Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα.εχω εναν κλονο samsung s4 (mediatek).αλλαξα μεσα απο το συστεμ το build.prop για να αυξησω το φλας της φωτογραφιας.αλλα ξεχασα να αλλαξω μετα τα permisions με αποτελεσμα να μπουταρει το τηλεφωνο κα να μην ανοιγει.τι πρεπει να κανω?εχω παρειbackup ths συσκευης αλλα δεν μπορω να το flasharw γιατι βγαζει μυνημα error.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα στην παρεα ,υπαρχει περιπτωση μετα απο φλασαρισμα να πεθανει τελειως το τηλ?

όχι. αλλά αν φλασάρεις λαθος firmware, θα παραμείνει σε κώμα, μέχρι να φλασάρεις το σωστό

Link to comment
Share on other sites

Αμεση απαντηση ευχαριστω.Εχω φλασαρει μεχρι στιγμης 3 firmware που υποτίθεται ειναι τα στοκ, αλλα δεν ανοιγει ουτε η οθονη.Το τηλ ειναι το haipai i9377
Link to comment
Share on other sites

Αμεση απαντηση ευχαριστω.Εχω φλασαρει μεχρι στιγμης 3 firmware που υποτίθεται ειναι τα στοκ, αλλα δεν ανοιγει ουτε η οθονη.Το τηλ ειναι το haipai i9377

δεν προκειται να βρεις το firmware αυτού του μοντέλου δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση και νομίζω είναι το κατάλληλο topic.

Έχουμε δύο ίδιες συσκευές αλλά με διαφορετικές Rom. Γίνεται να περάσουμε στην μία την Rom από την άλλη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το jiayu g3s το τετραπύρηνο με τον mtk6589.Ήμουν αρκετά ικανοποιημένος με τη ROM που είχε και ενώ από ενδιαφέρον είχα διαβάσει διάφορους οδηγούς για να βάλλεις custonROMS δεν το είχα προσπαθήσει.Δυστυχώς δεν είχα προβλέψει ούτε να κάνω backup ή κάτι άλλο.

Χθες λοιπόν ξαφνικα το κινητό μου δεν ξύπναγε.Με κανένα συνδιασμό κουνπιών δεν κατάφερνα να το κάνω να δώσει δείγμα ζωής.Τελικά το σύνδεσα στο laptop και εμφανίστηκε το logo της jiayu και μετά το εικονίδιο φόρτισης.Αφαιρώντας την μπαταρία και επανατοποθετώντας την, ενώ το κινητό είναι συνδεδεμένο στο laptop, και πατώντας volume up καταλήγει στο νεκρό android με το κόκκινο τρίγωνο και το θαυμαστικό.Αντίστοιχα με το volume down μπαίνω σε factory mode με κινέζικες επιλογές,στις οποίες αν και μπορώ να περιηγηθώ με το volume down, δε μπορώ να επιλέξω καμία.

Βρήκα στο jiayu.es κάποια αρχεία που έχουν για download και προσπάθησα να ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράφετε.Αν και η διαδικασία φάνηκε να τελειώνει επιτυχώς(πράσινο κυκλάκι), η κατάσταση του κινητού μου παραμένει ακριβώς η ίδια.....

Μπορώ να κάνω κάτι?Δε μπορώ να φανταστώ ότι από τη στιγμή που λειτουργεί(έστω με τη βοήθεια του υπολογιστή) δεν υπάρχει τρόπος να το λειτουργήσω ξανά ή να του περάσω ξανά το λειτουργικό του....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να βρεις το firmware αυτού του μοντέλου δυστυχώς

τελικα τα καταφερα με αυτον τον οδηγο

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?act=url&depth=1&hl=el&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=el&u=http://i9377haipai.autodidatta.net/roms.html&usg=ALkJrhjcSGWorCzLBd5S

και το SPMultiport flash download. και πολυ υπομονη και επιμονη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το jiayu g3s το τετραπύρηνο με τον mtk6589.Ήμουν αρκετά ικανοποιημένος με τη ROM που είχε και ενώ από ενδιαφέρον είχα διαβάσει διάφορους οδηγούς για να βάλλεις custonROMS δεν το είχα προσπαθήσει.Δυστυχώς δεν είχα προβλέψει ούτε να κάνω backup ή κάτι άλλο.

Χθες λοιπόν ξαφνικα το κινητό μου δεν ξύπναγε.Με κανένα συνδιασμό κουνπιών δεν κατάφερνα να το κάνω να δώσει δείγμα ζωής.Τελικά το σύνδεσα στο laptop και εμφανίστηκε το logo της jiayu και μετά το εικονίδιο φόρτισης.Αφαιρώντας την μπαταρία και επανατοποθετώντας την, ενώ το κινητό είναι συνδεδεμένο στο laptop, και πατώντας volume up καταλήγει στο νεκρό android με το κόκκινο τρίγωνο και το θαυμαστικό.Αντίστοιχα με το volume down μπαίνω σε factory mode με κινέζικες επιλογές,στις οποίες αν και μπορώ να περιηγηθώ με το volume down, δε μπορώ να επιλέξω καμία.

Βρήκα στο jiayu.es κάποια αρχεία που έχουν για download και προσπάθησα να ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγράφετε.Αν και η διαδικασία φάνηκε να τελειώνει επιτυχώς(πράσινο κυκλάκι), η κατάσταση του κινητού μου παραμένει ακριβώς η ίδια.....

Μπορώ να κάνω κάτι?Δε μπορώ να φανταστώ ότι από τη στιγμή που λειτουργεί(έστω με τη βοήθεια του υπολογιστή) δεν υπάρχει τρόπος να το λειτουργήσω ξανά ή να του περάσω ξανά το λειτουργικό του....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν σε κάποιον τύχει κάτι αντίστοιχο και δεν ανοίγει καθόλου το κινητό σας......

τσεκάρετε πρώτα αν δουλεύει το power button...

εγώ έκανα πρώτα όλα τα άλλα(flashαρα καμιά 20αριά φορές ότι rom βρήκα για το κινητό, έσβησα cashe και ιστορίες,δοκίμασα tools για άλλους κατασκευαστές, πείραξα αρχεία,drivers,πιθανώς να το έκανα και brick κάποια στιγμή γιατί έπαψε να το αναγνωρίζει και το pc μου, δεν κοιμήθηκα 2 μέρες κλπ κλπ).

τελικά το κουμπί δεν κάνει επαφή:wacko:

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια βρηκα στο needrom ενα update και το φλασαρα με sp flash tool, ολα καλα αλλα εχει ενα θεματακι με το s-pen και ειπα να φλασαρω το στοκ ρομ, δεν ειχα κανει bakup...και ετσι αρχισα να το πσαχνω στο ιντερνετ, το βρηκα τελικα σε ενα κινεζικο σαιτ...αλλα μεσα στο ραρ αρχειο εχει μονο 3 αρχεια , το ενα ειναι .txt κατι κινεζικα εγραφε, το 2ο ειναι .md5 και τ αλλο ειναι .tar, και απο οτι βρηκα αυτα τα φλασαρεις με το odin ενα προγραμα για samsung κινιτα., αλλα το δικο δεν μπαινει σε download mode...και λεεωωω αν κανω extract to md5 arxeio με το 7zip kai παρω το system.img, to recovery.img, kai to boot.img, μπορω να φλασαρω μονο αυτα mazi με το scatter file...

τι μπορει γινει ρε παιδια??υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση και νομίζω είναι το κατάλληλο topic.

Έχουμε δύο ίδιες συσκευές αλλά με διαφορετικές Rom. Γίνεται να περάσουμε στην μία την Rom από την άλλη συσκευή;

 

τελικά το κουμπί δεν κάνει επαφή:wacko:

 

.και λεεωωω αν κανω extract to md5 arxeio με το 7zip kai παρω το system.img, to recovery.img, kai to boot.img, μπορω να φλασαρω μονο αυτα mazi με το scatter file...

τι μπορει γινει ρε παιδια??υπαρχει τροπος?

 

Καλημερα σε ολους. Λοιπον φιλε vasilik, mrlbr2003, jessegize και για σας τους 3 αλλα και για ολους τους νεους φιλους που θελουν να αλλαξουν ρομ και να κανουν καποια δοκιμη στο κινητο τους ο χρυσος κανονας που δεν τον βλεπω (και δεν εννοειται ειδικα για τους νεους) ειναι να κανεις πριν απο το οτιδοιποτε backup την μαμα ρομ σας!!! Σας γραφω και τα κλασσικα 5 βηματα για να ξερετε :

Αυτα ειναι τα βηματα που πρεπει να κανετε με την σειρα στα κινητα σας πριν κανετε οτιδηποτε για να μην εχετε προβληματα!!!

1) Καντε root το κινητο (Framaroot, a one-click κανει για της περισσοτερες συσκευες) Απο εδω - http://forum.xda-developer....php?t=2130276)

2) Mobile uncle tool apk Για να μπορειτε να μπειτε στο συστημα του κινητου : https://play.google.com/st....toolbox&hl=el

3) Root explorer apk Για να μπορειτε να κανετε τα καταλληλα copy paste - μετενομασια αρχειων κλπ https://play.google.com/st...explorer&hl=el

4) Περασμα καταλληλου cwm αλλιως με το μαμα recovery δεν... κανεις τιποτα (Το καθε κινητο εχει το δικο του θα το βαλετε με το mobile uncle tool)

5) Back up την rom σου στην external sd μεσο το recovery που θα εχεις βαλει μεσο mobile uncle tool και back up το imei με το mobile uncle tool apk.

6) Να εχεte καλου κακου και την ρομ σας επισης σε μορφη στο pc για το flash tool για να μπορειτε να το επαναφερετε.

 

Αυτα τα βηματα τα γραφει και στην ενοποιηση αποθηκευτικου χωρου στο 2ερο ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5019611#post5019611 οποτε φιλε gerstavros2 αν θες παρε το ποστ μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5018907#post5018907 και βαλτο στην αρχη αν θες και εσυ η γραψε στην αρχη στον οδηγο σου να κανουν root-recovery-backup ολοι οσοι θελουν να βαλουν-αλλαξουν την ρομ τους. Φιλικα παντα τα λεω ολα αυτα γιατι ειναι κριμα καποια παιδια που δεν ξερουν να μπερδευονται και να χαλανε τα κινητα τους για κατι τοσο απλο!!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Λοιπον φιλε vasilik, mrlbr2003, jessegize και για σας τους 3 αλλα και για ολους τους νεους φιλους που θελουν να αλλαξουν ρομ και να κανουν καποια δοκιμη στο κινητο τους ο χρυσος κανονας που δεν τον βλεπω (και δεν εννοειται ειδικα για τους νεους) ειναι να κανεις πριν απο το οτιδοιποτε backup την μαμα ρομ σας!!! Σας γραφω και τα κλασσικα 5 βηματα για να ξερετε :

 

Σε ευχαριστώ και εκτιμώ που έκατσες και ασχολήθηκες (θα μπορούσες να το προσπεράσεις).

Αφού κάνουμε αυτά που λες (root, Mobile uncle tool, Root explorer, cwm, Back up rom-imei) μπορούμε να κάνουμε αυτό που ρωτάω.

Να περάσουμε από ένα τηλέφωνο τη rom σε άλλο ίδιο τηλέφωνο.

Και πως μετατρέπουμε τη rom σε μορφή για το flash tool.

Αν υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ οδηγίες για να ακολουθήσουμε.

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και εκτιμώ που έκατσες και ασχολήθηκες (θα μπορούσες να το προσπεράσεις).

Αφού κάνουμε αυτά που λες (root, Mobile uncle tool, Root explorer, cwm, Back up rom-imei) μπορούμε να κάνουμε αυτό που ρωτάω.

Να περάσουμε από ένα τηλέφωνο τη rom σε άλλο ίδιο τηλέφωνο.

Και πως μετατρέπουμε τη rom σε μορφή για το flash tool.

Αν υπάρχουν κάπου στο ίντερνετ οδηγίες για να ακολουθήσουμε.

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να απαντήσει.

 

Κοιτα η γνωμη μου ειναι η εξης. Κρατα σαν βαση οτι οταν κανεις μεσω του cwm την μαμα ρομ σου αυτην αποθηκευετε αυτοματα μεσα σε εναν φακελο στην εξωτερικη καρτα μνημης που θα εχεις στο κινητο και θα λεγεται φακελος clockworkmode και μεσα σε αυτον θα λεει backup κανε backup την μαμα ρομ σου τουλαχιστον 2-3 φορες και ας εχεις το ιδιο αρχειο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο γιατι καμια φορα δεν γραφεται σωστα το αρχειο backup γιαυτο καντο πανω απο μια φορα 2-3 σιγουρα μετα κιολας ανοιξε το κινητο βαλτο στο pc σου και κανε μια απλη αντιγραφη-επικολληση αυτου του φακελου για να τον εχεις save και στον υπολογιστη ετσι δεν χρειαζεται να μετατρεψεις την ρομ αυτη σε αρχειο για flash tool αφου θα το κανεις restore απο το cwm . Ετσι την ρομ που θες να αντιγραψεις απο το ενα κινητο στο αλλο θα την κανεις με αυτον τον τροπο backup και στα 2 κινητα για λογους ασφαλειας αντιγραφη της μιας ρομ στον αντιστοιχο φακελο clockworkmod-backup μεσο pc και μετα restore για να την περασεις αφου εχεις μεσα στον φακελο και στα 2 κξινητα το αντοιστοιχο μαμα backup.Οκ?? Ποσο ποιο αναλυτικα να τα γραψω...Υπαρχει και τροπος με το εργαλειο MTKdroidTools να κανεις την ρομ σου σε μορφη για φλας τουλ διαβασε εδω http://www.needrom.com/tutorial-backup-rom-with-mtkdroidtools/ η εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2160490 η εδω http://androidtronics.blogspot.gr/2013/07/guide-how-to-make-backup-of-your-rom.html αλλα δεν το εχω κανει ποτε εγω δεν χρειαστηκε κιολας!!! Αυτα με λιγα λογια οτι αλλο θες πες μας !!! ;) ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια βρηκα στο needrom ενα update και το φλασαρα με sp flash tool, ολα καλα αλλα εχει ενα θεματακι με το s-pen και ειπα να φλασαρω το στοκ ρομ, δεν ειχα κανει bakup...και ετσι αρχισα να το πσαχνω στο ιντερνετ, το βρηκα τελικα σε ενα κινεζικο σαιτ...αλλα μεσα στο ραρ αρχειο εχει μονο 3 αρχεια , το ενα ειναι .txt κατι κινεζικα εγραφε, το 2ο ειναι .md5 και τ αλλο ειναι .tar, και απο οτι βρηκα αυτα τα φλασαρεις με το odin ενα προγραμα για samsung κινιτα., αλλα το δικο δεν μπαινει σε download mode...και λεεωωω αν κανω extract to md5 arxeio με το 7zip kai παρω το system.img, to recovery.img, kai to boot.img, μπορω να φλασαρω μονο αυτα mazi με το scatter file...

τι μπορει γινει ρε παιδια??υπαρχει τροπος?

δεν έχεις samsung, επομένως κοιτάς λάθος πράγματα. Άσε το odin

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε απλα λεω αν γινεται να μετατρεψουμε τα αρχεια αυτα για να φλασαρονται με το sp flash tool...kati τετοιο, αλλα δε νομιζω εεε?
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε απλα λεω αν γινεται να μετατρεψουμε τα αρχεια αυτα για να φλασαρονται με το sp flash tool...kati τετοιο, αλλα δε νομιζω εεε?

Δεν φλασάρεις firmware ενός μοντέλου σε άλλο μοντέλο ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φλασάρεις firmware ενός μοντέλου σε άλλο μοντέλο ΠΟΤΕ.

 

oxi, η ρομ(στοκ) ειναι για σιγουρα για το κινιτο mou...απλα δε μπορω να μπω σε download mode και μπορω να φλασαρω μονο με το sp flash tool.

και να ρωτισω και κατι αλλο αν γνωριζει κανεις απ αυτα:

αν το κινιτο υπερθερμενεται πολυ(μεχρι και 70c), οταν παιζω παινιδια οχι πολυ ωρα καπου 15-20 λεπτα και αν...ti mporei na φταιει το cpu, το gpu ή καποιο αλλο μερος του motherboard ??

 

kai μηπως υπαρχει τροπος να κανω undervolt to gpu, χωρισ να εχω custom κernel.

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Link to comment
Share on other sites

oxi, η ρομ(στοκ) ειναι για σιγουρα για το κινιτο mou...απλα δε μπορω να μπω σε download mode και μπορω να φλασαρω μονο με το sp flash tool.

και να ρωτισω και κατι αλλο αν γνωριζει κανεις απ αυτα:

αν το κινιτο υπερθερμενεται πολυ(μεχρι και 70c), οταν παιζω παινιδια οχι πολυ ωρα καπου 15-20 λεπτα και αν...ti mporei na φταιει το cpu, το gpu ή καποιο αλλο μερος του motherboard ??

 

kai μηπως υπαρχει τροπος να κανω undervolt to gpu, χωρισ να εχω custom κernel.

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

To να υπρθερμαίνεται τόσο πολύ είναι αδύνατον. Όσο αφορά τη ρομ, δείξε μου τι ακριβώς αρχεία πας να φλασάρεις, πχ με screenshot

Link to comment
Share on other sites

To να υπρθερμαίνεται τόσο πολύ είναι αδύνατον. Όσο αφορά τη ρομ, δείξε μου τι ακριβώς αρχεία πας να φλασάρεις, πχ με screenshot

 

[ATTACH]39548[/ATTACH]

 

και το ονομα tou firmware ταιριαζει ακριβως με το αντιστιχο τοy κινιτου μου: baseband, ekdosh, ola...twra για οτι υπρθερμαίνεται μεχρι και τα 60-70c kai μενα μου φανικε περιεργο αλλα εκλεισα τους 3 απ τους 4 cores tou cpu kai καπως σταματισε να πιγαινει μεχρι τα 60+...αλλα τα 50 τα φτανει οταν παιζω καποιο 3δ game.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]39548[/ATTACH]

 

και το ονομα tou firmware ταιριαζει ακριβως με το αντιστιχο τοy κινιτου μου: baseband, ekdosh, ola...twra για οτι υπρθερμαίνεται μεχρι και τα 60-70c kai μενα μου φανικε περιεργο αλλα εκλεισα τους 3 απ τους 4 cores tou cpu kai καπως σταματισε να πιγαινει μεχρι τα 60+...αλλα τα 50 τα φτανει οταν παιζω καποιο 3δ game.

Μετονόμασε το πρώτο αρχείο σβήνοντας το .md5 στο τελος, και μετά άνοιξέ το με 7zip, winrar κλπ

ΥΓ. τη θερμοκρασία πού την είδες;

Link to comment
Share on other sites

Μετονόμασε το πρώτο αρχείο σβήνοντας το .md5 στο τελος, και μετά άνοιξέ το με 7zip, winrar κλπ

ΥΓ. τη θερμοκρασία πού την είδες;

 

με αυτην τη εφαρμογη : https://play.google.com/store/apps/details?id=ccc71.st.cpu

 

[ATTACH]39594[/ATTACH]

η εικονα δεν ειναι δικια μου απ το playstore einai.

και σημερα επαιξα για 45 λεπτα περιπου ενα παιχνιδι και μου εβγαλε αυτο το μηνημα : ''thermal manager'' kai elege,''phone need to cool down soon'', κ αμεσως εκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικη ερώτηση...κατεβασα μια rom για το κινητό μου απο το needrom σε zip μορφή.Η rom είναι υποτίθεται για φλασαρισμα με flash tool.Οταν αποσυμπιεσα το zip δημιουργηθηκε ένας φακελος με τα αρχεία για φλασαρισμα μαζί με το scatter και ένα νέο zip αρχειο που είναι για πέρασμα της rom ως ota update μέσα απο το κινητό.Αν zipαρω τον πρώτο φακελο μόνο του μπορεί να εγκατασταθεί μέσω custom recovery ή καμια σχέση;Δεν ξέρω αν ακουγεται χαζή ερώτηση αλλα το χω απορια.
Link to comment
Share on other sites

Γενικη ερώτηση...κατεβασα μια rom για το κινητό μου απο το needrom σε zip μορφή.Η rom είναι υποτίθεται για φλασαρισμα με flash tool.Οταν αποσυμπιεσα το zip δημιουργηθηκε ένας φακελος με τα αρχεία για φλασαρισμα μαζί με το scatter και ένα νέο zip αρχειο που είναι για πέρασμα της rom ως ota update μέσα απο το κινητό.Αν zipαρω τον πρώτο φακελο μόνο του μπορεί να εγκατασταθεί μέσω custom recovery ή καμια σχέση;Δεν ξέρω αν ακουγεται χαζή ερώτηση αλλα το χω απορια.

μήπως απλά έχει το recovery με το scatter για να το φλασάρεις, και το zip της ρομ για να την εγκαταστήσεις απ το recovery;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...