Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα... :D

εντάξει πολύ fast το τηλ, σε browsing κερδισε και το g2 Μου.. χε χε

μια ερώτηση.. το κινητό έχει απο την μαμα του κάποιο προστατευτικό φιλμ στο εμπρός και πίσω μέρος?

κατα την εμπειρία σας χρειάζεται screen protector?

 

 

κάνω και το update σε lollipop, ελπίζω να μην έχει Bug.. :)

 

με γειες! νομιζω οτι το G2 ειναι καλυτερο μονο σε οθονη..

Απο εκει και περα, νομιζω στο Ζ1 ή στο Ζ2 την κατηργησε..και μαλλον στο Ζ2 γιατι θυμαμαι οτι πρωτη φορα στο Ζ και τελευταια στο Ζ1 ειχε το λογοτυπο πανω στην μεμβρανη, με αποτελεσμα αν την βγαλεις να το χασεις. Εγω την εβγαλα απο το Τ της μανας μου και ευχαριστιεμαι οθονη. Παρολα αυτα, αφου ειναι καινουριο, πριν αρχισει να χαρασει, παρε ενα tempered glass, αξιζει πραγματικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο. Ναι έχει μεμβράνη από ό,τι θυμάμαι. Πάρε ένα γυαλάκι ή ένα screen protector γιατί, πίστεψέ με, δεν θες να γρατσουνιστεί η μεμβράνη αυτή.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με γειες! νομιζω οτι το G2 ειναι καλυτερο μονο σε οθονη..

Απο εκει και περα, νομιζω στο Ζ1 ή στο Ζ2 την κατηργησε..και μαλλον στο Ζ2 γιατι θυμαμαι οτι πρωτη φορα στο Ζ και τελευταια στο Ζ1 ειχε το λογοτυπο πανω στην μεμβρανη, με αποτελεσμα αν την βγαλεις να το χασεις. Εγω την εβγαλα απο το Τ της μανας μου και ευχαριστιεμαι οθονη. Παρολα αυτα, αφου ειναι καινουριο, πριν αρχισει να χαρασει, παρε ενα tempered glass, αξιζει πραγματικα.

 

ευχαριστώ.. :)

Ναι σίγουρα θα πάρω κατι για προστασία οθόνης, απλά δεν ξέρω να βγάλω την μεμβράνη αν δώ ότι έχει η να την αφήσω και να βάλω απο πάνω tempered glass..? τεσπα θα δείξει.. το σκ θα πάω για αξεσουάρ..

ευχαριστώ για την υπομονή σας και τον χρόνο σας..

ελπίζω να τα λέμε αλλα όχι για προβήματα.. :)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.. :)

Ναι σίγουρα θα πάρω κατι για προστασία οθόνης, απλά δεν ξέρω να βγάλω την μεμβράνη αν δώ ότι έχει η να την αφήσω και να βάλω απο πάνω tempered glass..? τεσπα θα δείξει.. το σκ θα πάω για αξεσουάρ..

ευχαριστώ για την υπομονή σας και τον χρόνο σας..

ελπίζω να τα λέμε αλλα όχι για προβήματα.. :)

 

Μην τη βγάλεις την μαμά προστασία. Είναι πολύ πιθανό να σου βγάλουν τη συσκευή εκτός εγγύησης!

Ό,τι θες ρώτησε μας.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην τη βγάλεις την μαμά προστασία. Είναι πολύ πιθανό να σου βγάλουν τη συσκευή εκτός εγγύησης!

Ό,τι θες ρώτησε μας.:)

 

Ναι δέν την βγάζω, είχα διαβάσει κάπου ότι την έχει και στο πίσω μέρος σαν προστασία για να μην πέσει και σπάσει και υπάρχει ατύχημα απο το σπασμένο τζάμι.. θα μπεί screen protector Και θυκούλα το σάββατο κιόλας..

είναι πού ομορφο για να γρατζουνιστεί!

:)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρω ROM διαγράφεται η εσωτερική μνήμη και η κάρτα μνήμης;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Βάλε γυαλί και θα με θυμηθείς, είναι κλάσεις ανώτερο σε αίσθηση και αν το δοκιμάσεις θα το καταλάβεις.. Άσε που δεν αφήνει κενά, δεν ξεκολλαει κτλ.

Εγώ έβαλα μία φορά και έπαθα πλάκα, από τότε δεν μπορώ μεμβράνη..

Πίσω δε νομίζω να έχει, πίσω, επειδη το έχω σε θήκη βάζω ζελατίνα.

 

Όσο για το φλασαρισμα που ρωτάει ο άλλος φίλος, νομίζω διαγράφει την εσωτερική μόνο.. Και αυτό αν αφήσεις το wipe data και wipe cache κλικαρισμενα,αλλιώς ούτε την εσωτερική..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε Lolipop δεν μπαινει σε recovery.

 

Το κινητο ειναι ρουταρισμενο, εγκαθιστω το recovery οπως το εγκατεστησα στην 4.4.4, μου λεει οτι ολα πηγαν καλα, κανω επανεκκινηση πατωντας το volume down, αναβει κοκκινο λαμπακι αλλα δεν μπαινει σε recovery

 

τι του φταιει;

 

Επισης δεν μπορω να ενεργοποιησω το xposed framework

 

Τι εχει συμβει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες root στην KitKat 4.4.4, μετά την αναβάθμιση σε Lolipop χάνεται. Το έκανες ξανά root μετά;
Link to comment
Share on other sites

Που πηγε το κεντρο ενημερωσης στο lollipop 5.0.2?

Τελικα βρηκα την απαντηση. Οι ενημερωσεις εφαρμογων συστηματος γινονται

πλεον απο την εφαρμογη What's new!

Μη μπει στο κοπο να απαντησει κανεις. Ευχαριστω.

Edited by sv8rx
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετά απο 3 ημέρες εμπειρίας με το Z1 έχω 2 ενστάσεις..

1. Γωνία θέασης & 2. το φλας - φακός, αρκετά χαμηλό..

κατα τα άλλα πολύ καλή οθόνη, πάρα πολύ γρήγορο για τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει και γενικά καλύτερο απο ότι περίμενα..

έβαλα tampered glass, έχει κάτσει τέλεια, και μία ωραία θυκούλα, το έδωσα στην σύζυγο σαν δώρο και σήμερα που το είχε μαζί στην δουλεία μου λέει ότι είναι μεγάλο και δεν την βολεύει.. αν δεν το συνηθίσει σε 4-5 μέρες πάει για πούλημα δυστυχώς.. :(

έχω και μια ερωτησούλα.. απο πού επιλέγουμε σε πόσα megapixel βγαίνουν οι φωτό και η ποιότητα του video?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

έχω και μια ερωτησούλα.. απο πού επιλέγουμε σε πόσα megapixel βγαίνουν οι φωτό και η ποιότητα του video?

 

Πας καμερα διαλέγεις μη αυτόματα και εκει στις ρυθμίσεις μπορεις να αλλάξεις megapixel. Στο αυτόματο δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετά απο 3 ημέρες εμπειρίας με το Z1 έχω 2 ενστάσεις..

1. Γωνία θέασης & 2. το φλας - φακός, αρκετά χαμηλό..

κατα τα άλλα πολύ καλή οθόνη, πάρα πολύ γρήγορο για τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει και γενικά καλύτερο απο ότι περίμενα..

έβαλα tampered glass, έχει κάτσει τέλεια, και μία ωραία θυκούλα, το έδωσα στην σύζυγο σαν δώρο και σήμερα που το είχε μαζί στην δουλεία μου λέει ότι είναι μεγάλο και δεν την βολεύει.. αν δεν το συνηθίσει σε 4-5 μέρες πάει για πούλημα δυστυχώς.. :(

έχω και μια ερωτησούλα.. απο πού επιλέγουμε σε πόσα megapixel βγαίνουν οι φωτό και η ποιότητα του video?

 

μεγιες! μαλλον επρεπε να της παρεις το Ζ3c που ειναι σαν το αι φον, πιο μαζεμενο σε μηκος, αλλα με διπλασια μπαταρια (γιαυτο και το παραπανω παχος) και με πολυ καλυτερο φλας,καμερα,οθονη κτλ..)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με την lollipop νομιζω οτι το greenify ειναι αχρηστο.

 

τι γνωμη εχετε;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Με την lollipop νομιζω οτι το greenify ειναι αχρηστο.

 

τι γνωμη εχετε;

Ποτέ δεν είναι άχρηστο.. Ειδικά αν είσαι ρουτ ακόμα καλύτερα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η lollipop ακομα να ερθει σε branded cosmote? Πηρα σημερα απο επισκευη οθονης της κοπελας μου, εβαλα pc companion και ειναι ακομα με 4.4.4.
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μην κανετε αναβάθμιση σε lollipop! Το κινητό κολλάει άρχισε να κολλάει και ειδικά στο browsing. Μισο χρόνο το εχω και δεν ειχε κολλήσει ούτε μια φορά. Ουτε μια!!! Με το νεο Android απλα το κατέστρεψαν. Επισης χαλια η μπαρα ειδοποίησεων!!!
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μην κανετε αναβάθμιση σε lollipop! Το κινητό κολλάει άρχισε να κολλάει και ειδικά στο browsing. Μισο χρόνο το εχω και δεν ειχε κολλήσει ούτε μια φορά. Ουτε μια!!! Με το νεο Android απλα το κατέστρεψαν. Επισης χαλια η μπαρα ειδοποίησεων!!!

Το πέρασες από πάνω ή με καθαρή εγκατάσταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειράξει το κινητό. Ολα εργοστασιακα και η αναβαθμιση ηρθε μεσα στις τελευταίες 20 μερες περιπου. Δεν εκανα εργοστασιακες ρυθμισεις. Η αναβαθμιση έγινε διατηρώντας τα παλια δεδομενα. 2 φορες freezare από χθες οταν εβλεπα βίντεο μεσα σε ιστοσελίδες!
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειράξει το κινητό. Ολα εργοστασιακα και η αναβαθμιση ηρθε μεσα στις τελευταίες 20 μερες περιπου. Δεν εκανα εργοστασιακες ρυθμισεις. Η αναβαθμιση έγινε διατηρώντας τα παλια δεδομενα. 2 φορες freezare από χθες οταν εβλεπα βίντεο μεσα σε ιστοσελίδες!

Κάνε μια επιδιόρθωση με το PC Companion.

Υπόψιν, θα χασεις ο, τι έχεις (εκτός SD)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μην κανετε αναβάθμιση σε lollipop! Το κινητό κολλάει άρχισε να κολλάει και ειδικά στο browsing. Μισο χρόνο το εχω και δεν ειχε κολλήσει ούτε μια φορά. Ουτε μια!!! Με το νεο Android απλα το κατέστρεψαν. Επισης χαλια η μπαρα ειδοποίησεων!!!

Το είχα και εγώ αυτό το θέμα. Έκανα καθαρή εγκατάσταση και πετάει και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω μην κανετε αναβάθμιση σε lollipop! Το κινητό κολλάει άρχισε να κολλάει και ειδικά στο browsing. Μισο χρόνο το εχω και δεν ειχε κολλήσει ούτε μια φορά. Ουτε μια!!! Με το νεο Android απλα το κατέστρεψαν. Επισης χαλια η μπαρα ειδοποίησεων!!!

Το να παρακαλας να μην κάνει κανείς αναβάθμιση επειδη δεν έχεις κάνει σωστά τη διαδικασία δε νομίζω ότι είναι έξυπνο.

Δεν σε κατηγορώ απλά πριν πεις οτιδήποτε και σπειρεις πανικό δες κάνα σχόλιο..μία τόσο μεγάλη αναβάθμιση θέλει clean install. Δηλαδή επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων, και εγκατάσταση από το pc. Τώρα λοιπόν θα σου πρότεινα να κάνεις την επαναφορά και μετά επανεγκατασταση με το pc companion με επιδιόρθωση..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες, επειδη τωρα το θυμηθηκα, εχω αυτην εδω την ρομ:

Z1_14.2.A.0.290-1276-0877_R4B_Generic GR

που δεν ξερω αν ειναι 4.4.4. ή 4.3 γιατι την εχω απο 2013, χριστουγεννα, ομως ειναι καθαρη, ελληνικη, και αν θελετε πειτε μου να την ανεβασω...

για οποιον θελει να παει σε lollipop με φλασαρισμα ελληνικης προηγουμενης, προφανως του κανει..

επειδή μολις τωρα την φορτωσα είναι η 4.3

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Πρώτες εντυπώσεις από lollipop : εξίσου γρήγορο το τηλέφωνο και όμορφα γραφικά. Όμως η έλλειψη του widget για το WiFi Bluetooth 3g κλπ είναι μείον κυρίως αν έχεις μάθει να τα χρησιμοποιείς. Και έγινε και λίγο πιο περίπλοκο το slide down menu. Φαντάζομαι με τον καιρό θα τα συνηθίσω. Άλλο ένα σημαντικό μείον η έλλειψη του "κλείσιμο ολων" από τις πρόσφατες εφαρμογές. Η κατανάλωση μου κάνει κάτι περίεργο : ενώ σε stand-by δεν καταναλώνει ενέργεια (όλη τη νύχτα έφαγε μόλις 1%), όταν μιλάω, μπαίνω ίντερνετ κλπ νομίζω ότι καταναλώνει πιο γρήγορα μπαταρία από πριν με παρόμοια χρήση. Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά θα δείξει. Λέτε να παίζει τίποτα άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Πρώτες εντυπώσεις από lollipop : εξίσου γρήγορο το τηλέφωνο και όμορφα γραφικά. Όμως η έλλειψη του widget για το WiFi Bluetooth 3g κλπ είναι μείον κυρίως αν έχεις μάθει να τα χρησιμοποιείς. Και έγινε και λίγο πιο περίπλοκο το slide down menu. Φαντάζομαι με τον καιρό θα τα συνηθίσω. Άλλο ένα σημαντικό μείον η έλλειψη του "κλείσιμο ολων" από τις πρόσφατες εφαρμογές. Η κατανάλωση μου κάνει κάτι περίεργο : ενώ σε stand-by δεν καταναλώνει ενέργεια (όλη τη νύχτα έφαγε μόλις 1%), όταν μιλάω, μπαίνω ίντερνετ κλπ νομίζω ότι καταναλώνει πιο γρήγορα μπαταρία από πριν με παρόμοια χρήση. Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά θα δείξει. Λέτε να παίζει τίποτα άλλο?

Εχει πιστοποιηθει νεο fix update που μεταξυ αλλων περιλαμβανει και τα εξης:

 

– Ensured the lock screen / notification bar doesn’t indicate “no service” when the device has coverage

– Added a Sony feature; bringing back the “close-all-button” in the activity menu, so you can easily close all apps at once

 

– Unblocked devices with server policies (such as Exchange Active Sync for e-mail), to enable the new Lollipop lock-screen notifications

 

– Ensured the LED light is lit across all sound modes – and no longer offset by “silent”

 

– Made the necessary fixes to enable the easy movement of content from internal memory to external microSD card (something we saw affecting a few devices)

 

– Improved messaging functionality in Ultra stamina mode – some conversations could not be opened before in Ultra stamina mode

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...