Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια στο scatter loading τι πρεπει να βαλω; τι ειναι το scatter που θα το βρω;

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια στο scatter loading τι πρεπει να βαλω; τι ειναι το scatter που θα το βρω;

στο φακελο με το firmware της συσκευής. Τι ακριβώς θες ν κανεις και σε ποια συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει χοντρη πατατα. Εχω το Jiayu 4g.

Πηγα να περασω νεα ρομ. Δεν πηρα back up (λογου δεν ειχα μεγαλη SD). Εχω τωρα τν miui μεσα αλλα μου βγαζει ολο αναφορες/σφαλματα και δεν μπορω να κανω τιποτα απολυτος στο κινητο. Και με προσανατολισαν απο εδω να κανω αυτο εδω.

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει χοντρη πατατα. Εχω το Jiayu 4g.

Πηγα να περασω νεα ρομ. Δεν πηρα back up (λογου δεν ειχα μεγαλη SD). Εχω τωρα τν miui μεσα αλλα μου βγαζει ολο αναφορες/σφαλματα και δεν μπορω να κανω τιποτα απολυτος στο κινητο. Και με προσανατολισαν απο εδω να κανω αυτο εδω.

Τίποτα δεν έχεις να κανεις με το sp flash tool. Κάνε πρώτα wipe data/dalvik και μετά ξαναπαίρνα τη ρομ. Αν εχει προβλημα η ρομ ,απλά εγκκατεστησε απ το cwm άλλη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Guest triptico
Ξερει κάποιος γιατί όταν τρέχω το Flash_tool.exe μου βγαζει μύνημα ότι το EBOOT.DLL λείπει από τoν υπολογιστή μου ενώ βρίσκεται στον ίδιο φάκελο;... Edited by triptico
Link to comment
Share on other sites

έχω το flash tool και την rom αλλά κάτι γίνεται με τους drivers ή δεν έχω τους σωστούς (thinderbird i5s MKT6572) ή κάτι δεν κάνω σωστά.....

στο flash tool δεν αλλάζει χρώμα η μπάρα δηλαδή πατάω download ξανασυνδέω το κινητό και δεν γίνεται τπτ!

 

μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ από που να κατεβάσω τους σωστούς drivers και πως να τους περάσω? (χρειάζεται να είναι μέσα στον φάκελο με το flash tool γιατί έτσι γράφει ο οδηγός στην πρώτη σελίδα)

 

επίσης να αναφέρω ότι όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή το βλέπει μου ανοίγει τους φακέλους για να δω τα αρχεία αλλά κάποιες φορές αυτό χάνεται και πρέπει να επανεκκινήσω και τις 2 συσκευές για να τα ξαναδώ!

 

όποιος μπορεί και έχει λίγο χρόνο ας με βοηθήσει γιατί πραγματικά παιδεύομαι μία εβδομάδα και το κινητό δεν δουλεύει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον εκανα πατατα κ τωρα δεν ανοιγει καν το κηνητο.το πσ το βλεπει μονο χωρις μπαταρια που αναβει το λαμπακι.εχω το inew4000.μπακαπ δεν εχω.τι μου προτηνετε να κανω για να αναψει το τηλ??ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που να ρωτησω, μιας και ειναι λιγο σχετικη ερωτηση (φλασαρισμα) την κανω εδω :O

 

Θελω να φτιαξω μια rom σε μορφη zip για φλασαρισμα απο recovery.

Eχω τη Stock rom σε zip και την (port) rom απο αλλο τηλεφωνο σε zip.

 

Android JB Rom = ιδια

Μtk6582 = ιδια

1280χ720 = ιδια

Ram = 2 το ενα - 1 το αλλο

Rom = 8 το ενα - 4 το αλλο

Τι γινετε με τη ram, πρεπει να βρω ιδια ?

Mε τη rom γνωριζω οτι δεν υπαρχει προβλημα.

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το off topic

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που να ρωτησω, μιας και ειναι λιγο σχετικη ερωτηση (φλασαρισμα) την κανω εδω :O

 

Θελω να φτιαξω μια rom σε μορφη zip για φλασαρισμα απο recovery.

Eχω τη Stock rom σε zip και την (port) rom απο αλλο τηλεφωνο σε zip.

 

Android JB Rom = ιδια

Μtk6582 = ιδια

1280χ720 = ιδια

Ram = 2 το ενα - 1 το αλλο

Rom = 8 το ενα - 4 το αλλο

Τι γινετε με τη ram, πρεπει να βρω ιδια ?

Mε τη rom γνωριζω οτι δεν υπαρχει προβλημα.

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το off topic

Είσαι εντελώς off topic, άνοιξε νέο θεμα σχετικά μ αυτό

Γενικά ξεκινάς τελείως λάθος. Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Xρειάζεσαι τους αρχικούς drivers, kernel κλπ. Ψάξε στο xda, θα βρεις πολύ υλικό, αλλά κι εργαλείο για porting rom στα mediatek που απλοποιεί τη διαδικασία

(πού βρήκες MT6582 με 2GB RAM?)

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο ευχαριστω για την απαντηση !

 

Το ξερω οτι ειμαι off topic :O

Δεν γνωριζω πολλα πραγματα, μια φορα εκανα port με επιτυχια στο zopo zp820, mamisia_rom.zip > port_rom.zip = new_rom.zip.

Αν υπαρχει καποιος που να μπορει να φτιαξει εναν οδηγο στα ελληνικα για να δωσει βοηθεια θα ηταν σουπερ.

Προσωπικα τα αγγλικα μου ειναι φτωχα :(

To Ηuawei 3c εχει 2 ram

 

υ,γ μπορεις ελευθερα να διαγραψεις τα ποστ μου, μην μπερδεψουμε και τα υπολοιπα παιδια :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα στην παρεα.εχω ενα Mkt6572 κλωνο s4 με 512 ram 4 ρομ .εκι που πειραματιζομουν με τα firmware ξαφνικα δεν αναγνωριζει την σιμ.στην αρχη εβγαλε noul στο emei αλλα ξαναπερασα το emei μετο mktdroid tools και επανηλθε το emei .αλλα την καρτα δεν την ειδε.υπαρχει περιπτωση το λογισμικο να εκανε ζημια ?η σιμ λειτουργει κανονικα σε αλλα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα THL W100s το οποίο πρόσφατα παρουσίασε ένα θέμα με το μικρόφωνο. Έως πριν από λίγη ώρα νόμιζα ότι ήταν θέμα λειτουργικού αλλά (αργά πλέον) κατάλαβα ότι είχε πρόβλημα υλικού...

Έως τώρα όλα τα backup που έχω κρατήσει είναι μέσω CWM, τα είχα δοκιμάσει και δεν είχε λυθεί το πρόβλημα με το μικρόφωνο.

 

Μιλώντας με το vickmall μου είπαν να δοκιμάσω να φλασάρω εξ αρχής την εργοστασιακή rom. Το κινητό μου είχε εξ αρχής την Α2 rom αλλά αυτοί μου έστειλαν την Α1 λέγοντάς μου ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Στο μεταξύ, βρήκα και την Α2 από το needrom οπότε και με τον οδηγό του gerstavros2 ξεκίνησα το φλασάρισμα.

 

Δοκίμασα πρώτα με την Α2 την οποία όμως δεν την φλασάριζε με καμία δύναμη. Τότε πήρα την απόφαση να φλασάρω την Α1 την οποία την δέχτηκε μετά χαράς, γέμισαν οι μπάρες κανονικά και βγήκε ο πράσινος κύκλος.

Πλέον το τηλέφωνο δεν ανάβει καν, το λεντάκι ανάβει ανεπαίσθητα όταν πατάω power ή συνδέω usb και όταν προσπαθώ να το ξαναφλασάρω και το συνδέω στο pc κάνει συνεχείς συνδέσεις και αποσυνδέσεις και δεν μπορώ να του κάνω τίποτα.

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο για να το αναστήσω θα του ήμουν ευγνώμων

 

Υ.Γ.1: Αν τελικά το στείλω στους κινέζους πως κατοχυρώνομαι ότι θα μου το στείλουν πίσω?

 

Υ.Γ.2: Συγνώμη αν ήμουν κουραστικός, προσπάθησα να περιγράψω όσο καλύτερα μπορούσα την κατάστασή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενημέρωσα τον οδηγό με οδηγίες και για το νέο SP flash tool που έχει ανανεωμένο User Interface

 

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα THL W100s το οποίο πρόσφατα παρουσίασε ένα θέμα με το μικρόφωνο. Έως πριν από λίγη ώρα νόμιζα ότι ήταν θέμα λειτουργικού αλλά (αργά πλέον) κατάλαβα ότι είχε πρόβλημα υλικού...

Έως τώρα όλα τα backup που έχω κρατήσει είναι μέσω CWM, τα είχα δοκιμάσει και δεν είχε λυθεί το πρόβλημα με το μικρόφωνο.

 

Μιλώντας με το vickmall μου είπαν να δοκιμάσω να φλασάρω εξ αρχής την εργοστασιακή rom. Το κινητό μου είχε εξ αρχής την Α2 rom αλλά αυτοί μου έστειλαν την Α1 λέγοντάς μου ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Στο μεταξύ, βρήκα και την Α2 από το needrom οπότε και με τον οδηγό του gerstavros2 ξεκίνησα το φλασάρισμα.

 

Δοκίμασα πρώτα με την Α2 την οποία όμως δεν την φλασάριζε με καμία δύναμη. Τότε πήρα την απόφαση να φλασάρω την Α1 την οποία την δέχτηκε μετά χαράς, γέμισαν οι μπάρες κανονικά και βγήκε ο πράσινος κύκλος.

Πλέον το τηλέφωνο δεν ανάβει καν, το λεντάκι ανάβει ανεπαίσθητα όταν πατάω power ή συνδέω usb και όταν προσπαθώ να το ξαναφλασάρω και το συνδέω στο pc κάνει συνεχείς συνδέσεις και αποσυνδέσεις και δεν μπορώ να του κάνω τίποτα.

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιον τρόπο για να το αναστήσω θα του ήμουν ευγνώμων

 

Υ.Γ.1: Αν τελικά το στείλω στους κινέζους πως κατοχυρώνομαι ότι θα μου το στείλουν πίσω?

 

Υ.Γ.2: Συγνώμη αν ήμουν κουραστικός, προσπάθησα να περιγράψω όσο καλύτερα μπορούσα την κατάστασή μου.

Το κινητό σου δεν ανοίγει επειδή φλάσαρες την Α1 ενω το κινητό ειναι το Α2 προφανώς (ασύμβατο hardware). Πρέπει να φλασάρεις την Α2 ξανά. Κατέβασέ την από την ιστοσελίδα της THL, http://thl.com.cn

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gerstavros2 σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το τηλέφωνο βρίσκεται ήδη στην Κίνα μιας και είχε πρόβλημα με το μικρόφωνο ούτως ή άλλως.

Πάντως με την Α2 που βρήκα στο needrom δεν γινότανε τίποτα. Δεν την αναγνώριζε καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια SOS

Εχω το ΖΤΕ V967S.Μετά από ένα reboot χάθηκαν οι μισες εφαρμογές και δεν ξαναεγκαθίσταντο.

Δοκίμασα να ξανακάνω εγκατάσταση τη rom 1.0.5 που είχε μέσω settings/update/install from sd card αλλα μόλις πάτησα το οκ έμεινε στο logo της zte και δεν λειτουργει τίποτα ούτε on ουτε off.

Tι να κάνω.Εχοντας τη rom σε μορφη zip μπορώ να χρησιμοποιήσω το sp flash tool για φλασαρισμα σύμφωνα με τις οδηγίες του θέματος ;

Δοκίμασα το tool αλλα κολάω στο scatter file.Υπάρχει τίποτα πιο απλό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo S650. Μπορεί να μου πεί κάποιος να προχωρήσω σε αναβάθμιση που ζητάει το "SuperSU" γιατί όταν το άνοίξα μου έβγάλε το εξής: "το SU binary χρειάζεται να αναβαθμιστεί" και αν το κάνω με ποιόν από τους 2 τρόπους που ζητάει (TWRP/CWM ή Κανονική) και στη συνέχεια θα έχω θέμα λόγω της αναβάθμισης, σε κάτι και τι κερδίζω με αυτό. Πως βλέπω αν υπάρχουν κάποια από τα TWRP ή CWM; Το τηλ. είναι root όπως θα δείτε και απ' τα screenshots στο νήμα για τη συγκεκριμένη συσκευή #1310.

Ευχαριστώ και sorry αν κουράζω αλλά με android και root τώρα άρχίζω να ασχολούμαι.

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

εχω το INEW I2000 με android 4.1.2 ειδα στο need rom οτι υπαρχει update official σε 4.2.1 . Διαβασα οτι χρειαζομαι τους drivers για mtk 6589 που υπαρχουν στον οδηγο, το flash tools και την rom αν καταλαβα καλα?.Ερωτηση1) στο flash tools παταω download η upgrate firmware,EΡΩΤΗΣΗ 2)τικαρω το preloader η οχι? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν πατάς το upgrate εκτός κι αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις!!

Δεν χρειάζεται να τικάρεις το preloader.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια.....SOS SOS SOS SOS.......κατεβασα και εβαλα cwm στο TCL IDOL X και μετα του περασα μια miui rom,ενω πηγαν ολα καλα τωρα εχει κολλησει στο σημα της miui και δεν κανει τπτ αλλο.Οταν το συνδεω στον υπολογιστη κανει θορυβο οτιτο διαβασε και τπτ αλλο παλι.Κατεβασα να βαλψ την official με flash tool αλλα οταν συνδεω την συσκευη δεν κανει το προγραμμα.Εχει κανεις καμαι ιδεα?
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια.....SOS SOS SOS SOS.......κατεβασα και εβαλα cwm στο TCL IDOL X και μετα του περασα μια miui rom,ενω πηγαν ολα καλα τωρα εχει κολλησει στο σημα της miui και δεν κανει τπτ αλλο.Οταν το συνδεω στον υπολογιστη κανει θορυβο οτιτο διαβασε και τπτ αλλο παλι.Κατεβασα να βαλψ την official με flash tool αλλα οταν συνδεω την συσκευη δεν κανει το προγραμμα.Εχει κανεις καμαι ιδεα?

 

βγάλε την μπαταρία άστο κανένα λεπτό, βάλε μπαταρία και δοκίμασε πάλη για εκκίνηση

στα sony που είχα είχε αποτέλεσμα σε τέτοιες περιπτώσεις

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

βγάλε την μπαταρία άστο κανένα λεπτό, βάλε μπαταρία και δοκίμασε πάλη για εκκίνηση

στα sony που είχα είχε αποτέλεσμα σε τέτοιες περιπτώσεις

 

φιλ εμου ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου απλα ξεχασα να αναφερω οτι το κινητο δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια......τλκ ειναι πολυ κακο αυτο.

 

Edit:Τελικα τα καταφερα,δεν ξερω πως αλλα μπηκα παλι στο cwm ενω πριν δεν μπορουσα και εκανα restore και ολα καλα.Δεν φανταζεστε τι ανακουφιση πηρα.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθούσα να κάνω εγκατάσταση μία εφαρμογή και αποτύγχανε. Διάβασα στο xda λοιπόν ότι πρέπει να τη μεταφέρω στον φάκελο app που βρίσκεται στο root menu (root menu/data/app). Πράγματι έκανα copy το apk και πήγα εκεί μέσω το rom toolbox αλλά δεν έβρισκα την επιλογή paste. Βγήκα λοιπόν από τον φάκελο app και πάτησα παρατεταμένα πάνω του για να δω αν θα βγάλει τίποτα. Έβγαλε ένα παράθυρο που είχε μέσα σε άλλα την επιλογή move. Θεώρησα ότι αυτή ήταν η σωστή επιλογή. Δεν ήταν όμως! Μου εξαφάνισε τον φάκελο app, σταμάτησαν να δουλεύουν όλες οι εφαρμογἐς, εξαφανίστηκε το google play και όταν πήγα να κάνω επεναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων (shut down button + Volume up) μου έβγαλε ένα νεκρό android στην οθόνη και καμία άλλη επιλογή.... το κινητο άνοιξε βέβαια, αλλά το προβλημα δεν λύθηκε.

 

Λοιπον, διάβασα ότι πρέπει να ξαναπεράσω τη rom. Την κατέβασα από το http://www.thlmobilestore.com/news/thl-w8s-firmware/ και ακολούθησα τις οδηγίες. Ωστόσο η κόκκινη μπάρα δε γεμίζει.. Έχω κάνει τη διαδικασία δύο φορές αλλά τίποτα. Από τα links χρησιμοποίησα το 1ο.

 

Από το device manager δείχνει ότι το κινητό είναι εγκατεστημένο σωστά.

Έχω δει και βιντεάκια στο youtube και δεν κάνω κάτι διαφορετικό απ΄οτι λέει :/

 

Update

Phone status: Fully functional :w00t: :dance:

From now on, May 12 will be celebrated as "gerstavros2 day" :thanks:

Edited by lux_aeterna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...