Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος. Τούμπανο φαίνεται!

Με χαλάει μόνο η μπαταρία και η μάρκα (δεν την έχω υπόψιν μου και τα φοβάμαι τα άγνωστα, έλεγα να κινηθώ σε κάποια από τις top5-10 κινέζικες).

 

Ερωτήσεις:

1.Όταν λέει metal body, εννοεί τα πλαϊνά να φανταστώ ε?Το καπάκι από πίσω πλαστικούρα κλασικά?

2.Πώς και δεν έχει δικό του νήμα στο forum ? :)

Ούτε εγώ την ήξερα την μάρκα έως ότου πήρα στη γυναίκα μου ένα mlais φθηνό με 50 ευρω. Έχει τραβήξει τα πανδηνα και αντέχει ακόμα. Μου έκανε εντύπωση! Θα έπαιρνα άνετα ένα πιο ακριβό της ίδιας εταιρείας.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Meizu M2 Note

or

Huawei honor 4x

 

Με εχει προβληματισει πολυ στο τι να επιλεξω.

Το meizu μεν νεο κ ακομα δν γνωριζουμε εαν εχει μειωνεκτηματα καποια... πλεον αυτη τη εκδοση παιρνει κ sd οποτε καλυτερο απο πριν μπορεις να παρεις κ το 16αρι κ εισαι κομπλε.

Τωρα απο αποψη επεξεργαστη ραμ καμερα μπαταριας εχει μεγαλη διαφορα με το honor 4x?

ποια η αποψη σας σε συγκριση αυτων των δυο;

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Τούμπανο φαίνεται!

Με χαλάει μόνο η μπαταρία και η μάρκα (δεν την έχω υπόψιν μου και τα φοβάμαι τα άγνωστα, έλεγα να κινηθώ σε κάποια από τις top5-10 κινέζικες).

 

Ερωτήσεις:

1.Όταν λέει metal body, εννοεί τα πλαϊνά να φανταστώ ε?Το καπάκι από πίσω πλαστικούρα κλασικά?

2.Πώς και δεν έχει δικό του νήμα στο forum ? :)

Φίλε μου όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, εάν επρόκειτο να πάρω τώρα τηλέφωνο θα έπαιρνα αυτό. Όσο γιά "μάρκα", εάν πριν από έναν χρόνο μιλούσες στο φόρουμ γιά meizu, coolpad και άλλες "τοπ" σήμερα επιλογές, το λιγότερο ήταν να γελάνε μαζί σου ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Meizu M2 Note

or

Huawei honor 4x

 

Με εχει προβληματισει πολυ στο τι να επιλεξω.

Το meizu μεν νεο κ ακομα δν γνωριζουμε εαν εχει μειωνεκτηματα καποια... πλεον αυτη τη εκδοση παιρνει κ sd οποτε καλυτερο απο πριν μπορεις να παρεις κ το 16αρι κ εισαι κομπλε.

Τωρα απο αποψη επεξεργαστη ραμ καμερα μπαταριας εχει μεγαλη διαφορα με το honor 4x?

ποια η αποψη σας σε συγκριση αυτων των δυο;

Στο Meizu αν θες να έχεις dual SIM δεν μπορείς να βάλεις και sd. Η 2η SIM παινει στη θέση της sd. Αν σε βολεύει αυτό, τότε κοίτα το huawei p8 που έχει την ίδια τιμή από Ελλάδα. Επίσης στο Meizu note 1 μερικοί αναφέρουν Τώρα τελευταία σε διάφορες παρτίδες hardware προβλήματα, οπότε τουλάχιστον εγώ θα περίμενα λίγο για το Meizu.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παλι οι ψηφοι ειναι υπερ του honor 4x.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Meizu αν θες να έχεις dual SIM δεν μπορείς να βάλεις και sd. Η 2η SIM παινει στη θέση της sd. Αν σε βολεύει αυτό, τότε κοίτα το huawei p8 που έχει την ίδια τιμή από Ελλάδα. Επίσης στο Meizu note 1 μερικοί αναφέρουν Τώρα τελευταία σε διάφορες παρτίδες hardware προβλήματα, οπότε τουλάχιστον εγώ θα περίμενα λίγο για το Meizu.

 

Το p8lite εννοεις μαλλον οπου δεν εχει κ τρομερη διαφορα με το honor 4x, οπου πιστευω πωςω το "4x" ειναι κ' καλυτερο. Εαν κανω σε κατι λαθος διορθωσε με

ευχαριστως.

 

Επισης μια ερωτηση, για το αμεσο μελλον π.χ. 2016 οι εφαρμογες οπως πανε θα βαρυνουν οπως σχεση απο προηγουμενα χρονια, οποτε μιπως να κοιταξω κατευθεαν σε 3GB Ram?

 

Φιλικα Σωκρατης

Edited by sokos1

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό υπαρχει τρόπος να περαστούν ελληνικά; Έστω και πληκτρολόγιο μόνο http://www.tinydeal.com/xiaocai-x6-18-mtk6250d-unlocked-brand-non-smart-phone-p-124357.html

κανενας δεν ξερει;

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το LG G2, αλλά σκέφτομαι να πάω σε κάτι νέο, προς Κίνα μεριά.

Θέλω να είναι μία καλή αναβάθμιση, οπότε θέλω 3gb ram, θα προτιμούσα κάτω από 5.5 ίντσες, καλή κάμερα και καλή ποιότητα κατασκευής...Παίζει καμιά προσφορά με αυτά τα χαρακτηριστικά?

 

Ριξε μια ματια φιλε στο ΖΤΕ Νουβια Ζ9 μινι

 

http://www.vickmall.com/zte-nubia-z9-mini-smartphone-4g-lte-android-5-0-octa-core-2gb-ram-16gb-rom-5-0inch-fhd-screen-16mp-black.html

 

το πηρα στα χερια μου στις 21-5

Εγραψα τις αποψεις μου στο νημα του

Πιστευω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο και τιμιο κινητο

Και μια αληθεια που ειπε ενας φιλος καλο ειναι να περιμενουμε να περασει και κανα τριμηνο τετραμηνο για να κινουμαστε σε αγορα νεων κινητων... ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη τη παρεα!!!!

θα ηθελα τα φωτα σας......

ψαχνω για κινητο με:

το πολυ 5" οθονη

4πυρηνο η' 8πυρηνο

καμερα απο 13 mp κ πανω

κ μεταλικο !!!!!!!

υπαρχει κατι με αυτα τα χαρακτηριστικα μεχρι 250-300 ευρω????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ξερει;

 

Δεν υπαρχει τροπος να περαστουν Ελληνικα,ουτε σε πληκτρολογιο ουτε σε μενου.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τροπος να περαστουν Ελληνικα,ουτε σε πληκτρολογιο ουτε σε μενου.

Κρίμα, και ήταν ιδανικό για τον στρατό...

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ απο μένα.

Μετά απο 7-8 χρόνια το πήρα απόφαση να αλλάξω το κινητό μου:) (είχα ένα HTC που τότε το είχα ακριβοπληρώσει 700+ ευρώ. Γιαυτό κ το κράτησα τόσα χρόνια για να κάνω αποσβεση :lol:) Τεσπα, όπως αντιλαμβάνεστε δε πολυπαρακολουθώ τις εξελίξεις κ ψάχνοντας κ διαβάζοντας αυτές τις ημέρες , καταλήγω στα εξής δύο CUBOT S308 κ LENOVO A806 A8 (βασικά ψηνόμουν πολύ για το MEIZU MX4 αλλά τελικά είπα να πάω σε κάτι φθηνότερο μιας κ ούτε έμπειρος είμαι ούτε πολλές απαιτήσεις έχω). Οπότε το ερωτημά μου είναι ποιο απο τα δύο θα μου προτείνατε? Απότι έχω δεί έχουν παρεμφερή χαρακτηριστικά. Εγώ κλίνω σημαντικά προς το Lenovo αλλά μια κ δεν είμαι ειδήμων αφενός κ βρίσκω κ το cubot 40 δολάρια φθηνότερο αφετέρου, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. Ή ακόμη κ αν έχετε να μου προτείνετε κάτι πιο value for money μέχρι 150 ευρώ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη τη παρεα!!!!

θα ηθελα τα φωτα σας......

ψαχνω για κινητο με:

το πολυ 5" οθονη

4πυρηνο η' 8πυρηνο

καμερα απο 13 mp κ πανω

κ μεταλικο !!!!!!!

υπαρχει κατι με αυτα τα χαρακτηριστικα μεχρι 250-300 ευρω????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

Huawei honor 6 στα 250 ευρώ περίπου.....αλλά επιφυλάσσομαι για το μεταλικό που ζητάς.

http://www.vickmall.com/huawei-honor-6-4g-lte-smartphone-android-4-4-octa-core-3gb-16gb-5-inch-13mp-camera-dual-sim.html

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ απο μένα.

Μετά απο 7-8 χρόνια το πήρα απόφαση να αλλάξω το κινητό μου:) (είχα ένα HTC που τότε το είχα ακριβοπληρώσει 700+ ευρώ. Γιαυτό κ το κράτησα τόσα χρόνια για να κάνω αποσβεση :lol:) Τεσπα, όπως αντιλαμβάνεστε δε πολυπαρακολουθώ τις εξελίξεις κ ψάχνοντας κ διαβάζοντας αυτές τις ημέρες , καταλήγω στα εξής δύο CUBOT S308 κ LENOVO A806 A8 (βασικά ψηνόμουν πολύ για το MEIZU MX4 αλλά τελικά είπα να πάω σε κάτι φθηνότερο μιας κ ούτε έμπειρος είμαι ούτε πολλές απαιτήσεις έχω). Οπότε το ερωτημά μου είναι ποιο απο τα δύο θα μου προτείνατε? Απότι έχω δεί έχουν παρεμφερή χαρακτηριστικά. Εγώ κλίνω σημαντικά προς το Lenovo αλλά μια κ δεν είμαι ειδήμων αφενός κ βρίσκω κ το cubot 40 δολάρια φθηνότερο αφετέρου, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. Ή ακόμη κ αν έχετε να μου προτείνετε κάτι πιο value for money μέχρι 150 ευρώ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την όποια βοήθεια

 

Το Lenovo A806 παιζει στα 129$ τωρα τελευταια και ειναι εξαιρετικη προταση στις 5 ιντσες.Το Cubot ξεχνα το.

Στις 5.5'' το Lenovo K3 Note που προταθηκε παραπανω,ειναι επισης εξαιρετικη προταση.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το Κ3 δεν είναι που παλεύουν κάποιοι χρήστες με διάφορες Ρομ για να το φέρουν στα ίσα του

Το θεωρείτε καλή λύση για άτομα που δεν ασχολούνται πολύ με φλασαρισματα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τουλάχιστον με την 1520 multilanguage rom που το δίνει τώρα το vickmall δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου με φλασαρίσματα κλπ. Δουλεύει ρολόι όπως έρχεται από το κατάστημα, καθαρό και χωρίς κινέζικες εφαρμογές. Πήρα ένα και είναι κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Στα 150 ευρώ νομίζω το Lenovo K3 Note είναι μακράν ανώτερο από τα 2 που προανέφερες!

 

Το Lenovo A806 παιζει στα 129$ τωρα τελευταια και ειναι εξαιρετικη προταση στις 5 ιντσες.Το Cubot ξεχνα το.

Στις 5.5'' το Lenovo K3 Note που προταθηκε παραπανω,ειναι επισης εξαιρετικη προταση.

 

ευχαριστώ για τα φώτα σας. Οποτε να θεωρήσω ότι αν ήσαστε στη θέση μου θα προτιμούσατε στα 150 ευρώ το K3 Note παρά το ελαφρώς φθηνότερο Α808... Ένα άλλο θέμα που προκύπτει είναι αν το Κ3 Note με 5.5 ιντσες θα είναι εύχρηστο ή θα με ζορίσει στη χρήση κ στη μεταφορά...Δεν είχα ποτέ τοσο ευμεγέθες κινητό!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! βρισκομαι και εγω σε παρομοια κατασταση : θελω να αγορασω το lenovo k3 note αλλα ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω κινητο απο κινα και εχω τις επιφυλλαξεις μου....διαβαζω και αυτα που λενε οι κατοχοι με τις rom και το root και επειδη δεν ασχολουμαι με αυτα δισταζω να κανω την αγορα.το κινητο μου αρεσει πολυ αλλα δεν θα ηθελα να το παρω και να εχω προβληματα....το vickmall ειναι αξιοπιστο??? και αν τελικα το αποφασισω να τους ζητησω να μου κανουν root ή οχι?????χρειαζομαι την βοηθεια σας....
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! βρισκομαι και εγω σε παρομοια κατασταση : θελω να αγορασω το lenovo k3 note αλλα ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω κινητο απο κινα και εχω τις επιφυλλαξεις μου....διαβαζω και αυτα που λενε οι κατοχοι με τις rom και το root και επειδη δεν ασχολουμαι με αυτα δισταζω να κανω την αγορα.το κινητο μου αρεσει πολυ αλλα δεν θα ηθελα να το παρω και να εχω προβληματα....το vickmall ειναι αξιοπιστο??? και αν τελικα το αποφασισω να τους ζητησω να μου κανουν root ή οχι?????χρειαζομαι την βοηθεια σας....

 

Το vickmall είναι αξιόπιστο και το root το κάνουν από μόνοι τους μην αγχώνεσαι να προχωρήσεις στην αγορά.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Το vickmall είναι αξιόπιστο και το root το κάνουν από μόνοι τους μην αγχώνεσαι να προχωρήσεις στην αγορά.

 

ειδα επισης οτι ειναι διαθεσιμο και στην ευρωπαϊκή αποθηκη αν και λιγο πιο ακριβο...να το προτιμησω???θα ερθει πιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

ειδα επισης οτι ειναι διαθεσιμο και στην ευρωπαϊκή αποθηκη αν και λιγο πιο ακριβο...να το προτιμησω???θα ερθει πιο γρηγορα?

Θα έλθει πιό γρήγορα, αλλά μίλησε μαζί τους και βςβαιώσου ότι όντως είναι διαθέσιμο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

@derveni

Κι εγώ πρώτο κινητό από κίνα ήταν και επειδή είμαι άσχετος με ρουτ δεν ήθελα να μπλεξω γι'αυτό περίμενα μέχρι να δω ότι όλα διορθώθηκε και μετά το παρήγγειλα. Από eu warehouse αν το βρεις διαθέσιμο αξίζει γιατί είναι μόνο 20 ευρώ διαφορά και το έχεις σε 2-3 μέρες το πολύ και χωρίς άγχος για τελωνείο κλπ. Πάντως είτε από eu είτε από κίνα το πάρεις θα σου έρθει ρουταρισμένο χωρίς κινεζιές και χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

@derveni

Κι εγώ πρώτο κινητό από κίνα ήταν και επειδή είμαι άσχετος με ρουτ δεν ήθελα να μπλεξω γι'αυτό περίμενα μέχρι να δω ότι όλα διορθώθηκε και μετά το παρήγγειλα. Από eu warehouse αν το βρεις διαθέσιμο αξίζει γιατί είναι μόνο 20 ευρώ διαφορά και το έχεις σε 2-3 μέρες το πολύ και χωρίς άγχος για τελωνείο κλπ. Πάντως είτε από eu είτε από κίνα το πάρεις θα σου έρθει ρουταρισμένο χωρίς κινεζιές και χωρίς προβλήματα.

 

Αν και καθιστός σωστά ομιλείς.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ειδικά στα κινέζικα, που το 99% έρχονται ή χρειάζονται ροοτ Για να τα εκμεταλλευτεί κάποιος 100%, προτείνω να ασχοληθείτε λίγο και να κάτσετε να διαβάσετε τι ακριβώς γίνεται με αυτό.

Είναι σαν να παίρνετε το κινητό χωρίς δικλείδα ασφάλειας. Καλό είναι να ξέρετε τι παίζει, γιατί έτσι είναι και πιο εύκολο να του προκαλέσετε κάποια ζημιά στο σύστημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

junglist σωστή η παρατήρησή σου. Εννοείται ότι ξέρω τι είναι το ρουτ και τους κινδύνους που συνεπάγεται. Όταν λέω ότι δεν θέλω να "μπλέξω με ρουτ" εννοώ ότι δεν είμαι ο τύπος που αλλάζει ρομ κάθε τρεις και λίγο κλπ. Θέλω ένα κινητό που να δουλεύει καλά για να κάνω τη δουλειά μου τα επόμενα χρόνια. Ποσώς με ενδιαφέρει πχ πόσο πιάνει στο antutu με την τάδε ρομ και πόσο με την άλλη. Βέβαια αφού είναι ρουταρισμένο (κάτι που μόνος μου δεν θα έκανα) είναι ευκαιρία να διαβάσω και να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω γύρω από τις δυνατότητες που δίνει το ρουτ ώστε να εκμεταλλευτώ καλύτερα τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...