Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η γαλλική εχει βελτιώσει κατι σε σχεση με την πιο παλιά πολωνική; Ξέρει κανείς ; Τα Changelist είναι διαφορετικά παντως.

 

Παντως εγω με πολωνικη παλια μου ξεσκιζε την μπαταρια. Το τηλ. μου ειναι Γαλλικο οποτε θα περασω την 5.0 την τωρινη γαλλικη . Το θεμα ειναι αν εχει αλλαξει κατι με τις πιο παλιες 5.0. Κλεινοντας η samsung απο αναβαθμισεις ειναι να μην πω..... s4 πχ εχει 5.0.2 Αντε με τους μακακες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα ! Μολις ηρθε η αναβάθμιση σε lollipop τελικα ποια η γνωμη σας, την περναω ή αραζω ? Σίγουρα δεν θελω μπλεξίματα αλλά αν προσφέρει κατι παραπανω γιατι όχι. ....:cry:

 

Εγώ μετά από αναβάθμιση σε γερμανικό unbranded δηλώνω ευχαριστημένος χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο !

 

Κατι τελευταιο, να κανω αναβαθμιση μεσω ενημερωσης λογισμικου και της αυτοματης ληψης firmware που μου εγινε και μετα ενα factory reset/wipe data ή πρεπει να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια?

Edited by truckman
Συνεχόμενα μυνήματα
Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο, να κανω αναβαθμιση μεσω ενημερωσης λογισμικου και της αυτοματης ληψης firmware που μου εγινε και μετα ενα factory reset/wipe data ή πρεπει να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια?

 

Κοίτα, εγώ δεν κάνω σε όλες τις συσκευές μου μετά επαναφορά. Την δουλεύω καμιά βδομάδα ως έχει και αναλόγως την συμπεριφορά της. Αν δω ότι δεν έχει θέματα και δουλεύει σωστά, δεν κάνω. Αν δω τίποτα περίεργα και ειδικά στην μπαταρία, τοτε μόνον.

Ο τρόπος που περιγράφεις όμως είναι ο σωστός. Κανονικά θέλει όπως λένε ,πρώτα επαναφορά, εγκατάσταση της ενημέρωσης και μετά παλι επαναφορά.

Εγώ αυτό μια φορά μόνον το έχω κάνει να σου πω την αλήθεια.

Ότι θες εσύ, βασικά αν δεν βαριέσαι το στήσιμο κάνε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την γερμανική lollipop και βλέπω ότι δεν είναι και η τελευταία lollipop rom που κυκλοφορεί, μπορεί να μου πει κάποιος αν στις τελευταίες έχουν διορθώσει στο widget καιρού το καθαρός που το γράφει διαγραφή;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την γερμανική lollipop και βλέπω ότι δεν είναι και η τελευταία lollipop rom που κυκλοφορεί, μπορεί να μου πει κάποιος αν στις τελευταίες έχουν διορθώσει στο widget καιρού το καθαρός που το γράφει διαγραφή;

 

Η Nordic που έχει και το πιο πρόσφατο changelog το έχει διορθώσει. Πάρε και screenshot

http://1drv.ms/1KgUlw5

Link to comment
Share on other sites

Η Nordic που έχει και το πιο πρόσφατο changelog το έχει διορθώσει. Πάρε και screenshot

http://1drv.ms/1KgUlw5

 

Το screenshot δυστυχώς δεν ανοίγει!

Link to comment
Share on other sites

Η Nordic που έχει και το πιο πρόσφατο changelog το έχει διορθώσει.

http://1drv.ms/1KgUlw5

 

 

Νομιζω το πιο προσφατο changelog το εχει η Singapore 5100730. αλλα με κερνελ λγ πιο παλιο Tue 09 Jun 2015....η Nordic εχει changelog 4935104.. με κερνελ Wed, 17 Jun 2015 ..Αλλα τρεχει πολυ πιο ανετα ειδικα στα recent apps!!

Edited by nickomarko
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το πιο προσφατο changelog το εχει η Singapore 5100730. αλλα με κερνελ λγ πιο παλιο Tue 09 Jun 2015....η Nordic εχει changelog 4935104.. με κερνελ Wed, 17 Jun 2015 ..Αλλα τρεχει πολυ πιο ανετα ειδικα στα recent apps!!

 

Έχω την εντύπωση πως rom άλλης ηπείρου θα σου ενεργοποιήσει το knox.

Οι ευρωπαϊκές rom θεωρούνται ίδιου region και φλασαρεις άφοβα αυτήν με τον τελευταίο πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για δώστε τα φώτα σας. Είμαι στην 4.4.2 αγγλικό το note είμαι ρουτ χωρίς να έχει γράψει οknox και όλα μια χαρά, σήμερα είδα ότι μου έβγαλε μια αναβάθμιση στα 830mb φαντάζομαι lollipop θα είναι, αν την κάνω έτσι κατευθείαν τι επιπτώσεις θα έχω??
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως rom άλλης ηπείρου θα σου ενεργοποιήσει το knox.

Οι ευρωπαϊκές rom θεωρούνται ίδιου region και φλασαρεις άφοβα αυτήν με τον τελευταίο πυρήνα.

 

χαχαχαχα knox τι ειναι αυτο??? :p εχει γραψει μετα απο 2 ωρες που πηρα το κιν. με nordic ροοτ και ξεριζωμα ολη την σαβουρα ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω χτες την αγγλική unbranded (BTU) πάνω από 4.4.2 χωρίς reset. Μια χαρά προς το παρόν, στρώνω λίγο τη μπαταρία.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για δώστε τα φώτα σας. Είμαι στην 4.4.2 αγγλικό το note είμαι ρουτ χωρίς να έχει γράψει οknox και όλα μια χαρά, σήμερα είδα ότι μου έβγαλε μια αναβάθμιση στα 830mb φαντάζομαι lollipop θα είναι, αν την κάνω έτσι κατευθείαν τι επιπτώσεις θα έχω??

 

Χανεις ροοτ για αρχη... Και δυστυχως για να ρουταρεις σε λολι δεν υπαρχει σιγουρος δρομος να μη γραψει knox.

 

Στη συνεχεια θα δειξει, δηλαδη, χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ισως σε ξενερωσει με πολλα προβληματα. Για σιγουρια κανεις επαναφορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω την εντύπωση πως rom άλλης ηπείρου θα σου ενεργοποιήσει το knox.

Οι ευρωπαϊκές rom θεωρούνται ίδιου region και φλασαρεις άφοβα αυτήν με τον τελευταίο πυρήνα.

 

Οποιας χωρας θελεις φλασαρεις, και ολες εχουν το ιδιο απειροελαχιστο ρισκο να γραψει knox ;)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Χανεις ροοτ για αρχη... Και δυστυχως για να ρουταρεις σε λολι δεν υπαρχει σιγουρος δρομος να μη γραψει knox.

 

Στη συνεχεια θα δειξει, δηλαδη, χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ισως σε ξενερωσει με πολλα προβληματα. Για σιγουρια κανεις επαναφορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οποιας χωρας θελεις φλασαρεις, και ολες εχουν το ιδιο απειροελαχιστο ρισκο να γραψει knox ;)

Η αλήθεια είναι πως είμαι ευχαριστημένος με kitkat συν ρουτ, απλά μια άποψη, αξίζει πιστεύεις να πάω σε lollipop?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα knox τι ειναι αυτο??? :p εχει γραψει μετα απο 2 ωρες που πηρα το κιν. με nordic ροοτ και ξεριζωμα ολη την σαβουρα ειμαι οκ

 

Κάποια ασφαλή λίστα με το τι μπορούμε να αφαιρέσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αυτο ειναι fake? μιλησα με τα παιδια του merimobiles και μου ειπαν πως ειναι το κινεζικο μοντελο γι αυτο δεν εχει 4g το θεμα ειναι οτι το αγορασα επειδη εμπιστευομαι το μαγαζι εχω κανει αγορες πολλες απο εκει αλλα googlaro το μοντελο και δεν το βρισκει

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα το βρηκα κομπλε :pwww.samsung.com/cn/consumer/mobile-phones/smart-phone/galaxy-note/SM-N9006ZWACHU το τσιμπησα 245 ευρω το μονο αρνητικο δεν εχει 4g αλλα δεν πειραζει

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Κάποια ασφαλή λίστα με το τι μπορούμε να αφαιρέσω

 

δυσκολο..γιατι ισως εχω βγαλει και πραματα που δουλευεις.. ξεκινα με τα απλα ..οτι δεν σου αρεσει απο αυτα που φαινονται στο μενου σου

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα είναι πως στη Lollipop έχει αλλάξει η lock screen. Έχουν προστεθεί τα notifications, αλλά έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα του customisation με τις πολλαπλές οθόνες και τις συντομεύσεις...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για δώστε τα φώτα σας. Είμαι στην 4.4.2 αγγλικό το note είμαι ρουτ χωρίς να έχει γράψει οknox και όλα μια χαρά, σήμερα είδα ότι μου έβγαλε μια αναβάθμιση στα 830mb φαντάζομαι lollipop θα είναι, αν την κάνω έτσι κατευθείαν

 

από 4.4.2 root χωρίς να έχει γράψει ο knox έκανα αναβάθμιση σε lolipop ALEXNDR.N9005XXUGPOF3 με το flashfire και μετά αναβάθμισα modem και bootloader lolipop χωρίς να γραψει ο knox αν θες τα αρχεία μπορώ να στα ανεβάσω το τηλέφωνο πετάει

Link to comment
Share on other sites

Έχω την aryqmod 6.0 με lean kernel. Όλα καλά αλλά έχω 2 θεματακι.

 

Κατ αρχάς στην κατάσταση μπαταρίας δεν δείχνει πόση ώρα έχει περάσει από η τελευταία φόρτιση. Σε εσάς έτσι είναι;

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=63141&stc=1&d=1437580813

 

Επισης ένα ασύρματο bluetooth μίνι πληκτρολόγιο με ποντίκι touch απάνω δεν δουλεύει. Το βρίσκει και κάνει σύζευξη αλλά στις ρυθμίσεις του που πατάω συσκευή εισόδου ότι είναι δεν το δέχεται. Με kitkat δεν είχα θέμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα μεταχειρισμένο note 3(πριν είχα lg g3).

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Η μπαταρία σε σχέση με το lg g3 πέφτει πολύ γρήγορα. Δηλαδή σήμερα το πρωι κατά της 7 η ώρα το έβγαλα απο τον φορτιστή με 100% γύρω στης 12 έπεσε στον 88% κάνοντας μόνο ένα τηλέφωνο που διάρκεσε 8 λεπτά. ΜΕΤΚΑ άνοιξα το 4G και τα κράτησα ανοιχτά μέχρι και τώρα όπου η μπαταρία αυτήν την στιγμή βρίσκεται στο 20%(έκανα πολύ ελάχιστο σερφάρισμα).

Gps το εχω κλειστώ , την οθόνη την έχω στο αυτόματο.

Τοσο γρήγορα πρέπει να πέφτει η μπαταρία? Υπάρχει περίπτωση να έχει προβλημα το κινητο?

2) Εχω βάλει μια θήκη(οχι original) ειναι στύλ πορτοφόλι, θα ήθελα όταν ανοίγω το πάνω μέρος να ανοίγει η οθόνη αυτόματα. Απο ότι μου είπαν γίνεται αλλά τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

3) υπάρχει περίπτωση με το Imei της συσκευής να μάθω αν το κινητο έχει πάει για επισκευή?

 

Ευχαριστώ!!

Edited by dim_pap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα μεταχειρισμένο note 3(πριν είχα lg g3).

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Η μπαταρία σε σχέση με το lg g3 πέφτει πολύ γρήγορα. Δηλαδή σήμερα το πρωι κατά της 7 η ώρα το έβγαλα απο τον φορτιστή με 100% γύρω στης 12 έπεσε στον 88% κάνοντας μόνο ένα τηλέφωνο που διάρκεσε 8 λεπτά. ΜΕΤΚΑ άνοιξα το 4G και τα κράτησα ανοιχτά μέχρι και τώρα όπου η μπαταρία αυτήν την στιγμή βρίσκεται στο 20%(έκανα πολύ ελάχιστο σερφάρισμα).

Gps το εχω κλειστώ , την οθόνη την έχω στο αυτόματο.

Τοσο γρήγορα πρέπει να πέφτει η μπαταρία? Υπάρχει περίπτωση να έχει προβλημα το κινητο?

2) Εχω βάλει μια θήκη(οχι original) ειναι στύλ πορτοφόλι, θα ήθελα όταν ανοίγω το πάνω μέρος να ανοίγει η οθόνη αυτόματα. Απο ότι μου είπαν γίνεται αλλά τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

3) υπάρχει περίπτωση με το Imei της συσκευής να μάθω αν το κινητο έχει πάει για επισκευή?

 

Ευχαριστώ!!

 

Όχι, δεν είναι φυσιολογικό να πέφτει τόσο γρήγορα. Έχω το τηλέφωνο εδώ και 1.5 χρόνο, έχω τα πάντα ανοιχτά (GPS, Wifi, 4G) χωρίς να κάνω μεγάλη χρήση και μου βγάζει άνετα 1.5 ημέρα (αν και συνήθως το φορτίζω το βράδυ που πάω για ύπνο με τη μπαταρία στο 40-50%).

Μερικές φορές σε 4.3 και 4.4.2 είχα προσέξει ότι το τηλέφωνο "κολλούσε" και δούλευαν ακόμα και σε ηρεμία και οι 4 πυρήνες του. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να "ρουφάει" τη μπαταρία χωρίς να το αγγίζω. Μία επανεκκίνηση διόρθωνε το πρόβλημα. Κατέβασε την εφαρμογή CPU-Z για να δεις αν δουλεύουν συνεχώς όλοι οι πυρήνες. Διαφορετικά θα δοκίμαζα να αλλάξω μπαταρία. Η γνήσια του note δεν είναι πολύ ακριβή (είχα πάρει μία εφεδρική από το amazon με λιγότερο από 10 ευρώ)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για δώστε τα φώτα σας. Είμαι στην 4.4.2 αγγλικό το note είμαι ρουτ χωρίς να έχει γράψει οknox και όλα μια χαρά, σήμερα είδα ότι μου έβγαλε μια αναβάθμιση στα 830mb φαντάζομαι lollipop θα είναι, αν την κάνω έτσι κατευθείαν

 

από 4.4.2 root χωρίς να έχει γράψει ο knox έκανα αναβάθμιση σε lolipop ALEXNDR.N9005XXUGPOF3 με το flashfire και μετά αναβάθμισα modem και bootloader lolipop χωρίς να γραψει ο knox αν θες τα αρχεία μπορώ να στα ανεβάσω το τηλέφωνο πετάει

Ναι φίλε μου αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να πειραματιστω λίγο....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...