Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πάντως αυτο το θέμα με την αφή ειναι κάτι υπαρκτό! και σε εμένα το ίδιο πρόβλημα κάνει μετά από λίγη χρήση. Ας ελπίσουμε οτι ειναι software και οτι θα το διορθώσει όπως λεει ο τεχνικός στο θέμα της sony........
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και υπαρχουν φορες που παιζω παιχνιδια για αρκετη ωρα δεν εχω δει κανενα θεμα με την αφη.Και επειδη εφτασε η ωρα να το πειραξω (3 μηνες μονο root εχω κανει :p ) ποιο παιδακι εχει δοκιμασει custom να προτεινει μια καλη;
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτο το θέμα με την αφή ειναι κάτι υπαρκτό! και σε εμένα το ίδιο πρόβλημα κάνει μετά από λίγη χρήση. Ας ελπίσουμε οτι ειναι software και οτι θα το διορθώσει όπως λεει ο τεχνικός στο θέμα της sony........

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον όλα το κάνουνε, απλά είναι δύσκολο να το παρατηρήσει κανείς γιατί το κάνει μετά από κάποια ώρα, μετά από κάποια θερμοκρασία και ίσως επηρρεάζεται απ ότι λένε από το αν ακουμπάς με τα χέρια τον αλουμινένιο σκελετό ή όχι, από το αν είσαι ξαπλωμένος και το κρατάς και άλλα τέτοια κουλά που έχουν να κάνουν με την κακή μόνωση και τον στατικό ηλεκτρισμό. Κ εγώ μετα από ένα μήνα χρήσης το κατάλαβα. Τι να πω, για την ώρα η μόνη λύση είναι το update, γιατί τέτοια θέματα δεν το λύνει ποτέ το service, ακόμη και αν το αποδεχτούν ως πρόβλημα, δεν μπορούν να κάνουν και πολλά γιατί είναι θέμα σχεδιασμού του κινητού. Ένα update που θα κάνει πχ πιο ευαίσθητο το touch ίσως να βοηθήσει πολύ...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ειναι πολυ εκνευριστικο και ιδιαίτερα στενάχωρω να εχεις σκάσει ενα σωρο λεφτά!!! να εχεις πραγματικα ενα από τα πιο όμορφα και συνάμα πιο γρήγορα-δυνατα κινητά android και να κάνει κάτι τέτοιο. Μακάρι ειλικρινά να λυθεί με το επερχομενο update! Κατα τα αλλα οπως εχουν πει και άλλοι πιο πάνω...πραγματικά ειναι ισως το καλύτερο android που κυκλοφορεί!
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη τα εβγαλες ολα στην φορα ,Επιθετο ,ιμει κτλ ,προς τι δεν καταλαβαινω ,εκανες την δουλεια σου ,η Μαμα εδειξε μεγαλοψυχια ,κρυψε κατι ρε φιλεναδα ,πες στον φιλο απο πανω να κανει edit to quote

 

 

Για το επιθετο το ειχε γραψει λανθασμενα η Σονυ , για το ιμει δεν το σκεφτηκα , που ειναι ομως το προβλημα με το ιμει, δεν καταλαβα ???

Φωτησε με αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ειναι πολυ εκνευριστικο και ιδιαίτερα στενάχωρω να εχεις σκάσει ενα σωρο λεφτά!!! να εχεις πραγματικα ενα από τα πιο όμορφα και συνάμα πιο γρήγορα-δυνατα κινητά android και να κάνει κάτι τέτοιο. Μακάρι ειλικρινά να λυθεί με το επερχομενο update! Κατα τα αλλα οπως εχουν πει και άλλοι πιο πάνω...πραγματικά ειναι ισως το καλύτερο android που κυκλοφορεί!

 

Ετσι είναι! Τόσα χρόνια όμως και με τόσες συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, δυσκολεύομαι να θυμηθώ κάποια που δεν είχε το παραμικρό ελάττωμα.. Συνηθίζουν κάθε φορά και ειδικά η sony, να μην προσέχει κάτι και να υπάρχουν ατέλειες. Άλλες φορές πιο σημαντικά και άλλες, όχι..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι, με την 4.3 ποση ραμ εχετε ελευθερη?

Σχετικο τελειως ειναι αυτο που ρωταω, αλλα τρεχω τις κλασσικες εφαρμογες, viber, whatsapp, insta,FB,msgFB, και μερικες ακομα. widget καιρου, καμερας, ωρας και φωτο.

Γενικα πριν την αναβαθμιση ειχα 600-700 ενω τωρα το ειδα να πεφτει και στα 250..Αυτη τη στιγμη ειναι 400 ελευθερα.

Εχετε παρατηρησει τετοια διαφορα? (οχι οτι μου εχει φανει καπου, να κολλαει το κινητο, αλλα τι να αλλαξε?)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα κ εγώ αυτό... Μην σε αγχώνει.. Όταν χρειαστείς κ άλλη ram, θα φροντίσει το android να στην ελευθερώσει απ ότι σαβούρα έχει κρατήσει ανοιχτή στο baground...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα κ εγώ αυτό... Μην σε αγχώνει.. Όταν χρειαστείς κ άλλη ram, θα φροντίσει το android να στην ελευθερώσει απ ότι σαβούρα έχει κρατήσει ανοιχτή στο baground...

 

αυτο κανουν τα σαμσουνγκ και λαγκαρουν φιλε μου..γιαυτο αγχωθηκα!

Δεν ειναι τυχαιο οτι με 1GB ραμ, κρατανε 50-100ΜΒ ελευθερα και μολις πας να ανοιξεις κατι αλλο βλεπεις το λαγκ σε ολο του το μεγαλειο..και ας ειναι τετραπυρηνα κτλ κτλ.

Τελος παντων, οι σονυ τα προσεχει αυτα, οπως ειχε κανει και με το Τ οπου με αναβαθμιση το ειχε βελτιωσει αμεσως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρή διαχείρηση ram θα δούμε με την kit kat πιστεύω. Αυτο που ανησυχεί είναι αν θα φτιάξουν και τα θέματακια που εχουν υποσχεθεί,δλδ το touch και να δουλεύει σωστα το white balance.. Στο z,όταν κάνεις update στην 4,3 είναι σα να βλέπεις άλλη οθόνη. Για να δούμε σε αυτό..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρή διαχείρηση ram θα δούμε με την kit kat πιστεύω. Αυτο που ανησυχεί είναι αν θα φτιάξουν και τα θέματακια που εχουν υποσχεθεί,δλδ το touch και να δουλεύει σωστα το white balance.. Στο z,όταν κάνεις update στην 4,3 είναι σα να βλέπεις άλλη οθόνη. Για να δούμε σε αυτό..

 

πιστευεις οτι ειναι θεμα whitebalance η οθονη?

εγω τρεχω εφαρμογη και δεν βλεπω να αλλαξε κατι τρομερα.

το Ζ δηλαδη πως βελτιωθηκε στην οθονη? (η οποια ειναι καλυτερη απο τα προβληματικα Ζ1, με διαφορά)

Οσο για το touch, αν και ειναι μικρο το κακο, ειναι σπαστικο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει την κανονική ρύθμιση που απαιτεί root?? Αν όχι, και χρησιμοποιείς κάποιο app από το play store, δεν έχει καμία σχέση απ ότι έχω διαβάσει. Δεν λειτουργεί τόσο καλά όσο το white balance. Ως ένα βαθμό, ναι, πιστευω θα διορθωθεί. Η δική μου δεν είναι από τις προβληματικές, αλλά ίσως να μην είναι και η καλύτερη μου μπορείς να δεις σε z1, το θέμα πάντως είναι ότι σε ένα χρώμα γαλαζο-μπλέ μιας εφαρμογής, έβαλα δίπλα δίπλα ένα xperia p και ένα z, και στο δικό μου φαινόταν χάλια... μόνο το συγκεκριμένο χρώμα πάντως. Μην μιλήσω βέβαια και για το γκρι στο μενού ρυθμίσεων, επίσης καλύτερο στο z. Πιστεύω ότι δεν την έχουν καλιμπράρει σωστά. Οπότε αποτελέσματα ως ένα σημείο μόνο. Τώρα για το touch, παρατήρησα ότι κάνει τα κουλά του αν το ταλαιπωρήσω πολύ, δηλαδή κάνα μισάωρο scroll up - down στον browser. Όντως, μικρό το κακό αλλά σπαστικό για ένα κινητό σε τέτοια κατηγορία τιμής. Μέχρι τώρα η sony έχει υποσχεθεί ότι όλα θα λυθούν με updates, ακόμη και στο sp που έχει θέμα με το wifi.. Είδωμεν..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιπέτεια μου και απο το αποτέλεσμά, οτι Η Σονυ προτίμησε να την αλλάξει την συσκευή ,αντί μα την επισκευάσει ,(3 Ε θα στοιχιζε το simreader ), καθώς και με την επικοινωνια μου με το κατάστημα, Αγορας που ρώτησα πως και την αντικατεστησαν αντι να την φτιαξουν? προκυπτει οτι δεν μπορουν η δεν θελουν να ανοιξουν το κινητο , το καταστημα μου απαντησε οτι το κινητο δεν ανοιγει

Και τωρα το κρίσιμο ερώτημα :

Τι θα γινει οταν χρειαστεί να Αντικατασταθει η Μπαταρια???????

Link to comment
Share on other sites

Απο την περιπέτεια μου και απο το αποτέλεσμά, οτι Η Σονυ προτίμησε να την αλλάξει την συσκευή ,αντί μα την επισκευάσει ,(3 Ε θα στοιχιζε το simreader ), καθώς και με την επικοινωνια μου με το κατάστημα, Αγορας που ρώτησα πως και την αντικατεστησαν αντι να την φτιαξουν? προκυπτει οτι δεν μπορουν η δεν θελουν να ανοιξουν το κινητο , το καταστημα μου απαντησε οτι το κινητο δεν ανοιγει

Και τωρα το κρίσιμο ερώτημα :

Τι θα γινει οταν χρειαστεί να Αντικατασταθει η Μπαταρια???????

 

Ανοίγει μια χαρά το κινητό και αλλάζει μια χαρά η μπαταρία μην ανησυχείς. Όσο για το παλιό σου το κινητό δεν θα πάει χαμένο. Θα γίνει ανταλλακτικά και θα ξαναπουληθει μην σου πω και ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει μια χαρά το κινητό και αλλάζει μια χαρά η μπαταρία μην ανησυχείς. Όσο για το παλιό σου το κινητό δεν θα πάει χαμένο. Θα γίνει ανταλλακτικά και θα ξαναπουληθει μην σου πω και ακριβότερα.

 

Ok τοτε γιατι μου ειπαν οτι δεν ανοιγει???Και στο εδω Σερβις που το προτω πηγα της Σονυ, μου ειπαν οτι θελει ειδικο εξοπλισμο για να ανοιξει? Οτι ανοιγει το ξερω ,υπαρχει οδηγος στο Νετ , με φωτο ,θελει προσοχη στο κλεισιμο , και δεν ξερω τι γινετε με την αδιαβροχοποιηση του μια που το εχουν (οπως λεγετε ) με μια σιληκονουχο-κολλα επαλειψη(Αυτο πρεπει να ειναι το δυσκολο κοματι).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειαστεί ποτέ να αλλαχτεί η μπαταρία. Μέχρι να χρειαστεί αυτό είτε θα έχεις πάρει άλλο είτε θα έχει χαλάσει η ίδια η συσκευή!!!!

 

Αλλά όπως ειπώθηκε το κινητό ανοίγει και η μπαταρία μπορεί να αλλαχτεί. Απλά θέλει λίγη προσπάθεια παραπάνω!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το επιθετο το ειχε γραψει λανθασμενα η Σονυ , για το ιμει δεν το σκεφτηκα , που ειναι ομως το προβλημα με το ιμει, δεν καταλαβα ???

Φωτησε με αν θες.

 

Αγαπητή Σεβαστή, το IMEI όπως πχ ο αριθμός πιστωτικής κάρτας, η διεύθυνσή μας, κλπ είναι προσωπικό δεδομένο και σαν τέτοιο ευαίσθητο και δεν πρέπει να ανακοινώνεται, για να μην έχει πρόσβαση κάποιος κακόβουλος.

 

Το IMEI είναι διεθνώς κάτι σαν τον αριθμό ταυτότητος της συσκευής (κινητό τηλέφωνο). Ο χρήστης μπορεί να την αναφέρει για κλοπή στην εταιρία κινητής τηλεφωνίας του και αυτή να μπλοκάρει το κινητό στη χώρα του χρήστη ή διεθνώς, ακόμα κι αν ο κλέφτης έχει αλλάξει κάρτα SIM (την ταυτότητα του χρήστη κινητής τηλεφωνίας -σχετική με το λογαριασμό του στην εταιρία)!

 

Καλύτερα όπως σου είπε ο άλλος χρήστης του MyPhone, διέγραψε τα μηνύματα που τον περιέχουν. Και πρόσεχε στο μέλλον να μην κοινοποιείς ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα -εκτός αν ζητούνται από τις αρχές!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Σεβαστή, το IMEI όπως πχ ο αριθμός πιστωτικής κάρτας, η διεύθυνσή μας, κλπ είναι προσωπικό δεδομένο και σαν τέτοιο ευαίσθητο και δεν πρέπει να ανακοινώνεται, για να μην έχει πρόσβαση κάποιος κακόβουλος.

 

Το IMEI είναι διεθνώς κάτι σαν τον αριθμό ταυτότητος της συσκευής (κινητό τηλέφωνο). Ο χρήστης μπορεί να την αναφέρει για κλοπή στην εταιρία κινητής τηλεφωνίας του και αυτή να μπλοκάρει το κινητό στη χώρα του χρήστη ή διεθνώς, ακόμα κι αν ο κλέφτης έχει αλλάξει κάρτα SIM (την ταυτότητα του χρήστη κινητής τηλεφωνίας -σχετική με το λογαριασμό του στην εταιρία)!

 

Καλύτερα όπως σου είπε ο άλλος χρήστης του MyPhone, διέγραψε τα μηνύματα που τον περιέχουν. Και πρόσεχε στο μέλλον να μην κοινοποιείς ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα -εκτός αν ζητούνται από τις αρχές!!

 

Thanksss Μου ερχετε νεα συσκευη με αλλο ΙΜΕΙ οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τροποποιηθεί όλα τα post και έχουν αφαιρεθεί τα ευαίσθητα δεδομένα. Συνεχίζουμε στο θέμα μας παρακαλώ. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε προηγουμενα ποστ οτι το κινητου μου ειναι ελληνικο.

Ειναι αγορασμενο απο κατάστημα στο σκρουτζ και ειναι και ελληνικό.

ΑΥτο τωρα ειναι καλο? ανηκει στις καλες παρτιδες ελληνικα που ηρθαν γιατι κατι διαβαζα πιο πισω για τα ελληνικα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι Serial nunber έχει??? Το πιο εύκολο είναι να το δείς από το αυτοκόλλητο που έχει πάνω το κουτί, αλλιώς μπορείς να το δείς και μέσα από το κιν..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τελικα Σήμερα την Ζ1, Εντάξει ο Σιμρεντερ , τον αναγνώρισε αμέσως , Έφαγα μια τουβλια γιατί δεν αναγνώριζε, την κάρτα μνήμης που του έβαλα (καινούργια της Σονυ HSHC) 16 GB , αλλά εφταιγε η κάρτα μνήμης , μια άλλη από το άλλο μου κινητό την αναγνώρισε αμεσα ,οποτε όλα καλά προς το παρόν. Μήπως εχει πρόβλημα με HSHC?? H Πάλι μου έτυχε το λαχείο με κάρτα μνήμης????Σονυ??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...