Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα, της αδερφής μου που εχει δυο νούμερα και δυο συσκευές (κανένα iphone) στο ενα το βγάζει και στο αλλο οχι. Σε άλλες επαφές με δυο τηλέφωνα παλι και χωρίς iphone, δε βγάζει κανένα...

 

Όταν αποθηκεύετε ένα αριθμό κινητού πρέπει να το βάλεις δίπλα κατηγορία κινητό.

Αν το έχεις βάλει σπίτι η κάτι άλλο δεν βγάζει το εικονίδιο για μήνυμα.

Για δες το λίγο.

Πήγαινε στην επαφή και παρά αλλαγή και μετά άλλαξε την κατηγορία του αριθμού

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν αποθηκεύετε ένα αριθμό κινητού πρέπει να το βάλεις δίπλα κατηγορία κινητό.

Αν το έχεις βάλει σπίτι η κάτι άλλο δεν βγάζει το εικονίδιο για μήνυμα.

Για δες το λίγο.

Πήγαινε στην επαφή και παρά αλλαγή και μετά άλλαξε την κατηγορία του αριθμού

Έχεις δίκιο φίλε μου, όντως στις επαφές που έχω βάλει π.χ. Cosmote, Vodafone, Wind στην ετικέτα, δεν εμφανίζει... Thanks για την διευκρίνηση. Δια του λόγου το αληθές, δύο screenshots:

 

[ATTACH]49219[/ATTACH] [ATTACH]49220[/ATTACH]

 

 

Μόλις άλλαξα το Cosmote σε mobile, εμφανίστηκε!

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου, όντως στις επαφές που έχω βάλει π.χ. Cosmote, Vodafone, Wind στην ετικέτα, δεν εμφανίζει... Thanks για την διευκρίνηση. Δια του λόγου το αληθές, δύο screenshots:

 

[ATTACH]49219[/ATTACH] [ATTACH]49220[/ATTACH]

 

 

Μόλις άλλαξα το Cosmote σε mobile, εμφανίστηκε!

 

Στην δική μου συσκευή δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Εσένα γιατί που εισαι εξωτερικο;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για το lte chip που φοράει το 5s (αλλά και το 5c και 5) βλέπω πως έχει ένα γνωστό και καλό τσιπ της Qualcomm που χρησιμοποιείται σε παρά πολλές άλλες συσκευές. Συγκεκριμένα το MDM9615.

Στο νέο λένε πως θα φοράει το τελευταίο MSM9635 που θα έχει και το galaxy alpha αλλά φήμες λένε πως μάλλον θα έχει τελικά το MDM9625.

Στο επίσημο σάιτ της qualcomm μπορείτε να δείτε περισσότερα.

https://www.qualcomm.com/products/gobi/modems/specs

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για το lte chip που φοράει το 5s (αλλά και το 5c και 5) βλέπω πως έχει ένα γνωστό και καλό τσιπ της Qualcomm που χρησιμοποιείται σε παρά πολλές άλλες συσκευές. Συγκεκριμένα το MDM9615.

Στο νέο λένε πως θα φοράει το τελευταίο MSM9635 που θα έχει και το galaxy alpha αλλά φήμες λένε πως μάλλον θα έχει τελικά το MDM9625.

Στο επίσημο σάιτ της qualcomm μπορείτε να δείτε περισσότερα.

https://www.qualcomm.com/products/gobi/modems/specs

 

Δεν γίνεται πιστεύω σωστή διαχείριση από το λειτουργικό. Τι εννοώ;

Πιστεύω πως τρώει πολύ ενέργεια για να κρατήσει το 3G σε περιοχές με μικρή κάλυψη ενώ σε άλλες συσκευές θα είχε ήδη γυρίσει σε 2g.

Το έχω παρατηρήσει σε σημεία που με άλλη συσκευή δεν έπιανα 3g με το iPhone πιάνω αλλα αυτό έχει κι ένα κόστος από ότι φαίνεται.

Φυσικά το βλέπω προς όφελος του χρήστη όλο αυτό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου συσκευή δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Εσένα γιατί που εισαι εξωτερικο;

Εννοείς για τις ετικέτες Cosmote, Vodafone, Wind; Δεν υπάρχει σαν επιλογή, εσύ τις φτιάχνεις. Και εγώ έχω φτιάξει διάφορες ετικέτες και τις χρησιμοποιώ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για τις ετικέτες Cosmote, Vodafone, Wind; Δεν υπάρχει σαν επιλογή, εσύ τις φτιάχνεις. Και εγώ έχω φτιάξει διάφορες ετικέτες και τις χρησιμοποιώ.

 

Μάλιστα. Δεν έχω μπει σε τέτοια διαδικασία δεν έτυχε.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται πιστεύω σωστή διαχείριση από το λειτουργικό. Τι εννοώ;

Πιστεύω πως τρώει πολύ ενέργεια για να κρατήσει το 3G σε περιοχές με μικρή κάλυψη ενώ σε άλλες συσκευές θα είχε ήδη γυρίσει σε 2g.

Το έχω παρατηρήσει σε σημεία που με άλλη συσκευή δεν έπιανα 3g με το iPhone πιάνω αλλα αυτό έχει κι ένα κόστος από ότι φαίνεται.

Φυσικά το βλέπω προς όφελος του χρήστη όλο αυτό

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο με καμία συσκευή απ αυτές που είχα παράλληλα με το iPhone.

Ειδικά το M8 έχει εκπληκτικό σήμα.

Στο δε WiFi πιάνω από τον δρόμο ενώ το σπίτι μου βρίσκεται στην πίσω πλευρά της πολυκατοικίας.

 

Για μένα εφόσον χρησιμοποιεί το ίδιο τσιπ, είναι θέμα κεραίας.

Τάσο στο έχω πει κι άλλη φορά. Δεν είναι θέμα έντασης σήματος.

Ζω σε μέρος που είναι εντελώς φλατ δεν υπάρχουν ψηλά κτήρια και οι κεραίες πολύ κοντά η μια με την άλλη καθώς εδώ δεν γκρινιαζουν όπως στην Ελλάδα.

Το σήμα εκτός σπιτιού είναι πάντα φουλ. Μέσα στο σπίτι παρόλο που είναι ισόγειο δεν πέφτω κάτω από 3 γραμμές.

 

Ζεσταίνεται περισσότερο όταν είμαι έξω παρόλο που έχω σαφώς καλύτερο σήμα, γιατί οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος είναι μεγαλύτερες και η φωτεινότητα ανεβασμένη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για τις ετικέτες Cosmote, Vodafone, Wind; Δεν υπάρχει σαν επιλογή, εσύ τις φτιάχνεις. Και εγώ έχω φτιάξει διάφορες ετικέτες και τις χρησιμοποιώ.

Πως το κάνεις αυτό? :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνεις αυτό? :)

Εκεί που είναι οι ετικέτες, δίπλα σε κάθε νούμερο ή email κτλ, όταν πατήσεις πάνω στην ετικέτα θα σου ανοίξει ένα μενού με διάφορες επιλογές, η κάτω κάτω επιλογή σου γράφει "custom label". Εκεί πατάς και προσθέτεις ότι θες. Εγώ έχω φτιάξει καρτέλα για τα νούμερα που είναι από το εξωτερικό (π.χ. Λονδίνο) και για τα emails (gmail, yahoo, κτλ).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είναι οι ετικέτες, δίπλα σε κάθε νούμερο ή email κτλ, όταν πατήσεις πάνω στην ετικέτα θα σου ανοίξει ένα μενού με διάφορες επιλογές, η κάτω κάτω επιλογή σου γράφει "custom label". Εκεί πατάς και προσθέτεις ότι θες. Εγώ έχω φτιάξει καρτέλα για τα νούμερα που είναι από το εξωτερικό (π.χ. Λονδίνο) και για τα emails (gmail, yahoo, κτλ).

 

 

Δεν βλεπω να γραφει καπου custom label, αν και νομιζω καποτε το ειχα δει.

 

https://www.dropbox.com/s/ggkti4wgw0o5gnw/Photo%201-9-14%20-%2011%2005%2019.png?dl=0

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να γραφει καπου custom label, αν και νομιζω καποτε το ειχα δει.

 

https://www.dropbox.com/s/ggkti4wgw0o5gnw/Photo%201-9-14%20-%2011%2005%2019.png?dl=0

Εμένα μου βγάζει κανονικά "Add Custom Label".

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει κανονικά "Add Custom Label".

Σε Ios 7.1.2 ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαίρετε,

 

Εχει η σύζυγος το 5S και κάνει ΠΑΝΤΑ το εξής:

Στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζεται στον καλών σήμα κατειλημμένου και εάν ξανακαλέσει αμέσως τότε καλεί κανονικά.

Εάν περάσουν 2-3 λεπτά περίπου τότε κάνει πάλι τα ίδια.

Εχω επικοινωνήσει με Cosmote, και έχω αλλάξει και sim αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.

Κάποια ιδέα? Να πάει για service?

Link to comment
Share on other sites

Σε Ios 7.1.2 ?

 

 

Όπως σου βγάζει το κινητό από δίπλα πριν το νούμερο έχει ένα βελάκι δείχνει δεξιά. Αυτό πατάς.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Σε Ios 7.1.2 ?

Ναι iOS 7.1.2 αλλά αυτό το έχω εδώ και πολλές εκδόσεις. Δεν θυμάμαι αλλά παίζει και από iOS 3 ή 4.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι iOS 7.1.2 αλλά αυτό το έχω εδώ και πολλές εκδόσεις. Δεν θυμάμαι αλλά παίζει και από iOS 3 ή 4.

 

Δεν είναι λίγο περίεργο που δεν μου το εμφανίζει?

Θα κοιτάζω και στο ipad επιστρέψω σπίτι, γιατί δεν το έχω μαζί μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο περίεργο που δεν μου το εμφανίζει?

Θα κοιτάζω και στο ipad επιστρέψω σπίτι, γιατί δεν το έχω μαζί μου.

Είναι περίεργο αλλά από ότι βλέπω το έχουν και άλλοι το συγκεκριμένο θέμα. Αλλά δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο γιατί συμβαίνει αυτό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο αλλά από ότι βλέπω το έχουν και άλλοι το συγκεκριμένο θέμα. Αλλά δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο γιατί συμβαίνει αυτό.

 

Μήπως παίζει ρόλο ότι οι επαφές μου συγχρονίζονται με icloud και υπάρχει εκεί κάποιος περιορισμός στις χρησιμοποιούμενες ετικέτες?

 

edit

Λάθος, δεν τις συγχρονίζω με το icloud, τος συγχρονίζω με το hotmail.com επειδή υποστηρίζεται σε όλες τις πλατφόρμες.

Ίσως εκεί υπάρχει περιορισμός στις ετικέτες.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο ότι οι επαφές μου συγχρονίζονται με icloud και υπάρχει εκεί κάποιος περιορισμός στις χρησιμοποιούμενες ετικέτες?

 

edit

Λάθος, δεν τις συγχρονίζω με το icloud, τος συγχρονίζω με το hotmail.com επειδή υποστηρίζεται σε όλες τις πλατφόρμες.

Ίσως εκεί υπάρχει περιορισμός στις ετικέτες.

Χμμμ δεν ξέρω. Μπορεί να είναι αυτό. Εγώ συγχρονίζω με icloud τις επαφές μου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαίρετε,

 

Εχει η σύζυγος το 5S και κάνει ΠΑΝΤΑ το εξής:

Στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζεται στον καλών σήμα κατειλημμένου και εάν ξανακαλέσει αμέσως τότε καλεί κανονικά.

Εάν περάσουν 2-3 λεπτά περίπου τότε κάνει πάλι τα ίδια.

Εχω επικοινωνήσει με Cosmote, και έχω αλλάξει και sim αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.

Κάποια ιδέα? Να πάει για service?

 

Δεν θέλει service.

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε το "Μην ενοχλείτε".

Αλλιώς σήκωσε την μπάρα απο κάτω και ξετίκαρε το "Μην ενοχλείτε".

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαίρετε,

 

Εχει η σύζυγος το 5S και κάνει ΠΑΝΤΑ το εξής:

Στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζεται στον καλών σήμα κατειλημμένου και εάν ξανακαλέσει αμέσως τότε καλεί κανονικά.

Εάν περάσουν 2-3 λεπτά περίπου τότε κάνει πάλι τα ίδια.

Εχω επικοινωνήσει με Cosmote, και έχω αλλάξει και sim αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.

Κάποια ιδέα? Να πάει για service?

 

Καλησπέρα από την cosmote σου είπαν να κάνεις αντικατάσταση τη sim;

Οπως προείπαν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία μην ενοχλείτε. Η ίδια η λειτουργία από τη στιγμή που κάποιος καλέσει 2 φορές σε διάστημα μικρότερο των 2 λεπτών, το θεωρεί σημαντικό τηλεφώνημα και γι αυτό δεν το μπλοκάρει. Η διαδρομή είναι: Ρυθμίσεις >Μην ενοχλείτε, ή πρόσβαση από το κέντρο ελέγχου το οποίο αποκάλυπτεται εάν σύρεις την θόνη προς τα επάνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα μεγέθους.

Ή Apple σίγουρα έχει κάνει έρευνες που έδειξαν ότι οι περισσότεροι προτιμούν την πρίζα από το μεγαλύτερο πάχος στην συσκευή τους.

Θα προτιμούσα το πίσω μέρος να είναι λίγο οβάλ όπως το m8 και να έχει μεγαλύτερη μπαταρία.

 

 

Σιγά μην έκανε έρευνες, όλοι με μια θήκη μπαταρία κυκλοφορούν πλέον που το κάνει τριπλάσιο σε πάχος.

Εάν έβαζε μπαταρία σε όλη την επιφάνεια του τηλεφώνου το πάχος θα αυξανόταν 30% και όχι 300%.

 

 

Μήπως παίζει ρόλο ότι οι επαφές μου συγχρονίζονται με icloud και υπάρχει εκεί κάποιος περιορισμός στις χρησιμοποιούμενες ετικέτες?

 

edit

Λάθος, δεν τις συγχρονίζω με το icloud, τος συγχρονίζω με το hotmail.com επειδή υποστηρίζεται σε όλες τις πλατφόρμες.

Ίσως εκεί υπάρχει περιορισμός στις ετικέτες.

 

 

http://i.imgur.com/RNymTKu.jpg

 

Στο iOS 8 στα ελληνικά δεν είναι τέρμα κάτω.

Αλλά και εσύ πας και συνχρονίζεις με Hotmail που δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 3 email και πάνω από 3 διευθύνσεις;

Εκτός και εάν άλλαξε αυτό με τον ερχομό των WP 8.1.

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην έκανε έρευνες, όλοι με μια θήκη μπαταρία κυκλοφορούν πλέον που το κάνει τριπλάσιο σε πάχος.

Εάν έβαζε μπαταρία σε όλη την επιφάνεια του τηλεφώνου το πάχος θα αυξανόταν 30% και όχι 300%.

 

 

 

 

 

http://i.imgur.com/RNymTKu.jpg

 

Στο iOS 8 στα ελληνικά δεν είναι τέρμα κάτω.

Αλλά και εσύ πας και συνχρονίζεις με Hotmail που δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 3 email και πάνω από 3 διευθύνσεις;

Εκτός και εάν άλλαξε αυτό με τον ερχομό των WP 8.1.

 

Καλά, δεν μου χρειάζονται και παραπάνω δνσεις συνήθως Γιάννη.

Έχω επιλέξει το Hotmail επειδή είναι συμβατό με όλα. Από Iphone μέχρι symbian.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά για την αργοπορία, ήμουν στη δουλεια και δεν είδα τίποτα... Δεν είμαι εξωτερικό, απλά εχω αγγλικό μενού, τα ελληνικά μου φαίνονται ¨κινεζικα¨!!! Απ´οσο θυμάμαι (ίσως και απο το 3G ακόμα που είχα) πάντα είχε τέτοια επιλογή. Πήγαινα custom label και έγραφα ότι ήθελα. Τα Vodafone, cosmote, wind τα έβαλα τότε που είχε σημασία με το συμβόλαιο που είχα κάποια δωρεάν προς vodafone, τωρα που το εχω καρτα, δεν εχει, απλά βαριέμαι να αλλάξω όλες τις επαφές. Σιγά σιγά. Κι εγω συγχρονιζω σε icloud και σε gmail. Δεν ξερω αν παίζει ρόλο αυτο...
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...