Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγαινε στις ρυθμισεις του wifi

και πατα συνεχομενα πανω στην ssid σου.

μετα κανε κλικ στον τροποπ.διαμορφ. δικτυου

και μετα scroll κατω και επιλοφη εμφανιση συνθετων επιλογων

και τσεκαρε στον διακομιστη proxy να ειναι επιλεγμενο το <<κανενα>>

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πηγαινε στις ρυθμισεις του wifi

και πατα συνεχομενα πανω στην ssid σου.

μετα κανε κλικ στον τροποπ.διαμορφ. δικτυου

και μετα scroll κατω και επιλοφη εμφανιση συνθετων επιλογων

και τσεκαρε στον διακομιστη proxy να ειναι επιλεγμενο το <<κανενα>>

 

Τιποτα :( .. Ετσι ηταν ο διακομιστης proxy...

Μηπως φταιει τιποτα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ μου. Εχω της forthnet..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, τα μικρά της αδερφής μου έριξαν το τάμπλετ με την οθόνη προς τα κάτω και τωρα κάνει το εξής κουλό (ίσως όχι και τόσο κουλό). Η οθόνη δεν δείχνει τίποτα, αλλά δουλεύει κανονικά. Δηλαδή και όταν ανοίγει κάνει τον ήχο που κάνει όταν βγαίνει το λογότυπο της Samsung, αλλά και όταν κάνεις slide κάνει εκείνο τον ήχο που κάνει όταν ξεκλειδώνει..

 

Το τάμπλετ βρίσκεται εκτός εγγύησης (έχουν περάσει κάπου 3 χρόνια από την αγορά), έχει κάποια λογική να το σκαλίσω εγώ; Εννοώ, υπάρχει περίπτωση απλά από το τράνταγμα να "ξεκούμπωσε" τίποτα και να το κάνω; Ή καλύτερα να φύγει για service; Αν και ψιλιάζομαι ότι αν έχει πάθει κάτι η οθόνη ίσως δεν αξίζει κιόλας η επισκευή.

 

ΥΓ. Για την ακρίβεια, μου είπε η αδερφή μου ότι όταν το πήρε στα χέρια της μετά το πέσιμο ήταν στην αρχή πιο σκοτεινή η μισή οθόνη, το έκλεισε, κι όταν το ξανάνοιξε ήταν όλη μαύρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω το note 2014 LTE 16gb εδώ και 2,5 χρόνια. Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω τα κάτωθι προβλήματα με την φόρτιση.

1. Αργεί πολύ να ολοκληρωθεί η πλήρης φόρτιση από 0-10% στο 100% θέλει περίπου 7-8 ώρες (με το ταμπλέτ σβηστό - γνήσιο φορτιστή 2,1Α - με διαφορά καλώδια )

2. Όταν φορτίζει και παράλληλα το λειτουργό η φόρτιση διεξάγεται κανονικά αν το αφήσω σε αναμονή μπορεί να μου την διακόψει μετά από 2-3 λεπτά (δεν το κάνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές)

3. Όταν φορτίζει σβηστό εμφανίζει στο κέντρο την μαύρης οθόνης μια μπαταρία με το ποσοστό φόρτισης την στιγμή εκείνη. Αυτή η ένδειξη εμφανίζεται και εξαφανίζεται ανά 20-30 δευτερόλεπτα καθ όλη την διάρκεια της φόρτισης (7-8ωρες). Αυτό είναι και το ποιο ανυσηχιτικό για εμένα διότι η φόρτιση υποθέτω καθυστερεί, η οθόνη είναι μόνιμα σε λειτουργία (κίνδυνος ίσως να πάθει κάτι ), το ταμπλέτ ενώ το κλείνω είναι σαν λαμπάκι που αναβοσβήνει (ενοχλητικό την νύχτα ) και γενικά είναι κάτι το οποίο αρχικά δεν το έκανε .

 

Πιστεύεται ότι είναι θέμα ρύθμισης ή θέλει αντικατασταση καμιά μπαταρία - υποδοχή φόρτισης κλπ

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω το note 2014 LTE 16gb εδώ και 2,5 χρόνια. Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω τα κάτωθι προβλήματα με την φόρτιση.

1. Αργεί πολύ να ολοκληρωθεί η πλήρης φόρτιση από 0-10% στο 100% θέλει περίπου 7-8 ώρες (με το ταμπλέτ σβηστό - γνήσιο φορτιστή 2,1Α - με διαφορά καλώδια )

2. Όταν φορτίζει και παράλληλα το λειτουργό η φόρτιση διεξάγεται κανονικά αν το αφήσω σε αναμονή μπορεί να μου την διακόψει μετά από 2-3 λεπτά (δεν το κάνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές)

3. Όταν φορτίζει σβηστό εμφανίζει στο κέντρο την μαύρης οθόνης μια μπαταρία με το ποσοστό φόρτισης την στιγμή εκείνη. Αυτή η ένδειξη εμφανίζεται και εξαφανίζεται ανά 20-30 δευτερόλεπτα καθ όλη την διάρκεια της φόρτισης (7-8ωρες). Αυτό είναι και το ποιο ανυσηχιτικό για εμένα διότι η φόρτιση υποθέτω καθυστερεί, η οθόνη είναι μόνιμα σε λειτουργία (κίνδυνος ίσως να πάθει κάτι ), το ταμπλέτ ενώ το κλείνω είναι σαν λαμπάκι που αναβοσβήνει (ενοχλητικό την νύχτα ) και γενικά είναι κάτι το οποίο αρχικά δεν το έκανε .

 

Πιστεύεται ότι είναι θέμα ρύθμισης ή θέλει αντικατασταση καμιά μπαταρία - υποδοχή φόρτισης κλπ

ευχαριστώ πολύ

δε ξέρω αν έχει σχέση. Ένα διάστημα κι εμένα αργούσε να φορτίσει. Τελικά διαπίστωσα ότι έφταιγε η πρίζα. Ίσως επειδή ήταν προέκταση. Δε ξέρω γιατί. Αυτό που έκανε σ'εσένα που ανοίγει και κλείνει δε μου το έκανε. Δοκίμασες άλλες πρίζες; Ίσως και ο φορτιστής να φταίει. Εγώ έκλεισα 3 χρόνια και όλα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα μικρά της αδερφής μου έριξαν το τάμπλετ με την οθόνη προς τα κάτω και τωρα κάνει το εξής κουλό (ίσως όχι και τόσο κουλό). Η οθόνη δεν δείχνει τίποτα, αλλά δουλεύει κανονικά. Δηλαδή και όταν ανοίγει κάνει τον ήχο που κάνει όταν βγαίνει το λογότυπο της Samsung, αλλά και όταν κάνεις slide κάνει εκείνο τον ήχο που κάνει όταν ξεκλειδώνει..

 

Το τάμπλετ βρίσκεται εκτός εγγύησης (έχουν περάσει κάπου 3 χρόνια από την αγορά), έχει κάποια λογική να το σκαλίσω εγώ; Εννοώ, υπάρχει περίπτωση απλά από το τράνταγμα να "ξεκούμπωσε" τίποτα και να το κάνω; Ή καλύτερα να φύγει για service; Αν και ψιλιάζομαι ότι αν έχει πάθει κάτι η οθόνη ίσως δεν αξίζει κιόλας η επισκευή.

 

ΥΓ. Για την ακρίβεια, μου είπε η αδερφή μου ότι όταν το πήρε στα χέρια της μετά το πέσιμο ήταν στην αρχή πιο σκοτεινή η μισή οθόνη, το έκλεισε, κι όταν το ξανάνοιξε ήταν όλη μαύρη...

και εμενα συνεχεια το κανει μετα από πτωσεις. Θελει να βγαλεις το πισω καπακι και να σπρωξεις λιγο προς τα μεσα το καλωδιο οθονης.(εχασε λιγο επαφη πιθανως)

αν δεν το χεις βγαλει ξανα το καπακι θελει σιγα σιγα με κατι πλαστικο πχ τηλεκαρτα κτλ να το σπρώχνεις σταδιακα προς τα εξω. Επισης η ιδια λυση όταν δεις πχ ξαφνικα ροζ τα χρωματα μετα απο πτωση. Επισης επειδή πηγα να την πατησω μια φορα πριν βγει το καπακι πρεπει να βγει το πενακι από τοταμπλετ λολ

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα φιλε ...

 

εμενα η μπαταρια εδω και 1 χρονο περιπου εχει δραματικα πεσει σε αποδοση και επειδη δεν μπορουσα ουτε μερα να βγαλω με το ταμπλετ αναγκαστηκα να παραγγειλω μπαταρια μεσω amazon και να την αλλαξω μονος μου γιατι στο service της Samsung που το πηγα ( μενω Λονδινο ) μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου την αντικαταστησουν διοτι εχω Knox 1 :cool: παροτι φοραω αυτη τη στιγμη official rom (πρεπει να μου αλλαξουν λεει μητρικη με κοστος 160 λιρες :lol: :lol: ) ...

 

θα σου πω λεπτομεριες οταν την αλλαξω .

 

αν σε ενδιαφερει οριστε το λινκ ---> https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01N1JI153/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Εγω δεν εχω τέτοιο πρόβλημα να μην κρατάει καθόλου. Κρατάει μια μέρα κανονικά απλώς έχει χάσει τη διάρκεια που είχε ξαι προληπτικά ελεγα μηπως έκανα κάποια αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου γειά σας , εχώ 2 Tablet Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition ενα sm-p605 και ενα sm-p600...το δευτερο δεν έχει το περιοδικό μου και δεν μπορώ να το βρώ ....μπορεί κάποιος να βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Ti θα πει «δεν έχει το περιοδικό σου»; Δεν σε καταλαβαίνω.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .Έχω εδώ και 2 χρόνια ένα ρουταρισμένο P605 του οποίου η μπαταρία έχει χάσει την απόδοση της.Εχθές αγόρασα μία με σκοπό να την αλλάξω μόνος μου αλλά με προβλημάτισε η άποψη της πωλήτριας που μου είπε πως για να δουλέψει καλύτερα θα πρέπει μετά την αλλαγή να προβώ σε hard reset της συσκευής.Ισχύει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .Έχω εδώ και 2 χρόνια ένα ρουταρισμένο P605 του οποίου η μπαταρία έχει χάσει την απόδοση της.Εχθές αγόρασα μία με σκοπό να την αλλάξω μόνος μου αλλά με προβλημάτισε η άποψη της πωλήτριας που μου είπε πως για να δουλέψει καλύτερα θα πρέπει μετά την αλλαγή να προβώ σε hard reset της συσκευής.Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

οχι....απ οσο γνωριζω....το τσιπακι της μπαταριας με την συνδεση θα ειναι σεταρισμενο

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει βρει κάποιος μετατροπεα από usb σε lan που να δουλεύει ώστε να περνεις internet μέσω lan?

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

μαγκες μου ηρθε η μπαταρια απο το amazon για το ταμπλετ και την αλλαξα ... παρολα αυτα οταν το βαζω να φορτισει μου δειχνει ενα κοκκινο Χ , σαν να μην φορτιζει καθολου ... το εκλεισα το ξαναανοιξα, εβγαλα ξαναεβαλα τα καλωδιακια στη πλακετα απανω αλλα εξακολουθει να δειχνει το Χ οταν φορτιζει
Link to comment
Share on other sites

μαγκες μου ηρθε η μπαταρια απο το amazon για το ταμπλετ και την αλλαξα ... παρολα αυτα οταν το βαζω να φορτισει μου δειχνει ενα κοκκινο Χ , σαν να μην φορτιζει καθολου ... το εκλεισα το ξαναανοιξα, εβγαλα ξαναεβαλα τα καλωδιακια στη πλακετα απανω αλλα εξακολουθει να δειχνει το Χ οταν φορτιζει

Καλώδιο φόρτισης άλλαξε.

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

συμβαινει κατι περιεργο ...

 

εχουμε και λεμε ... εχω αφαιρεσει το πισω καλυμμα και εχω συνδεδεμενο το φοριστη στο ταμπλετ με το γνωστο Χ στην μπαταρια. οταν απο πισω που εχει δυο καλωδιακια σηκωνω στο ενα το καπακι και το ξανακουμπωσω το Χ φευγει και δειχνει οτι φορτιζει κανονικα .

 

οταν αφαιρεσω το καλωδιο ρευματος και το ξανασυνδεσω ξαναεμφανιζεται παλι το Χ ... αν ξανακανω το ιδιο κολπακι με PCI ( ας χρησιμοποιησω εναν ορο υπολογιστων) σηκωνοντας το διακοπτακι και ξανακουμπωνοντας το τοτε φορτιζει μια χαρα ...

 

δε γινεται να εχω το ταμπλετ διχως καλυμμα και καθε φορα να παιζω με διακοπτακια ...

 

αρα τι συμβαινει ?

 

το καλωδιο ειναι καινουργιο γιατι το πρωι φορτισα κανονικα το ταμπλετ ως οτου ηρθε το πακετο απο το αμαζον το μεσημερι και εκανα τις αναλογες ενεργειες για αλλαγη μπαταριας...

 

μηπως θελει καποιο μηδενισμο ? καποιο ειδους εγκαταστασης η μπαταρια , μηπως δεν αναγνωριζεται ? γιατι δεν ειναι αυθεντικη αλλα generic ...

Link to comment
Share on other sites

συμβαινει κατι περιεργο ...

 

εχουμε και λεμε ... εχω αφαιρεσει το πισω καλυμμα και εχω συνδεδεμενο το φοριστη στο ταμπλετ με το γνωστο Χ στην μπαταρια. οταν απο πισω που εχει δυο καλωδιακια σηκωνω στο ενα το καπακι και το ξανακουμπωσω το Χ φευγει και δειχνει οτι φορτιζει κανονικα .

 

οταν αφαιρεσω το καλωδιο ρευματος και το ξανασυνδεσω ξαναεμφανιζεται παλι το Χ ... αν ξανακανω το ιδιο κολπακι με PCI ( ας χρησιμοποιησω εναν ορο υπολογιστων) σηκωνοντας το διακοπτακι και ξανακουμπωνοντας το τοτε φορτιζει μια χαρα ...

 

δε γινεται να εχω το ταμπλετ διχως καλυμμα και καθε φορα να παιζω με διακοπτακια ...

 

αρα τι συμβαινει ?

 

το καλωδιο ειναι καινουργιο γιατι το πρωι φορτισα κανονικα το ταμπλετ ως οτου ηρθε το πακετο απο το αμαζον το μεσημερι και εκανα τις αναλογες ενεργειες για αλλαγη μπαταριας...

 

μηπως θελει καποιο μηδενισμο ? καποιο ειδους εγκαταστασης η μπαταρια , μηπως δεν αναγνωριζεται ? γιατι δεν ειναι αυθεντικη αλλα generic ...

 

μήπως ζόρισες την υποδοχή της μπαταρίας?...αν τυχόν ξεκόλλησε από την μητρική, την έκατσες την βάρκα.έχει τρομερή ευαισθησία και με λίγη απροσεξία ξεκολλάει εύκολα.

αλλιώς, μηδενισμός η reset μπαταρίας γίνετε μόνο με αποσύνδεση.εγκατάσταση η κάτι παρόμοιο δεν έχω ακούσει.

...το ενδεχόμενο να είναι η μπαταρία η νέα για τα μπάζα?...μου έχει συμβεί με μπαταρία τηλεφώνου παλιότερα.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερε και "επιασε" η μπαταρια ... δε ξερω πως και γιατι , αλλα πετυχε ... :lol:

Πες μας πως πάει από φόρτιση και αυτονομία σε σχέση με την αυθεντική.

Πόσες ώρες βγάζει στην "οθόνη "

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχει δοκιμασει κανεις αυτη τη ρομ; λετε να αξιζει; ειναι android 7

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/rom-unofficial-cyanogenmod-14-1-30-10-t3490761

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις αυτη τη ρομ; λετε να αξιζει; ειναι android 7

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/rom-unofficial-cyanogenmod-14-1-30-10-t3490761

Εάν σου αρέσει το pure Android ναι είναι πολύ καλή rom !! (θα χάσεις πολλές από τις λειτουργίες του s Pen )

Τώρα επειδή έρχεται μια καινούρια rom από τον davidmueller13 (λογικά θα βγει αυτή την εβδομάδα ) θα έλεγα να περιμένεις λίγο ...

θα είναι TW rom με Android 6!! Ειναι port απο Note7 . Βασίζεται σε αυτή https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-pro-12/development/rom-6-0-1-touchwiz-marshmallow-t3557206 .Θα έχει όλα τα extra για spen + samsung themes store .Επειδή είναι port από κινητό τηλέφωνο θα έχει κάποια μικρό πρόβληματα η πρώτη έκδοση ....

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Εάν σου αρέσει το pure Android ναι είναι πολύ καλή rom !! (θα χάσεις πολλές από τις λειτουργίες του s Pen )

Τώρα επειδή έρχεται μια καινούρια rom από τον davidmueller13 (λογικά θα βγει αυτή την εβδομάδα ) θα έλεγα να περιμένεις λίγο ...

θα είναι TW rom με Android 6!! Ειναι port απο Note7 . Βασίζεται σε αυτή https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-pro-12/development/rom-6-0-1-touchwiz-marshmallow-t3557206 .Θα έχει όλα τα extra για spen + samsung themes store .Επειδή είναι port από κινητό τηλέφωνο θα έχει κάποια μικρό πρόβληματα η πρώτη έκδοση ....

 

Όταν root-άρεις το Note γράφει το Knox? Επειδή δεν έχω ασχοληθεί λόγω του γεγονότος οτι ήμουν στην εγγύηση δεν το είχα ψάξει. Έχει βγει κάποιος τρόπος να το κάνουμε root χωρίς να γράψει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...