Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα μετά από αρκετό καιρό.

Είμαι κάτοχος ενός p605 εδώ και τρία χρόνια περίπου. Τον τελευταίο καιρό μου κάνει κάτι κουλά.

Συγκεκριμένα όταν λειτουργεί και σε οποιαδήποτε περίπτωση (ανοιχτή εφαρμογή, λειτουργικό σύστημα, κατάσταση ηρεμίας) στα καλά καθούμενα αρχίζει να ανεβοκατεβαίνει η notification bar (σαν ένα αόρατο χέρι να την πάτα) και το τάμπλετ κολλάει.

Σε άλλες περιπτώσεις π.χ. όταν παίζω κάποιο παιχνίδι παρουσιάζονται taps χωρίς να έχω κάνει τίποτε.

Σε κάποιες περιπτώσεις μετά από λίγο τα συμπτώματα σταματούν μόνα τους, διαφορετικά απαιτείται reboot.

Έχω κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και έχω απεγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα ή υπάρχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Είναι λίγο περίεργο αυτό που γράφεις.

Αν δεν έχει θέμα η οθόνη ή η θήκη του tablet, εγώ θα κοίταζα μήπως έχει εγκατασταθεί κάποια εφαρμογή για remote control του tablet. Μήπως κάποιος προσπαθεί να παρακολουθήσει το tablet σου (πχ teamviewer)?

Είναι παρανοϊκό, το ξέρω.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι. Δεν έχει εγκατασταθεί ποτέ στο τάμπλετ αυτό ζελατίνα ή tempered glass.

 

έκανες hard reset,δεν έχεις τίποτε πάνω....λογικά το επόμενο βήμα είναι service.το digitizer πρέπει να κλατάρισε.

....ένα τελευταίο....μήπως έχεις καμιά θήκη παράξενη με μαγνήτες?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

έκανες hard reset,δεν έχεις τίποτε πάνω....λογικά το επόμενο βήμα είναι service.το digitizer πρέπει να κλατάρισε.

....ένα τελευταίο....μήπως έχεις καμιά θήκη παράξενη με μαγνήτες?

 

Ναι. Hard reset έκανα. Η αλήθεια είναι ότι για πολύ καιρό χρησιμοποιούσα θήκη που είχε μαγνήτες. Από την στιγμή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα την αφαίρεσα αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Απλά η συχνότητα του μειώθηκε.

Φοβάμαι και εγώ ότι μπορεί να έχει συμβεί κάτι με τον digitizer.

Κάτι που με προβληματίζει επίσης είναι ότι το τάμπλετ θερμαίνεται αρκετά στην περιοχή πίσω από την μπροστινή κάμερα.

Edited by Blade68
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Hard reset έκανα. Η αλήθεια είναι ότι για πολύ καιρό χρησιμοποιούσα θήκη που είχε μαγνήτες. Από την στιγμή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα την αφαίρεσα αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Απλά η συχνότητα του μειώθηκε.

Φοβάμαι και εγώ ότι μπορεί να έχει συμβεί κάτι με τον digitizer.

Κάτι που με προβληματίζει επίσης είναι ότι το τάμπλετ θερμαίνεται αρκετά στην περιοχή πίσω από την μπροστινή κάμερα.

 

ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν το έκανες....πέρνα μια από service μπας και το σώσεις. δυστυχώς,στο επίσημο,δεν αλλάζουν μόνο το digitizer(πάει ολόκληρη οθόνη με ενσωματωμένο home button)....αν υπάρχει όμως κάποιο άλλο θέμα θα το εντοπίσουν.

αν πας αλλού,μην πέσεις σε κανέναν κομπογιαννίτη....αφού δεν έχεις εγγύηση ψάξε για πιο φθηνή λύση.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη πόσο να κοστίζει η αλλαγή οθόνης-digitizer στην επίσημη αντιπροσωπεία?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα πληκτρολόγιο bluetooth όσο το δυνατόν αξιόπιστο και οικονομικό για το Sm605 μήπως χρειαστεί να γράψω κανένα κείμενο στις διακοπές ? θήκη έχω το cover samsung
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα .

Έχω το tab σε άψογη κατάσταση και μετά από 2 χρόνια αφού τελείωσε η εγγύηση θέλω να το κανω root αλλά είμαι λίγο άσχετος.

Μήπως θα μπορούσε να με κατευθύνει κάποιος ή έστω να μου στείλει κάποιο λινκ με βιντεάκι στο YouTube δοκιμασμένο για να το κανω;

Και κάτι άλλο,με το ρουτ σβήνονται Όλα ότι έχω περάσει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας ελπίζω να μην σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

καλησπερα.

Ενας φιλος εχει το συγκεκριμενο ταμπλετ. Παλαιοτερα του ειχα περασει μια διαφορετικη rom και για καιρο δουλευε μια χαρα.

Εχτες μου το εφερε ο φιλος γιατι μολις το αναβε εφτανε μεχρι το logo και μετα εσβηνε.

πηγα να ξανα εγκαταστησω την rom πατωντας το power + volume αλλα μολις μπει στο bios η θα μου πει να πατησω το volume down και ξεκιναει να κανει download την μαμα rom, πραγμα αδυνατον μιας και δεν μπορει να συνδεθει στο νετ, η μου λεει οτι με volume up θα πρεπει να φορτωσω την custom rom (πως ομως!!!!)

 

γενικος εχω κολλησει μιας και δεν ξερω πως θα προχωρισω.

πως θα του περασω μια rom για να ξανα ανεβει το ταμπλετ ?

αμα την βαλω σε μια καρτα θα την δει και θα μου το βγαλει σαν επιλογη ??

Link to comment
Share on other sites

ναι το κανει.

το εχω κανει και ετσι και αλλιως αλλα δεν ξυπναει. και ειναι και φορτισμενο!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το κανει.

το εχω κανει και ετσι και αλλιως αλλα δεν ξυπναει. και ειναι και φορτισμενο!!!

Ξαναγραψε ....

1: ποιο έχει ...το p600 η p605

2: σε recovery μπορείς να μπεις ; power+ volume+ Εάν ναι τι recovery έχει ; custom η της samsung , Εάν μπορείς να μπεις κανε wipe data , factory reset (θα σβηστούν όλα τα δεδομένα) και μετά επανεκκίνηση

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγραψε ....

1: ποιο έχει ...το p600 η p605

2: σε recovery μπορείς να μπεις ; power+ volume+ Εάν ναι τι recovery έχει ; custom η της samsung , Εάν μπορείς να μπεις κανε wipe data , factory reset (θα σβηστούν όλα τα δεδομένα) και μετά επανεκκίνηση

 

βρηκα τα παλια αρχεια που ειχα περασει την custom rom.

ειχα ακολουθησει αυτον τον οδηγο. αυτο παω να κανω και τωρα και μου βγαζει FAIL

 

<ID:0/004> Added!!

<ID:0/004> Removed!!

<ID:0/004> Added!!

<ID:0/004> Odin v.3 engine (ID:4)..

<ID:0/004> File analysis..

<ID:0/004> SetupConnection..

<ID:0/004> Initialzation..

<ID:0/004> Get PIT for mapping..

<ID:0/004> Firmware update start..

<ID:0/004> recovery.img

<ID:0/004> NAND Write Start!!

<ID:0/004> FAIL!

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

δυνατοτητα και επιλογη να κανω factory reset δεν μου δινει !!!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τα παλια αρχεια που ειχα περασει την custom rom.

ειχα ακολουθησει αυτον τον οδηγο. αυτο παω να κανω και τωρα και μου βγαζει FAIL

 

<ID:0/004> Added!!

<ID:0/004> Removed!!

<ID:0/004> Added!!

<ID:0/004> Odin v.3 engine (ID:4)..

<ID:0/004> File analysis..

<ID:0/004> SetupConnection..

<ID:0/004> Initialzation..

<ID:0/004> Get PIT for mapping..

<ID:0/004> Firmware update start..

<ID:0/004> recovery.img

<ID:0/004> NAND Write Start!!

<ID:0/004> FAIL!

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

δυνατοτητα και επιλογη να κανω factory reset δεν μου δινει !!!

Ξαναγράφω ποιο ταμπλετ έχεις ; ΤΟ νήμα που δείχνεις για root είναι για το Note 10.1 gt- n8010 !! Εδώ είναι για το Note 10.1 2014 !! Είναι δύο διαφορετικά ταμπλετ !!

Link to comment
Share on other sites

οταν παει να ανοιξει μου γραφει galaxy note 10.1.

συμφωνα με τα αρχεια που εχω απο το παρελθον φαινεται οτι ειναι το Note 10.1 gt- n8010

!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν παει να ανοιξει μου γραφει galaxy note 10.1.

συμφωνα με τα αρχεια που εχω απο το παρελθον φαινεται οτι ειναι το Note 10.1 gt- n8010

!!!!

Σε λάθος νήμα εισαι! Δοκίμασε με άλλο καλώδιο + σε άλλη θηρα USB

Εδώ θα ρωτήσεις για το ταμπλετ που έχεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341236&highlight=gt-+n8010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Δυστυχώς έφαγα βουτιά από τις σκάλες κρατώντας στα χέρια το συγκεκριμένο τάμπλετ και ράγισε το digitizer. Παίζει να αλλάζει μόνο το εξωτερικό τζάμι ή πάει μαζί με την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Δυστυχώς έφαγα βουτιά από τις σκάλες κρατώντας στα χέρια το συγκεκριμένο τάμπλετ και ράγισε το digitizer. Παίζει να αλλάζει μόνο το εξωτερικό τζάμι ή πάει μαζί με την οθόνη;

 

στο επίσημο πάει πακέτο....έξω μπορεί να σου αλλάξουν μόνο το digitizer οικονομικότερα.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

στο επίσημο πάει πακέτο....έξω μπορεί να σου αλλάξουν μόνο το digitizer οικονομικότερα.

 

Δυστυχώς σε όσους τεχνικούς παίρνω τηλέφωνο, μου λένε ότι δεν αναλαμβάνουν να αλλάξουν μόνο το digitizer γιατί υπάρχει σοβαρό ρίσκο να καταστραφεί κατά τη διαδικασία της ξεκόλλησης και η οθόνη. Τα χρήματα είναι ακραία που ζητάνε. Στην ουσία πάω για άλλο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το p605 με την έκδοση 4.3, αξίζει η αναβάθμιση σε 5.1.1 που βλέπω ότι υπάρχει διαθέσιμη; Τι κερδίζω, τι χάνω συνολικά;

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχώς σε όσους τεχνικούς παίρνω τηλέφωνο, μου λένε ότι δεν αναλαμβάνουν να αλλάξουν μόνο το digitizer γιατί υπάρχει σοβαρό ρίσκο να καταστραφεί κατά τη διαδικασία της ξεκόλλησης και η οθόνη. Τα χρήματα είναι ακραία που ζητάνε. Στην ουσία πάω για άλλο :blink:

 

Πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα με την ταμπλέτα. Λόγω φουσκώματος της μπαταρίας, μου πέταγε την οθόνη στην μια πλευρά προς τα έξω. Κάποια στιγμή προσπάθησα να το ανοίξω για να κάνω έλεγχο στη μπαταρία και κατέστρεψα την οθόνη, κάνοντας πολλές χρωματιστές γραμμές στην μια πλευρά. Φυσικά και αντικατέστησα οθόνη και digitizer μαζί.

 

Για αυτό η συμβουλή μου είναι να μην προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις την οθόνη από το digitizer, γιατί η οθόνη καταστρέφεται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ''ανακάλυψα'' οτι το Ρ 605 που εχω αργεί πάρα πολύ να φορτίσει, συγκεκριμένα το έβαλα να φορτίσει εχθές στις 10 το βράδυ και μέχρι σήμερα το πρωί στις 8 είχε φτάσει στο 85%
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ''ανακάλυψα'' οτι το Ρ 605 που εχω αργεί πάρα πολύ να φορτίσει, συγκεκριμένα το έβαλα να φορτίσει εχθές στις 10 το βράδυ και μέχρι σήμερα το πρωί στις 8 είχε φτάσει στο 85%

 

τσεκ φορτιστή....και μετά τα υπόλοιπα.

είχα παρόμοιο θέμα με το tab s κι εκεί που νόμιζα ότι φταίει η θύρα usb,αλλάζοντας εσωτερικά του σπιτιού φορτιστές,ήθελε άλλον φορτιστή.πήρα από e shop της Samsung με κατάλληλα amper κι όλα καλά.

να φανταστείς,φορτιστής που φορτίζω κανονικά το note 10,όλη νύχτα έδωσε 20% στο tab s 10.5.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...