Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια,να περασω 9.3.5? Ή εχει θεματα σε μπαταρια και επιδοσεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια,να περασω 9.3.5? Ή εχει θεματα σε μπαταρια και επιδοσεις.

 

Ενα σημαντικο ζητημα ασφαλειας φτιαχνει. Δεν επηρεαζει κατι αλλο!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,να περασω 9.3.5? Ή εχει θεματα σε μπαταρια και επιδοσεις.

 

Κλείνει την τρύπα για το jailbreak

Ευρέως γνωστή η τακτική της εταιρείας να βγάζει μικρό update μετά την ανακοίνωση της ύπαρξης jailbreak στην τελευταία υποστηριζόμενη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ας το πάει κάπου να το ανοίξουν μήπως απο το παιδικό ξεκουμπωσε η καλώδιο ταινία απο την μητρική.

Αργότερα βλέπεις και κανεις αν δεν ειναι απο αυτό

 

Το θέμα είναι ότι ο αδερφός μου μένει Κεφαλονιά και θα πρέπει να πάει Αθήνα. Για αυτό κάνω μια προκαταρκτική έρευνα για να δω ποια τα πιθανά ενδεχόμενα και αν αυτά μπορούν να αντιμετωπιστούν.

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει την τρύπα για το jailbreak

 

Ευρέως γνωστή η τακτική της εταιρείας να βγάζει μικρό update μετά την ανακοίνωση της ύπαρξης jailbreak στην τελευταία υποστηριζόμενη

 

 

 

Δεν έχω κάνει JB αλλα αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει ήδη κάνει JB και περάσει την ενημέρωση τι γίνεται;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει JB αλλα αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει ήδη κάνει JB και περάσει την ενημέρωση τι γίνεται;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κολλάει η συσκευή σ ένα σημείο και πρεπει μα κανεις restore μετα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κολλάει η συσκευή σ ένα σημείο και πρεπει μα κανεις restore μετα

Δεν έχω κάνει JB αλλα αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει ήδη κάνει JB και περάσει την ενημέρωση τι γίνεται;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν κολλάει η συσκευή, η συσκευή κολλάει όταν σε jb τηλέφωνο πας να κάνεις restore μέσα από την συσκευή και μπαίνει σε ένα συνεχόμενο boot loop. Όταν πας να κάνεις αναβάθμιση (μόνο μέσω itunes, γιατί τα jb iphones δεν παίρνουν OTA updates) τότε απλά χάνεις το jb που είχες πριν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 5s και σημερα πηρα ενα κονταρι για selfie.Υπαρχει περιπτωση ο σκελετος του κινητου απο την πιεση να λυγισει;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του κινητου χρωματος silver 16gb.Ποια η γνωμη των κατοχων αξιζει στα 299 η θα πεταξω τα λεφτα μου?Τωρα εχω νοτε 5 φοβερο κινητο δεν λεω αλλα η φορητοτητα του και η αθλια μπαταρια του με κουρασαν(εως 3 φορες φορτιση την ημερα)Επιπλεον θελω να δοκιμασω το Ios εχω δοκιμασει windows και android απλα δεν εχω τα χρηματα στην παρουσα φαση να αγορασω Iphone 6-6s + οτι με την πωλησγ του νοτε θα βαλω χρηματα στην ακρη που χρειαζομαι.Τελος ειχα παλιοτερα μικρο anroid (nexus s) οποτε θελω να πιστευω δεν θα με πειραξει η μικρη οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του κινητου χρωματος silver 16gb.Ποια η γνωμη των κατοχων αξιζει στα 299 η θα πεταξω τα λεφτα μου?Τωρα εχω νοτε 5 φοβερο κινητο δεν λεω αλλα η φορητοτητα του και η αθλια μπαταρια του με κουρασαν(εως 3 φορες φορτιση την ημερα)Επιπλεον θελω να δοκιμασω το Ios εχω δοκιμασει windows και android απλα δεν εχω τα χρηματα στην παρουσα φαση να αγορασω Iphone 6-6s + οτι με την πωλησγ του νοτε θα βαλω χρηματα στην ακρη που χρειαζομαι.Τελος ειχα παλιοτερα μικρο anroid (nexus s) οποτε θελω να πιστευω δεν θα με πειραξει η μικρη οθονη.

 

Απλα θα πετάξεις τα λεφτά σου, περίμενε να βγεί το iPhone 7 και μετά πράξε ανάλογα, σου προτείνω να περιμένεις να βγεί το 7 ώστε να πέσουν οι τιμές να να μπορέσεις να πάρεις το iPhone SE.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το iphone SE εχει στο σκρουτζ 385 χλωμο το κοβω να πεσει σε 1 μηνα η τιμη του στην τιμη του 5ς.Ακυρο μια προσφορα που λεγανε σε αλλες σελιδες στα 202 ευρο ισχυει ακομα να παρω τηλεφωνο εδω στην πολη μου να ρωτησω στον γερμανο?
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το iphone SE εχει στο σκρουτζ 385 χλωμο το κοβω να πεσει σε 1 μηνα η τιμη του στην τιμη του 5ς.Ακυρο μια προσφορα που λεγανε σε αλλες σελιδες στα 202 ευρο ισχυει ακομα να παρω τηλεφωνο εδω στην πολη μου να ρωτησω στον γερμανο?

 

Έχω περάσει απο όλα τα iPhone.

Το 5s αξίζει τα 250€ που το πήρα σε προσφορά ημέρας.

Βέβαια τα 16bg ειναι οριακά λίγα.

Κάνω την δουλειά μου άψογα και γρήγορα.

Μπαταρία περίπου μια μέρα. Παιχνίδια δεν παίζω. Μόνο Ίντερνετ κλήσεις μηνύματα και λοιπά.

Θα σου κακοφανεί η μετάβαση σε τόσο μικρή συσκευή πιστεύω. Θέλει χρόνο να το συνηθίσεις. Αν έχεις υπομονή προχωρά.

Εγω ίσως όμως πήγαινα σε ένα 6αρι μεταχειρισμένο στα 350€ περίπου.

Και καλο μέγεθος οθόνης και απο hardware δεν έχει τίποτα να του λείπει.

Η επιλογή ειναι δίκη σου αλλά αν σου κακοφανεί στην αρχή η μετάβαση δώσε απλά χρόνο στην συσκευή. Κάποια πράγματα που γίνονται στο android με τον Α' τροπο, στο iOS υπάρχει άλλος τρόπος. Πολλές φορές πιο εύκολος αν και δεν του φαίνεται.

Θέλει υπομονή να το συνηθίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το iphone SE εχει στο σκρουτζ 385 χλωμο το κοβω να πεσει σε 1 μηνα η τιμη του στην τιμη του 5ς.Ακυρο μια προσφορα που λεγανε σε αλλες σελιδες στα 202 ευρο ισχυει ακομα να παρω τηλεφωνο εδω στην πολη μου να ρωτησω στον γερμανο?

 

Κατα τη γνωμη μου το SE πιστεύω θα πάει σίγουρα στα 340-350. Η προσφορά ήταν για λίγο καιρό και με πολύ λίγα κομμάτια....δεν υπάρχει πια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του κινητου χρωματος silver 16gb.Ποια η γνωμη των κατοχων αξιζει στα 299 η θα πεταξω τα λεφτα μου?Τωρα εχω νοτε 5 φοβερο κινητο δεν λεω αλλα η φορητοτητα του και η αθλια μπαταρια του με κουρασαν(εως 3 φορες φορτιση την ημερα)Επιπλεον θελω να δοκιμασω το Ios εχω δοκιμασει windows και android απλα δεν εχω τα χρηματα στην παρουσα φαση να αγορασω Iphone 6-6s + οτι με την πωλησγ του νοτε θα βαλω χρηματα στην ακρη που χρειαζομαι.Τελος ειχα παλιοτερα μικρο anroid (nexus s) οποτε θελω να πιστευω δεν θα με πειραξει η μικρη οθονη.

 

Επειδη πηρα το 5s προσφατα στα 202€ απο γερμανο,που πραγματικα ηταν καλη η τιμη για να το παρω εχω να πω το εξης.16gb φτανουν,η συσκευη ειναι ισαξια με το 6αρι,με μονες διαφορες το μεγεθος οθονης και ο πιο εξελιγμενος αισθητηρας touch id οπως και ο λιγο ανεβασμενος επεξεργαστης κατα 100mhz...

Αμα δεν εχεις θεμα με το μεγεθος πανε στο 5s αν και θα προτεινα σε 6αρι λογω οθονης και κατ εμε το θεωρω πιο ευχρηστο απο το 5s σε βιντεακια(βλεπω Youtube Videos των 20 λεπτων και η οθονη δεν με βοηθαει ιδιαιτερα) αλλα και στο browsing.Μεταχειρησμενα 6αρια των 16gb ειναι στα 350-400€ αναλογα τη κατασταση και αμα ο πωλητης δινει και θηκες,tempered glass.Ο χωρος ειναι 11,9GB στο 5s,καπου τοσο ειναι και στο 6αρι.Αμα δεν τραβας πολλα βιντεο μια χαρα φτανουν.Επισης και τα πολλα apps πιανουν χωρο.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θελω να πάρω ένα 5S και για να διαπιστώσω ότι η συσκευή δεν είναι κλειδωμένη ζήτησα απο τον κάτοχο να βάλω την SIM μου να δω ότι λειτουργεί και όντως δεν έχει θέμα. Αυτό αρκεί για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω μελλοντικά θέμα με την συσκευή και τα κλειδώματα της; Ο κάτοχος θα μου δώσει το κουτί και την απόδειξη αγοράς, όμως αρκούν αυτά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θελω να πάρω ένα 5S και για να διαπιστώσω ότι η συσκευή δεν είναι κλειδωμένη ζήτησα απο τον κάτοχο να βάλω την SIM μου να δω ότι λειτουργεί και όντως δεν έχει θέμα. Αυτό αρκεί για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω μελλοντικά θέμα με την συσκευή και τα κλειδώματα της; Ο κάτοχος θα μου δώσει το κουτί και την απόδειξη αγοράς, όμως αρκούν αυτά;

 

Μπροστά σου αν κανει μεσα απο ρυθμίσεις/επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου θα του ζητήσει να κανει απενεργοποίηση την εύρεση iPhone.

Αν έχει

Αφού βάλει τον κωδικό του θα ειναι ελεύθερη η συσκευή να την δουλέψει οποίος θέλει.

Αυτό ειναι το iCloud locked που σίγουρα θα έχεις ακούσει η διαβάσει κάπου.

Αν βγει αυτό μετα η συσκευή ειναι free δεν έχεις θέμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπροστά σου αν κανει μεσα απο ρυθμίσεις/επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου θα του ζητήσει να κανει απενεργοποίηση την εύρεση iPhone.

Αν έχει

Αφού βάλει τον κωδικό του θα ειναι ελεύθερη η συσκευή να την δουλέψει οποίος θέλει.

Αυτό ειναι το iCloud locked που σίγουρα θα έχεις ακούσει η διαβάσει κάπου.

Αν βγει αυτό μετα η συσκευή ειναι free δεν έχεις θέμα

 

Ναι, για το iCloud locked έχω ακούσει και προβληματίζομαι! Θα μπορούσε να είναι iCloud locked και ταυτόχρονα να με αφήνει να βάζω την κάρτα μου και να το λειτουργώ κανονικά(όπως και έκανα χωρίς ο κάτοχος να αλλάξει κάτι);

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το iCloud locked έχω ακούσει και προβληματίζομαι! Θα μπορούσε να είναι iCloud locked και ταυτόχρονα να με αφήνει να βάζω την κάρτα μου και να το λειτουργώ κανονικά(όπως και έκανα χωρίς ο κάτοχος να αλλάξει κάτι);

 

Μπορείς να βάλεις οποία κάρτα θέλεις.

Το iCloud και η εύρεση iPhone πρεπει να απενεργοποιήσουν για να μην υπάρχει πρόβλημα μεταγενέστερα.

Αν δεν το απενεργοποιήσει μπροστά σου μην αγοράζεις τίποτα

Πηγαίνοντας ρυθμίσεις iCloud βλέπεις αν ειναι ανοιχτό. Και η εύρεση iPhone επίσης.

Του λες να τα κλείσει και δεν υπάρχει άλλο κλείδωμα στην συσκευή αν φύγουν αυτά τελείωσε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις οποία κάρτα θέλεις.

Το iCloud και η εύρεση iPhone πρεπει να απενεργοποιήσουν για να μην υπάρχει πρόβλημα μεταγενέστερα.

Αν δεν το απενεργοποιήσει μπροστά σου μην αγοράζεις τίποτα

Πηγαίνοντας ρυθμίσεις iCloud βλέπεις αν ειναι ανοιχτό. Και η εύρεση iPhone επίσης.

Του λες να τα κλείσει και δεν υπάρχει άλλο κλείδωμα στην συσκευή αν φύγουν αυτά τελείωσε

 

Ωραία, οπότε πάω στο "Ρυθμίσεις"->"Icloud"->"Απενεργοποιημένο"; Το ίδιο και στο "Ρυθμίσεις"->"εύρεση iPhone"->"Απενεργοποιημένο";

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε πάω στο "Ρυθμίσεις"->"Icloud"->"Απενεργοποιημένο"; Το ίδιο και στο "Ρυθμίσεις"->"εύρεση iPhone"->"Απενεργοποιημένο";

 

Αν δεν έχει εκεί κάποιο λογαριασμό εισαι εντάξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός 5s και για πρώτη φορά συσκευή iOS. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με την εταιρία γενικά και το πήρα μεταχειρισμένο γνωρίζοντας ότι θέλει αλλαγή μπαταρίας τι προτείνετε οποίος ξέρει. Θα την αλλάξω μόνος μου το άνοιξα και είδα ότι έχει αυτή με κωδικό 617-0721. Παίζουν σημαντικό ρόλο τα νούμερα πχ παίζει να μην δουλεύει αν πάρω με αλλο κωδικό ; Υπάρχει κάποια καλή ποιότητα μάρκα κλπ σε οεμ; Ότι έχετε να πρότεινετε από Ελλάδα η eBay με ενδιαφέρει να μην πάρω μια απτό σωρό να έχει κάποιες προδιαγραφές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός 5s και για πρώτη φορά συσκευή iOS. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με την εταιρία γενικά και το πήρα μεταχειρισμένο γνωρίζοντας ότι θέλει αλλαγή μπαταρίας τι προτείνετε οποίος ξέρει. Θα την αλλάξω μόνος μου το άνοιξα και είδα ότι έχει αυτή με κωδικό 617-0721. Παίζουν σημαντικό ρόλο τα νούμερα πχ παίζει να μην δουλεύει αν πάρω με αλλο κωδικό ; Υπάρχει κάποια καλή ποιότητα μάρκα κλπ σε οεμ; Ότι έχετε να πρότεινετε από Ελλάδα η eBay με ενδιαφέρει να μην πάρω μια απτό σωρό να έχει κάποιες προδιαγραφές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Aν και δε ξέρω ποια έχει μέσα το δικό μου, μπορείς αντί να πάρεις από eBay και να περιμένεις, να πάρεις καμιά από το skroutz που θα σου έχει και γρήγορα https://www.skroutz.gr/s/4663725/iPhone-5S.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός 5s και για πρώτη φορά συσκευή iOS. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με την εταιρία γενικά και το πήρα μεταχειρισμένο γνωρίζοντας ότι θέλει αλλαγή μπαταρίας τι προτείνετε οποίος ξέρει. Θα την αλλάξω μόνος μου το άνοιξα και είδα ότι έχει αυτή με κωδικό 617-0721. Παίζουν σημαντικό ρόλο τα νούμερα πχ παίζει να μην δουλεύει αν πάρω με αλλο κωδικό ; Υπάρχει κάποια καλή ποιότητα μάρκα κλπ σε οεμ; Ότι έχετε να πρότεινετε από Ελλάδα η eBay με ενδιαφέρει να μην πάρω μια απτό σωρό να έχει κάποιες προδιαγραφές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Απο όπου και να την πάρεις προτίμησε να έχει τον ίδιο κωδικό με την δικιά σου

Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει προβλήματα σε iPhone 4s με μπαταρίες που είχαν διαφορετικό κωδικό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα,περασε κανεις το iOS 10 που βγηκε επισημα.Εγω ειμαι ακομα με 9.3.5 και ειδα βιντεακια και αρθρα στο ιντερνετ για τουβλοποιηση συσκευων,κολληματα κλπ.Γνωριζει κανεις τι συμβαινει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,περασε κανεις το iOS 10 που βγηκε επισημα.Εγω ειμαι ακομα με 9.3.5 και ειδα βιντεακια και αρθρα στο ιντερνετ για τουβλοποιηση συσκευων,κολληματα κλπ.Γνωριζει κανεις τι συμβαινει.

Τίποτα δεν συμβαίνει. Χθες παρουσιάστηκε ένα θέμα με μερικές αναβαθμίσεις over the air αλλά τώρα όλα είναι εντάξει. Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και μέσω itunes και μέσω over the air.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...