Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

να σας ζαλίσω λίγο κι εγώ ??

 

Θέλω για γυναίκα ένα κινητό, αξιόπιστο, καλή εμφάνιση. Δεν είναι για πολλά, ιντερνετ, φωτό, απλά πράγματα.

Μέχρι 120-130 ευρω.

 

Τι να κοιτάξω ?

 

Ευχαριστώ.

 

http://www.minideal.net/original-xiaomi-hongmi-red-rice-1s-dual-sim-wcdma-quad-core-smartphone-with-4-7inch-screen.html

 

http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, είμαι ανάμεσα στο Doogee Pixels 350 και στο UMI X1 pro. Υπάρχει καμιά διαφορά στην ποιότητα κατασκευής ή οτιδήποτε άλλο? Ποιό να προτιμήσω κατά την γνώμη σας? Θα το παραγγείλω απο to2c. Ευχαριστώ.

Και τα δύο της Doogee είναι, το ίδιο πράγμα ακριβώς .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει 4 κινητα που πανω κατω εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα κ την ιδια τιμη!Θελω να με βοηθησετε να διαλεξω κ να μου πειτε την προσωπικη σας γνωμη...

1.Lenovo K900 16gb

2.Lenovo Vibe Z K910 16gb

3.Xiaomi Mi3 16gb

4.OnePlus Οne 16gb

Ποια θα ηταν η σειρα προτιμηση σας?

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/inew-i4000s-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-with-5-0inch-full-hd-retina-screen-ram-2gb.html

 

μολις ειδα αυτο και τολμω ν πω με ενθουσιαζουν τα specs. η εταιρια ομως βλεπω πως ακομα κ εδω π ειστε ψαγμενοι δεν πολυπαιζει. λετε να το τολμησω?

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/inew-i4000s-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-with-5-0inch-full-hd-retina-screen-ram-2gb.html

 

μολις ειδα αυτο και τολμω ν πω με ενθουσιαζουν τα specs. η εταιρια ομως βλεπω πως ακομα κ εδω π ειστε ψαγμενοι δεν πολυπαιζει. λετε να το τολμησω?

Εχει πολυ δυνατα χαρακτηριστικα. Η εταιρια ειναι αρκετα γνωστη, με το V3 εγινε πανικος οταν κυκλοφορησε.

Καλο ειναι, αλλα δες και το coolpad f1 ειναι και πιο φθηνο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να σας ζαλίσω λίγο κι εγώ ??

 

Θέλω για γυναίκα ένα κινητό, αξιόπιστο, καλή εμφάνιση. Δεν είναι για πολλά, ιντερνετ, φωτό, απλά πράγματα.

Μέχρι 120-130 ευρω.

 

Τι να κοιτάξω ?

 

Ευχαριστώ.

 

lenovo s820. και κοκκινακι και καμερα 13mp τετραπυρηνο

Edited by sof502
Link to comment
Share on other sites

Όπως ίσως κατάλαβες απο τις επιλογές μου, ψάχνω για λευκό τηλέφωνο. Καλό το μαύρο Ρύζι για το πεπτικό αλλά θέλει πολύ βράσιμο για να χωνευτεί ;)

Και πάνω που είχα λίγο-πολύ αποκλείσει το συγκεκριμένο, έσκασε μύτη πάλλευκο Ρύζι. Σκέτη Καρολίνα parboiled! Τα νεύρα μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Lenovo S820: Μονό λόγω παλαιότητας (MTK6589, Cortex A7 quad core, 1.2GHz) και μπαταρίας, αν πράγματι "χτυπάει" 16Κ @ Antutu, αλλάζει...

Για του λόγου το αληθές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, θελω να παρω ενα κινητο 4,7-5'' και αυτο που ενδιαφερει πιο πολυ ειναι καμερα του και οι συμμαζεμενες του διαστασεις. Ειμαι αναμεσα στα jiayu g4s, hiaomi red rice, inew v3, και lenovo s820. Διαβαζω στα νηματα τους οτι εχουν καλη καμερα, εχει καποιος αποψη για την καμερα τους συγκριτικα? Υπαρχει κατι καλυτερο στα 160-170$?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, θελω να παρω ενα κινητο 4,7-5'' και αυτο που ενδιαφερει πιο πολυ ειναι καμερα του και οι συμμαζεμενες του διαστασεις. Ειμαι αναμεσα στα jiayu g4s, hiaomi red rice, inew v3, και lenovo s820. Διαβαζω στα νηματα τους οτι εχουν καλη καμερα, εχει καποιος αποψη για την καμερα τους συγκριτικα? Υπαρχει κατι καλυτερο στα 160-170$?

Ευχαριστω

Είμαστε στην ίδια φάση... απλά να έχει και το Amoi A928W υπόψη σου...

 

Με βάση τα βασικά χαρακτηριστικά κατά την άποψη μου το jiayu g4s με τιμή στα 182$ είναι νικητής στα περισσότερα σημεία... από εκεί και πέρα μπορεί να υστερεί στην κάμερα σε σχέση με κάποια άλλα, με χαμηλό φωτισμό από τις φώτος που έχω δει, βγάζει "θόρυβο"... αλλά δεν γνωρίζω αν τα υπόλοιπα που αναφέρεις τι παίζει και αν είναι στο ίδιο επίπεδο...

 

Παίζει και επιλογή INEW I4000S αν και είναι πιο ακριβό προς το παρόν...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στην ίδια φάση... απλά να έχει και το Amoi A928W υπόψη σου...

 

Με βάση τα βασικά χαρακτηριστικά κατά την άποψη μου το jiayu g4s με τιμή στα 182$ είναι νικητής στα περισσότερα σημεία... από εκεί και πέρα μπορεί να υστερεί στην κάμερα σε σχέση με κάποια άλλα, με χαμηλό φωτισμό από τις φώτος που έχω δει, βγάζει "θόρυβο"... αλλά δεν γνωρίζω αν τα υπόλοιπα που αναφέρεις τι παίζει και αν είναι στο ίδιο επίπεδο...

 

Παίζει και επιλογή INEW I4000S αν και είναι πιο ακριβό προς το παρόν...

 

Το g4s 1G παιζει στα 155$ και φαινεται πολυ δελεαστικο κυριως λογω των περιορισμενων διαστασεων του. Οσον αφορα την αποδοση της καμερας του, πιο ειναι το μετρο συγκρισης οταν λεμε οτι εχει υστερει σε χαμηλο φωτισμο η οτι εχουν θορυβο οι φωτο κλπ? Γιατι αν ειναι το lumia 1020 τοτε ποτε δεν θα ειμαστε ικανοποιημενοι. Θα ηθελα αν μπορει καποιος να σχολιασει την καμερα τους συγκριτικα για να βγει καποιο νοημα. Αν εγω πχ ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση της καμερας του iphone4 η του galaxy s3 θα ειμαι και απο αυτων? Επισης διαβαζω οτι το αποτελεσμα της φωτογραφιας εχει να κανει κυριως με τον φακο, αν δηλαδη δυο κινητα εχουν τον ιδιο φακο(πχ sony xperia z, tcl idolx, coolpad f1, που εχουν τον sony IMX135) θα εχουν και παραπλησια αποδοση στις φωτογραφιες?

Sorry για τις πολλες αποριες!

Edited by amelis
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι όλα τα παρακάτω έχουν ελάχιστη διαφορά τιμής και απλά περιμένω μην εμφανιστεί καμμιά "αρρώστια" στα καλά καθούμενα περιμένω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες σχετικα με την σειρά επιλογής τους.

 

Εχω καταλήξει στη εξής σειρα :

1. ΑΜΟΙ Α928w

2. COOLPAD F1

3. JIAYU G4S

4. HUAWEI Honor 3C

Link to comment
Share on other sites

Το g4s 1G παιζει στα 155$ και φαινεται πολυ δελεαστικο κυριως λογω των περιορισμενων διαστασεων του. Οσον αφορα την αποδοση της καμερας του, πιο ειναι το μετρο συγκρισης οταν λεμε οτι εχει υστερει σε χαμηλο φωτισμο η οτι εχουν θορυβο οι φωτο κλπ? Γιατι αν ειναι το lumia 1020 τοτε ποτε δεν θα ειμαστε ικανοποιημενοι. Θα ηθελα αν μπορει καποιος να σχολιασει την καμερα τους συγκριτικα για να βγει καποιο νοημα. Αν εγω πχ ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση της καμερας του iphone4 η του galaxy s3 θα ειμαι και απο αυτων? Επισης διαβαζω οτι το αποτελεσμα της φωτογραφιας εχει να κανει κυριως με τον φακο, αν δηλαδη δυο κινητα εχουν τον ιδιο φακο(πχ sony xperia z, tcl idolx, coolpad f1, που εχουν τον sony IMX135) θα εχουν και παραπλησια αποδοση στις φωτογραφιες?

Sorry για τις πολλες αποριες!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5398176#post5398176

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλήξει στη εξής σειρα :

1. ΑΜΟΙ Α928w

2. COOLPAD F1

3. JIAYU G4S

4. HUAWEI Honor 3C

 

Νομίζω οτι πρέπει κάποια στιγμή, ZTE, Lenovo, Huawei, Xiaomi και (η πασίγνωστη στην Κίνα) CoolPad να μην συγκρίνονται με οτιδήποτε άλλο, ειδικά σε παραπλήσια (+- $30) τιμή...

2 & 4 κοίτα, ασε τα άλλα, αν θες να μην ασχολήθείς περαιτέρω με το κινητό!

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι όλα τα παρακάτω έχουν ελάχιστη διαφορά τιμής και απλά περιμένω μην εμφανιστεί καμμιά "αρρώστια" στα καλά καθούμενα περιμένω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες σχετικα με την σειρά επιλογής τους.

 

Εχω καταλήξει στη εξής σειρα :

1. ΑΜΟΙ Α928w

2. COOLPAD F1

3. JIAYU G4S

4. HUAWEI Honor 3C

 

Μήπως να έβαζες στα υπόψιν σου και το Zopo 980+ ;

Νομίζω οτι πρέπει κάποια στιγμή, ZTE, Lenovo, Huawei και (η πασίγνωστη στην Κίνα) CoolPad να μην συγκρίνονται με οτιδήποτε άλλο, ειδικά σε παραπλήσια (+- $30) τιμή...

2 & 4 κοίτα, ασε τα άλλα, αν θες να μην ασχολήθείς περαιτέρω με το κινητό!

Επειδή και γώ ψάχνομαι στα ίδια, το Zopo τί μέρος του λόγου είναι ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να κανετε μια δοκιμη για μενα;

 

Βαλτε στο κινητο σας το Muzei (Live wallpaper) και καντε το ενεργο.

Καντε ενα reboot, και προσπαθηστε να μπειτε στο Settings->Display.

Kρασαρει ή οχι;

 

Εδω σε 2 κινητα με Mediatek, μολις βαλω το Muzei, μου κρασαρει οταν παω να μπω σε εκεινη την ρυθμιση.

 

 

Νομίζω οτι πρέπει κάποια στιγμή, ZTE, Lenovo, Huawei, Xiaomi και (η πασίγνωστη στην Κίνα) CoolPad να μην συγκρίνονται με οτιδήποτε άλλο, ειδικά σε παραπλήσια (+- $30) τιμή...

2 & 4 κοίτα, ασε τα άλλα, αν θες να μην ασχολήθείς περαιτέρω με το κινητό!

 

Nαι, πες το σε ολους τους ευτυχης κατοχους g3/g4 αυτο και πες μου αν δεν σε παρουν στο κυνηγι.

Εγω εχω το Jiayu G3S με ΜΤΚ6589 και 2750mah μπαταρια και δεν το αλλαζω μεχρι να πεθανει, εδω και 10 μηνες με εχει βγαλει παληκαρι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να πάρει ένας φίλος ένα κινητό στη γυναίκα του δίκαρτο με τιμή το πολύ στα 100 ευρώ.

Με μία μικρή αναζήτηση νομίζω ότι το UMI X1 Pro τον καλύπτει τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να πάρει ένας φίλος ένα κινητό στη γυναίκα του δίκαρτο με τιμή το πολύ στα 100 ευρώ.

Με μία μικρή αναζήτηση νομίζω ότι το UMI X1 Pro τον καλύπτει τι λέτε?

 

Lenovo S650 (110€)

 

Το τηλεφωνο ειναι κουκλαρα, απροβληματιστο, το πηρα για την κοπελα και πραγματικα με εντυπωσιασε.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, πες το σε ολους τους ευτυχης κατοχους g3/g4 αυτο και πες μου αν δεν σε παρουν στο κυνηγι. Εγω εχω το Jiayu G3S με ΜΤΚ6589 και 2750mah μπαταρια και δεν το αλλαζω μεχρι να πεθανει, εδω και 10 μηνες με εχει βγαλει παληκαρι.

 

και γω έφερα G3S για συνάδελφο (8 μήνες) και παίζει κανονικά και το δικό μου G4, στους 6 μήνες άρχισε να σβήνει - πήγε Κίνα και ένα μήνα περιμένω να "εντοπίσουν" το πρόβλημα..

Καλό ήταν, όμορφο επίσης ΑΛΛΑ λειτουργικά, ΔΕΝ φτάνει ένα επώνυμο (πχ το Huawei 3C που έχω τώρα...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

και γω έφερα G3S για συνάδελφο (8 μήνες) και παίζει κανονικά και το δικό μου G4, στους 6 μήνες άρχισε να σβήνει - πήγε Κίνα και ένα μήνα περιμένω να "εντοπίσουν" το πρόβλημα..

Καλό ήταν, όμορφο επίσης ΑΛΛΑ λειτουργικά, ΔΕΝ φτάνει ένα επώνυμο (πχ το Huawei 3C που έχω τώρα...

 

Το οποιο huawei ας πουμε, αποκλειται να βγαλει προβλημα;

 

Μπορει οντως το συγκεκριμενο να εχει λιγοτερες πιθανοτητες, γιατι ειναι τρομερα πανακριβο, με τα ιδια σχεδον λεφτα μολις πηρα το Coolpad F1.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να κανετε μια δοκιμη για μενα;

 

Βαλτε στο κινητο σας το Muzei (Live wallpaper) και καντε το ενεργο.

Καντε ενα reboot, και προσπαθηστε να μπειτε στο Settings->Display.

Kρασαρει ή οχι;

 

Εδω σε 2 κινητα με Mediatek, μολις βαλω το Muzei, μου κρασαρει οταν παω να μπω σε εκεινη την ρυθμιση.

Το δοκίμασα στο no1 n3 με mtk6589 και ported rom απο thl w200 και λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Lenovo S650 (110€)

 

Το τηλεφωνο ειναι κουκλαρα, απροβληματιστο, το πηρα για την κοπελα και πραγματικα με εντυπωσιασε.

 

Ανεβαίνουμε οικονομικά και μετά υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Ο φίλος θέλει να δώσει 90-100 ευρώ το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...