Jump to content

Lenovo A850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως ξερει καποιος που μπορω να φτιαξω το digitizer που μου εσπασε ? Το ανταλλακτικο απο εξω κανει ενα μηνα περιπου να ερθει και δεν μπορω να περιμενω τοσο.Ευχαριστω.

 

http://postimg.org/image/lwte97yt1/

Edited by barkelonis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα... παρακαλω οποιος ξερει να με βοηθησει!! ξαφνικα το κινητο δεν βγαζει κανενα ηχο!!! σε τιποτα. ουτε μουσικη ακογεται ουτε οι ηχοι ειδοποιησεων ουτε τιποτα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα.ξαφνικα δεν λειτουργει η δονηση.πριν κανω επαναφορα μπορει να φταιει κατι αλλο;lenovo a850
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ξαφνικα δεν λειτουργει η δονηση.πριν κανω επαναφορα μπορει να φταιει κατι αλλο;lenovo a850

μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν αλλαξε κατι.τι κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν αλλαξε κατι.τι κανω τωρα;

 

ρωτησα σε καταστημα vodafone στο service και μου ειπαν να το αφησω να το ανοιξουν μηπως εχει προβλημα η δονηση.22 ευρω, μονο για ελεγχο.αν θελει ανταλλακτικο μετα δεν αξιζει να φτιαχτει.δεν θα τα καταφερω να το ανοιξω μονος μου;εχει δοκιμασει κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σε καταστημα vodafone στο service και μου ειπαν να το αφησω να το ανοιξουν μηπως εχει προβλημα η δονηση.22 ευρω, μονο για ελεγχο.αν θελει ανταλλακτικο μετα δεν αξιζει να φτιαχτει.δεν θα τα καταφερω να το ανοιξω μονος μου;εχει δοκιμασει κανεις ;

μετα απο προσπαθεια να το ανοιξω τελικα δεν τα καταφερα.στο κατω μερος το τραβαω και δεν ξεκουμπωνει.δεν βλεπω καπου βιδα.καμια βοηθεια?????

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει χαλάσει η δόνηση,δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι από μόνος σου.

Να το φτιάξεις δε νομίζω να αξίζει,καθώς το τηλέφωνο στην ουσία δεν έγινε ποτέ εισαγωγή στην χώρα μας και δε νομίζω να βρεις πουθενά ανταλλακτικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

απτο service μου ειπαν οτι χρειαζεται αλλαγη η πλακετα που ειναι μαζι με την δονηση αλλα δεν υπαρχει το ανταλλακτικο.μηπως ξερετε καποιον που να μπορω να το βρω;
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετίζω το φόρουμ μετά από πολύ καιρό. Δεν είχα ιδέα ότι ασχολούνται ακόμα άνθρωποι με το Α850, εκτός από μένα :).

Για την ιστορία, το έχω σχεδόν 2 χρόνια. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν μου έκανε καμία ρομ απ' όσες έχω δοκιμάσει ως τώρα. Τελευταίες ήταν οι:

- GalaxyS5 Premium Plus : Πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας, ωραίο UI, γρήγορη (antutu 20600), υποστηρίζει μετακίνηση στην sd, αλλά: πολλές εφαρμογές της samsung δεν υποστηρίζονται (λογικό, αφού δεν υπάρχει το αντίστοιχο hardware), ψιλομπελαλίδικη στο πέρασμα και το χειρότερο, κάθε 3 και λίγο έχανε το σήμα και δεν έκανε-δεχόταν κλήσεις ούτε έμπαινε σε 3g. Δεν κατάφερα να δουλέψει κανονικά και το led.

- s128 by linerty: επίσης πολύ καλή σε όλα εκτός από το ότι έκλεινε το κινητό στα καλά καθούμενα ενώ ήταν σε stand-by και είχε πρόβλημα με τους ήχους (πχ δεν ακουγόταν ποτέ η ειδοποίηση για sms και μερικές φορές οι κλήσεις). Το led δουλεύει κανονικά και δεν έχει ελληνικά.

 

Χτες το βράδυ έβαλα την AOSP v2.0 . Λίγο νωρίς για συμπεράσματα αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι : πανάλαφρη, καταλαμβάνει λίγο χώρο στην εσωτερική μνήμη, εκτός του led τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά, καλύτερο wifi, η μπαταρία μου φαίνεται ότι κρατάει περισσότερο από κάθε άλλη ρομ που έχω δοκιμάσει και ο τύπος έχει κάνει ηλίθιες παρεμβάσεις στο στην εφαρμογή των κλήσεων (φαίνονται στα screenshot: νυχτερίδες στα πλήκτρα κλπ :X:X ). Περισσότερα μετά από λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα.

 

εχω ένα προβληματάκι. βγαίνει μήνυμα κατεστραμμένο στοιχείο κάρτα SD και δεν ανοίγει κανένα αρχείο από την κάρτα μνήμης.

 

το κινητό είχε σβήσει απο μπαταρία από το βράδυ. το πρωί το έβαλα για φόρτιση και κατ ευθείαν. πάτησα το κουμπί να ανοίξει το κινητό. ενω ξεκίνησε και άνοιξε βγάζοντας το λογότυπο της lenovo μετά έσβησε. το άφησα να φορτίσει λίγο και το ξανάνοιξα και μου έβγαλε το μήνυμα για την κάρτα μνήμης.

 

τι λέτε ? υπάρχει σωτηρία ή να κλαίω τα αρχεία στη μνήμη?

Oneplus 5t - Get 20€ off on accessories https://oneplus.net/gr/invite#5P9ZANSXM3IINRY :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

εχω ένα προβληματάκι. βγαίνει μήνυμα κατεστραμμένο στοιχείο κάρτα SD και δεν ανοίγει κανένα αρχείο από την κάρτα μνήμης.

 

το κινητό είχε σβήσει απο μπαταρία από το βράδυ. το πρωί το έβαλα για φόρτιση και κατ ευθείαν. πάτησα το κουμπί να ανοίξει το κινητό. ενω ξεκίνησε και άνοιξε βγάζοντας το λογότυπο της lenovo μετά έσβησε. το άφησα να φορτίσει λίγο και το ξανάνοιξα και μου έβγαλε το μήνυμα για την κάρτα μνήμης.

 

τι λέτε ? υπάρχει σωτηρία ή να κλαίω τα αρχεία στη μνήμη?

 

θα μπορούσες να δοκιμάσεις να διαβάσεις την κάρτα SD με ένα USB card reader.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, πέρασα την GalaxyS5 Premium Plus, αλλά στα ελληνικά εμφανίζονται κάτι κουτάκια σε μερικά γράμματα, υπάρχει κάποιο fix για αυτό?

Προηγουμένως είχα περάσει την stock 123 multilanguage, αλλά η οθόνη τρεμόπαιζε σε σημείο να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό.

Προτείνεται κάτι άλλο? Ξέρω ότι μπορεί να έχει απαντηθεί και να γίνομαι κουραστικός, αλλά εχω χαθεί μέσα στο thread.

Ευχαριστώ.

edit: άλλαξα τα fonts και η γραμματοσειρά είναι οκ, αλλά το πρόβλημα με την οθόνη επανεμφανίστηκε :(

Edited by crueljay
Link to comment
Share on other sites

crueljay, έχω βάλει και τις 2 ρομ που αναφέρεις και δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα, ούτε και με καμία άλλη, οπότε μάλλον θέμα hardware. Η αλλαγή των font φτιάχνει το πρόβλημα κατά 95% (σε μένα μετά δεν αναγνωριζόταν οι χαρακτήρες στις περιγραφές των εφαρμογών του google play). Το πρόβλημα αφορά στους τονισμένους χαρακτήρες. Δες αν σου βγάλει και το πρόβλημα που αναφέρω στο πιο πάνω ποστ, να χάνει το σήμα χωρίς λόγο. Κατά τ' άλλα πολύ καλή ρομ, αλλά θέλει να πετάξεις πολύ σαβούρα της samsung που είτε δε δουλεύει στο κινητό μας είτε είναι άχρηστη.

 

Όσον αφορά την AOSP που έβαλα τελευταία: Για 1-2 μέρες όλα πήγαιναν καλά, ώσπου έκανα callibration της μπαταρίας κι από τότε άρχισε τρελό drain. Με τα πολλά κατέληξα να κάνω εγκατάσταση μόνο τη ρομ, χωρίς το update, κι από τότε δουλεύει μια χαρά (με μικροϋποχωρήσεις στο εμφανισιακό κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβάζεται ουτε απο το USB

 

 

θα μπορούσες να δοκιμάσεις να διαβάσεις την κάρτα SD με ένα USB card reader.
Oneplus 5t - Get 20€ off on accessories https://oneplus.net/gr/invite#5P9ZANSXM3IINRY :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Προσπάθησα να περάσω την Lenovo A850 S4UI Android 4.2.2 από το needrom. Έκανα εγκατάσταση το mobileuncle tools στην επανεκκίνηση του κινητού βρήκα το αρχείο recovery και μόλις γέμισε η μπάρα και έδειξε ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία επέλεγα reboot. Αλλά δυστυχώς από τότε το κινητό μόλις ανοίγει δείχνει το LENOVO και μένει κολλημένο εκεί. Τι μπορώ να κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Προσπάθησα να περάσω την Lenovo A850 S4UI Android 4.2.2 από το needrom. Έκανα εγκατάσταση το mobileuncle tools στην επανεκκίνηση του κινητού βρήκα το αρχείο recovery και μόλις γέμισε η μπάρα και έδειξε ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία επέλεγα reboot. Αλλά δυστυχώς από τότε το κινητό μόλις ανοίγει δείχνει το LENOVO και μένει κολλημένο εκεί. Τι μπορώ να κάνω τώρα?

 

Δοκίμασα και άλλα αρχεία zip από το needrom αλλά είτε όταν πατάω install γράφει successful είτε fail. Το αποτέλεσμα όμως είναι το ιδιο. το κινητό δεν ανοίγει.....

Παρακαλώ κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα βρείς κάποιον πλέον να ασχολείται με αυτό το κινητό.

Αν έχεις κανέναν γνωστό που το έχει το θέμα μήπως μπορεί να βοηθήσει....

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

πως γίνονται οι βιντεοκλήσεις με το lenovo a850?

δέχθηκα μια βιντεοκλήση και έτσι μου προέκυψε το ερώτημα που δεν μπόρεσα να το απαντήσω μονος μου

Oneplus 5t - Get 20€ off on accessories https://oneplus.net/gr/invite#5P9ZANSXM3IINRY :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...