Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το έχω ανεβάσει εγώ στο google το αρχείο της ρομ.Κατέβασε αυτό το recovery http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=1669 επέλεξε μόνο recovery στο sp flash tools,πάτα πάνω του και δωσε του το recovery-cwm-6044.img που μόλις κατέβασες και περιμενε μήπως φλασαριστεί κανονικά.Πάντως μέσα στο αρχειο 7z εδώ https://docs.google.com/uc?id=0BxE9S1QZGr4mYTN5R2tIVHpnVXc&export=download δεν έχει μόνο ένα recovery.img.Το αποσυμπιέζεις με 7zip ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα;

 

AΑυτο το μηνυμα μου το βγαζει σε ολες τις προσπαθεις φλασαρισματος μολις παταω download http://img820.imageshack.us/img820/1759/zofd.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ειναι οκ αυτό το μήνυμα και πατας yes.Απο την στιγμή που δεν ειναι όλα τικαρισμένα στο sp flash tools,θα εμφανιστεί αυτό το μήνυμα.Δεν ειναι κάτι ανησυχητικό αυτό και απόλυτα φυσιολογικό
Link to comment
Share on other sites

Πάτα Ναι προφανώς

 

Παταω αλλα τιποτα! φτανει στο 100% με κοκκινη μπαρα αλλα μετα δεν βγαζει πρασινο κυκλο ουτε κανει reboot το κινητο απο μονο του! Το εχω αφησει και 20 λεπτα ετσι και τιποτα! Παταω εγω το Stop απο πανω!

 

Με Power και volume+ το κινητο σταματαει εδω: http://img33.imageshack.us/img33/7469/t5jm.jpg

Με Power κανονικα για να το αναψω σταμαει σε αυτο το κινουμενο σχεδιο: http://img534.imageshack.us/img534/5427/ahey.jpg

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη περίπτωση δε μπορεί να μπει στο recovery.Στη δεύτερη η ρομ έχει πέσει σε συνεχή επανεκκίνηση ή αλλιώς bootloop.Το θέμα ειναι να βρεθεί γιατί δε μπορεί να ολοκληρωθεί το φλασάρισμα,έστω του recovery μόνο ώστε να μπορέσεις μετά να φλασάρεις απο εκεί την ρομ
Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη περίπτωση δε μπορεί να μπει στο recovery.Στη δεύτερη η ρομ έχει πέσει σε συνεχή επανεκκίνηση ή αλλιώς bootloop.Το θέμα ειναι να βρεθεί γιατί δε μπορεί να ολοκληρωθεί το φλασάρισμα,έστω του recovery μόνο ώστε να μπορέσεις μετά να φλασάρεις απο εκεί την ρομ

 

Πηπως ειχε απλα εγκατεστημενο το SuperSu χωρις να ειναι ρουτ το κινητο; τι να πω ρε παιδια δεν ξερω! Σας εχω κουρασει και εσας! :(

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμή που μπόρεσες να πειράξεις αρχεία συστήματος,ήταν κανονικά root.Αλλωστε το minideal rooted τη στέλνει τη συγκεκριμένη συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμή που μπόρεσες να πειράξεις αρχεία συστήματος,ήταν κανονικά root.Αλλωστε το minideal rooted τη στέλνει τη συγκεκριμένη συσκευή

 

Και τι κανω τωρα; :( ουτε μια μερα δεν προλαβα να την χαρω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε άλλον υπολογιστή

 

Δεν εχω αλλο με windows! Να δοκιμασω να ξανακατεβασω το προγραμα και να το ξαναεγκαταστησω μηπως δεν κατεβηκε σωστα; γιατι drivers,rom τα ξανακατεβασα!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη usb θύρα και καλώδιο στο pc και επανεκκίνηση μπας και γίνει κάτι;

 

Δωκιμασα τωρα! Τιποτα! :( Να δοκιμασω και με τσεκαρισμενο MBR

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να φλασάρω την εργοστασιακή ROM στο THL W200 πριν το στείλω για επισκευή στο minideal. Είχα τροποποιήσει τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού για να υπάρχει περισσότερο χώρο στο data. Πρέπει να το επαναφέρω πριν προχωρήσω στο φλασάρισμα; Κι εάν ναι, πώς το κάνω; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να φλασάρω την εργοστασιακή ROM στο THL W200 πριν το στείλω για επισκευή στο minideal. Είχα τροποποιήσει τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού για να υπάρχει περισσότερο χώρο στο data. Πρέπει να το επαναφέρω πριν προχωρήσω στο φλασάρισμα; Κι εάν ναι, πώς το κάνω; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

αν φλασαρεις ολο το firmware, θα επαναφερθουν τα partitions όπως ειναι στο εργοστασιακο

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Μου βγαζει ακριβως το ιδιο error σαν αυτο που γραφει ο φιλος που εβαλα παρακατω ειναι ακριβως το ιδιο... Συνδεσα το κινητο στο φλας τοολ ειχα κατεβασει απο το need rom την ιδια που εχω συν καμια 8 αρια ακομη για να κανω δοκιμη.. Ε την δικια μου (HDC Glaxaxy s4 Spark) την δεχεται οταν παταω το firware upgrade μου το κανει την περναει αρα απο drivers ειμαστε μια χαρα αλλα οταν θελω να περασω καποια αλλη ρομ και παταω οπως λεει και ο οδηγος σου το download (f9) μου βγαζει το error και δεν κανει τιποτα μου λεει οτι βλεπεις στης φωτου που λεει και ο φιλος.. Αλλαξα και 2 καλωδια και δοκιμασα σε 2 υπολογιστες εναν σταθερο με vista και ενα με windows 7 lapto pαλλα τιποτα....Τι λες να παιζει υπαρχει λυση ??

 

Το προβλημα ειναι σαν αυτο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4993802#post4993802

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

αν φλασαρεις ολο το firmware, θα επαναφερθουν τα partitions όπως ειναι στο εργοστασιακο

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον οδηγό+τις ατομικές οδηγίες. Το κινητό επανήλθε πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.υπαρχει καποιο τιπ-ειδικος οδηγος για φλας σε thlw11 2g-32g?χθες ηρθε το κινητο που παρηγγειλα για εναν φιλο αλλα εχει καποια κολληματα,με το ζορι μπαινει στο μενου κ δεν πατιεται το εικονιδιο για την καμερα,με αλλον λανσερ καπως βελτιωνεται το πληκτρο του μενου.το κινητο δεν ηρθε ρουταρισμενο.
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, μήπως και.... πας ρυθμίσεις > αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά > επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Αν δεν φτιάξει πας στη λύση με το flash tool ακολουθώντας τον οδηγό στο πρώτο ποστ. Rom θα βρεις εδώ http://www.needrom.com/phone-roms/thl/thl-w11/ , προσοχή - διάβασε και της οδηγίες εγκατάστασης της rom που θες να βάλεις γιατί υπάρχουν εκδόσεις B - C και μεγάλη προσοχή στο .....p...... οι τελίες είναι νούμερα.

 

Edit μήπως έχεις κάποιο παιχνίδι ή περίεργη εφαρμογή ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες προσοχη στο ....p.... τι εννοεις?θα το κοιταξω κ θα δω.νομιζω οτι εχει κατι σαν αντιβαριους δεν ειμαι κ σιγουρος.με την επαναφορα θα χασει ολα τα δεδομενα μαζι κ τα τηλεφωνα?οσο για το φλας τουλ λεω μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση επιδη η μπαταρια δεν αφαιρειτε.οταν θελουμε να φλασαρουμε μονο επιλεγουμε το ρεκοβερι μονο ετσι?
Link to comment
Share on other sites

1) οταν λες προσοχη στο ....p.... τι εννοεις?

2) θα το κοιταξω κ θα δω.νομιζω οτι εχει κατι σαν αντιβαριους δεν ειμαι κ σιγουρος.

3) με την επαναφορα θα χασει ολα τα δεδομενα μαζι κ τα τηλεφωνα?

4)οσο για το φλας τουλ λεω μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση επιδη η μπαταρια δεν αφαιρειτε.οταν θελουμε να φλασαρουμε μονο επιλεγουμε το ρεκοβερι μονο ετσι?

1) Δες τι γραφει στο μενου > ρυθμισεις> σχετικα με το τηλεφωνο > ''''αριθμος εκδοσης'''' σωσε μεγαλη προσοχη στα κοκκινα ThL_W11.13.09.06.JB42.Tangdou.V12.FHD.CN.COM.16P256_MT6589T.OV12830 – FH32 , η rom που θα κατεβασεις πρεπει να εχει τα ιδια. προσοχη στο s/n, βλεπω Version B και Version C SN code view: enter the dial-up interface ", enter * # 08 #" to see the SN code;

2) αντιβαριους ? τραγικο..... δεν χρειαζεται για κανεναν λογο

3) ναι θα χασει τα παντα εκτος απο την micro sd. Της επαφες μπορει πολυ ευκολα να της κανει συγχρονισμο στο gmail > ρυθμισεις > google > ενεργοποιηση συγχρονισμου > συγχρονισμος τωρα, μετα απο την επαναφορα θα βαλει παλι το gmail του και θα εχει παλι της επαφες του.

4) Ο οδηγος γραφει για rom με το flash tool, η καθε rom εχει οδηγιες για τον τροπο εγκαταστασης, flash tool - install ota - cwm recovery.

 

Θα ελεγα, για αρχη να βγαλει το αντιβαριους και να δεις πως θα παει το τηλεφωνο. Αν δεν στρωσει να γραψεις εδω ή στο επισημο τοπικ ακριβος τον αριθμο εκδοσης μαζι με το s/n και τη rom που θελεις να βαλεις για να σου πουμε αν ειναι σωστη

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

το αντιβαριους βγηκε αλλα το προβλημα παραμενει.ο SN ειναι BNYSGABW00003A140(FH32) κ η εκδοση ειναι ThL_W11.130806.JB42.V12.FHD.EN.COM.16P256_SEPARATION_MT6589T.OV12830.επισης την ζητησα απο το μαγαζι κ μ την στειλανε.

 

το ξαναφλασαρα με την ρομ που μου στειλανε απο το μινιντιλ αλλα παλι τα ιδια.με τον στοκ λανσερ δυσκολευεσαι να πατησεις το χομ για να μπεις στο μενου αλλα κ τις επαφες κ τα μηνυματα.με τον miui λανσερ οτι βρισκεται σε εκεινο το σημειο πατιεται κανονικα εκτος το κουμπι στην φωτογραφικη για να βγαλει φωτο.λετε να ειναι θεμα hardware?επισης υπαρχει καποιο ρεκοβερι για αυτο το κινητο?

Edited by geoss
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και μπραβο για τον οδηγο εχω το thl w9 και ηθελα να δοκιμασω μια ρομ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2429803

αλλα δεν ξερω αν τα buckup που εχω κανει με το english recovery θα μπορουν να το επαναφερουν οπως ειναι τωρα αφου ακολουθησω τον οδηγο με το flash tool ....ειμαι λιγο μπερδεμενος μηπως δεν ειναι μετα rooted ? και μεσα απο το recovery θα εχω πληρη επαναφορα οπως ειnai τωρα το τηλεφωνο?

σορρυ για την αγνοια μου αλλα δεν θα ηθελα να χασω την δυνατοτητα να το ξαναφερω οπως ηρθε απο το εργοστασιο η οπως το δουλευω τωρα

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλησπερα.Μου βγαζει ακριβως το ιδιο error σαν αυτο που γραφει ο φιλος που εβαλα παρακατω ειναι ακριβως το ιδιο... Συνδεσα το κινητο στο φλας τοολ ειχα κατεβασει απο το need rom την ιδια που εχω συν καμια 8 αρια ακομη για να κανω δοκιμη.. Ε την δικια μου (HDC Glaxaxy s4 Spark) την δεχεται οταν παταω το firware upgrade μου το κανει την περναει αρα απο drivers ειμαστε μια χαρα αλλα οταν θελω να περασω καποια αλλη ρομ και παταω οπως λεει και ο οδηγος σου το download (f9) μου βγαζει το error και δεν κανει τιποτα μου λεει οτι βλεπεις στης φωτου που λεει και ο φιλος.. Αλλαξα και 2 καλωδια και δοκιμασα σε 2 υπολογιστες εναν σταθερο με vista και ενα με windows 7 lapto pαλλα τιποτα....Τι λες να παιζει υπαρχει λυση ??

 

Το προβλημα ειναι σαν αυτο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4993802#post4993802

 

Δοκίμασε να κάνεις τα παρακάτω:

1.Αφαιρώ την μπαταρ'ια από το τηλέφωνο.

Σε windows 7 Flash_tool.exe (right click+run as administrator)

2.Επιλογή του scatter από το firmware και μαρκάρεις μόνο PRE-LOADER και click στο DOWNLOAD.

3.Πατάς και κρατάς πατημένα το (power) + το (volume -) συνδέεις το USB καλώδιο στο pc (από την άλλη μεριά είναι ήδη συνδεδεμένο στο τηλέφωνο). Πρέπει να δείς την κόκκινη μπάρα, μετλα την μώβ και τελικά τον πράσινο κύκλο, μετά αποσυνδέεις το καλώδιο.

4.Τώρα ξεμαρκάρεις το PRE-LOADER και μαρκάρεις τις υπόλοιπες επιλογές aκαι click στο DOWNLOAD. συνδέεις το USB καλώδιο στο pc (από την άλλη μεριά είναι ήδη συνδεδεμένο στο τηλέφωνο) Πρέπει να δείς την κόκκινη μπάρα, μετλα την μώβ και τελικά τον πράσινο κύκλο, μετά αποσυνδέεις το καλώδιο.

Αν δε πετύχει ξαναδοκιμάστε την παραπάνω διαδικασία και επιπλέον όταν συνδέεται το καλώδιο, βάλτε και την μπαταρία στο βήμα 3.

Ξαναβγάλτε την και κάντε και το βήμα 4 και εδώ επιπλέον όταν συνδέεται το καλώδιο, βάλτε και την μπαταρία.

 

καλή επιτυχία!!!

 

A video also helped me too

 

Thank you for your help

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα!Έχω ένα ThL w8 4.1 και θέλω να το rootάρω (και να το κάνω 4.2 επίσης) αλλά και να του βάλω τη gravitymod 2 rom. Ακολούθησα τις οδηγίες από άλλο θέμα για να πάρω back up της εργοστασιακής rom με το MTK Droid root & tools και η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς σύμφωνα με τις οδηγίες.Τώρα στο μενού της συσκευής έχουν εμφανιστεί τρία εικονίδια:To Mobileuncle tools,To Root Explorer,και το Superuser.Με τον τρόπο αυτό το κινητό έγινε root?Αν ναι οκ,αν όχι πως θα το κάνω?Έχω διαβάσει οδηγίες για το πως να το rootάρω αλλά έχω πολλές άγνωστες λέξεις και κολλάω να το κάνω πχ. σε αυτό το ποστ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4883180) ο Σταύρος δίνει οδηγίες αλλά σαν άσχετος που είμαι δε νογάω.Πχ1 Τι είναι το "scatter της συσκευής μας"?Το βρήκα στο φάκελο από το back up που έκανα.Αυτό πρέπει να βάλω ή από τη νέα rom που θέλω να περάσω.Και πχ2 ποια κουτάκια πρέπει να κλικάρω για να rootάρω το κινητό στα τμήματα της rom,μόνο το recovery ή όλα?

Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι για τη gravitymod 2 rom που έχω διαβάσει στο forum.Αυτή πάλι πως τη βάζω?Απ'ότι έχω καταλάβει πρώτα πρέπει να το rootάρω και μετά να μπω στη διαδικασία αυτή...

Όποιος μπορεί να μου στείλει οδηγίες (για τυφλούς και μόγγολους) και για root (αν δεν το πέτυχα!) και για να αλλάξω rom θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα...

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων...:O

Να γινότανε επιτέλους πράξη,Ένα τραγούδι τον κόσμο να αλλάξει..

Να απλωνότανε να τους τρομάξει παντού...Σαν την φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...