Jump to content

Xiaomi Mi 3


salazar_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να το παραγγειλω και με ρωτάει original rom η multilanguage rom.και κάτι ακόμα η αποστολή πρέπει να γίνει με ταχυδρομείο για να μην περάσει ταχυδρομείο?

 

Ενημερωτικά, αν είναι από vickmall (καθώς εκεί έχει τις επιλογές που αναφέρεις), εγώ ζήτησα με singapore post. Ήρθε στις 19 μέρες δίχως απρόοπτα ;)

 

Παιδιά μια βοήθεια ως αρχάριος κι εγώ..

Έχω πάρει το κινητό με την original rom και θέλω να βάλω κάποια rom της ελληνικής κοινότητας (αν και μετά έχω σκοπό να χρησιμοποιώ αγγλικό περιβάλλον λειτουργίας).

Μπορείτε να μου προτείνετε ποια rom να βάλω καθώς είναι αρκετές εκδόσεις και έχω μπερδευτεί? Θεωρείτε π.χ. καλή την ελληνική xiaomi-miui-hellas-4.4.4_cancro_Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22 που ανέφερε ένας φίλος πιο πριν, ή να βάλω κάτι άλλο σε φάση αρχάριου χρήστη?

Υπόψιν το κινητό λογικά δεν είναι root καθώς το ζήτησα με την original rom (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)

Edited by batatoudis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολυ.αυτο με φοβίζει οτι δεν ξέρω πως να την αλλάξω.θελω να βάλω την sim στο κινητό και να το δουλέψω.υπαρχει κάποιος οδηγός στο YouTube?
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό εδώ http://www.xperiablog.net/2014/02/27/confirmed-xperia-z2-runs-the-snapdragon-801-msm8974-ab-chipset/ που λέει ότι και στο Sony z2 έχουν το ίδιο θέμα και απλά απ'οτι κατάλαβα είναι ένας 801 στους χρόνους του 800 και τον αντικαθιστά στις υπάρχων συσκευές. Με όφελος στην ταχύτητα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις αυτη την θηκη??http://www.ebay.com/itm/Original-KEIDI-Luxury-Flip-Soft-TPU-Wrap-Up-Phone-Case-Cover-For-Xiaomi-M3-Mi3-/271555684586?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item3f39fae8ea
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και στο xiaomi-miui.gr κ μου είπαν να δοκιμάσω την ελληνική καθώς η global έχει κινέζικες εφαρμογές κ όχι ελληνικά. Όχι ότι είναι θέμα η γλώσσα. Από εκεί και πέρα, θα ήθελα να βρω έναν οδηγό καθαρής εγκατάστασης. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Έχω φλασάρει μόνο στο galaxy s. :P

 

Edit: Την έβαλα αλλά χωρίς καθαρή εγκατάσταση. Γενικά, νομίζω θα μπορούσαμε να φτιάξουμε κάποιους οδηγούς.

 

Παιδιά η ελληνική rom νόμιζα ότι ήταν η γιατρειά της μπαταρίας μου, αλλά τελικά δεν ισχύει αυτό. Όταν την έβαλα, έκανα μια φόρτιση μέχρι ενός σημείου και έπειτα η μπαταρία έπεφτε με τον κλασικό γρήγορο τρόπο. Η επόμενη φόρτιση έγινε μέχρι 100%. Με χρήση οθόνης 20 λεπτά πήγε στο 99%, με κάτι λιγότερο σε λεπτά ενεργής οθόνης πήγε στο 98% και γενικά μέχρι το 34% είχα ενεργή οθόνη γύρω στις 4:30 ώρες. Υπολογίζοντας πόσο τοις εκατό έφευγε κάθε ώρα, θα με έφτανε περίπου για άλλη μιάμιση ώρα ενεργής οθόνης. Κάποια στιγμή είχα προσέξει ότι έπεφτε 1% με κάθε 5 λεπτά ενεργής οθόνης με 3g ή wi-fi. Το έχω φορτίσει 2 φορές από τότε και ο τρόπος που πέφτει η μπαταρία είναι ο κλασικός απογοητευτικός. Τι στο καλό φταίει τελοσπάντων?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ελληνική rom νόμιζα ότι ήταν η γιατρειά της μπαταρίας μου, αλλά τελικά δεν ισχύει αυτό. Όταν την έβαλα, έκανα μια φόρτιση μέχρι ενός σημείου και έπειτα η μπαταρία έπεφτε με τον κλασικό γρήγορο τρόπο. Η επόμενη φόρτιση έγινε μέχρι 100%. Με χρήση οθόνης 20 λεπτά πήγε στο 99%, με κάτι λιγότερο σε λεπτά ενεργής οθόνης πήγε στο 98% και γενικά μέχρι το 34% είχα ενεργή οθόνη γύρω στις 4:30 ώρες. Υπολογίζοντας πόσο τοις εκατό έφευγε κάθε ώρα, θα με έφτανε περίπου για άλλη μιάμιση ώρα ενεργής οθόνης. Κάποια στιγμή είχα προσέξει ότι έπεφτε 1% με κάθε 5 λεπτά ενεργής οθόνης με 3g ή wi-fi. Το έχω φορτίσει 2 φορές από τότε και ο τρόπος που πέφτει η μπαταρία είναι ο κλασικός απογοητευτικός. Τι στο καλό φταίει τελοσπάντων?

 

4:30 ωρες ανοικτη οθονη με ανοιχτα δεδομενα κ wi-fi κ ειχε ακομα 34% κ εισαι απογοητευμενος??

Πουλα το κ παρε νοκια 3210.

Link to comment
Share on other sites

στα 270 ευρω απο Ελλαδα, ειναι καλα ?

http://icell4u.eu/xiaomi/XIAOMI%2016%20GB

 

Εχει παρει κανεις απο αυτο το μαγαζι ?

Link to comment
Share on other sites

στα 270 ευρω απο Ελλαδα, ειναι καλα ?

http://icell4u.eu/xiaomi/XIAOMI%2016%20GB

 

Εχει παρει κανεις απο αυτο το μαγαζι ?

 

Στείλε ένα e-mail, ρώτα αν είναι ετοιμοπαράδοτο, και οτι άλλη απορία έχεις....!!! γιατί δεν δίνει τηλέφωνο...???

 

http://icell4u.eu/index.php?route=information/contact

 

Κεντρικά Γραφεία:

Treegroup LTD - icell4u | δισκίο τηλέφωνα και gadgets

Τερτσέτη 53

15451 Νέο Ψυχικό

Αθήνα

Ελλάδα

 

Διάβασε και αυτό....λέει για πενταετή εγγύηση

http://icell4u.eu/smartphone%20,%20android%20phone,%20china%20phone,%20quad%20core,%20kinhto%20thlefono,best%20phone,%20%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%20%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF,%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%BF%20%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF,%20%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%84,%20tablet,%20tablet%20pc,%20best%20tablet

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα και γω την ελληνικη rom.

δεν θα επρεπε να ειναι rooted η συσκευη??

υπαρχει καπου η διαδικασια για root γιατι δεν την βρισκω.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα και γω την ελληνικη rom.

δεν θα επρεπε να ειναι rooted η συσκευη??

υπαρχει καπου η διαδικασια για root γιατι δεν την βρισκω.. :wacko:

 

Μπες στην εφαρμογη '' Ασφαλεια'' και επειτα στα '' δικαιωματα'' και ενεργοποιησε το root

Link to comment
Share on other sites

4:30 ωρες ανοικτη οθονη με ανοιχτα δεδομενα κ wi-fi κ ειχε ακομα 34% κ εισαι απογοητευμενος??

Πουλα το κ παρε νοκια 3210.

 

Καλησπέρα, στις προηγούμενες σελίδες έχω εκφράσει τον προβληματισμό μου σε σχέση με τις επιδόσεις που καταφέρνουν κάποιοι χρήστες του φόρουμ. Έφτανα οριακά τις 4 ώρες. Ίσως να μην έγινε αντιληπτό από το σχόλιο, αυτή ήταν η καλύτερη επίδοση που έχω επιτύχει για μία και μοναδική φορά και αν άφηνα το κινητό να πάει στο 0, θα έφτανε το 6ωρο που επιτυγχάνουν κάποιοι. Δύο φορτίσεις μετά από αυτό το παράξενο - χαρμόσυνο γεγονός η μπαταρία γύρισε στο παλιό μοτίβο αποφόρτισης.

Edited by Zep
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη θηκη με εχει βολεψει πολυ,εχει τζαμακι π κλεινει χωρις να μειωνει την ευαισθησια της οθονης,για μενα οτι καλυτερο
Link to comment
Share on other sites

Οι ωρες οθονης ειναι λιγο παρεξηγημενο θεμα, ο καθενας λεει οτι θελει, εξαρτάται τι κανεις, αν βλεπεις ταινια ας πουμε μπορεις να βγαλεις και 10 ωρες οθονη, αν εισαι συνεχεια στο facebook και το σκαλιζεις συνεχεια μπορει να βγαλεις 2-3 ωρες, με την χρηση την δικια μου βγαζω γυρω στις 5 ωρες σε 2 μερες και φορτιζω φτανοντας γυρω στο 15-20% ολα αυτα με wifi συνεχεια ανοικτο και οπου χρειαστει δεδομενα, χρησιμοποιω πολυ whatsaap,viber κλπ, και αρκετο browsing, oμιλια μετρια, δεν μιλαω πολυ, το πολυ 30 λεπτα την μερα, επισης χρησιμοποιω αρκετα την φωτογραφικη, δεν ξερω, εγω ειμαι υπερ ευχαριστημενος, ειδικα ερχομενος απο s3 που εβγαζε 2 ωρες οθονη μονο με θαυμα
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη θηκη με εχει βολεψει πολυ,εχει τζαμακι π κλεινει χωρις να μειωνει την ευαισθησια της οθονης,για μενα οτι καλυτερο

 

βασικα μαλλον ειναι αυτο που εψαχνα και εγω,το τζαμακι ειναι ''touch'' η απλα τζαμακι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα κι εγώ την ελληνική rom με τον 2ο τρόπο (από ΜΙUI recovery). Παρατηρώ ότι έχουν μείνει αρκετά κινέζικα εικονίδια, είναι φυσιολογικό αυτό ή έπρεπε η ελληνική rom να μου τα σβήσει?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να απεγκαταστήσω κινέζικες εφαρμογές ή να μην με απασχολεί?

Link to comment
Share on other sites

Τις μάζεψα σε μια οθόνη και τις ανεβάζω παρακάτω (ελπίζω να κάνει αυτόματα resize και να μην ξεχειλώσω το forum)

 

http://i60.tinypic.com/fvhjqf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική δεν έχει αυτές τις εφαρμογές.. Κάτι δεν έκανες σωστά.. Τσέκαρες αν όντως εγκατασταθηκε;
1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα κι εγώ την ελληνική rom με τον 2ο τρόπο (από ΜΙUI recovery). Παρατηρώ ότι έχουν μείνει αρκετά κινέζικα εικονίδια, είναι φυσιολογικό αυτό ή έπρεπε η ελληνική rom να μου τα σβήσει?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να απεγκαταστήσω κινέζικες εφαρμογές ή να μην με απασχολεί?

Καταρχην δες αν εχει εγκατασταθει οπως ειπε ο φιλος και αν ναι τοτε κανε επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων η wipe all data απο recovery, αυτο μονο εφοσον δεν εχεις πραγματα που δεν θελεις να σωσεις γιατι θα τα σβησει ολα, δεν πειραζει φωτο και βιντεο, αλλα θα σου σβησει οτι εφαρμογες εχεις περασει

Link to comment
Share on other sites

27 Σεπτεμβρη φευγω εξωτερικο.. θελω να παρω το mi3.. απο ποιο site να το αγορασω ωστε να προλαβει να ερθει, να ερθει οσο το δυνατον πιο συντομα και να μην πληρωσω taxes κτλ? απο καποιο ευρωπαικο seller,απο το coolicool,απο το to2c ή απο καποιο αλλο site?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δες αν εχει εγκατασταθει οπως ειπε ο φιλος και αν ναι τοτε κανε επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων η wipe all data απο recovery, αυτο μονο εφοσον δεν εχεις πραγματα που δεν θελεις να σωσεις γιατι θα τα σβησει ολα, δεν πειραζει φωτο και βιντεο, αλλα θα σου σβησει οτι εφαρμογες εχεις περασει

 

Βλέπω στο MIUI version την MIUI-Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22 που όντως είναι αυτή που πέρασα.

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα κρατήσει αυτή τη rom που έβαλα αλλά απλώς θα σβήσει τις κινέζικες εφαρμογές?

Ή μήπως είναι προτιμότερο το wipe all data ή μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο θέμα με την τρέχουσα rom?

Δεν έχω πρόβλημα να μου σβήσει εφαρμογές καθώς έχω περάσει ελάχιστες..

 

ΥΓ: Σε κάποιον φίλο που μου έστειλε pm μου βγάζει το σύστημα πως δεν μπορώ να του απαντήσω με pm. Αν θέλεις μου γράφεις εδώ...

Edited by batatoudis
Link to comment
Share on other sites

27 Σεπτεμβρη φευγω εξωτερικο.. θελω να παρω το mi3.. απο ποιο site να το αγορασω ωστε να προλαβει να ερθει, να ερθει οσο το δυνατον πιο συντομα και να μην πληρωσω taxes κτλ? απο καποιο ευρωπαικο seller,απο το coolicool,απο το to2c ή απο καποιο αλλο site?

Θα έχει έρθει σίγουρα από όπου επιλέξεις.

Προτείνω vickmall. 15 μερες

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει έρθει σίγουρα από όπου επιλέξεις.

Προτείνω vickmall. 15 μερες

 

Γνωριζεις πως κανω paypal? εχω τραπεζικο λογαριασμο στην Πειραιως και χρεωστικη καρτα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...