείνω γιατί η κύρια χρήση που θα κάνεις θα είναι ως tablet άρα όσο μεγαλύτερη οθόνη τόσο καλύτερα για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

:!: Για επιλογή συσκευής υπάρχει το κατάλληλο θεμα ,μην βγαίνετε off topic

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

@kapapa. Σκέψου και ένα ταμπλετ της Samsung στις 7-8 ίντσες με 3g, ούτως ώστε να μπορείς και να μιλάς με Bluetooth και ακουστικά. Αυτό το προτείνω καθώς είπες ότι χρήση τηλεφώνου για κλήσεις είναι δευτερεύουσας σημασίας

Τι να το κάνει η κοπέλα το 8αιντσο; αφού λέει ότι το 3αρι της είναι super και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

-

Nα πω και εγώ με την σειρά μου ότι, η μπαταρία κρατάει άνετα μια ημέρα+ με ανοιχτά τα πάντα όλα, το Ηοme hard button είναι τέλειο και υπερθέρμανση δεν υπάρχει.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

kapapa, kostasp, apitsakis,vageli83,jig ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας...

 

(δεν ειμαι κοπελα ωρε...! χαχα)

 

Ταμπλετ 7-8 ιντσες δε μου κανει να το κουβαλαω, ανωτατο οριο διαστασεων (και ισως πολυ ειναι !) βαζω το mega 6.3.

 

Eπισης για τον ιδιο λογο απορριπτω το z ultra...αλλα και για αλλους...να δωσω για ενα μηχανημα τοσα λεφτα κ να μην εχει φλας, να υπαρχουν τεκμηριωμενα θεματα με γρατζουνιες στην οθονη και απωλεια oleophobic επιστρωσης και 210+ γραμμαρια, γυαλι, μη αποσπωμενη μπαταρια κτλ....δε μου κανει καθολου. Γενικα θελω athletic-casual υφες και σχεδια, εχουν πολλα + για μενα! Ευχαριστω παντως για τη σκεψη σου!

 

Οποιος αλλος φιλος θελει ας πει εαν εχουν διορθωθει τα προβλήματα του Νοte 3

α. Υπερθερμανσης?

β. Hard button?

γ.Η μπαταρια αντεχει μια μερα γεματη?

δ.Τί αλλα προβλήματα εχουν παρουσιασει σε εσας τα Ν3 ή ακουγεται "στην πιάτσα" οτι εχουν παρουσιασει?

 

Πανος

 

υγ. M7ixalis, για το Νote 3 ρωτάω!

Edited by xEnder
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...