Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με pure aosp v2(jb) το έκανε σίγουρα, και με την micromax a310 επίσης. Δεν το έχω δοκιμάσει με laek v4 και mlais 4.4.3 αλλά φαντάζομαι όλες οι aosp based roms δουλεύουν. Για coolui, miui, emui και λοιπές custom rom δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλά και τα δύο αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή και διαστάσεις.

 

Έφαγα τον κόσμο (!) , ψάχνοντας γιά τις διαστάσεις που κι' εσύ προτιμάς , αλλά ότι κι'αν βρήκα όλο και κάτι είχαν ή δεν είχαν , οπότε το δοκιμασμένο

Xiaomi redmi Note ήταν μονόδρομος .

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο Εlephone γενικα.Μεχρι 100 Ευρω υπαρχουν Lenovo A850+,KingSing S2,Cubot S208,Cubot S168,THL T6s,Doogee DG310,Jiayu G2F,Doogee DG580.

 

γιατι βγαζουν προβληματα? εγω σκεφτομαι να παρω elephone P3000 η ELEPHONE G6 η KINGZONE N3 τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν το doogee 310 δεχεται 2 κλησεις ταυτοχρονα οπως επισης και ποια αλλα δικαρτα κινεζικα ειναι dual sim active?
Goodness reflects the light and evil bears the seed of all darkness. These are the mirrors of the soul, reflections of the mind. Choose well...;)
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα τον κόσμο (!) , ψάχνοντας γιά τις διαστάσεις που κι' εσύ προτιμάς , αλλά ότι κι'αν βρήκα όλο και κάτι είχαν ή δεν είχαν , οπότε το δοκιμασμένο

Xiaomi redmi Note ήταν μονόδρομος .

 

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου. και γω ψάχνω και το μόνο που ταιριάζει σε αυτά που θέλω είναι το LG G3 που παρόλο είναι 5,5" είναι πιο σημαζεμένο. Οπότε ή πάω σε LG ή πάω σε 5" και ψάχνω σε ανάλογα ή καλύτερα στοιχεία από το Galaxy S3 στα 200 euro περίπου. όποια περαιτέρω βοήθεια δεκτή.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν το doogee 310 δεχεται 2 κλησεις ταυτοχρονα οπως επισης και ποια αλλα δικαρτα κινεζικα ειναι dual sim active?

Όποιο δείς να γράφει "Dual SIM Card Dual Standby" δουλεύουν συγχρόνως και οι δύο .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η Kingsing είναι σχετικά καινούριος παίκτης στην αγορά - χωρίς βέβαια κάτι τέτοιο να σημαίνει απαραίτητα ότι τα τηλέφωνά της δεν είναι και καλά!

 

Η Cubot είναι καιρό στην... πιάτσα και τα τηλέφωνά της, αν και όχι εντελώς απαλλαγμένα απο προβληματάκια (και ποιά άλλωστε -συμπεριλαμβανομένων και των "επωνύμων" είναι εντελώς απαλλαγμένα...; ) είναι γενικά αξιοπρεπή και "τίμια" για την κατηγορία που ανήκουν.

 

 

 

Οπότε αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε παρεμφερή μοντέλα από τις δύο μάρκες, εγώ τουλάχιστον θα πήγαινα προς την Cubot ως την πιο "δοκιμασμένη" -και σε βάθος χρόνου- επιλογή.

 

 

 

εχω φερει 5 kingsing 2 για φιλους,τα δυο παρουσιασαν προβλημα με την μπαταρια που τελειωνε γρηγορα,τα αλλα 3 πανε ρολοι.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Μάλλον για cubot πάμε λοιπόν ....

Link to comment
Share on other sites

Άρη αυτό το ξέρεις;; Πριν από λίγο μου το έστειλαν ως "προσφορά" ...

http://www.tinydeal.com/v-p-134261.html?

Το Landvo L200 ειναι προφανως απο noname εταιρεια.Ειχα γραψει στο νημα του ΟnePlusOne οτι θα περιμενω να δω σε ποσο καιρο θα βγει ο κλωνος του.Αργησαν λιγο αλλα βγηκαν πολλα στις 5 και στις 5.5 ιντσες (απο Landvo,Elephone,Doogee).Το Landvo L200 με κουπονι L200HF στο gearbest βγαινει 83.99$ οποτε δεν υπαρχει καμια προσφορα.

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Μεταξύ KingSing S2 και Cubot S208 ποιο θα διαλεγες;

Το KingSing.Κυριως λογω διαστασεων,οθονης και αρκετα καλης ποιοτητας.Αναμεσα στα Cubot μεταξυ S168 και S208,το πρωτο απο gearbest οπως γραφει ο daydream59 απο κατω.

γιατι βγαζουν προβληματα? εγω σκεφτομαι να παρω elephone P3000 η ELEPHONE G6 η KINGZONE N3 τι λες;

Δυο φθηνα Elephone (P6i στα 100$ και P10 στα 130$) μου βγηκαν προβληματικα οποτε δεν ξαναεμπιστευομαι την συγκεκριμενη μαρκα.Διαβαζω πχ για το P2000 οτι εχει θεματα.Οταν υπαρχει (ή υπηρχε) στα 160$ (στα 170 πλεον) το Coolpad F1 και αλλα μοντελα απο κορυφαιες εταιρειες γιατι να εμπιστευτεις μια Γ κατηγοριας?Ομοιως και για την KingZone.Δεν μου γεμιζει το ματι.

Παιδια υπαρχει κατι καλο στα 140-150 δολλαρια??

αν εχει καποιος κατι δοκιμασμενο ας βοηθησει....

ευχαριστω...

Παρα πολλα.Μεχρι 150$ Lenovo A850+,Xiaomi Redmi 1s,Lenovo S660,Cubot S308(2GB ram),Asus Zenfone.

Ξερει καποιος αν το doogee 310 δεχεται 2 κλησεις ταυτοχρονα οπως επισης και ποια αλλα δικαρτα κινεζικα ειναι dual sim active?

Dual active φθηνο δεν θα βρεις.Ξεπερναν νομιζω τα 300$.Δεν ειναι το 310.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Μάλλον για cubot πάμε λοιπόν ....

 

παραγγειλα το Cubot s168 απο το Gearbest εχει και κουπονι 20 δολλαριων αν γραφτεις στο σαιτ,βγαινει στα 65 ευρω περιπου ,βαλε S168HF οταν το βαλεις στο καλαθι

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κατι καλο στα 140-150 δολλαρια??

αν εχει καποιος κατι δοκιμασμενο ας βοηθησει....

ευχαριστω...

Δοκιμασμένο ποιοτικό και παγκόσμια τρέλα. Xiaomi Hongmi 1s.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κατι καλο στα 140-150 δολλαρια??

αν εχει καποιος κατι δοκιμασμενο ας βοηθησει....

ευχαριστω...

Γράψε τι περίπου θέλεις από το τηλέφωνο γιά να μην λέμε ότι να 'ναι ....

(Κάρτες, αυτονομία, μέγεθος οθόνης .... )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γνωμες για Xiaomi 1s redmi??

Ψαχνω κατι σε 4,7 ιντσες εναλλακτικα..

Υπάρχει ειδικό thread εδώ στο forum με τα παιδιά να είναι πολύ ψαγμενα.

 

Σε αυτές τις ίντσες δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμως μέγεθος κινητού 5 ιντσών λόγω του μεγάλου "κάδρου" και βρίσκω υπερβολικά τα λεφτά για ένα κινητό με 870mb ram(λέει 1giga αλλά το πραγματικό μέγεθος είναι τόσο), κι ας είναι καλής μάρκας/ κατασκευής κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωμες για Xiaomi 1s redmi??

Ψαχνω κατι σε 4,7 ιντσες εναλλακτικα..

Μην κολλας στις ιντζες, το xiaomi ειναι 4,7 ιντζες αλλα εχει μεγαλα bezel. Το συνολικο το μεγεθος ειναι σαν τα 5ιντζα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο ποιοτικό και παγκόσμια τρέλα. Xiaomi Hongmi 1s.

Γνωμες για Xiaomi 1s redmi??

Ψαχνω κατι σε 4,7 ιντσες εναλλακτικα..

Εχω ακουσει πολλους παντως που λενε οχι το 1s αλλα να προτιμησουμε το απλο με τον MediaTek καθως το 1s εμφανιζει καποια προβληματα υπερθερμανσης και καποια αλλα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πολλους παντως που λενε οχι το 1s αλλα να προτιμησουμε το απλο με τον MediaTek καθως το 1s εμφανιζει καποια προβληματα υπερθερμανσης και καποια αλλα.

Παιδιά μη κολλάμε στα specs. Το κινητό πάει σφαίρα. Το είχα ένα μήνα και δεν μασούσε πουθενά. Και τα iPhone διπυρηνα είναι και πετάνε.

 

Εγώ το είχα ένα μήνα και μου έκανε ότι του ζήτησα. Οι official εκδόσεις δεν έχουν θέματα. Αν περάσεις και cyangenmod πάνω το κινητό γίνεται απίστευτο.

 

Το μόνο αρνητικό τα μεγάλα bezels αλλά και τα μη φωτιζομενα capacitive buttons.

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω ακουσει πολλους παντως που λενε οχι το 1s αλλα να προτιμησουμε το απλο με τον MediaTek καθως το 1s εμφανιζει καποια προβληματα υπερθερμανσης και καποια αλλα.

 

Έχει όμως μέγεθος κινητού 5 ιντσών λόγω του μεγάλου "κάδρου" και βρίσκω υπερβολικά τα λεφτά για ένα κινητό με 870mb ram(λέει 1giga αλλά το πραγματικό μέγεθος είναι τόσο), κι ας είναι καλής μάρκας/ κατασκευής κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό thread εδώ στο forum με τα παιδιά να είναι πολύ ψαγμενα.

 

Σε αυτές τις ίντσες δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο.

 

Σ'ευχαριστω φιλε, ηδη το διαβαζω.

 

Έχει όμως μέγεθος κινητού 5 ιντσών λόγω του μεγάλου "κάδρου" και βρίσκω υπερβολικά τα λεφτά για ένα κινητό με 870mb ram(λέει 1giga αλλά το πραγματικό μέγεθος είναι τόσο), κι ας είναι καλής μάρκας/ κατασκευής κλπ.

 

Μην κολλας στις ιντζες, το xiaomi ειναι 4,7 ιντζες αλλα εχει μεγαλα bezel. Το συνολικο το μεγεθος ειναι σαν τα 5ιντζα.

 

Βασικα ερχομαι απο S4 κ Νοτε3, οπου πλεον θελω μικροτερη οθονη (<5'<5,7') κ πιο κομπακτ μεγεθος κ αν γινεται 2 σιμ.

Αφου λετε οτι στο μεγεθος ειναι σαν 5ιντζο αυτο με προβληματιζει καπως. Οπως επισης το θεμα μνημης, μιας κ δεν

προκειται να κανω ρουτ κ να αλλαζω ρομ,ρομ,ρομ!! Παρολαυτα με αυτη την τιμη αξιζει να το δοκιμασω!!

Περαν του συγκεκριμμενου που ειναι καλη περιπτωση, εχετε καμια αλλη προταση με τα παραπανω σπεκ??

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ για φίλο κινητό με κόστος 90 € max για να αντικαταστήσει ένα Sony Xperia SP που το κατέστρεψε. Η επιλογή θα είναι ας πούμε προσωρινή μέχρι να το ξαναβγεί σε μερικούς μήνες η επιδότησή του και να πάρει εκ νέου κινητό με σαφώς καλύτερα specs, για αυτό και ο περιορισμός του κόστους σε αυτά τα επίπεδα. Επίσης ο άνθρωπος δεν είναι γνώστης των επεμβάσεων σε ROM και τα σχετικά που εμείς οι λοιποί "κολλημένοι και βαρεμένοι" ασχολούμαστε, οπότε θα πρέπει το κινητό να είναι όσο το δυνατόν έτοιμο προς χρήση με τη παραλαβή του χωρίς προβλήματα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή με 1GB RAM;
Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ για φίλο κινητό με κόστος 90 € max για να αντικαταστήσει ένα Sony Xperia SP που το κατέστρεψε. Η επιλογή θα είναι ας πούμε προσωρινή μέχρι να το ξαναβγεί σε μερικούς μήνες η επιδότησή του και να πάρει εκ νέου κινητό με σαφώς καλύτερα specs, για αυτό και ο περιορισμός του κόστους σε αυτά τα επίπεδα. Επίσης ο άνθρωπος δεν είναι γνώστης των επεμβάσεων σε ROM και τα σχετικά που εμείς οι λοιποί "κολλημένοι και βαρεμένοι" ασχολούμαστε, οπότε θα πρέπει το κινητό να είναι όσο το δυνατόν έτοιμο προς χρήση με τη παραλαβή του χωρίς προβλήματα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή με 1GB RAM;

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_88930.html

Αν γραφτει στο σαιτ και βαλει το κουπονι S168HF οταν θα βαλει το κινητο στο καλαθι θα του κοστισει 65 ευρω μονο

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό αλλά εάν κατάλαβα, διαβάζοντας το σχετικό νήμα, είναι εντελώς καινούργιο το κινητό και δεν έχει παραλάβει ακόμα κανείς για να έχουμε τουλάχιστον τις πρώτες εντυπώσεις. Έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό αλλά εάν κατάλαβα, διαβάζοντας το σχετικό νήμα, είναι εντελώς καινούργιο το κινητό και δεν έχει παραλάβει ακόμα κανείς για να έχουμε τουλάχιστον τις πρώτες εντυπώσεις. Έτσι δεν είναι;

 

Ναι,αλλα η εταιρεια που το κατασκευαζει κανει καλες προτασεις,δεν ειναι απο τις κορυφαιες αλλα για τα λεφτα που δινεις δεν εχεις τα προβληματα που εχουν αλλες με ιδιας ποιοτητας κινητα,γιαυτο στο εστειλα.Υπαρχει και το Thl t6 pro δες κι αυτο

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ για φίλο κινητό με κόστος 90 € max για να αντικαταστήσει ένα Sony Xperia SP που το κατέστρεψε. Η επιλογή θα είναι ας πούμε προσωρινή μέχρι να το ξαναβγεί σε μερικούς μήνες η επιδότησή του και να πάρει εκ νέου κινητό με σαφώς καλύτερα specs, για αυτό και ο περιορισμός του κόστους σε αυτά τα επίπεδα. Επίσης ο άνθρωπος δεν είναι γνώστης των επεμβάσεων σε ROM και τα σχετικά που εμείς οι λοιποί "κολλημένοι και βαρεμένοι" ασχολούμαστε, οπότε θα πρέπει το κινητό να είναι όσο το δυνατόν έτοιμο προς χρήση με τη παραλαβή του χωρίς προβλήματα. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή με 1GB RAM;

Jiayu g2f.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποφασίσει να πάρω κινητό για την κόρη μου (12χρ) και προς το παρόν έχω καταλήξει κυρίως σ'αυτο

 

http://www.b2cbuying.com/huawei-honor-3c-play.html

 

Δεύτερη επιλογή αυτό :

 

http://www.vickmall.com/foxconn-infocus-m512-smartphone-4g-lte-snapdragon-400-5-0-inch-ips-nfc-1gb-4gb-multi-languages-black.html

 

Με το Honor 3c θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ? υπάρχει κάτι καλύτερο σ'αυτά τα χρήματα ? max 120 euro, 5", τουλάχιστον 4πυρηνο και 1GB RAM ?

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...