Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περνάει κατευθείαν μέσω twrp.Φαντάζομαι έχεις πάνω twrp recovery?Αν ναι τότε την κατεβάζεις κ ακολουθείς τον οδηγό στο πρώτο post(παραλείπεις τα πρώτα βήματα που λένε για flashtool). Μπορείς κ μέσω twrp να πάρεις backup όλα κ μόλις περάσεις την καινούρια κ βάλεις gapps κτλ να κάνεις restore μόνο το data κ το τηλ σου θα είναι όπως τώρα(ρυθμίσεις κτλ).Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την 1512

 

α χρειαζεται παλι αυτη τη διαδικασια? εγω νομιζα οτι πατας αναβαθμιση και στην κανει μονο του, οπως γινεται κ με τις νεες εκδοσεις ανδροιδ καθε φορα που ερχεται αναβαθμιση σε καποιες συσκευες..:confused:

αν ειναι να ξαναπερασω τα ιδια οπως τοτε που μου βγηκε η πιστη για να βαλω την vibe καλυτερα να τ αφησω ως εχει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εφόσον έχεις βάλει το TWRP και δεν έχεις επάνω πλέον το μαμά recovery της LENOVO δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσει να κάνει αυτόματο update, αν το είχες αφήσει με το μαμά θα το έκανε κανονικά όπως οι άλλες συσκευές που αναφέρεις. Ακόμα και εάν το κάνει όμως, θα περάσει κανονικά τη νέα έκδοση αλλά θα χάσεις το root και το google play, αφού οι κινέζικες VIBE δε το έχουν εγκατεστημένο. Οπότε έτσι και αλλιώς μετά θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις. Η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου αναφέρει ο Ντίνος, backup με το TWRP, κατέβασμα της ROM, εγκατάσταση της ROM μέσω του TWRP, restore μόνο τα data του backup που πήρες και είσαι έτοιμος. Α, και ξανά τη διαδικασία του root αν δε κάνω λάθος...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ξαφνικά σταμάτησαν να έρχονται ειδοποιήσεις για Facebook και Messenger. Δουλεύουν κανονικά για Viber και Emails αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με το Facebook δε χτυπάει τίποτα... Κάποια στιγμή πριν εμφανιστεί το πρόβλημα δοκίμασα το Facebook Lite για λίγες ημέρες, δε μου δούλευε και πολύ καλά και το απεγκατέστησα. Να φταίει αυτό; Έχω δοκιμάσει αρκετά push notifications fixers αλλά μάταια... Φοράω ROW S223.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολύ RAM; Πόση δηλαδή; Εγώ με την ROW που είναι VIBE 1.5 βλέπω πάντα πάνω από 250 ΜΒ ελεύθερα. Αλλά και όταν είχα τη 2.0 πάλι κάπου εκεί θυμάμαι να είχε.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολύ RAM; Πόση δηλαδή; Εγώ με την ROW που είναι VIBE 1.5 βλέπω πάντα πάνω από 250 ΜΒ ελεύθερα. Αλλά και όταν είχα τη 2.0 πάλι κάπου εκεί θυμάμαι να είχε.

 

δε λεω ναι παντα εχει καπου 250 ραμ, απλως θα ηθελα κατι πιο ελαφρυ απο την vibe αν υπαρχει. γενικα απο ενα κινητο με 1γβ ραμ και τετραπυρηνο περιμενω κατι παραπανω σε αποδοση, δηλαδη να μην κολαει ρε παιδι μου στο browser ωρες ωρες και να θελει reboot και πιστευω το ΛΣ παιζει μεγαλο ρολο.

 

και κατι ακομα επειδη διαβαζω οτι πολλοι εχεται βαλει ROW, υπαρχει καποια βελτιωση στο σημα;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω εάν η AOSP είναι πιο ελαφριά αλλά γενικώς δε κολλάει η VIBE. Και ιδίως ο browser. Δε θυμάμαι να μου έχει κολλήσει ποτέ ο browser... Εγώ ROW έχω και νομίζω ότι το σήμα είναι ελαφρώς χειρότερο από τη κινέζικη VIBE...
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω εάν η AOSP είναι πιο ελαφριά αλλά γενικώς δε κολλάει η VIBE. Και ιδίως ο browser. Δε θυμάμαι να μου έχει κολλήσει ποτέ ο browser... Εγώ ROW έχω και νομίζω ότι το σήμα είναι ελαφρώς χειρότερο από τη κινέζικη VIBE...

 

τωρα που το λες σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει η καρτα μνημης που ειναι class 4.

 

οταν λες δε σου κολαει ο browser καθολου, λες για τον stock΄?εγω εχω dolphin.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστησω και δημοσια τον χρηστη ntinos_g7 για την πολυτιμη βοηθεια του και για την υπομονη του να απαντησει σε ολες τις αποριες μου.

Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα . απο χθες το κινητο μου εχει βγαλει το ανθρωπακι του ανδροιντ πανω αριστερα κ καταω αριστερα λεει security problem. λογικα απ οτι διαβασα πρεπει να εχει μπει σε κατασταση ασφαλους λειτουργιας. αλλα γτ? κ εκτος αυτου οταν κανω επανεκκινηση δεν φευγει μενει εκει οποτε μαλλον κατι αλλο ειναι. ξερει κανεις γτ το εβγαλε αυτο κ τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα . απο χθες το κινητο μου εχει βγαλει το ανθρωπακι του ανδροιντ πανω αριστερα κ καταω αριστερα λεει security problem. λογικα απ οτι διαβασα πρεπει να εχει μπει σε κατασταση ασφαλους λειτουργιας. αλλα γτ? κ εκτος αυτου οταν κανω επανεκκινηση δεν φευγει μενει εκει οποτε μαλλον κατι αλλο ειναι. ξερει κανεις γτ το εβγαλε αυτο κ τι να κανω?

 

Μηπως εσβησες η εχει σβηστει απο το κινητο το secure it;Παρε απο το zip της ROM το apk του security κ καντο εγκατασταση κ λογικα θα φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εσβησες η εχει σβηστει απο το κινητο το secure it;Παρε απο το zip της ROM το apk του security κ καντο εγκατασταση κ λογικα θα φτιαξει

 

καλησπερα ντινο. δεν το βρισκω μεσα στα .apk ναι πρεπει να σβηστηκε αυτο το οποιο δεν θυμαμαι να ξαναεκανα αποπειρα να το σβησω αλλα κ οταν ειχα κανει αλλες φορες μετα εμφανηζοταν ξανα μονο του ,δεν εφευγε με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ντινο. δεν το βρισκω μεσα στα .apk ναι πρεπει να σβηστηκε αυτο το οποιο δεν θυμαμαι να ξαναεκανα αποπειρα να το σβησω αλλα κ οταν ειχα κανει αλλες φορες μετα εμφανηζοταν ξανα μονο του ,δεν εφευγε με τπτ.

 

Φιλε το apk λεγεται lenovoSafeCenter.apk

Βρες το κ καντο εγκατασταση.Οχι δεν γινεται να φυγει ουτε να απεγκατασταθει.Αν κανεις απεγκατασταση βγαζει αυτο που σου βγαζει κ εσενα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τον καινουριο.Αν βγαλει σφαλμα το flash tool (το error 8038 νομιζω) ασε οπως ειναι τον παλιο

 

"Γιατρέ " καλησπέρα.

S820 αγορασμένο Νοέμβριο 2013.

 

μετά το πέρασμα της κινέζικης ROM, προσπάθησα να περάσω το custom recovery και βγαζει το error 8038.

Δεν έβαλα τον νέο preloader.

κάποια άλλη ιδέα? (Windows 8.1) για το error ?

 

edit:

ΔΟΜΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

Αντιγραφετε την target value (εδω πχ. 0x134f80000 ) και ανοιγετε το αρχειο scatter MT6589_Android_scatter_emmc.txt που φορτωνετε στο flash tool . Ψαχνετε τη ρυθμιση __NODL_FAT και βαζετε την τιμη που πηρατε απο το log (εδω πχ. 0x134f80000 ) .

Σωζετε το MT6589_Android_scatter_emmc.txt και το ξαναφορτωνετε στο flash tool

 

Δυστυχώς όμως μέσα στον scater δεν βρηκα το __NODL_FAT παρά μόνο το FAT και η τιμή του ήταν η σωστή που είχε μέσα στα error logs.

 

edit:

ΛΥΣΗ. έκανα rename το FAT σε __NODL_FAT και το φόρτωσε και μετά όλα προχώρησαν κανονικά.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

"Γιατρέ " καλησπέρα.

S820 αγορασμένο Νοέμβριο 2013.

 

μετά το πέρασμα της κινέζικης ROM, προσπάθησα να περάσω το custom recovery και βγαζει το error 8038.

Δεν έβαλα τον νέο preloader.

κάποια άλλη ιδέα? (Windows 8.1) για το error ?

 

edit:

ΔΟΜΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

Αντιγραφετε την target value (εδω πχ. 0x134f80000 ) και ανοιγετε το αρχειο scatter MT6589_Android_scatter_emmc.txt που φορτωνετε στο flash tool . Ψαχνετε τη ρυθμιση __NODL_FAT και βαζετε την τιμη που πηρατε απο το log (εδω πχ. 0x134f80000 ) .

Σωζετε το MT6589_Android_scatter_emmc.txt και το ξαναφορτωνετε στο flash tool

 

Δυστυχώς όμως μέσα στον scater δεν βρηκα το __NODL_FAT παρά μόνο το FAT και η τιμή του ήταν η σωστή που είχε μέσα στα error logs.

 

edit:

ΛΥΣΗ. έκανα rename το FAT σε __NODL_FAT και το φόρτωσε και μετά όλα προχώρησαν κανονικά.

 

Καλημερα φιλε.Δεν χρειαστηκες γιατρο τελικα.Ολα κομπλε;Την περασες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.Δεν χρειαστηκες γιατρο τελικα.Ολα κομπλε;Την περασες;

 

Ναι όλα έγιναν σωστά. Ήταν θέμα του scatter. Στο s820 της ανηψιάς δεν είχε δημιουργηθεί αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο ότι εκείνο φλασαρίστηκε σε Windows 7, ενώ αυτό με το πρόβλημα στον scatter σε Windows 8.1.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα έγιναν σωστά. Ήταν θέμα του scatter. Στο s820 της ανηψιάς δεν είχε δημιουργηθεί αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο ότι εκείνο φλασαρίστηκε σε Windows 7, ενώ αυτό με το πρόβλημα στον scatter σε Windows 8.1.

 

Δεν είναι θέμα windows .Κ εγώ 8.1 έχω.Όλα κομπλέ λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα lenovo s860 και θέλω επιτέλους να βγάλω την κινέζικη έκδοση και να περάσω τα ελληνικά. Είμαι εντελώς πρωτάρης στο τι πρέπει να κάνω και που. Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει αν γνωρίζει σε πιο σαιτ θα μπορούσα να κατεβάσω ρομ για το κινητό μου με κατανοητές οδηγίες; Απευθύνομαι σε εσάς γιατί στο αντίστοιχο ποστ του κινητού μου δεν μπαίνει πλέον κανείς
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σε ολη τη παρεα...εχει ενας φιλος μου το s820 που εχω και εγω ...το εν λογω κινητο ομως δεν ανοιγει και δεν κανει τιποτα...πηγα να το φλασαρω με τον οδηγο και στο flash tool μου εβγαλε το προβλημα 8045... Οτι κατα πασα πιθανοτητα εγινε bricked... Υπαρχει καποια περιπτωση να το επαναφερουμε????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη παρεα...εχει ενας φιλος μου το s820 που εχω και εγω ...το εν λογω κινητο ομως δεν ανοιγει και δεν κανει τιποτα...πηγα να το φλασαρω με τον οδηγο και στο flash tool μου εβγαλε το προβλημα 8045... Οτι κατα πασα πιθανοτητα εγινε bricked... Υπαρχει καποια περιπτωση να το επαναφερουμε????

 

Ναι λογικά θα φτιαχτεί.Στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Σε ένα s820 δεν έχω καθόλου σήμα.Και στις 2 sim.Έχει χ πάνω στο σήμα.Δοκίμασα να βάλω άλλη sim τα ίδια.Wifi και gps έχω κανονικά.Είμαι με την τελευταία vibe(1512_ST).Ξαναφλάσαρα την 1512 πάλι τα ίδια.Έβαλα από την αρχή την S141 κινέζικη και την vibe πάλι τα ίδια.Καμιά ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ψαχνω για sd card 32 gb exw 2 ερωτησεις το κινητο εχει uhs? αν οχι ποια class 10 προτινεται

 

και κατι αλλο ρε παιδια εχω εχω μια μικρη sd μεσα γιατι δεν μπορω να περασω εκει τισ εφαρμογες μου ? μονο ιντερναλ και build in μ δινει οχι external

Edited by maverik13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ψαχνω για sd card 32 gb exw 2 ερωτησεις το κινητο εχει uhs? αν οχι ποια class 10 προτινεται

 

και κατι αλλο ρε παιδια εχω εχω μια μικρη sd μεσα γιατι δεν μπορω να περασω εκει τισ εφαρμογες μου ? μονο ιντερναλ και build in μ δινει οχι external

 

Αν έχει uhs δεν ξέρω.Για class 10 εγώ προτείνω ή samsung ή sandisk.για να περάσεις εφαρμογές στην sd θα πρέπει να κάνεις την sd primary.Ρυθμίσεις -αποθηκευτικός χώρος.Από εκεί το κάνεις.Αλλιώς κατέβασε από playstore την εφαρμογή link2sd (αρκεί να είσαι root) και μεταφέρεις τις εφαρμογές από εκεί

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ,ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗ ΓΡΑΨΩ.

ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟ LENOVO S820.ΕΝAΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ROOT, ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΑΓΕ. ΚΑΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ ,ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ LENOVO.TI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;

ΑΝ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΤΕ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡ.ΒΗΜΑ -ΒΗΜΑ ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...