Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα τι κινητό δεν υπάρχει δεν νομίζω στα χρήματά του να υπάρχει άλλο τηλέφωνο σε αυτά τα χαρακτηριστικά και με τέτοια ταχύτητα και χωρίς κανένα πρόβλημα ......

 

κ εγώ έτσι πιστεύω , στα λευτα αυτά δν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο . είναι ΤΟΎΜΠΑΝΟ .το μόνο αρνητικό είναι αυτό που ρωτάει κ ο φίλος για την μνήμη , ότι δν δέχετε κάρτα. εμένα προσωπικά πιστεύω πως μου φτάνουν τα 16 αλλά an βγει κ με 32 θα είναι κομπλέ :D

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε εδω για κινητο αποκλειστικα για εμας τους ελληνες.

Δεν φουσκωνει το στηθος σας απο περηφανεια?

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-ZTE-Greek-V975-3G-Smartphone-5-0-inch-IPS-1280x720-8-0MP-Intel-Z2580-2/1511146767.html

 

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε εδω για κινητο αποκλειστικα για εμας τους ελληνες.

Δεν φουσκωνει το στηθος σας απο περηφανεια?

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-ZTE-Greek-V975-3G-Smartphone-5-0-inch-IPS-1280x720-8-0MP-Intel-Z2580-2/1511146767.html

 

:lol::lol:

 

Μπα υπάρχει zte κινητό με Intel atom;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βεβαια, αλλα λεγεται Geek, οχι Greek. Ειναι αρκετα αξιολογο για τα χρηματα του.
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλέφωνο. συγκεκριμένα το Ulefone692. είναι καλύτερο να έρθει με νορμάλ αποστολή ή μέσω DHL - ems ;
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλέφωνο. συγκεκριμένα το Ulefone692. είναι καλύτερο να έρθει με νορμάλ αποστολή ή μέσω DHL - ems ;

Να επιλεξεις νορμαλ, η dhl ειναι ρισκο :cry:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλέφωνο. συγκεκριμένα το Ulefone692. είναι καλύτερο να έρθει με νορμάλ αποστολή ή μέσω DHL - ems ;

 

Με singapore post ειναι καλύτερα, θα αργήσει λίγο αλλα δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Mε DHL θα πληρώσεις τελωνείο, με ems λογικά δεν θα πληρώσεις αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Επειδή διαβάζω τις τελευταίες ημέρες , και έχω λίγο ψιλοχαθεί , θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις για κινέζικο κινητό , μιας και θα είναι η πρώτη φορά που θα κάνω τέτοια αγορά από την κίνα .

Το κινητό προορίζεται για την σύζηγο . Πρόκειται να λειτουργήσει με κάρτα Vodafone , και αυτό που ζητάω είναι :

 

1. γρήγορο ιντερνετ ( τι πρέπει να προσέξω στις προδιαγραφές του τηλεφώνου , έτσι ώστε να έχει high-speed internet , και όχι απλώς 2G?

 

2. όχι τεράστια οθόνη ( θεωρώ ότι πάνω από 4 - 4.5 ίντσες θα την δυσκολεύει )

 

3. κάμερα πάνω από τουλάχιστον 3MP

 

4. να μπορεί να παίρνει κάρτα μνήμης

 

5. να έχει καλό wi-fi .

 

6. κόστος κάτω από 100€ ( κατα προτίμηση ανάμεσα σε 80-90€ )

 

7. και γενικότερα σαν κατασκευή και σαν τηλέφωνο να είναι σχετικά απροβλημάτιστο ( ή τουλάχιστον να ''τσουλάει'' σχετικά άνετα )

 

Έχω δεί κάτι lenovo και κάποιες άλλες άγνωστες μάρκες ( για εμένα ) που κοστίζουν περίπου 50-70€ . Αξίζει κάτι τέτοιο , ή πρέπει να κινηθώ προς τα 100€ , για να βρώ κάτι σχετικά αξιόλογο ;

 

Ευχαριστώ

Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

leftergr σ'αυτα τα χρηματα και με τετοια χαρακτηριστικα, πολυ καλη επιλογη ειναι το AMOI a862w.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

leftergr σ'αυτα τα χρηματα και με τετοια χαρακτηριστικα, πολυ καλη επιλογη ειναι το AMOI a862w.

 

Συμφωνω απολυτα.Προσωπικα το παρηγγειλα χτες για πρωτη συσκευη (και 2η-backup θα κρατησω το εξαιρετικο KingSing K2 που εχω τωρα),απο το vickmall στα 105$ περιπου (80 ευρω).Με δωρο θηκη σιλικονης και ακουστικα.Ειναι ποιοτικο κινητο.4πυρηνο με 1 γιγα ραμ,πολυ γρηγορο στο σερφαρισμα και σ ολες τις εργασιες,καλη 5αρα καμερα και 4.5αρα οθονη.Το απολυτο VFM κατ εμε(σ αυτο το επιπεδο κοστους).

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά . Ούτε που το είχα κοιτάξει καν το συγκεκριμένο κινητό . Φαίνεται όντως ενδιαφέρον . Τουλάχιστον σαν χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό . Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή βέβαια :)

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανέβεις λίγο στα οικονομικά και στις ίντσες, θα σου πρότεινα το zte 967s, πολυδοκιμασμένο και με εγγύηση zte.

http://www.to2c.com/zte-v967s-1-0-5-version-with-free-leather-case.html

Επίσης απο thl το T5s φαίνεται μία καλή επιλογή.

http://www.minideal.net/thl-t5s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-with-4-7inch-qhd-screen-ogs-otg.html

Ότι κι αν επιλέξεις πάντως μην ξεχνάς να διαβάζεις τα αντίστοιχα νήματα των κινητών στο φόρουμ για να διαβάζεις γιατυχόν προβληματάκια του κινητού αλλά και πώς υπάρχει η λύση του.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανέβεις λίγο στα οικονομικά και στις ίντσες, θα σου πρότεινα το zte 967s, πολυδοκιμασμένο και με εγγύηση zte.

http://www.to2c.com/zte-v967s-1-0-5-version-with-free-leather-case.html

Επίσης απο thl το T5s φαίνεται μία καλή επιλογή.

http://www.minideal.net/thl-t5s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-2-with-4-7inch-qhd-screen-ogs-otg.html

 

Και τα 2 αυτά τα είχα δεί ψάχνωντας στα σαιτ . Αλλά λίγο η μεγάλη οθόνη , λίγο το αυξημένο κόστος , λίγο το ότι θα τα προτιμούσα για δικό μου κινητό ( και όχι για την γυναίκα ) , με έκαναν να τα προσπεράσω .

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξέρεις ότι δύσκολα θα βρεις τη σήμερον εποχή αξιόλογη συσκευή μικρότερη των 4''. Τα περισσότερα αξιόλογα (τετραπύρηνα με 1 GB RAM τουλάχιστον) κινούνται στις 4,5'' και πάνω. Εάν θες κάτι επώνυμο, νομίζω ότι τα Lenovo και τα ZTE είναι η επιλογή σου. Απλά με τα ίδια χρήματα θα μπορέσεις να πάρεις no name (ας πούμε) κινητό π.χ. AMOI, THL με καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά. Εάν δεν έχεις θέμα με το brand name, κατευθύνσου προς αυτά που σου προτείνουν οι συμφορουμίτες παραπάνω, είναι πολύ καλές επιλογές για τα χρήματά τους...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τετραπύρηνο με μπαταρία 1400-1500mAh που χωράει max σε τετράιντσο, δεν θα βγάζει μέρα σε λειτουργία...
Link to comment
Share on other sites

εχει παραγγειλει κανεις απο geekbuying.com με DHL ? (3-5 Business Days)

βλεπω οτι η χρεωση ειναι ελαχιστη (USD 3.14) ειμαστε σιγουροι ομως παρολο και αν χαρακτηριστει το δεμα ως δωρο και με πολυ χαμηλη αξια 20-30usd δεν θα περασει τελωνειο ?

Link to comment
Share on other sites

εχει παραγγειλει κανεις απο geekbuying.com με DHL ? (3-5 Business Days)

βλεπω οτι η χρεωση ειναι ελαχιστη (USD 3.14) ειμαστε σιγουροι ομως παρολο και αν χαρακτηριστει το δεμα ως δωρο και με πολυ χαμηλη αξια 20-30usd δεν θα περασει τελωνειο ?

 

αντιθέτως.....είμαστε πολύ σίγουροι ότι ΘΑ περάσει !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξέρεις ότι δύσκολα θα βρεις τη σήμερον εποχή αξιόλογη συσκευή μικρότερη των 4''. Τα περισσότερα αξιόλογα (τετραπύρηνα με 1 GB RAM τουλάχιστον) κινούνται στις 4,5'' και πάνω. Εάν θες κάτι επώνυμο, νομίζω ότι τα Lenovo και τα ZTE είναι η επιλογή σου. Απλά με τα ίδια χρήματα θα μπορέσεις να πάρεις no name (ας πούμε) κινητό π.χ. AMOI, THL με καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά. Εάν δεν έχεις θέμα με το brand name, κατευθύνσου προς αυτά που σου προτείνουν οι συμφορουμίτες παραπάνω, είναι πολύ καλές επιλογές για τα χρήματά τους...

 

Παιδιά η σύζηγος έχει αυτή την στιγμή το vodafone 845 με android 2.1 . Οπότε οποιοδήποτε κινητό θα είναι καλύτερο από αυτό που έχει ήδη :) Ακόμα και με μονοπύρηνο δηλαδή , την δουλεία της θα την κάνει . Απλώς θεωρώ ότι οθόνη πάνω από 4.5 ίντσες , θα της πέφτει πολύ μεγάλο + ότι θα ήθελε να της βγάζει την ημέρα , και να μην κουβάλει και κανένα φορτιστή μαζί της ( τα data δεν πρόκειται να τα έχει ανοικτά 24 ώρες το 24ωρο , μιας και έχει a la carte , κυρίως το ιντερνετ θα είναι μέσω wi-fi ) .

Αν και έτσι όπως τα βλέπω τα κινητά , με βλέπω να ψωνίζω κινητό για εμένα , και να της δίνω το vodafone smart 2 που έχω εγώ :)

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους amoi a862w αν γίνεται να κάνουμε upgrade από την 4.1 στη 4.2 jellybean ή και πιο πάνω ( είτε με root είτε χωρίς root ) .

 

Ακόμα πως σας φαίνεται αυτό :

http://www.pandawill.com/n9700-smartphone-android-42-mtk6582-quad-core-50-inch-1gb-4gb-3g-otg-gps-black-p85938.html

 

Στο happy hour του pandawill θα το έχει προσφορά σε 18 ώρες στα 99 δολλάρια! Απλά είναι no brand οπότε δε ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους amoi a862w αν γίνεται να κάνουμε upgrade από την 4.1 στη 4.2 jellybean ή και πιο πάνω ( είτε με root είτε χωρίς root ) .

 

Ακόμα πως σας φαίνεται αυτό :

http://www.pandawill.com/n9700-smartphone-android-42-mtk6582-quad-core-50-inch-1gb-4gb-3g-otg-gps-black-p85938.html

 

Στο happy hour του pandawill θα το έχει προσφορά σε 18 ώρες στα 99 δολλάρια! Απλά είναι no brand οπότε δε ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ.

Στα 99 δολλάρια δεν πιστεύω ότι θα βρείς με καλύτερα στοιχεία, οι δυνατότητές του είναι ίδιες με πολύ πιό ακριβά. Το ζήτημα είναι πόσα θέλεις να διαθέσεις. Όσο γιά το "brand" αυτό είναι υποκειμενικό ..

Επίσης, η γνώμη μου είναι ότι εάν δεν έχεις προβλήματα με το amoi a862w όπως είναι, άφησε τις αναβαθμίσεις γιατί μπορεί να αρχίσουν μετά.

Οι πλέον γνώστες από τα μέλη ίσως σε διαφωτίσουν καλύτερα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δε με πειράζει η 4.1 ( εφόσον είναι πάνω από 4.0 ) απλά ρωτάω για 4.2 διότι είμαι συνδρομητής nova και θα ήθελα να έχω πρόσβαση στην υπηρεσία nova go για να μπορώ να βλέπω κανά ματσάκι σε σπίτι φίλου ή κοπέλας που δεν έχουν nova.

 

Όσο για το brand που λες, προφανώς δε με πειράζει που δε θα γράφει κάποιο κινέζικο ''brand'' απλά είναι το θέμα της υποστήριξης περισσότερο και ότι όλοι υποστηρίζουν πως πρέπει να αποφεύγουμε τα no brands ( όσοι τουλάχιστον έχουν ασχοληθεί με κινεζιές ).

Edited by splinterace
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η σύζηγος έχει αυτή την στιγμή το vodafone 845 με android 2.1 . Οπότε οποιοδήποτε κινητό θα είναι καλύτερο από αυτό που έχει ήδη :) Ακόμα και με μονοπύρηνο δηλαδή , την δουλεία της θα την κάνει . Απλώς θεωρώ ότι οθόνη πάνω από 4.5 ίντσες , θα της πέφτει πολύ μεγάλο + ότι θα ήθελε να της βγάζει την ημέρα , και να μην κουβάλει και κανένα φορτιστή μαζί της ( τα data δεν πρόκειται να τα έχει ανοικτά 24 ώρες το 24ωρο , μιας και έχει a la carte , κυρίως το ιντερνετ θα είναι μέσω wi-fi ) .

Αν και έτσι όπως τα βλέπω τα κινητά , με βλέπω να ψωνίζω κινητό για εμένα , και να της δίνω το vodafone smart 2 που έχω εγώ :)

 

Φιλικά Λευτέρης

 

Πιστευω ειτε για σενα ειτε για τη γυναικα ειτε και για τους 2 το Amoi στα 80 ευρω ειναι η καλυτερη επιλογη.Και ποιοτικοτερη και δοκιμασμενη.

Ακόμα πως σας φαίνεται αυτό ?

http://www.pandawill.com/n9700-smartphone-android-42-mtk6582-quad-core-50-inch-1gb-4gb-3g-otg-gps-black-p85938.html

 

Στο happy hour του pandawill θα το έχει προσφορά σε 18 ώρες στα 99 δολλάρια! Απλά είναι no brand οπότε δε ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ.

 

Λογικα ειναι η OEM συσκευη που κυκλοφορει και σαν Elephone P7 Mini.Μακαρι να βγει καλο αλλα κρατηστε και μια πισινη.Στο ιδιο κοστος υπαρχει και το F9006 που εχουν παραλαβει 2-3 ατομα στη χωρα και εχουν εκφερει μια γνωμη.Επισης για το ΝΟΝΑΜΕ δεν παιζει να το πετυχεις στα 99$ καθως εχει 5 μονο τεμαχια.Εκτος αν εχεις ρολοι με ακριβη ωρα Κινας και Pandawill ,υπολογιστη τερας και εισαι χακερ.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το amoi a862w και το elephone p7 mini?

Το πρώτο είναι δοκιμασμένο και πιο ασφαλής επιλογή σίγουρα. Από επεξεργαστή πιο ισχυρό ποιο είναι :

Qualcomm MSM8225Q 1.2GHz, GPU Adreno 203 ή

MTK6582, Cortex A7 Quad-core, 1.3GHz?

Και μια ερώτηση για το gps: έχει σημασία ο τύπος επεξεργαστή για το πόσο γρήγορα θα συνδεθεί σε δορυφόρο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...