Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ειμαι κατοχος του lenovo a916 και εδω και καιρο του εχω περασει(μεσω sp flash tools)

custom rom απο το need rom,την s206.και αφου εκανα πολλες τροποποιησεις και αλλαγες για να ρθω οσο πιο κοντα γινεται στο καθαρο android,εκανα backup τη rom μεσω mtk droid tool(2 διαφορετικες ημερομηνιες)ετσι ωστε αμα χρειαστει να επαναφερω με sp flash tools.

το περιεργο ειναι πως οταν κανω restore τη ρομ που εφτιαξα προσφατα το κινητο κολλαει sto boot up log της lenovo,και οταν φλασαρω απο την παλιοτερη ημερομηνια το μονο που κανει ειναι να μου επαναφερει τις εργοστασιακες ρυθμισεις.

 

παιιδα χρειαζομαι τη βοηθεια σας να δω τι κανω λαθος,γιατι ειναι κριμα τοσος κοπος

ευχαριστω εκ των προτερων........

Δώσε μια λίστα με τα αρχεία που έχει το κάθε backup σου, αν ειν εύκολο ως screenshot οταν φορτώνεις το κάθε scatter στο flash tool.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

παιδια βοηθεια.Δεν ξερω να ειμαιστο σωστο θεμα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.Σημερα παρελαβα ενα Kingzone N5 και μου εβγαλε να κανω ενα OTA update.Μολις το εγκατασταση και πηγε να ξεκινησει το κινητο επεσε σε bootloop δλδ ανοιγει και δειχνει το λογοτυπο μονο και δεν μπαινει.Μπηκα στο needrom και βρηκα αυτο

http://www.needrom.com/download/kingzone-n5/

αλλα οτι και να κατεβασω που να φασαρετε μολις παω να βαλω το scatter file μου λεει error 8417 και οτι δεν ειναι σωστο το ονομα και δεν το φορτωνει.

Μπορει να με βοηθησει καποιος ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παιδια βοηθεια.Δεν ξερω να ειμαιστο σωστο θεμα αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.Σημερα παρελαβα ενα Kingzone N5 και μου εβγαλε να κανω ενα OTA update.Μολις το εγκατασταση και πηγε να ξεκινησει το κινητο επεσε σε bootloop δλδ ανοιγει και δειχνει το λογοτυπο μονο και δεν μπαινει.Μπηκα στο needrom και βρηκα αυτο

http://www.needrom.com/download/kingzone-n5/

αλλα οτι και να κατεβασω που να φασαρετε μολις παω να βαλω το scatter file μου λεει error 8417 και οτι δεν ειναι σωστο το ονομα και δεν το φορτωνει.

Μπορει να με βοηθησει καποιος ???

αν οι φάκελοι όπου είναι το firmware έχουν κινέζικους χαρακτήρες διέγραψέ τους κ βάλε αγγλικά ονόματα.

(πρώτα δοκίμασε να μπεις στο recovery που χει η συσκευή για να κάνεις wipe data/factory reset)

Link to comment
Share on other sites

αν οι φάκελοι όπου είναι το firmware έχουν κινέζικους χαρακτήρες διέγραψέ τους κ βάλε αγγλικά ονόματα.

(πρώτα δοκίμασε να μπεις στο recovery που χει η συσκευή για να κάνεις wipe data/factory reset)

 

Μπηκα στο recovery και ειναι στα κινεζικα.Δεν ξερω τι να πατησω να καινω Wipe.Ποιους φακελους εννοεις ??? ανοιξα και το scatter file με wordpad αλλα αγγλικα εχει μεσα.εχω βαλε στη φωτο τι εχω.http://imageshack.com/a/img540/2550/9StU6b.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος γνωριζει κατι να βοηθησει,το ψαχνω πολυ και δεν βρισκω ακρη
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος γνωριζει κατι να βοηθησει,το ψαχνω πολυ και δεν βρισκω ακρη

Γιατί δεν περνάς ένα recovery να κάνεις από εκεί backup που είναι ποιο αξιόπιστο?

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν περνάς ένα recovery να κάνεις από εκεί backup που είναι ποιο αξιόπιστο?

 

 

εννοεις twrp.........εχω κανει και εχω αποθηκευσει το recovery στην sd card του κινητου αλλα το twrp δεν διαβαζει το backup στην sd.........

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

εννοεις twrp.........εχω κανει και εχω αποθηκευσει το recovery στην sd card του κινητου αλλα το twrp δεν διαβαζει το backup στην sd.........

Να πάρεις backup μέσα από το twrp

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις backup μέσα από το twrp

 

πηρα απλα τo twrp δεν βλεπει τα files για να γινει το restore..............

 

εξ ου και η απελπισια

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

πηρα απλα τo twrp δεν βλεπει τα files για να γινει το restore..............

 

εξ ου και η απελπισια

Κατέβασε από εδώ το CWM

http://www.cwm-twrp-recovery.co/2015/08/LENOVO-A916-6855.HTML

και δοκίμασε με αυτό

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

πηρα απλα τo twrp δεν βλεπει τα files για να γινει το restore..............

 

εξ ου και η απελπισια

 

παιδια το ψαχνω στο google αρκετα αλλα δεν ξερω τι να κανω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

οριστε παιδια ελπιζω να καταλαβα σωστα....

 

Τα backup σου αυτά δεν έχουν ούτε το λειτουργικό σύστημα (system.img ή android.img) ούτε τα δεδομένα χρήστη ρυθμίσεις κλπ (usrdata.img), κοινώς, είναι άχρηστα, αφού εσύ απ' ό,τι κατάλαβα θες το σύστημα που έκανες τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

οριστε παιδια ελπιζω να καταλαβα σωστα....

 

Μπηκα στο recovery και ειναι στα κινεζικα.Δεν ξερω τι να πατησω να καινω Wipe.Ποιους φακελους εννοεις ??? ανοιξα και το scatter file με wordpad αλλα αγγλικα εχει μεσα.εχω βαλε στη φωτο τι εχω. http://imageshack.com/a/img540/2550/9StU6b.png

ανέβασε το scatter copy paste στο pastebin

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.

 

Έχω πρόβλημα με ενα cube 9x( MTK 6592 )...απότι βλέπω και σε αυτό το thread το έχουν περάσει αρκετοί..

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι bricked η απλά λόγω έλειψης τροφοδοσίας κάνει τα κουλά του(μένει στο logo οταν bootαρει,και αν το φορτίσω δείχνει οτι το συμβολο της τροφοδοσιας χωρις το % της φόρτισης)

 

Προσπαθώ να του περάσω rom απο την αρχή με το SP flashing tool,αλλά κολλάω σε errors.

Πιο συγκεκριμένα, αναγνωρίζει την συσκευη ύστερα απο εγκατασταση των drivers,και αφου γεμίσει η κοκκινη μπαρα "Donloading DA 100%) δεν προχωρά,και εμφανίζει BROM ERROR : S_FT_DOWNLOAD_FAIL (4008) .

 

-Δοκίμασα διάφορες usb ports,4 laptop με Win 7,3-4 usb καλώδια,και εγκατάσταση drivers από διάφορες πηγές.

 

-Ανοιξα το tablet και αποσύνδεσα την μπαταρία,και πάλι το ίδιο error,με την διαφορά ότι χωρις την μπαταρια οταν συνδεω το tablet ΧΩΡΙΣ να έχω πατησει downlad sto flashing tool,συνδεεται και αποσυνδεεται ανα 3" .

 

-Επίσης δοκίμασα 2-3 roms...

 

Αν έχει κανείς την παραμικη ιδεα,θα ήταν πολύ χρήσιμη!!

Και κάτι τελευταίο...υπάρχει τρόπος να δω αν ειναι hardbricked?Μηπως να το παω σε κανα τεχνικό που να εχει γνώσεις ηλεκτρονικης?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως γινεται τα backups να ειναι αδεια,επισης ενα καινουργιο που εκανα χθες εχει τσεκαρισμενο το android αυτη τη φορα............

το ανεβασα να το δειτε.......

το mtk droid tools που εχω ειναι εκδοση 2.5.3

ακολουθω σωστα τις οδηγιες.

θελω να διμηουργησω ενα backup που να δουλευει ετσι ωστε στο μελλον να μπορω να φλασαρω

ευχαριστω

 

 

για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω τη φωτο.....

 

επισης μπορω να εχω σαν recovery twrp kai cwm μαζι?

δηλαδη να εχω και τις 2 επιλογες..........

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως γινεται τα backups να ειναι αδεια,επισης ενα καινουργιο που εκανα χθες εχει τσεκαρισμενο το android αυτη τη φορα............

το ανεβασα να το δειτε.......

το mtk droid tools που εχω ειναι εκδοση 2.5.3

ακολουθω σωστα τις οδηγιες.

θελω να διμηουργησω ενα backup που να δουλευει ετσι ωστε στο μελλον να μπορω να φλασαρω

ευχαριστω

 

 

για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω τη φωτο.....

 

επισης μπορω να εχω σαν recovery twrp kai cwm μαζι?

δηλαδη να εχω και τις 2 επιλογες..........

ένα recovery μόνο μπορεις να έχεις. αν θες να παρεις backup τα partitions σε μορφή για φλασάρισμα, ή σαν custom rom, καλύτερα να τα πάρεις με το flash tool κι όχι απ το mtk droid tools. Η διαδικασία είναι λιγο περίπλοκη αλλά δουλεύει σωστά 100%. ψάξε οδηγίες (read back with sp flash tool) στο ιντερνετ κι αν δε βγάλεις άκρη πες μου να γράψω έναν οδηγό εδώ όταν βρω χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Κινέζικο Ulefone Be Pro.. Είχα βάλει ένα κωδικό από το CM Security για τη κάρτα SIM και τώρα δε ξεκολλάει με τίποτα...!'Οτι και να το κάνω μου ζητάει Privacy Protection Code! Το έχω πάει σε αρκετούς και δε βγάζει άκρη κανείς.. Πιστεύω πως με ένα φλασάρισμα θα γίνει καλά! Όμως το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρω πως να το κάνω.. Υπάρχει κάποιος από τη Θεσσαλονίκη που να ξέρει; Όποιος ναι ας στείλει ΠΜ.. :)
Link to comment
Share on other sites

για την ωρα κραταω twrp κανεις το backup kai restore γρηγορα και ευκολα απλα θελει να το εχεις αποθ στη μνημη του κινητου γιατι δεν διαβαζει την sd.

επειτα θα το ψαξω και στο ιντερνετ για εναλλακτικες........

ευχαριστω

παντως το το droid tools δεν ειναι ενταξει......

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρησιμοποιησα παλαιοτερη εκδοση του mtk droid tools και σας παραθετω σε εικονα τι γινεται.

πιστευεται οτι αυτο το backup αν το χρειαστω στο μελλον θα δουλεψει?

οπως βλεπετε εχει τικαρισμενο και to android kai cache kai user data.......αυτη τη φορα

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρησιμοποιησα παλαιοτερη εκδοση του mtk droid tools και σας παραθετω σε εικονα τι γινεται.

πιστευεται οτι αυτο το backup αν το χρειαστω στο μελλον θα δουλεψει?

Ναι, θα δουλέψει. Κάνε μια δοκιμή τώρα βέβαια που μολις το τράβηξες να σαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρω την ρομ που αποθηκευσα πρεπει να κανω wipe(factory reset)πρωτα?
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρω την ρομ που αποθηκευσα πρεπει να κανω wipe(factory reset)πρωτα?

 

Αν είναι να το κάνεις με το flashtool όχι δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρω την ρομ που αποθηκευσα πρεπει να κανω wipe(factory reset)πρωτα?

όχι, τα δεδομένα χρήστη είναι στο userdata.img. Αν το φλασάρεις, επαναφέρεις αυτά που χες οταν πηρες μπακαπ. Αν δε το φλασάρεις (απλώς το ξετικάρεις απ το flash tool), μένουν τα δεδομένα που χεις τώρα. Επίσης η προσωρινή μνήμη ειναι στο cache.img.Και το σύστημα (λειτουργικό) στο system.img. Όλα τα υπολοιπα partitions γενικά δεν χρειάζεται να τα ξαναφλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραια παιδια ευχαριστω και κατι ασχετο και τελευταιο(ξερω δεν ειναι καταλληλο το topic)

ψαχνω app που να παιζει ταινιες αλλα και να κατεβαζει subs,

δοκιμασα mx player kai bs αλλα δεν βρισκουν ελληνικους....

γνωριζετε κατι

ευχαριστω.......

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...