Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα ένα soft reset για να καθαρίσω λίγο την συσκευή

 

Αμέσως-αμέσως φάσκεις κι αντιφάσκεις... :lol:

Ας τα πάρουμε απ' την αρχή. Έκανες Hard Rest, format, ή Soft Reset, forced restart ?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Επανέρχομαι με νέα. Πήγα σε Nokia care,το είδαν κ τελικά έχει χαλάσει η υποδοχή του βύσματος η οποία είναι κολλημένη στην πλακέτα κ γι αυτό το λόγο δεν επιτρέπεται να παρέμβουν εκείνοι κ πρέπει να πάει στα κεντρικά.

Το κακό στην υπόθεση είναι ότι θα μείνω πολλές μέρες χωρίς τη συσκευή. 15 το λιγότερο απ ότι μου είπαν. Εχω αλλάξει κ πλακέτα μερικές μέρες αφότου το αγόρασα κ το πήρα μετά από 40 μέρες περίπου.

Πήρα ένα ασύρματο Bluetooth για να κάνω τη δουλειά μου κ κάποια στιγμή θα πάω να το φτιάξω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θα σε καλύψει η εγγύηση ? Ξεκαθαρισε το να μην την πατησεις.

 

Αμέσως-αμέσως φάσκεις κι αντιφάσκεις... :lol:

Ας τα πάρουμε απ' την αρχή. Έκανες Hard Rest, format, ή Soft Reset, forced restart ?

Υπάρχει περίπτωση κάποιος γνωστης να γραψει με 2 λόγια τί ακριβως κανει (που βοηθαει) και πως εκτελείται η καθε μια απο τις παρακατω εντολες?

1. Forced restart

2. Soft Reset

3. Hard Reset

4. Format

 

Θα βοηθηθούν πολυ οι νεοι κατοχοι.

Link to comment
Share on other sites

Ννναι...

Νόμιζα οτι ήμουν ξεκάθαρος. Προφανώς όχι...

Πάμε άλλη μία:

 

Soft Reset=Forced Restart=Σαν να βγάζεις την μπαταρία. Γίνεται κρατώντας το volume down + power button για 10"

 

Hard Reset=Format=Διαγράφει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ απ' τη συσκευή. Γίνεται:

Switch off your phone.

Press and hold Camera + Power + Volume Down buttons.

After few seconds, the phone will vibrate.

Release the Power button alone holding the Camera and Volume Down button.

After 5 to 10 seconds release both the buttons.

Ή

Απ τις ρυθμίσεις, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

 

Πολύ σημαντικό !!! Οι νέοι κάτοχοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν και την αναζήτηση !!!

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Θα σε καλύψει η εγγύηση ? Ξεκαθαρισε το να μην την πατησεις.

 

Με καλύπτει η εγγύηση. Μου το είπαν στο κατάστημα της Nokia όπου το έλεγξαν.

Θα το πάω μετά το καλοκαίρι,αν δεν παρουσιάσει κάτι άλλο μέχρι τότε...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Oι εφαρμογες θα γινουν backup από το Nokia Suite στο PC.

 

Hard reset και επανεγκατασταση του τελευταιου λογισμικου απο το Nokia Suite και λογικά θα φτιάξει!

 

Thanks! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πολύ περιέργο πρόβλημα. Προσπαθώ να κάνω export των επαφών του κινητού μέσω outlook όπως προβλέπεται. Γίνεται το export αλλά στο αρχείο csv που προκύπτει όλα τα ονόματα έχουν βγει αντί με χαρακτήρες , με ερωτηματικά αγγλικά. Σαν να έχει πρόβλημα με την κωδικοποίηση. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

sfackatack ακριβώς το ίδιο είχα κι εγώ, δες ΕΔΩ.

Ασχολήθηκα λίγο δεν βρήκα άκρη, στο μεταξύ τις έκανα back up καλού κακού σε 2 gmail λογαριασμούς μου και το ξέχασα.

Δοκιμάζω τώρα μόλις βλέπω το ποστ σου, κάνω export σε csv κι έχουν στρώσει (θαύμα θαύμα?), πάν τα ερωτηματικά βλέπω κανονικά ονόματα!

Ξέρω δε σε βοήθησα, αλλά για συμπαράσταση το έγραψα ότι δεν είσαι ο μόνος κι ούτε κάτι στραβό έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός wp σαν δεύτερο κυρίως μαζί με το nexus 5 που έχω ήδη. Μια σπό τις επιλογές μου είναι το 920. Ανάλογα την επιδότηση που θα έχω, μπορεί και το 925. Θέλω να ρωτήσω, ποια έκδοση wp τρέχει τώρα; αναβαθμίσεις στο μέλλον; φαντάζομαι θα μπορώ να το φορτίσω ασύρματα με τον φορτιστή της Google για το nexus 5. Γίνεται να συνδεθεί με υπολογιστή Linux; τα windows έχουν πεθάνει εδώ και καιρό για μένα.

Πάνω κάτω είναι ίδια με το 925, μπορεί αυτό να φορτιστεί ασύρματα χωρίς επιπλέον εξαρτήματα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το 920 τρέχει την τελευταια εκδοση του WP8 (GDR3, Black) , φορτιζει ασυρματα χωρις επιπλεον εξαρτημα και συνδεεται με Linux.

Αναβαθμισεις... σιγουρα θα πάρει τα WP8.1 μεσα στο επόμενο 2μηνο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο και σε ευχαριστώ, ισχύει ότι η Microsoft και Nokia αναβαθμίζουν τις συσκευές για τρία χρόνια; αν είναι έτσι το 920 θα αναβαθμίζεται και το 2015;
Link to comment
Share on other sites

Λες αυτος που το αγορασε το 2014 να πάρει Update το 2017 και αυτός που το πήρε το 2013 να μην πάρει; : p

 

Από τότε που βγήκε φυσικά!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το HD2 μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά. Έτρεχε παράλληλα roms από nexus και wp mango. Πήρα το nexus και ανυπομονώ για το Lumia!!! Έχω ακόμη τον κωδικό που μου είχε δώσει το help desk της Microsoft και τον wp account και 25g στο onedrive!!! Έχω ήδη αρχίσει να παίρνω backup τις φωτογραφίες από το nexus για να τις έχω και στο Lumia!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,κάτι που παρουσιάστηκε σήμερα...ενω έχω αποθηκευμένο ένα αριθμο,όταν παίρνω τηλ η λαμβάνω κλήση,δεν μου βγαζει το ονομα αλλα μόνο το νούμερο...τι παίζει ρε παιδιά;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,κάτι που παρουσιάστηκε σήμερα...ενω έχω αποθηκευμένο ένα αριθμο,όταν παίρνω τηλ η λαμβάνω κλήση,δεν μου βγαζει το ονομα αλλα μόνο το νούμερο...τι παίζει ρε παιδιά;;;

 

Φίλε μην αγχώνεσαι, λογικά είναι το κλασσικό που γίνεται πάντα. Τσέκαρε (προσεκτικά όμως) μήπως έχεις αποθηκευμένο τον αριθμό 2 φορές με το ίδιο ή διαφορετικά ονόματα ή και χωρίς όνομα..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως-αμέσως φάσκεις κι αντιφάσκεις... :lol:

 

 

Ας τα πάρουμε απ' την αρχή. Έκανες Hard Rest, format, ή Soft Reset, forced restart ?

 

 

έγραψα ξεκάθαρα ότι έκανα SOFT RESET ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,κάτι που παρουσιάστηκε σήμερα...ενω έχω αποθηκευμένο ένα αριθμο,όταν παίρνω τηλ η λαμβάνω κλήση,δεν μου βγαζει το ονομα αλλα μόνο το νούμερο...τι παίζει ρε παιδιά;;;

 

 

 

και εμένα το έκανε αυτο ,κάθε ποτε κλείνεις την συσκευή σου ;;

 

Εγώ την έκλεισα την άνοιξα και όλα μια χαρά .

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα soft reset για να καθαρίσω λίγο την συσκευή

 

Επίσης το ίδιο ξεκάθαρα έγραψες οτι τό κανες για να καθαρίσεις λίγο την συσκευή... Τι εννοείς να καθαρίσεις? Από τι? Σκόνη? :p

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ίδιο ξεκάθαρα έγραψες οτι τό κανες για να καθαρίσεις λίγο την συσκευή... Τι εννοείς να καθαρίσεις? Από τι? Σκόνη? :p

 

 

 

 

Σκονη ;;δεν νομίζω,

 

καθαρίζω απο θέμα μνήμης και φρεσκάρετε η συσκευή αν την έχεις πολλές μέρες συνέχεια ανοιχτή.

 

Αυτο εννοούσα .

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

ένα tip για όσους έχουν το Chronos Calendar: βάλτε το να συγχρονίζει 30 μέρες πριν και 30 μέρες μετά με λογαριασμό Google ή outlook ώστε να καταναλώνει λιγότερα MB όταν είστε σε 3G!!!
Link to comment
Share on other sites

Σκονη ;;δεν νομίζω,

 

καθαρίζω απο θέμα μνήμης και φρεσκάρετε η συσκευή αν την έχεις πολλές μέρες συνέχεια ανοιχτή.

 

Αυτο εννοούσα .

 

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες...

Δεν ισχύει πάντως...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες...

 

 

Δεν ισχύει πάντως...

 

 

 

Αποψη σου

 

Εγώ βλέπω διαφορά πάντως .

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Αποψη σου

 

Εγώ βλέπω διαφορά πάντως .

 

Θα συμφωνήσω με το φίλο.. Οχι μέρα παρά μέρα, αλλά κάθε 2 βδομάδες το μέγιστο, του τραβάω ένα soft reset για να ξελαμπικάρει το κινητό...

Κι εγώ βλέπω διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου δεν κλείνει ποτέ παρά μόνο αν το ζητήσει κάποια αναβάθμιση... Δεν παρατηρώ κάποια τέτοια συμπεριφορά...
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...