Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι καλο ή οχι, αλλα σιγουρα δεν ειναι τοσο η μπαταρια του.

12 Αμπερ την ωρα;;;;; τετοιες μπαταριες οι μηχανες εχουν !!!:wacko::wacko::wacko:

και ειναι τεραστιες.

12800!!

Wow! Stand by time 30 ημέρες

Χαχαχα

Πάντως φαίνεται να είναι αληθινό. Δεν καταλαβαίνω και τι γράφουν οι άλλοι στα σχόλια.

Πολύ ελαφρύ μου φαίνεται πάντως για αυτή την μπαταρία..

Edited by joss54

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δοκιμάσαμε δύο φορές, ανεπιτυχώς :( Βρήκαμε ανταλλακτική κάμερα στα 34$ αλλά έχουμε δυσκολία στην πληρωμή λόγω cc..

 

Οπότε συνεχίζω την αναζήτηση συσκευής, ίσως το Xiaomi RedMi Note 2

 

Για όποιον τυχόν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με το Ulefone be touch 2 Και δε δουλέψει η μέθοδος αποσύνδεσης/επανασύνδεσης της κάμερας, ενημερώνω ότι βρήκα και παράγγειλα κάμερα εδώ, πληρώνοντας με paypal. Ελπίζω να δουλέψει όταν έλθει.

http://www.etotalk.com/ulefone-be-touch-2-rear-camera_p9994.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη σε προβληματίζει αυτό, γίνεται πανεύκολα ρουτ και μετά περνάς το more locale2 και σου δίνει Ελληνικά στο 80% των μενού - και σίγουρα στα βασικά, δες λίγο στο νήμα της συσκευής :rolleyes:

 

Αν και έκανα root το THl W100 που είχα, φοβάμαι να το ξανακάνω, και αυτό με το more locale2 δεν το κατέχω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ισα ισα,που τις πιο πολλες Κινεζιες τις εχω δει σε Xiaomi,Lenovo,Meizu,Huawei,Coolpad τις μαρκες δηλαδη που κυριαρχουν στην Κινα.Ενω οι Ulefone,Doogee,Elephone,Cubot,Blackview ειναι πεντακαθαρες.

 

Και εγώ σε αυτές τις κινέζικες μάρκες που έχω δει (Doogee, Ulefone, Blackview, Thl) δεν έχω δει ''κινεζιές''.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ποστάρω σωστά εδώ τώρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω-δείξω ένα καινούριο κινητό της Elephone το Trunk. Παρόλο που μέσα στο forum δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτή την μάρκα -και δεν έπεσε κινητό της στα χέρια μου- με την τιμή των 78 ευρώ που το βρίσκεις αυτή τη στιγμή φαίνεται όχι απλώς ευκαιρία, αλλά Η προσφορά!

64bit Snapdragon επεξεργαστή , 2GB RAM, HD, 720P, 1280 x 720 pixels. Μόνο η μπαταρία είναι λίγο ''μικρή'' χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ποστάρω σωστά εδώ τώρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω-δείξω ένα καινούριο κινητό της Elephone το Trunk. Παρόλο που μέσα στο forum δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτή την μάρκα -και δεν έπεσε κινητό της στα χέρια μου- με την τιμή των 78 ευρώ που το βρίσκεις αυτή τη στιγμή φαίνεται όχι απλώς ευκαιρία, αλλά Η προσφορά!

64bit Snapdragon επεξεργαστή , 2GB RAM, HD, 720P, 1280 x 720 pixels. Μόνο η μπαταρία είναι λίγο ''μικρή'' χαχα.

Δεν ειναι η τιμη, αλλα και απο που θα το παρεις ετσι ωστε να μην κλαις τα 78 ευρω. Δες τι γινεται στο φορουμ με τα καταστηματα και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όλους εδώ θέλω να σας πω ότι όταν βγάζουν κάποια καλή προσφορά οι Κινέζοι και όχι μόνο είναι κράχτες για να μαζεύουν παραγγελίες να σε δουλεύουν με όποιο τρόπο μπορούν και στο τέλος όταν τους τα χώσεις στο paypal σου λένε ευγενικά συγνώμη δεν το έχουμε διαθέσιμο . Προσωπικά θα αναφέρω τρις περιπτώσεις που μου έτυχαν από 20-09 έως σήμερα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας

1o Έχω παραγγείλει το ELEPHONE TRUNK από EFOX από την παρασκευή και ακόμα τίποτα στην προσφορά 75,99 euro

http://www.efox-shop.com/elephone-trunk-qualcomm-snapdragon-410-msm8916-12ghz-quad-core-50-zoll-ips-ogs-hd-bildschirm-andr-g-303124

2o Από geekbuynk ZTE Z5S σε προσφορά 128$ από 20-09 προχθές μου απάντησαν και από το φόρουμ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6338843#post6338843

3ο Και από το Ισπανικό igogo.es Nubia Z9 Mini λευκό με τιμή 165 euro παραγγελία από τις 20-09 και αυτοί έως προχτές το περίμεναν τελικά έχασε το δρόμο το κινητό

Προσοχή προσοχή που παραγγέλνετε το μόνο που κρατά την αξιοπιστία του προς το παρόν και αυτό είναι vickmall

Link to comment
Share on other sites

στα 150 ευράκια μέχρι 5.5" τι παίρνουμε?

καλοβλέπω το xiaomi m2 note

αν είναι και μικρότερο ακόμη καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά για όλους εδώ θέλω να σας πω ότι όταν βγάζουν κάποια καλή προσφορά οι Κινέζοι και όχι μόνο είναι κράχτες για να μαζεύουν παραγγελίες να σε δουλεύουν με όποιο τρόπο μπορούν και στο τέλος όταν τους τα χώσεις στο paypal σου λένε ευγενικά συγνώμη δεν το έχουμε διαθέσιμο . Προσωπικά θα αναφέρω τρις περιπτώσεις που μου έτυχαν από 20-09 έως σήμερα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας

1o Έχω παραγγείλει το ELEPHONE TRUNK από EFOX από την παρασκευή και ακόμα τίποτα στην προσφορά 75,99 euro

http://www.efox-shop.com/elephone-trunk-qualcomm-snapdragon-410-msm8916-12ghz-quad-core-50-zoll-ips-ogs-hd-bildschirm-andr-g-303124

2o Από geekbuynk ZTE Z5S σε προσφορά 128$ από 20-09 προχθές μου απάντησαν και από το φόρουμ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6338843#post6338843

3ο Και από το Ισπανικό igogo.es Nubia Z9 Mini λευκό με τιμή 165 euro παραγγελία από τις 20-09 και αυτοί έως προχτές το περίμεναν τελικά έχασε το δρόμο το κινητό

Προσοχή προσοχή που παραγγέλνετε το μόνο που κρατά την αξιοπιστία του προς το παρόν και αυτό είναι vickmall

το efox, igogo ειναι για κλωτσιες... απορω μερικοι πως ψαρωνεται και αγοραζεται απο αυτους

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 120

<5''

μπαταρια >2500

Χαμηλο SAR

Υπαρχει κατι απο καλες μαρκες?

 

Xiaomi redmi 2 pro, meizu m2,lenovo a8 806...

Το πρωτο νομίζω έχει μικρότερη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό και με ενδιαφέρει πολύ η κάμερα

 

ποια είναι η καλύτερη κάμερα; 13MP SONY IMX214 ή 13MP Omnivision ή 13.0MP Samsung 3M2

 

Ποιο απο όλα προτείνετε;

 

Έχοντας κινητό με Samsung κάμερα (Elephone P8000) και με Sony IMX 214 (Ulefone Be Touch) θα σου έλεγα πως η Sony υπερτερεί ξεκάθαρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi redmi 2 pro, meizu m2,lenovo a8 806...

Το πρωτο νομίζω έχει μικρότερη μπαταρία

 

Απο SAR ξερουμε κατι ?

Εχω Lenovo και τα εμπιστευομαι πιο πολυ επειδη το αναγραφουν

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η καλύτερη κάμερα; 13MP SONY IMX214 ή 13MP Omnivision ή 13.0MP Samsung 3M2

Έχοντας κινητό με Samsung κάμερα (Elephone P8000) και με Sony IMX 214 (Ulefone Be Touch) θα σου έλεγα πως η Sony υπερτερεί ξεκάθαρα.

Νομίζω πως τελικά (σαφώς) περισσότερο ρόλο παίζει η υλοποίηση του κάθε κατασκευαστή (κινητού), παρά η κάμερα καθεαυτή.

Π.χ., σύμφωνα με reviews και γνώμες κατόχων, αλλά και samples που έχω δει, το Lenovo K3 Note πρέπει να βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες, ενώ η κάμερά του... δεν ξέρω καν τι είναι (μάλλον καμιά Omnivision - κάπου θα αναφέρεται, αλλά σίγουρα δεν είναι από τα σημεία που τονίζουν).

Αντίθετα, πολλά κινητά με... πολυσυζητημένες κάμερες (όπως αυτές που αναφέρεις παραπάνω), βγάζουν σαφώς χειρότερες φωτογραφίες.

 

Ένα άλλο παράδειγμα (δικό μου αυτήν τη φορά): Έχω ένα Jiayu S3, το οποίο έχει διαφημιστεί τόσο πολύ για την IMX 214 που φοράει. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι επιεικώς μέτριες - και αυτό μετά από αρκετά firmware updates - που όντως έχουν βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών σε σχέση με τις πρώτες ROM του.

Έβγαλα πρόσφατα από τη... ναφθαλίνη και τράβηξα μερικές φωτογραφίες με το παλιό μου Jiayu G3S, κινητό τριετίας και με κάμερα... κυριολεκτικά αγνώστου πατρός!

Μπορώ να πω χωρίς κανένα δισταγμό ότι οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλύτερες από το νεώτερο S3 με την IMX214!

 

Θα σου έλεγα για τα τηλέφωνα που σε ενδιαφέρουν να αναζητήσεις reviews και γνώμες κατόχων σε φόρουμ όπως εδώ, και ει δυνατόν και δείγματα φωτογραφιών που αρκετοί κάνουν upload (κάτι σε πλήρη ανάλυση και όχι scaled down, για να μπορείς να το περιεργαστείς σε full zoom στην οθόνη του υπολογιστή) - και "δύσκολα" πλάνα, όπως φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό.

 

Αυτός νομίζω ότι είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να διαλέξεις τηλέφωνο που να βγάζει καλές φωτογραφίες - ακόμα και αν φοράει αισθητήρα που δεν τον ξέρει ούτε... ο κατασκευαστής του!

 

Δυστυχώς οι Κινέζοι στην προσπάθειά τους να δώσουν θεαματικές προδιαγραφές στις συσκευές τους επιλέγουν επώνυμες κάμερες μεν, αλλά -πράγμα αρκετά συνηθισμένο με τα κινέζικα- το firmware των συσκευών μένει σε δεύτερη μοίρα (ιδίως προσπαθώντας να τις βγάλουν στην αγορά το νωρίτερο δυνατόν) και οι δυνατότητες των αισθητήρων μένουν ανεκμετάλλευτες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά προσωπικά επειδή βλέπω ότι τα φθηνά άγνωστα κινέζικα κυκλοφορούν όλα με το ίδιο ακριβώς software ίσως τους δίνει έτοιμη την έκδοση η mediatek φορεμένη πάνω στο κινητό και αυτοι δεν ασχολούνται καθόλου παρά μονο με beta testing.

Σε αυτό το συμπέρασμα με οδηγεί και το γεγονός ότι στα κινέζικα mtk είναι γενικά εύκολο να κάνεις port την ρομ του ενός σε ένα άλλο με ίδιο mtk cpu χωρις να χρειάζονται συνήθως πολύπλοκες διαδικασίες.Κρατάς τον kernel και μερικά ακόμη libs και χωρις να χρειάζεται compile-decompile τρέχεις την ρομ απο άλλο mtk ίδιας σειράς cpu

Link to comment
Share on other sites

Cubot X12 - 4 Core / 8GB ROM / Dual Sim / 4G στα 115 ευρώ, (από Ελλάδα με 2 χρόνια εγγύηση)...........τι λέτε παιδιά αξίζει ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω Jiayu S3 και λέω να το δώσω στην γυναίκα, να πάρω κάτι καλύτερο. Τι υπάρχει εκεί τριγύρω (ή και λίγο παραπάνω σε χρήματα), με 5.5", 800άρα 4G μπάντα, δύο κάρτες, SD ξεχωριστή και αποσπώμενη μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Έχω Jiayu S3 και λέω να το δώσω στην γυναίκα, να πάρω κάτι καλύτερο. Τι υπάρχει εκεί τριγύρω (ή και λίγο παραπάνω σε χρήματα), με 5.5", 800άρα 4G μπάντα, δύο κάρτες, SD ξεχωριστή και αποσπώμενη μπαταρία?

 

...θα σε στεναχωρήσω, αλλά με τα χαρακτηριστικά που ζητάς κοντά σε αυτά τα χρήματα (και πιθανόν αρκετά υψηλότερα) δεν πρέπει να παίζει ακόμη κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο. Στην ουσία με όλα αυτά, στα χρήματα αυτά, μάλλον το JIAYU S3 είναι ακόμα vfm.

Το Lenovo Vibe Z2 Pro K920 υποστηρίζει Β20 αλλά μιλάμε για ακριβότερο, 6", χωρίς SD, χωρίς αποσπώμενη, αλλά Dual Active (άρα αρκετά διαφορετικό).

Άλλα που θα μπορούσες να εξετάσεις στα χαρακτηριστικά που ψάχνεις είναι τα Ecoo E04 και Innos Yi Luo D6000, με τα δυνατά και αδύνατα σημεία τους το καθένα.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά, απλά έλεγα μην μου ξέφυγε κάνα μοντέλο. Τους 2 τελευταίους μήνες όλο αναβάλω την αγορά δεύτερου S3 για την γυναίκα, μήπως και η Jiayu εδεήσει και το βγάλει με τον Helio. Τέλος του μήνα αν δεν έχουμε κάνα απρόοπτο, μάλλον θα παραγγείλω και δεύτερο S3...
Link to comment
Share on other sites

H Jiayu κ ά τ ι φαίνεται να πηγαίνει να βγάλει, αλλά είναι μάλλον νωρίς ακόμα για να δούμε τι ακριβώς...
Link to comment
Share on other sites

αξιζει να κανω μια υπερβαση στο μπατζετ για κινητο απο κινα γυρω στα 250 ? τι προτεινετε ? ή ακομα και με 150-170 μπορω να κανω την δουλεια μου ? στοχος μου ειναι να μην ασχοληθω ξανα με αγορα κινητου για τα επομενα 2-3 χρονια . φυσικα θεμα με ρουτ κτλ δεν εχω . δεν ειναι εμποδιο για να αγορασω απο κινα .
Link to comment
Share on other sites

αξιζει να κανω μια υπερβαση στο μπατζετ για κινητο απο κινα γυρω στα 250 ? τι προτεινετε ? ή ακομα και με 150-170 μπορω να κανω την δουλεια μου ? στοχος μου ειναι να μην ασχοληθω ξανα με αγορα κινητου για τα επομενα 2-3 χρονια . φυσικα θεμα με ρουτ κτλ δεν εχω . δεν ειναι εμποδιο για να αγορασω απο κινα .

 

Βοήθησε μας λίγο. Με τι χαρακτηριστικά και για ποια δουλειά το θες;)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε μας λίγο. Με τι χαρακτηριστικά και για ποια δουλειά το θες;)

 

σε φυσιολογικα πλαισια. με ενδιαφερει πολυ να εχει οθοναρα και καλη καμερα. και φυσικα να παιζει ανετα παιχνιδια.

και σκεφτομαι για κινητο απο κινα γιατι θεωρω πως ολα τα κινητα εχουν τα λαγκαρισματα τους . επωνυμα ( και καλα ) και τα μη τοσο επωνυμα στην πλατια μαζα.

το κυριο μου μελημα ομως ειναι οπως ειπα. αν ειναι να δωσω 100 € παραπανω και να εχω ενα κινητο για αρκετο καιρο.

υπαρχει κατι που θα με καλυψει στα midrage κινητα ή να δωσω το κατι παραπανω ?

 

ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

σε φυσιολογικα πλαισια. με ενδιαφερει πολυ να εχει οθοναρα και καλη καμερα. και φυσικα να παιζει ανετα παιχνιδια.

και σκεφτομαι για κινητο απο κινα γιατι θεωρω πως ολα τα κινητα εχουν τα λαγκαρισματα τους . επωνυμα ( και καλα ) και τα μη τοσο επωνυμα στην πλατια μαζα.

το κυριο μου μελημα ομως ειναι οπως ειπα. αν ειναι να δωσω 100 € παραπανω και να εχω ενα κινητο για αρκετο καιρο.

υπαρχει κατι που θα με καλυψει στα midrage κινητα ή να δωσω το κατι παραπανω ?

 

ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις

 

Εγώ θα σου μιλήσω για το honor 6 που το κατέχω κιόλας.

5 ίντσες οθόνη,αrκετά φωτεινή,καλή φωτογραφική,καλή μπαταρία,dual active sim. Το πήρα με android 4.4 και έχει πάρει 5.1.Ανακοινώθηκε πως θα πάρει και 6.0.

Οπότε από υποστήριξη είσαι κομπλέ.Κάθε 15 μέρες δίνει αναβάθμιση στις developer rom,και κάθε δύο μήνες περίπου στις stable.Με την αναβάθμιση σε 5.1 πήρε και το καινούριο emui 3.1,που βελτίωσε αισθητά κάποια σημεία(νυχτερινή λήψη φωτογραφίας).

Για παιχνίδια δεν μπορώ να σου μιλήσω γιατί δεν έχω παίξει κάποιο σοβαρών απαιτήσεων,αλλά έχω διαβάσει ότι τα τρέχει και αυτά καλά.

Τώρα το βρίσκεις στα 245 ευρώ

http://www.vickmall.com/huawei-honor-6-4g-lte-smartphone-android-4-4-octa-core-3gb-16gb-5-inch-13mp-camera-dual-sim.html

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...