Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη περιγραφη της rom διπλα στο update.zip g γραφει ota update.για αυτο υπέθεσα αυτο που ανέφερα.Να υποθεσω πάντως ότι το πρώτο δεν στέκει ε;Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη περιγραφη της rom διπλα στο update.zip g γραφει ota update.για αυτο υπέθεσα αυτο που ανέφερα.Να υποθεσω πάντως ότι το πρώτο δεν στέκει ε;Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Oκ, υπάρχει καπου κει αρχείο recovery.img μαζί με το scatter;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για να μη σε παιδεύω,η ερώτηση μου ήταν γενικής μορφής.ο φακελος είναι η μαμά rom,και όταν φορτώνω το scatter τσεκαρονται όλα τα πεδία της rom με τις διαδρομές των αρχείων διπλα οπότε μέσα στο φακελο είναι ολόκληρη η rom προφανώς.custom recovery πέρασα απο αλλου.Συγνωμη αν σε μπέρδεψα ρε συ.Απλα αναρωτήθηκα αν γινεται να ζιπαρω τη rom και να τη κάνω install απο το recovery αντι για το flash tool.Συγνωμη και πάλι για το μπέρδεμα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για να μη σε παιδεύω,η ερώτηση μου ήταν γενικής μορφής.ο φακελος είναι η μαμά rom,και όταν φορτώνω το scatter τσεκαρονται όλα τα πεδία της rom με τις διαδρομές των αρχείων διπλα οπότε μέσα στο φακελο είναι ολόκληρη η rom προφανώς.custom recovery πέρασα απο αλλου.Συγνωμη αν σε μπέρδεψα ρε συ.Απλα αναρωτήθηκα αν γινεται να ζιπαρω τη rom και να τη κάνω install απο το recovery αντι για το flash tool.Συγνωμη και πάλι για το μπέρδεμα.

Όχι δεν γίνεται αυτό. Ειναι όλο το firmware και θα το φλασάρεις με βάση τον παρόν οδηγό. Αν θες απλά να αλλάξεις τη ρομ, φλάσαρε ΜΟΝΟ το system.img ή android.img, το cache και το boot.img, κι αν δεν δουλέψει φλάσαρε μετα το usrdata (χανοντας τα δεδομενα σου)

αυτα εχει μεσα αν το ανοιξω ομως ειπες [ATTACH]39618[/ATTACH]

 

τωρα δηλαδη να τα φλασαρω με το sp flash tool???

αυτά δεν είναι για mediatek συσκευή, δεν αφορούν το κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά έχω ένα HDC spark είχε firm 4.2.9 και προσπάθησα να περάσω μια rom με το sp flash με επιλογή download δεν κάνει τπτ αλλα έκανε το flasharisma με το Firmware update αφού τέλειωσε και εμφάνισε τον χαρακτηριστικό κύκλο η συσκευή μου δεν bootari και βλέπω μόνο το φώς της led!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά έχω ένα HDC spark είχε firm 4.2.9 και προσπάθησα να περάσω μια rom με το sp flash με επιλογή download δεν κάνει τπτ αλλα έκανε το flasharisma με το Firmware update αφού τέλειωσε και εμφάνισε τον χαρακτηριστικό κύκλο η συσκευή μου δεν bootari και βλέπω μόνο το φώς της led!

μήπως φλάσαρες firmware που δεν προοριζόταν για τη συσκευή σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εδώ . Μετά από 5 ώρες που έφαγα με το να προσπαθώ να flashαρω το w450 απογοητεύτηκα εντελώς με αυτό το κινητό . Δεν περνάει καμιά rom δοκίμασα και αυτό εδώ που μου είπες και άλλη μια αλλά τίποτα μάλλον πως το κινητό δεν παίρνει root το έχω κάνει τουλάχιστον 5 φορές αλλά τίποτα με διαφορετικό τρόπο έχω κατεβάσει δύο εφαρμογές η μία λέει root οτι είναι η άλλη όχι πες μου τι να κάνω πριν το πετάξω .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά HELP δεν παει άλλο θα το σπάσω... βρήκα μια rom από το needrom την κάνω update firmware όλα τα στοιχία και ολοκληρώνεται και η συσκευή εμφανίζει περίεργα χρώματα ακούγετε ο ηχος από το bootlog αλλα ξανασβήνει.. Προσπάθησα να αντικαταστήσω το recovery της rom με το recovery του αντίγραφου που είχα δημιουργήσει αλλά πάλι τα ίδια..

 

Υπαρχει περίπτωση να βρούμε το HDC rom toolbox?

Edited by mike_lamorno1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά HELP δεν παει άλλο θα το σπάσω... βρήκα μια rom από το needrom την κάνω update firmware όλα τα στοιχία και ολοκληρώνεται και η συσκευή εμφανίζει περίεργα χρώματα ακούγετε ο ηχος από το bootlog αλλα ξανασβήνει.. Προσπάθησα να αντικαταστήσω το recovery της rom με το recovery του αντίγραφου που είχα δημιουργήσει αλλά πάλι τα ίδια..

 

Υπαρχει περίπτωση να βρούμε το HDC rom toolbox?

 

Φιλε απο που εχεις κατεβασει της ρομ ?? Απο το needrom η απο τους xda ?? Την μαμα ρομ σου την ειχες κανει backup πριν κανεις οτιδηποτε μεσο του cwm η οχι ?? Αν οχι κακως το εχουμε πει τοσες φορες πνατ back up .... ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ δεν ανοίγει η συσκευή.. Με το που πάει να ανοίξει και βγαίνει το λογότυπο της Huawei η συσκευή κάνει επανεκκίνηση και ξανά τα ίδια μέχρι να βγάλω την μπαταρία.

 

Δοκίμασα να ακολουθήσω τον οδηγό αλλά δεν..

 

- Όταν η συσκευή συνδεθεί χωρίς μπαταρία δεν αναγνωρίζετε από τα windows 7.

- Όταν συνδεθεί με μπαταρία αναγνωρίζεται για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά χάνεται μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση. Αυτό συμβαίνει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να περάσω την rom.

 

Να προσθέσω ότι:

1. Οι Drivers φαίνεται να έχουν εγκατασταθεί σωστά, δεν νομίζω να είναι από εκεί το πρόβλημα.

2. Η συσκευή δεν μπορεί να μπει σε recovery mode.

 

Γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ :)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το έχω κάνει buckup αλλα μου βγαζει σφάλμα, τις ρομ τις κατέβασα από το needrom

 

Μαλλον δεν γραφτηκε σωστα γιαυτο λεμε πανω απο μια φορα 2-3 θα ελεγα εγω θα πρεπει να κανει καποιος γιατι μετα με το recovery θα επρεπε να σου ανοιγη και να σε αφηνει να κανεις restore .... Περιεργο παντως ... :wacko: :wacko:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ δεν ανοίγει η συσκευή.. Με το που πάει να ανοίξει και βγαίνει το λογότυπο της Huawei η συσκευή κάνει επανεκκίνηση και ξανά τα ίδια μέχρι να βγάλω την μπαταρία.

 

Δοκίμασα να ακολουθήσω τον οδηγό αλλά δεν..

 

- Όταν η συσκευή συνδεθεί χωρίς μπαταρία δεν αναγνωρίζετε από τα windows 7.

- Όταν συνδεθεί με μπαταρία αναγνωρίζεται για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά χάνεται μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση. Αυτό συμβαίνει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να περάσω την rom.

 

Να προσθέσω ότι:

1. Οι Drivers φαίνεται να έχουν εγκατασταθεί σωστά, δεν νομίζω να είναι από εκεί το πρόβλημα.

2. Η συσκευή δεν μπορεί να μπει σε recovery mode.

 

Γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ :)

 

φιλε μου το οτι χανεται ειναι φυσολογικο, απλα πατα download πρωτα στο sp flash tool kai μετα συνδεσε το κινιτο σου(κλειστο)...το ειχα παθει κ εγω, παλευα 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ερώτηση SOS για να φτιάξω το κινητό ποιο HDC έρχεται με stock ρομ 4,2,9 το lte to spark η το legend

 

Καλησπερα φιλε mike λοιπον με μαμα ρομ android 4.2.9 ειναι το HDC Spark !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το οτι χανεται ειναι φυσολογικο, απλα πατα download πρωτα στο sp flash tool kai μετα συνδεσε το κινιτο σου(κλειστο)...το ειχα παθει κ εγω, παλευα 2 μερες.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Το ξεκίνησα χαλαρά το θέμα και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.. :O Δεν έκανα backup της rom και κατέβασα μια άλλη..

 

Μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα:

http://s29.postimg.org/ysj53gw0j/2014.jpg

 

Επίσης στην rom που κατέβασα το CUST δεν υπάρχει.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Αγορασα απο Κινα ενα smarthphone,(clone s4),και δυστυχως ηρθε με invalid IMEI.

Ο πωλητης ,απαντωντας στα γαλλικα μου,μου εστειλε ενα αρχειο γυρω στο 1,32gb,μεσα στο οποιο ειναι

και το εν λογω προγραμμα.

Δυστυχως δεν εβγαλα ακρη,αν κι επιμενει (ο πωλητης),οτι ειναι παιχνιδακι να κανω firmware upgrade.

Εκτος των αλλων το κινητο ηταν δωρο για τον αδερφο μου,στην Ξανθη

Καποια βοηθεια,να γλυτωσω χρονο και μεταφορικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Αγορασα απο Κινα ενα smarthphone,(clone s4),και δυστυχως ηρθε με invalid IMEI.

Ο πωλητης ,απαντωντας στα γαλλικα μου,μου εστειλε ενα αρχειο γυρω στο 1,32gb,μεσα στο οποιο ειναι

και το εν λογω προγραμμα.

Δυστυχως δεν εβγαλα ακρη,αν κι επιμενει (ο πωλητης),οτι ειναι παιχνιδακι να κανω firmware upgrade.

Εκτος των αλλων το κινητο ηταν δωρο για τον αδερφο μου,στην Ξανθη

Καποια βοηθεια,να γλυτωσω χρονο και μεταφορικα?

ζήτα ή βρες imei backup από άλλη mediatek συσκευή με το mobileuncle tool. κάντο restore στη συσκευή και μετά άλλαξε το imei σε αυτό που γραφει η ετικέτα στη συσκευή με αυτό [ame=http://www.youtube.com/watch?v=NX5-cWuABrs]zopo guide solved invalid imei by change zopo imei number video step by step instruction - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα παρέλαβα ένα Haier W718 4.2 MTK6572W Dual Core 1.2GHz.Το έκανα root και στη συνέχεια με το Flash_tool.exe προσπάθησα να του περάσω αυτήν την rom http://vondroid.com/thread...8j-v1-x.17197/ που έχει ελληνικά.Έκανα όλα τα βήματα εκτός του πιο σημαντικού να κρατήσω backup.Mου έγραψε οκ αλλά δεν έκανε restart μόνο του. Οταν πάω να το ανοίξω βγάζει μια ριγέ ασπρόμαυρη οθόνη ανοιγοκλείνοντας.Πλέον ούτε το pc δεν μπορεί να διαβάσει το κινητό.Υπάρχει κάποια λύση;Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα παρέλαβα ένα Haier W718 4.2 MTK6572W Dual Core 1.2GHz.Το έκανα root και στη συνέχεια με το Flash_tool.exe προσπάθησα να του περάσω αυτήν την rom http://vondroid.com/thread...8j-v1-x.17197/ που έχει ελληνικά.Έκανα όλα τα βήματα εκτός του πιο σημαντικού να κρατήσω backup.Mου έγραψε οκ αλλά δεν έκανε restart μόνο του. Οταν πάω να το ανοίξω βγάζει μια ριγέ ασπρόμαυρη οθόνη ανοιγοκλείνοντας.Πλέον ούτε το pc δεν μπορεί να διαβάσει το κινητό.Υπάρχει κάποια λύση;Ευχαριστώ πολύ.

Γράψε σωστά το λινκ απ το vondroid. Μήπως αφορά το παλιό W718 με MTK6575;

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα περιγράψω τον κλασσικό τρόπο flashαρίσματος των σύγχρονων Mediatek συσκευών [6575, 6577(Τ), 6572, 6589(T/M), 8377, 8389] μέσω υπολογιστή (εγγραφή της nand/emmc rom της συσκευής, στο εξής για συντομία: rom), όπως τα περισσότερα κινέζικα android smartphones.

 

...

παταω scatter-loading ποιο αρχειο να ανοιξω δεν μου το βγαζει

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...