Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα, ακουστε το τρελο!!!!

να σημειωσο οτι πατησα εκει που λεει firmware update!!!

:p

Ακολουθησε κατα γραμμα τον οδηγο στο πρωτο ποστ και >>> πατάμε το Download

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Στο lenovo A328 (mt 6582) με cwm recovery πως μπορώ να φλασάρω την stock recovery;

Να σημειώσω ότι έχω το zip της επίσημης ρομ.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Στο lenovo A328 (mt 6582) με cwm recovery πως μπορώ να φλασάρω την stock recovery;

Να σημειώσω ότι έχω το zip της επίσημης ρομ.

Δες μέσα στο zip που έχεις, έχει ένα recovery.img? Αν ναι, αποσυμπίεσε το zip και αφού φορτώσεις το scatter, ξετίκαρε απο κατω ολα εκτος του recovery, και κανε download.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω μια rom με sp flash tool σε ενα cubot s208 και δεν μου φλασαρει οταν παταω download.

Ξερετε τι μπορει να φταει??

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω μια rom με sp flash tool σε ενα cubot s208 και δεν μου φλασαρει οταν παταω download.

Ξερετε τι μπορει να φταει??

 

Οι drivers μαλλον.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Οι drivers μαλλον.

Μηπως ξερουμε που τους βρισκω και πως τους εγκαθιστω?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερουμε που τους βρισκω και πως τους εγκαθιστω?

 

Ριξε μια ματια στην πρωτη σελιδα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε ο οδηγός με link για το πώς γίνεται η απενεργοποίηση του driver signature verification στα Win 8 ώστε να μπουν οι drivers. Επειδή δεν έχω Win8 και δεν ξέρω λεπτομέρειες, όποιος γνωρίζει και έχει να προσθέσει κάτι ας μου στείλει πμ να το βάλω στον οδηγό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα εχω μια ταμπλετα teclast a11 kai εχει κολλήσει στην εκκίνηση και θελω να φλασαρο ξανα την ρομ εβαλα αυτο του ντραιβερ και RockChip Batch Tool v1.7 αλλα την ρομ δεν την φορτώνει αφου ειναι σε ζιπ ξερετε τινα κανω μιας και ειμαι άσχετος

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οι drivers της πρώτης σελίδας είναι και για lenovo vibe x2 ?

Ναι, μ αυτούς φλασάρω και vibe x2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην προσπαθειά μου να λύσω ενα πρόβλημα μπαταριας στο Lenovo P780 που εχω φλασαρα διαφορες Rom, σε μια ξεχασα να πατησω το Da_DLAll with SumCheck button κ απο τοτε λαμβανω ενα dll error συνεχεια κ δεν ανοιγει το κινητο. Οταν προσπαθώ να ξαναφλασαρω μια ρομ λαμβανω error s_ft_readback_fail (4009) στο flash tool και σταματαει το flashing. Οποτε το κινητο μου ειναι πρακτικα νεκρό (επίσης δοκίμασα κ hard reset αλλα δε δουλευει). Καμμια βοηθεια ??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα

Οπως ολοι (κουτσοι στραβοι στον Αγ. Παντελεημωνα ;) ) ετσι και εγω θελω την βοηθεια σας , αν μπορειτε.

Ακολουθωντας τα βηματα του πρώτου θεματος , εγινε εγκατασταση των drivers , σε Win7, αναγνωριστηκε κανονικα το τηλεφωνο, μεχρι και στους φακελους του μπηκα απο το PC. Ανοιξα το Flash Tool , διαλεξα το scater για το μοντελο του, ( απο Needrom ) συγκεκριμενα το :

http://www.needrom.com/download/doogee-dg280/ και αφου ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγίες που εγραφε απο κατω, πατησα το Download (δυστυχως ελεγε : Select Format All + Download) :( .

Αφου σύνδεσα το τηλφ. , χωρις μπαταρια, η μπαρα εγινε κοκκινη και πηγε στο 100% σχεδον αμεσα, αλλα μετα απο καμια 10 λεπτα χωρις να γινεται τιποτε αλλο, μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα : [ BROM ERROR S_FT_DA_NO_RESPONSE(4001)

DA didn't send responsse data to Flash Tool! (HINT): ] και μετα απο αυτο ουτε ανοιγη ουτε τιποτε αλλο, μαυρη οθόνη :(

καμια βοήθεια? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα

Οπως ολοι (κουτσοι στραβοι στον Αγ. Παντελεημωνα ;) ) ετσι και εγω θελω την βοηθεια σας , αν μπορειτε.

Ακολουθωντας τα βηματα του πρώτου θεματος , εγινε εγκατασταση των drivers , σε Win7, αναγνωριστηκε κανονικα το τηλεφωνο, μεχρι και στους φακελους του μπηκα απο το PC. Ανοιξα το Flash Tool , διαλεξα το scater για το μοντελο του, ( απο Needrom ) συγκεκριμενα το :

http://www.needrom.com/download/doogee-dg280/ και αφου ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγίες που εγραφε απο κατω, πατησα το Download (δυστυχως ελεγε : Select Format All + Download) :( .

Αφου σύνδεσα το τηλφ. , χωρις μπαταρια, η μπαρα εγινε κοκκινη και πηγε στο 100% σχεδον αμεσα, αλλα μετα απο καμια 10 λεπτα χωρις να γινεται τιποτε αλλο, μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα : [ BROM ERROR S_FT_DA_NO_RESPONSE(4001)

DA didn't send responsse data to Flash Tool! (HINT): ] και μετα απο αυτο ουτε ανοιγη ουτε τιποτε αλλο, μαυρη οθόνη :(

καμια βοήθεια? Ευχαριστω

 

Μπορει απαντηση να μην πήρα (ακόμη) ;) αλλα την λύση την βρηκα , ετυχως μεσω της επισημης εταιρεια απο το site τους : http://www.doogee.cc/servicexiazai_detail/newsId=185.html .

Εκει οχι μονο κατεβασα την εκδοση 5.0 αλλα και ενα εργαλειο, αρκετα ομοιο με το FlashTool, με την μονη διαφορά οτι αυτο δούλεψε! και σωστα, τωρα εχω ξανα πίσω το "τουβλακι μου" :) και αναβαθμιζμενο παρακαλώ, οσο για το γιατι δεν δουλεψε τιποτε απο το needrom και απο το xda που ειχα βρει, δεν γνωρίζω και μαλλον δεν θα μαθω ποτε, τελος καλο ολα καλα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις να φλασάρεις την rom σου. Πολύ πιθανόν όμως να μην γίνεται τίποτα από τι στιγμή που δεν μπορεί να μπει το κινητό σε preloader mode.

Εάν δουλέψει το φλασάρισμα... το κάνεις και βλέπεις τι δουλεύει και τι όχι και το πιάνουμε από εκεί.

 

Εάν ΔΕΝ δουλέψει, δεν μπορεί να μπει σε preloader mode τότε ο μόνος τρόπος να πάρει ζωή το τούβλο με τα λαμπάκια περιλαμβάνει και κατσαβίδι. Πρέπει να βρεις τα test points του κινητού, να βραχυκυκλώσεις και να φλασάρεις.

Νομίζω ότι μετά από πολλές δοκιμές σε διάφορα P.C. και θύρες USB,με ένα Lenovo P780 2014 μοντέλο έχω φτάσει σε αυτό το σημείο! Έχω βρει εδώ:http://lenovo-forums.ru/topic/11131-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B8%D0%BD%D1%82%D1%8B-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-lenovo/ τα test point που λένε, αλλά πως γίνεται τι Βραχυκυκλώνεις και με τι; κάτι για γείωση λένε. Με μπαταρία η χωρίς; και τι γίνεται μετά; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορούμε να περάσουμε drivers για mtk σε windows 8.1 ?

Tο γράφω στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Για φλασάρισμα με την ίδια rom(stock) που χρησιμοποιούμε στη συσκευή επιλέγουμε download only;

Ευχαριστώ.

Γενικά επιλέγουμε download only, εκτός αν βγάλει μήνυμα pmt partition table changed, όπου επιλέγουμε το format+download

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετά από πολλές δοκιμές σε διάφορα P.C. και θύρες USB,με ένα Lenovo P780 2014 μοντέλο έχω φτάσει σε αυτό το σημείο! Έχω βρει εδώ:http://lenovo-forums.ru/topic/11131-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B8%D0%BD%D1%82%D1%8B-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-lenovo/ τα test point που λένε, αλλά πως γίνεται τι Βραχυκυκλώνεις και με τι; κάτι για γείωση λένε. Με μπαταρία η χωρίς; και τι γίνεται μετά; Ευχαριστώ!

Γνωρίσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους συνφορουμίτες!

Να παραθέσω και εγώ μια απορία;

Έχω σαν κινητό το THL W200s (κινέζικο, MTK 6592 octacore) το οποίο δυστυχώς κατα τα μπάνια στη θάλασσα δέχθηκε μικρή ποσότητα νερού και έσβησε αμέσως. Έκτοτε κολλάει στην αρχική άσπρη οθόνη (THL κλπ) για αρκετή ώρα (περίπου 20 δευτ.) μετά γκριζάρει για δυο -τρία δευτερόλεπτα και πάλι απο την αρχή.

Το φλάσαρα με το Sp flash tool με τη μαμίσια rom 156D (έβγαζε κάποια μηνύματα περι διαφοροποιημένου table κλπ οπότε έκανα τη διαδικασία με παλαιότερα flash tool), τίποτε. Flash χωρίς μπαταρία, μετά με μπαταρία, μετά με μαμίσια rom και firmware update μαζί με preloader, τίποτε... Δυστυχώς τώρα γύρισα στον desktop pc που είχα κάνει backup (μέσω MTK Droid tools) της ρομ, φλάς και αυτό μπας και, Τίποτε!

Εν ολίγοις ότι και να πέρασα δεν δούλεψε. Ούτε recovery μόνο ούτε τίποτα... Κατα τα λοιπά το κινητό ζεσταίνεται αν το αφήσω ώρα στο boot loop (αρα δουλέυει η cpu) και είναι στεγνό. Αν πατήσω volume up+power (να μπει reocovery) εμφανίζει τις τρεις επιλογές (Recovery mode, Fastboot mode, Normal boot) αλλά καμία δεν δουλεύει (bootloop). Μάλλον χάλασε το H/W ε; Πιστεύω αν υπήρχε κάτι άλλο θα είχε δουλέψει... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το ελέγξω;

 

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν και απαντήσουν...

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν πολλών προσπαθειών και "φλασαρισμάτων" φαίνεται πως βρέθηκε μια προσωρινή λύση παράτασης ζωής στο τηλέφωνο μου... Και αυτό χάρη στο οινόπνευμα με το οποίο το περιέλουσα (και αφού το άφησα κάποιες ώρες να στεγνώσει).

Μετά απο αυτό το κινηγό κάνει εκκίνηση, τον θόρυβο του bootanimation και ανοίγει (μου βγάζει και το led κοκκινο λόγω χαμηλής μπαταρίας). Αυτά γίνονται ζωρίς όμως να λειτουργεί η οθόνη λόγω του ότι κολυμπάει ακόμη στο οινόπνευμα:lol:.

Κατα τα λοιπά οι αισθητήρες (φωτός κλπ) αριστερά του ακουστικού εμφανίζονται με σκούρο "καφέ" χρώμα (σκουριά;) που μάλλον δείχνει το επίπεδο φθοράς που προκάλεσε το θαλασσινό νερό.

 

Οπότε και μια συμβουλή: το θαλασσινό νερό είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του κινητού. Αν πάθετε κάτι ανάλογο βγάλτε μπαταρία και λούστε το με οινόπνευμα (ή εστω καθαρό νερό) και αφήστε το να στεγνώσει,

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό σας δεχθεί γενικώς νερό το σκουπιζετε αμεσως με ενα πιπιστολάκι μαλλιών με κρυο αέρα το φυσάνε σε σημεία όπως θύρα ακουστικών και USB. Βγάζετε την μπαταρία και το θάβετε μεσα

ενα μπωλ ρύζι και το αφήνετε για 24ωρες ή και 48 για καλύτερα αποτελέσματα.Το ρύζι εχει την ιδιότητα να τραβάει απίστευτα όλη την υγρασία. Το έκανα σε ενα Sony Xperia J που ρούφηξε νερό μεσα σε τσάντα και η οθόνη τα είχε παίξει και ειχε και κηλίδες. Μετά από 3 ολόκληρες μέρες μεσα στο ρυζακι εγινε σαν καινούργιο!!!! Αλλά με το θαλασσινό θέλει άνοιγμα όλο το κινητό και άμεσα στέγνωμα και καθάρισμα όλες οι πλακέτες.Ειναι πολύ άτιμο το αλάτι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...