Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήρα αυτό http://www.minideal.net/lenovo-s820-smartphone-android4-2-quad-core-1-2ghz-with-4-7-inch-hd-3g-wcdma-13-0mp.html

 

Λέει ότι είναι original.. τώρα τι να σας πώ... απλά έχω θέμα με την εφαρμογή mail (είτε την εργοστασιακή είτε κάποια άλλη απο google play) σε mail eexchange... και θέλω μια rom να δουλεύει καλά... αλλά και στα ελληνικά.

Εσύ έχεις το original, το θέμα είναι ότι η rom που βάζει το συγκεκριμένο κατάστημα έχει πρόβλημα με το email. Από ο,τι έχω διαβάσει εδώ, η καλύτερη λύση για rom με ελληνικό μενού είναι η MIUI. Δε την έχω δοκιμάσει (εγώ έχω βάλει την VIBE με αγγλικό μενού), τα μέλη που την έχουν βάλει ίσως να μπορούν να σου πουν περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ έχεις το original, το θέμα είναι ότι η rom που βάζει το συγκεκριμένο κατάστημα έχει πρόβλημα με το email. Από ο,τι έχω διαβάσει εδώ, η καλύτερη λύση για rom με ελληνικό μενού είναι η MIUI. Δε την έχω δοκιμάσει (εγώ έχω βάλει την VIBE με αγγλικό μενού), τα μέλη που την έχουν βάλει ίσως να μπορούν να σου πουν περισσότερα...

 

ωραία... πάνε τα ευρά... πρσπάθησα να βάλω την rom με cwn recovery... και έβγαλε ενα error Και έπειτα το έλεισα.. προσπάθησα να βάλω άλλη rom... αλλα ΔΕΝ ανοίγει καν (μαυρη οθόνη)

 

 

καμμια βοήθεια...??? ή πάει στον κάδο?

Link to comment
Share on other sites

...

... αλλα ΔΕΝ ανοίγει καν (μαυρη οθόνη)

...

καμμια βοήθεια...??? ή πάει στον κάδο?

Ψυχραιμία, 99% φτιάχνεται.

Με flashtool και μέσω PC μπορείς να περάσεις (λογικά) τα πάντα από την αρχή.

Εγώ δεν το έχω το S820, αλλά πιστεύω ότι διαβάζοντας το θέμα από την αρχή και ακολουθώντας τις παραπομπές (δες και στο xda), θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, 99% φτιάχνεται.

Με flashtool και μέσω PC μπορείς να περάσεις (λογικά) τα πάντα από την αρχή.

Εγώ δεν το έχω το S820, αλλά πιστεύω ότι διαβάζοντας το θέμα από την αρχή και ακολουθώντας τις παραπομπές (δες και στο xda), θα βγάλεις άκρη.

 

Παιδία... 1ο πρόβλημα το συνδέω σε 2 διαφορετικά PC και εφόν το εγκαθηστώ τον preloader driver αυτό αποσυνδεέται και ξανασυνδέεται συνεχώς (λες και το βγαζω , βάζω στο usb)

 

2ον με CWM recovery δοκίμασα όλες της ROM (VIBE, MIU κτλ) και όλες μου βγάζουν error...

 

τι να κάνω εφόσον ΔΕΝ μπορώ να το flashαραω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία... 1ο πρόβλημα το συνδέω σε 2 διαφορετικά PC και εφόν το εγκαθηστώ τον preloader driver αυτό αποσυνδεέται και ξανασυνδέεται συνεχώς (λες και το βγαζω , βάζω στο usb)

 

2ον με CWM recovery δοκίμασα όλες της ROM (VIBE, MIU κτλ) και όλες μου βγάζουν error...

 

τι να κάνω εφόσον ΔΕΝ μπορώ να το flashαραω?

Έτσι κάνει.Συνδέεται κ αποσυνδέεται.Κάνε την διαδικασία να φλασάρεις ROM με το flashtool κ όταν είσαι έτοιμος κ πατήσεις firmware upgrade θα σου δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Παιδία... 1ο πρόβλημα το συνδέω σε 2 διαφορετικά PC και εφόν το εγκαθηστώ τον preloader driver αυτό αποσυνδεέται και ξανασυνδέεται συνεχώς (λες και το βγαζω , βάζω στο usb)

 

2ον με CWM recovery δοκίμασα όλες της ROM (VIBE, MIU κτλ) και όλες μου βγάζουν error...

 

τι να κάνω εφόσον ΔΕΝ μπορώ να το flashαραω?

Φιλε μου επειδη την επαθα κι εγω και εγινε brick αρχικα και δεν μπορουσα να κανω τπτ (νομιζα) και αγχωθηκα λιγο. Και μετα χαλαρωσα, εκανα προσεκτικα τα βηματα (σταυρωσα και τα δαχτυλα) και δουλεψε μια χαρα.

Το βασικοτερο απ'ολα ειναι να διαβασει το κινητο σου το εκαστοτε pc . Εμενα οταν ειχε γινει brick και το εβαζα σε οποιοδηποτε αλλο pc εκτος εκεινου που το ειχε αναγνωρισει την πρωτη φορα, ΔΕΝ αναγνωριζε τον preloader αρα και δεν αναγνωριζε το κινητο για να δουλεψει το flash tool. Οταν το εβαλα στο laptop που ειχα κανει την πρωτη συνδεση (πριν γινει brick δλδ) το οποιο ειχε κανονικα περασμενο τον preloader driver και εκανα το σωστο rom flash, περασε κανονικα και δουλεψε. Το θεμα εκτος του να το βαλεις σε pc που να το αναγνωρισει ειναι και η θυρα στην οποια πας να το βαλεις. Να εχεις υποψιν σου οτι πρεπει να ειναι η ιδια ακριβως θυρα που το ειχες βαλει την πρωτη φορα ειδαλλως δε θα το αναγνωρισει. Οτι αλλο θες πες μου, μιας και το εχω περασει και ισως να ξερω να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

2ον με CWM recovery δοκίμασα όλες της ROM (VIBE, MIU κτλ) και όλες μου βγάζουν error...

Αν υποθεσουμε οτι εχεις παρει κατι αντιστοιχο, τοτε για miui αυτο

Aυτην του περασα για ελληνικα:

MIUI 4.3.21 http://xiaomi.eu/community/threads/4-3-21.23832/ με JB - 4.2

 

Οι οδηγιες μεταφραζονται απο τα κινεζικα και το recovery ειναι στα κινεζικα , αλλα εχει φωτο.

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5020-4-3-21-Lenovo-S820-miuiandroid-com/#description

 

Μοντελο

S820_S129_130513

 

Στο αγγλικο αναφερουν:

MIUI stopped S820 development since 4.3.21;

Η μεταφραση οπου υπαρχει, 60%, ειναι καλυτερη, αλλα οπου δεν υπαρχει πχ μενου επιλογη ηχων ειναι κινεζικα.

 

Οταν και αν βγει νεα εκδοση για το S820 ;; θα ειναι περιπου 100% μεταφρασμενη. γιατι τωρα τα παιδια στo xiaomi-miui.gr την εχουν σχεδον ολοκληρωσει και περασει στις αλλες συσκευες.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις το original, το θέμα είναι ότι η rom που βάζει το συγκεκριμένο κατάστημα έχει πρόβλημα με το email. Από ο,τι έχω διαβάσει εδώ, η καλύτερη λύση για rom με ελληνικό μενού είναι η MIUI. Δε την έχω δοκιμάσει (εγώ έχω βάλει την VIBE με αγγλικό μενού), τα μέλη που την έχουν βάλει ίσως να μπορούν να σου πουν περισσότερα...

 

Αν έχεις θέμα με το email διάβασε το post #616, όπου εξηγώ τι πρέπει να κάνουμε για να λύσουμε το θέμα, είναι πολύ εύκολο

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα την kikat αλλα ειχε θεμα με το σημα..μια εδινε μια γραμμη μια εδινε τρεις...οποτε ξαναγυρισα στα γνωστα
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι εχεις παρει κατι αντιστοιχο, τοτε για miui αυτο

 

Η μεταφραση οπου υπαρχει, 60%, ειναι καλυτερη, αλλα οπου δεν υπαρχει πχ μενου επιλογη ηχων ειναι κινεζικα.

 

Οταν και αν βγει νεα εκδοση για το S820 ;; θα ειναι περιπου 100% μεταφρασμενη. γιατι τωρα τα παιδια στo xiaomi-miui.gr την εχουν σχεδον ολοκληρωσει και περασει στις αλλες συσκευες.

 

Φίλε μου νά σαι καλά... έβγαλα άκρη! Έλα τώρα πές την αλήθεια ΔΕΝ διάβασες τα παραπάνω έτσι?

 

Λοιπόν... φίλοι μου.. θα κάνω υπομονή ακόμη μια ώρα για να δοκιμάσω κάποιες επιλογές... διότι... ούτε με flshtool ούτε με recovery ούτε με Mui , sui και όλες τις σάρες και μάρες ΔΕΝ γίνεται τίποτα.

 

Πλεόν το βλέπει σαν usb αλλά ΔΕΝ μπορώ να ξεκινήσω flash (Error: Initialize scatter file failed. Please check the scatter file name you load is legal).

Πλέον κάνει install μεσω CWN Recovery απο microsd αλλά ΔΕΝ bootαρει.

 

όποιος έχει την παραμικρή ιδέα ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ και όχι ΑΟΡΙΣΤΑ να μου την πεί!

 

Ειδάλλως θα βάλω τρίποντο στον κάδο απέναντι και άντε απο κει.. άντε γιατί πολύ ασχοληθήκαμε με την χαζοκινεζιά.

 

ΥΣ: Έχω κάνει και άλλες εγκαταστάσεις σε android αλλα είπαμε... όχι και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νά σαι καλά... έβγαλα άκρη! Έλα τώρα πές την αλήθεια ΔΕΝ διάβασες τα παραπάνω έτσι?

 

Λοιπόν... φίλοι μου.. θα κάνω υπομονή ακόμη μια ώρα για να δοκιμάσω κάποιες επιλογές... διότι... ούτε με flshtool ούτε με recovery ούτε με Mui , sui και όλες τις σάρες και μάρες ΔΕΝ γίνεται τίποτα.

 

Πλεόν το βλέπει σαν usb αλλά ΔΕΝ μπορώ να ξεκινήσω flash (Error: Initialize scatter file failed. Please check the scatter file name you load is legal).

Πλέον κάνει install μεσω CWN Recovery απο microsd αλλά ΔΕΝ bootαρει.

 

όποιος έχει την παραμικρή ιδέα ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ και όχι ΑΟΡΙΣΤΑ να μου την πεί!

 

Ειδάλλως θα βάλω τρίποντο στον κάδο απέναντι και άντε απο κει.. άντε γιατί πολύ ασχοληθήκαμε με την χαζοκινεζιά.

 

ΥΣ: Έχω κάνει και άλλες εγκαταστάσεις σε android αλλα είπαμε... όχι και έτσι.

Το αρχειο της rom που εχεις κατεβασει ΔΕΝ ειναι για να μπει μεσα απο flash tool αλλα μεσω cwm. Για να μπει ομως μεσω cwm πρεπει να μπορεσεις να φτασεις στο σημειο να ανοιγει εκει και κατι μου λεει οτι αυτο δε συμβαινει, ετσι? Οποτε πρεπει να κατεβασεις μια ρομ που να περιεχει το σωστο scatter αρχειο για να ξεκινησεις (πχ απο http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-copy-mt6572-multilanguage-rom/ ) και αφου ακολουθησεις οδηγιες που αναγραφονται σε αλλο ποστ εδω για να βαλεις cwm να περασεις και ενα απο τα vibe i miui roms.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει παλιοτερα αλλα δεν απαντησε κανεις οποτε τωρα που ξαναεχω pc μπροστα μου ξαναρωταω μηπως ξερει καποιος τι να κανω.

 

Εχει γεμισει η εσωτερικη μνημη (αυτη που εχει τα βασικα αρχεια-λειτουργικο κτλ) και οτι και να κανω μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι γεματη. Εχω εφαρμογες και οτι μπορεσα το εχω μεταφερει στην εξωτερικη sd αλλα αυτη την μνημη δεν την βλεπουν. Οπως π.χ. το root explorer. Βλεπει την εξωτερικη και το αλλο μισο της εσωτερικης.

Οποιος ξερει ας δωσει μια βοηθεια, φανταρος ειμαι, χρειαζομαι εφαρμογες :D

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by andersgr
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτησει παλιοτερα αλλα δεν απαντησε κανεις οποτε τωρα που ξαναεχω pc μπροστα μου ξαναρωταω μηπως ξερει καποιος τι να κανω.

 

Εχει γεμισει η εσωτερικη μνημη (αυτη που εχει τα βασικα αρχεια-λειτουργικο κτλ) και οτι και να κανω μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι γεματη. Εχω εφαρμογες και οτι μπορεσα το εχω μεταφερει στην εξωτερικη sd αλλα αυτη την μνημη δεν την βλεπουν. Οπως π.χ. το root explorer. Βλεπει την εξωτερικη και το αλλο μισο της εσωτερικης.

Οποιος ξερει ας δωσει μια βοηθεια, φανταρος ειμαι, χρειαζομαι εφαρμογες :D

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δοκίμασε αυτό που λέει ο φίλος εδώ Βέβαια προυποθέτει φορμάτ στην sd αλλά αν κάνεις ενα backup δεν έχεις να χάσεις τιτποτα αν δοκιμασεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατ'αρχην.

Εχω επιλεξει απο τις ρυθμισεις να αποθηκευονται οι εφαρμογες στην sd. Το ιδιο δεν κανει?

Το προβλημα ειναι οτι απο το 1,2γβ που εχει η βασικη μνημη εχει 30μβ ελευθερα και μου πεταει μηνυμα σε οτι και να κανω + οτι δεν βλεπει τη μνημη ουτε το pc ουτε οι εφαρμογες διαχειρισης.

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε καμιά εφαρμογή που την είχες στη μνήμη του τηλεφώνου και επανεγκατέστησέ την να δεις αν όντως πάει στην sd. Αν έχει μετά παραπάνω ελευθερο χώρο απο 30μβ κάντο και με άλλες εφαρμογες, Μάλλον πρώτα κάνει εγκατάσταση στο τηλ και όταν ολοκληρωθείί την μεταφέρει στην sd, έτσι αν δεν έχεις λίγο χώρο στο τηλ δεν μπορείς να κανεις τιποτα (υπόθεση κάνω)
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σημερα την 1419_4_DEV.Έκανα root κ gapps.Δεν δουλεύει η κάμερα μονο.Λέει can't connect to the camera.Ξέρει κανείς λύση?

Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Από που τη κατέβασες την 1419_4;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειδάλλως θα βάλω τρίποντο στον κάδο απέναντι και άντε απο κει.. άντε γιατί πολύ ασχοληθήκαμε με την χαζοκινεζιά.

Πες μου σε παρακαλώ σε πιο κάδο έβαλες τρίποντο να πάω να μαζέψω τη χαζοκινεζιά...

 

Να ρωτήσω, αυτή τη διαδικασία την έχεις ακολουθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Από που τη κατέβασες την 1419_4;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πες μου σε παρακαλώ σε πιο κάδο έβαλες τρίποντο να πάω να μαζέψω τη χαζοκινεζιά...

 

Να ρωτήσω, αυτή τη διαδικασία την έχεις ακολουθήσει;

Την κατέβασα από το needrom.Ολόκληρο το όνομα είναι VIBEUI_V1.5_1419_4_DEV_S820_11C6.Στο site της vibe ui υπάρχει αυτή που έχει κ το needrom κ υπάρχει κ αυτή VIBEUI_V1.5_1419_4_DEV_S820_18B8.Τι διαφορά έχουν αυτές?Εσύ ποια έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα από το needrom.Ολόκληρο το όνομα είναι VIBEUI_V1.5_1419_4_DEV_S820_11C6.Στο site της vibe ui υπάρχει αυτή που έχει κ το needrom κ υπάρχει κ αυτή VIBEUI_V1.5_1419_4_DEV_S820_18B8.Τι διαφορά έχουν αυτές?Εσύ ποια έχεις βάλει?

Εγώ έχω βάλει αυτή από το επίσημο site της VIBE, την 11C6. Δε ξέρω εάν έχει κάποια διαφορά με αυτή του Needrom.

 

Και μιας και λέμε για site της VIBE, εδώ στο σχετικό θέμα με το S820 έχει δύο rom, την VIBEROM_V1.0_1415_2_ST_S820 και την VIBEUI_V1.5_1419_4_DEV_S820. Αν όμως πατήσεις την V1.0_1415 σου βγάζει να κατεβάσεις την VIBEUI_V1.5_1420_3_ST_S820_OLK_W_E2D0. Έχει βγει όντως stable V1.5 για το δικό μας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτή από το επίσημο site της VIBE, την 11C6. Δε ξέρω εάν έχει κάποια διαφορά με αυτή του Needrom.

 

Και μιας και λέμε για site της VIBE, εδώ στο σχετικό θέμα με το S820 έχει δύο rom, την VIBEROM_V1.0_1415_2_ST_S820 και την VIBEUI_V1.5_1419_4_DEV_S820. Αν όμως πατήσεις την V1.0_1415 σου βγάζει να κατεβάσεις την VIBEUI_V1.5_1420_3_ST_S820_OLK_W_E2D0. Έχει βγει όντως stable V1.5 για το δικό μας;

 

Καταρχίν δικό μου λάθος για την φωτογραφική που δεν δούλευε.Είχα φλασάρει τα gapps standar κ δεν δούλευε η camera.έβαλα τα minimal κ όλα καλά.Έχει βγάλει κ το needrom την 1420_3_ST.Την έβαλα χθες,rootαρα κανονικά με το 4.4root,αλλά δεν κατάφερα να κάνω να δουλέψει το playstore.Έβαλα τα minimal gapps,αλλά δεν έκανε εγκατάσταση το playstore.Το έβαλα μόνος μου από apk,έβαλα λογαριασμό κανονικά αλλά σταματάει η εφαρμογή όταν πας να την ανοίξεις.Μετά από όλα αυτά έβαλα την 1419_4_DEV κ τα minimal gapps κ όλα καλά

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα πάντως 1419 μου βγάζει για κατέβασμα

Για κατέβασμα βγάζει την 1419_DEV.Εγώ έβαλα την 1420_ST αλλά δεν κατάφερα να κάνω το playstore να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κ το needrom την 1420_3_ST.Την έβαλα χθες,rootαρα κανονικά με το 4.4root,αλλά δεν κατάφερα να κάνω να δουλέψει το playstore.Έβαλα τα minimal gapps,αλλά δεν έκανε εγκατάσταση το playstore.Το έβαλα μόνος μου από apk,έβαλα λογαριασμό κανονικά αλλά σταματάει η εφαρμογή όταν πας να την ανοίξεις.Μετά από όλα αυτά έβαλα την 1419_4_DEV κ τα minimal gapps κ όλα καλά

Οπότε εξακολουθεί και στην kitkat stable να μη μπορείς να βάλεις gapps...

Εμένα πάντως 1419 μου βγάζει για κατέβασμα

Για κατέβασμα βγάζει την 1419_DEV.Εγώ έβαλα την 1420_ST αλλά δεν κατάφερα να κάνω το playstore να δουλέψει

Δηλαδή πατάτε αυτό που έχω κυκλώσει στο screen shot και σας βγάζει την 1419 για κατέβασμα;

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...