Jump to content

Meizu MX3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@nav..

πιθανον να ειναι signed/vendor locked το ελληνικο firmware και να αποτυγχανει ο ελεγχος κατα την εγκατασταση. Δοκιμασες μεσω recovery χωρις/με clear data; Το root παντως δεν χρειαζεται για να βαλεις firmware.

 

αν εχεις νεα απο την εδω meizu ενημερωσε μας γιατι μπορει να ειναι και αλλοι που ενδιαφερονται...αν και το flyme 4 θα το παρει, δεν μπορει..

 

ειδαλλως απευθειας επικοινωνια με mzcs@meizu.com

 

@avadon..

Εννοειται η φωτεινοτητα και το 3g επηρεαζουν, οπως και τι συγχρονισμοι και updates τρεχουν. Ολα υποκειμενικα ειναι πχ εγω μπορει να διαβαζω για αρκετη ωρα μια σελιδα και αλλος να ανοιγει συνεχως νεες σελιδες. Το swiftkey μου φαινεται ρουφαει την μπαταρια αλλα δεν εχω βρει καλυτερο για να το αντικαταστησω.

Και μιση ωρα παραπανω δεν σωνει κανεναν για αυτο καλα εκανες και πηρες powerbank.

Οσο και να το ζαλιζουμε εκτος λιγων εξαιρεσων 4-6 ωρες μ. ο. sot βγαζουν τα πιο πολλα smartphone. 5+ - 6 ωρες sot βγαζω συνηθως, μια χαρα ειμαι.

 

ΥΓ. τι λενε τα pistons; δουλευει το dirac hd με αυτα;

 

ΥΓ2. η αληθεια ειναι οτι πηγαινα για το pro κατα τις αρχες του 15 αλλα ψιλοκρυωσα λογω κουμπιου...θα δουμε ομως...και το 3αρι ειναι ωραιο, smooth και βολικο το ατιμο...

 

Πηγα να το κανω αλλα δεν ξερω να κανω copy απο το λαπτοπ στο κινητο σε recovery mode..Και μου τη δινει ολο αυτο γτ διαβαζω οτι οι επομενες εκδοσεις ειναι πολυ βελτιωμενες σε πολλους τομεις και στη μπαταρια..Η πλακα ειναι οτι εκανα και ρουτ που δεν χρειαζοταν και τωρα δεν υπαρχει σαφης απαντηση αν τελικα χανω εγγυηση η οχι..Τουλαχιστον αν ερει αναβαμιση θα γινει unroot?Πιστευεις δηλαδη οτι θα παρω κατευθειαν το 4αρι?Χωρις να εχω παρει τοσες ενδιαμεσες?Α και κατι τελευταιο..Χθες εμαθα οτι επισημο σερβις ελλαδα και αντιπροσωπος δεν υπαρχει απλα το συγκεκριμενο ηρθε μεμονομενα απο καταστηματα..Δηλαδη αν χτυπα ξυλο παθει κατι δεν ξερω που και ποιος θα το επισκευασει..Μου φαινεται οτι το mx3 ειναι το πειραμα για να δουνε αν εχει περαση στην αγορα και αναλογως να κινηθουν,Πειραματοζωα δηλαδη...σημερα αποκτηθηκαν το μαυρο ματ καπακι και τα ακουστικα ep-21...

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ ότι όλα τα κινητά περίπου από 4 μέχρι 6 ώρες οθόνη βγάζουν, αλλά διαφωνώ ότι μισή ώρα πάνω μισή ώρα κάτω δεν εχει διαφορα.. Γιατί η μισή ώρα οθόνης παραπάνω μπορεί να αντιστοιχεί σε επιπλεον 3-4-5 ώρες χωρίς να είναι κλειστό, και από κει που έβγαζες μέχρι τις 7-8 το απόγευμα να βγάλεις μέχρι και τις 12 το βράδυ..

 

Τα xiaomi pistons είναι εκπληκτικά, ο ήχος τους είναι εξαιρετικός και έχει απίστευτο μπάσσο.. αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω..Το Dirac HD το έχω ενεργοποιημένο, στην επιλογή EP-21 και πάει μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

@nav

Δες αυτο το βιντεο για την διαδικασια(στα ιταλικα) ή ακολουθησε τις οδηγιες σε προηγουμενο ποστ.

 

απο την στιγμη που εγινες root ξεχνας τα OTA updates και χρησιμοποιεις την χειρωνακτικη μεθοδο. Για unroot ξαναφλασαρεις το ιδιο ή αλλο hk ή cn firmware ή το 4 οταν βγει (ναι μπορει να παει κατευθειαν στην 4). Αυτοι που εχουν βαλει την beta 4 εκαναν full wipe απο οτι ειδα, δηλαδη διαγραφη των παντων. Ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν ειναι κλειδωμενο φυσικα.

 

Καποιος προσφερει την ελληνικη εγγυηση αρα και το σερβις εστω και αν το στελνει στο εξωτερικο, δεν μπορει να ειναι στον αερα ολα (καρτα εγγύησης εχει; ).

 

ΥΓ. ευχαριστα τα νεα για τα pistons, αναμενουμε εντυπωσεις και απο τα ep21 ειδικα με καποια καλα flac αρχεια. εγω γλυκοκοιταζω και τα ep30...

 

avadonmode νομιζω επρεπε να προτιμησεις το g2 αφου σε νοιαζει τοσο πολυ η αυτονομια :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ενταξει μαλλον φαινεται πως γκρινιαζω καπως.. το κινητο αυτη τη στιγμη μ'αρεσει περισσοτερα απ'ολα που κυκλοφορουν στην αγορα.. ειδικα σε συνδιασμο με τα χρηματα του, απλα αν επρεπε να πουμε οτι υστερει καπου αυτο ισως να ειναι η αυτονομια του.. Αυτα, τελος με την αυτονομια :P τώρα το μονο που έχουμε να περιμενουμε ειναι η stable εκδοση του flyme 4, που πολυ συντομα θα βγει απο τι φαινεται..

 

Με τα EP-21 πιστευς θα ακουγεται ακομα καλυτερα me dirac HD ανοιχτο στην επιλογη EP-21..

Link to comment
Share on other sites

@nav

Δες αυτο το βιντεο για την διαδικασια(στα ιταλικα) ή ακολουθησε τις οδηγιες σε προηγουμενο ποστ.

 

απο την στιγμη που εγινες root ξεχνας τα OTA updates και χρησιμοποιεις την χειρωνακτικη μεθοδο. Για unroot ξαναφλασαρεις το ιδιο ή αλλο hk ή cn firmware ή το 4 οταν βγει (ναι μπορει να παει κατευθειαν στην 4). Αυτοι που εχουν βαλει την beta 4 εκαναν full wipe απο οτι ειδα, δηλαδη διαγραφη των παντων. Ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν ειναι κλειδωμενο φυσικα.

 

Καποιος προσφερει την ελληνικη εγγυηση αρα και το σερβις εστω και αν το στελνει στο εξωτερικο, δεν μπορει να ειναι στον αερα ολα (καρτα εγγύησης εχει; ).

 

ΥΓ. ευχαριστα τα νεα για τα pistons, αναμενουμε εντυπωσεις και απο τα ep21 ειδικα με καποια καλα flac αρχεια. εγω γλυκοκοιταζω και τα ep30...

 

avadonmode νομιζω επρεπε να προτιμησεις το g2 αφου σε νοιαζει τοσο πολυ η αυτονομια :)

 

Και παλι δεν βλεπω να κανει copy στο recovery..εχω αρχισει να εκνευριζομαι..οταν παω άποωτα εγγραφα και τρεχω το ζίπ κανει cheking και μετα με πεταει στο recovery με επιλογη να βαλω το zip στο ρουτ καταλογο και η δευτερη να κανω διαγραφη δεδομενων.και απο κατω restart η retry

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

navouxodonosoras απο που πήρες τα ep21 btw ? avantmode όταν βάζεις την επιλογή ep21 στα pistons καταλαβαίνεις διαφορά στον ήχο με το να μην το βάλεις καθόλου ? Παρήγγειλα και εγώ ep21 αλλά θα πάρει καιρό να έρθουνε..
Link to comment
Share on other sites

navouxodonosoras απο που πήρες τα ep21 btw ? avantmode όταν βάζεις την επιλογή ep21 στα pistons καταλαβαίνεις διαφορά στον ήχο με το να μην το βάλεις καθόλου ? Παρήγγειλα και εγώ ep21 αλλά θα πάρει καιρό να έρθουνε..

 

Πηρα ξαι τα ep 30 ..εχω ανθρωπο που ηταν πεκινογια λιγεσ μερεσ εκει και μου τα πηρε μαζι με το μαυρο καπακι σε καταστημα meizu.του ειπα για τα ep 21 αλλα επειδη ηταν ασπρα και εχω σκαλωμα με το μαυρο χρωμα μου πηρε και τα ep 30.

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν βλεπω να κανει copy στο recovery..εχω αρχισει να εκνευριζομαι..οταν παω άποωτα εγγραφα και τρεχω το ζίπ κανει cheking και μετα με πεταει στο recovery με επιλογη να βαλω το zip στο ρουτ καταλογο και η δευτερη να κανω διαγραφη δεδομενων.και απο κατω restart η retry

 

Εγκατάσταση/αναβάθμιση firmware μεσω Recovery Menu.

 

Λοιπόν, για να βεβαιωθούμε ότι η διαδικασία γίνεται σωστά μέσω του recovery και ότι το οποιοδήποτε σφάλμα που βγάζει δεν οφείλεται σε δικιά μας παράλειψη, ακολουθούμε τα εξής :

1. κατά τα γνωστά, κάνουμε επανεκκίνηση, κρατάμε πατημένα τα κουμπιά vol up + power , και μετά από λίγο αφού εμφανιστεί το logo της meizu τα αφήνουμε και μπαίνουμε στο recovery menu δηλαδή εδώ:

https://www.dropbox.com/s/5mcmct8u7dmeoke/IMG_20141123_010801.jpg?dl=0

αν δεν το πετύχουμε με την πρώτη να μπούμε στο recovery menu ξαναδοκιμάζουμε και αφήνουμε τα κουμπιά λίγο αργότερα.

 

2. Αφού μπούμε στο recovery menu συνδέουμε το κινητό με τον Η/Υ με το καλώδιο usb της συσκευής και σε λίγο θα πρέπει να έχει αναγνωριστεί η συσκευή από τα windows (η συσκευή σας είναι έτοιμη για χρήση κτλ) δηλαδή αυτό: https://www.dropbox.com/s/trumn45pkvybz2n/IMG_20141123_010926.jpg?dl=0

 

3. Ανοίγουμε τον Windows Explorer και πρέπει να υπάρχει στην αριστερή μπάρα στις συσκευές κάτω από τον Υπολογιστή το Recovery (και το γράμμα/drive letter στο οποίο αντιστοιχεί δίπλα) δηλαδή κάπως έτσι: https://www.dropbox.com/s/twldtmanljmh7ji/IMG_20141123_011026.jpg?dl=0

Κάνουμε κλίκ επάνω στο Recovery, δηλαδή σε μένα πχ επάνω στο Recovery( I: ), για να δούμε τo περιεχόμενό του, που κανονικά θα πρέπει να είναι κενό εντελώς την πρώτη φορά.

 

4. Εκείνη την στιγμή κατεβάζουμε στον Η/Υ, αν δεν το έχουμε κάνει ήδη, το firmware από το meizufans.eu δηλ. για την 3.7.3 international αυτό: http://downloads.meizufans.eu/mx3/firmware/3.7.3a/stable/update.zip (ή όποιο άλλο firmware θέλουμε)

θα πρέπει να βγαίνει αυτό στην οθόνη https://www.dropbox.com/s/1zbl3b8nrzi9xb5/IMG_20141123_011230.jpg?dl=0 και επιλέγουμε αποθήκευση.

 

5. αντιγράφουμε το αρχείο που κατεβάσαμε μέσα στα περιεχόμενα του Recovery με αντιγραφή-επικόλληση μέσω του windows explorer.

 

6. Στο κινητό μας επιλέγουμε όπως είμαστε στο Recovery menu το System upgrade και μετά πατάμε το Start (χωρίς να έχουμε τσεκάρει το clear data) και αυτό ήταν.

 

-αν μετά από όλα αυτά μας βγάλει firmware corrupted ή κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε τότε ξαναδοκιμάζουμε με Clear Data τσεκαρισμένο.

-αν εξακολουθεί να βγάζει firmware corrupted τότε σαν τελευταία λύση ελέγχουμε το md5 check sum του πηγαίου αρχείου με αυτό που κατέβηκε.

-αν είναι εντάξει το check sum και εξακολουθεί να λέει corrupted τότε ή είναι κλειδωμένη η συσκευή ή συμβαίνει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω και ίσως μόνο η meizu ή κάποιος πιο ψαγμένος ξέρει.

 

-αν κάνουμε downgrade σε παλαιότερη έκδοση firmware τότε επιβάλλεται να κάνουμε clear data.

-επίσης αν πάμε από international firmware σε cn firmware και το ανάποδο τότε πάλι επιβάλλεται να κάνουμε clear data (αυτό ισχύει μόνο για την International έκδοση).

 

Και επειδή τίποτε δεν θεωρείται αυτονόητο κάνουμε ΠΑΝΤΑ backup των σημαντικών δεδομένων just in case :cry:

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση/αναβάθμιση firmware μεσω Recovery Menu. Απαραίτητο για όσους είναι root, προαιρετικό για τους μή root

 

Λοιπόν, για να βεβαιωθούμε ότι η διαδικασία γίνεται σωστά μέσω του recovery και ότι το οποιοδήποτε σφάλμα που βγάζει δεν οφείλεται σε δικιά μας παράλειψη, ακολουθούμε τα εξής :

1. κατά τα γνωστά, κάνουμε επανεκκίνηση, κρατάμε πατημένα τα κουμπιά vol up + power , και μετά από λίγο αφού εμφανιστεί το logo της meizu τα αφήνουμε και μπαίνουμε στο recovery menu δηλαδή εδώ:

https://www.dropbox.com/s/5mcmct8u7dmeoke/IMG_20141123_010801.jpg?dl=0

αν δεν το πετύχουμε με την πρώτη να μπούμε στο recovery menu ξαναδοκιμάζουμε και αφήνουμε τα κουμπιά λίγο αργότερα.

 

2. Αφού μπούμε στο recovery menu συνδέουμε το κινητό με τον Η/Υ με το καλώδιο usb της συσκευής και σε λίγο θα πρέπει να έχει αναγνωριστεί η συσκευή από τα windows (η συσκευή σας είναι έτοιμη για χρήση κτλ) δηλαδή αυτό: https://www.dropbox.com/s/trumn45pkvybz2n/IMG_20141123_010926.jpg?dl=0

 

3. Ανοίγουμε τον Windows Explorer και πρέπει να υπάρχει στην αριστερή μπάρα στις συσκευές κάτω από τον Υπολογιστή το Recovery (και το γράμμα/drive letter στο οποίο αντιστοιχεί δίπλα) δηλαδή κάπως έτσι: https://www.dropbox.com/s/twldtmanljmh7ji/IMG_20141123_011026.jpg?dl=0

Κάνουμε κλίκ επάνω στο Recovery, δηλαδή σε μένα πχ επάνω στο Recovery( I: ), για να δούμε τo περιεχόμενό του, που κανονικά θα πρέπει να είναι κενό εντελώς την πρώτη φορά.

 

4. Εκείνη την στιγμή κατεβάζουμε στον Η/Υ, αν δεν το έχουμε κάνει ήδη, το firmware από το meizufans.eu δηλ. για την 3.7.3 international αυτό: http://downloads.meizufans.eu/mx3/firmware/3.7.3a/stable/update.zip (ή όποιο άλλο firmware θέλουμε)

θα πρέπει να βγαίνει αυτό στην οθόνη https://www.dropbox.com/s/1zbl3b8nrzi9xb5/IMG_20141123_011230.jpg?dl=0 και επιλέγουμε αποθήκευση.

 

5. αντιγράφουμε το αρχείο που κατεβάσαμε μέσα στα περιεχόμενα του Recovery με αντιγραφή-επικόλληση μέσω του windows explorer.

 

6. Στο κινητό μας επιλέγουμε όπως είμαστε στο Recovery menu το System upgrade και μετά πατάμε το Start (χωρίς να έχουμε τσεκάρει το clear data) και αυτό ήταν.

 

-αν μετά από όλα αυτά μας βγάλει firmware corrupted ή κάτι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε τότε ξαναδοκιμάζουμε με Clear Data τσεκαρισμένο.

-αν εξακολουθεί να βγάζει firmware corrupted τότε σαν τελευταία λύση ελέγχουμε το md5 check sum του πηγαίου αρχείου με αυτό που κατέβηκε.

-αν είναι εντάξει το check sum και εξακολουθεί να λέει corrupted τότε ή είναι κλειδωμένη η συσκευή ή συμβαίνει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω και ίσως μόνο η meizu ή κάποιος πιο ψαγμένος ξέρει.

 

-αν κάνουμε downgrade σε παλαιότερη έκδοση firmware τότε επιβάλλεται να κάνουμε clear data.

-επίσης αν πάμε από international firmware σε cn firmware και το ανάποδο τότε πάλι επιβάλλεται να κάνουμε clear data (αυτό ισχύει μόνο για την International έκδοση).

 

Και επειδή τίποτε δεν θεωρείται αυτονόητο κάνουμε ΠΑΝΤΑ backup των σημαντικών δεδομένων just in case :cry:

Και μονο που μπηκες σε τετοιο κοπο σευχαριστω παρα πολυ φιλε μου..Παρολα αυτα εχω ακομα προβλημα....Ενω σε normal mode το πισι μου αναγνωριζει κανονικα το κινητο οταν μπαινω σε recovery δεν το βρισκει...Οποτε αναμενω καποια πολυτιμη συμβουλη..

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον υστερα απο μελετη ηρθαν τα κακα μαντατα.Παρομοιο προβλημα εχουν και καποιοι στην Τσεχια.Εχουν το ιδιο προβλημα και μετα απο ερευνα μαθανε οτι το firmware ειναι διαφορετικο απο των αλλων .Θα μπορουν να παρουν μονο οτι και οταν δωσει ο παροχοσ και μονο ΟΤΑ.Και τωρα λοιπον λεω εγω.Απο τη στιγμη που εγω ρουταρα το κινητο και δεν παιρνω ΟΤΑ και προφανωσ το κινητο θα παιρνει μονο απο την cosmote αναβαθμισεισ πωσ θα τισ παρω εγω?και αφου ισχυει αυτο γτ δεν κλειδωνουν την επιλογη του ρουταρισματοσ τουλαχιστον σε μασ?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

μηπως αναφερεσαι σε αυτο το νημα που εχουν και αλλοι απο τσεχια το ιδιο θεμα;

 

http://meizufans.eu/forum/thread-firmware-corrupt?highlight=recovery

 

εσυ ομως δεν βλεπεις καν το recovery partition, που δεν το αναφερει καποιος απο αυτους...αν και δεν νομιζω να εχει σχεση, τι windows εχεις; σε windows 7 64bit και ubuntu 14.04 παντως το βλεπω κανονικα. Οπως και να ειχε επρεπε να εβλεπες το recovery, δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει...

 

η αναβαθμιση στο 4 δεν ξερω αν θα γινει μεσω OTA αλλα υποθετω πως οχι κρινοντας απο την beta, οποτε θα διαθεσουν το σωστο update.zip που δεν θα σου βγαζει firmware corrupt. Υπομονη....

Αν δεν σου ειναι κοπος κανε και ενα account στο meizufans.eu και πες το προβλημα σου μιας που εκει εχει αρκετους εμπειρους χρηστες.

 

καπου εδω στο φορουμ, στις ειδησεις, ειχε αναφερθει ποιος εχει αναλαβει την γενικη αντιπροσωπευση στην Ελλαδα και σε αλλες χωρες αλλα δεν θυμαμαι το ονομα τωρα... ισως ειναι η ιδια εταιρεια που ειναι και στην τσεχια.

 

παντως τα mx3 hk version που ερχονται απο κινα πχ meizumart.com δεν εχουν τετοιο θεμα, ουτε και τα mx3 cn φυσικα...

 

edit: δες και αυτο το νημα

http://meizufans.eu/forum/thread-flyme-3-6-kitkat-4-4-official-update-from-meizu-france?highlight=recovery

 

τσεκαρε και το usb debugging στα developer options

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

μηπως αναφερεσαι σε αυτο το νημα που εχουν και αλλοι απο τσεχια το ιδιο θεμα;

 

http://meizufans.eu/forum/thread-firmware-corrupt?highlight=recovery

 

εσυ ομως δεν βλεπεις καν το recovery partition, που δεν το αναφερει καποιος απο αυτους...αν και δεν νομιζω να εχει σχεση, τι windows εχεις; σε windows 7 64bit και ubuntu 14.04 παντως το βλεπω κανονικα. Οπως και να ειχε επρεπε να εβλεπες το recovery, δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει...

 

η αναβαθμιση στο 4 δεν ξερω αν θα γινει μεσω OTA αλλα υποθετω πως οχι κρινοντας απο την beta, οποτε θα διαθεσουν το σωστο update.zip που δεν θα σου βγαζει firmware corrupt. Υπομονη....

Αν δεν σου ειναι κοπος κανε και ενα account στο meizufans.eu και πες το προβλημα σου μιας που εκει εχει αρκετους εμπειρους χρηστες.

 

καπου εδω στο φορουμ, στις ειδησεις, ειχε αναφερθει ποιος εχει αναλαβει την γενικη αντιπροσωπευση στην Ελλαδα και σε αλλες χωρες αλλα δεν θυμαμαι το ονομα τωρα... ισως ειναι η ιδια εταιρεια που ειναι και στην τσεχια.

 

παντως τα mx3 hk version που ερχονται απο κινα πχ meizumart.com δεν εχουν τετοιο θεμα, ουτε και τα mx3 cn φυσικα...

 

edit: δες και αυτο το νημα

http://meizufans.eu/forum/thread-flyme-3-6-kitkat-4-4-official-update-from-meizu-france?highlight=recovery

 

τσεκαρε και το usb debugging στα developer options

 

Αρχικα διαπιστωσα οτι οντωσ ξεχασα το debbugin.BIg fail.αλλα δεν νομιζω να γινει κατι.Ναι αυτο το νημα διαβασα.Καπου στην αρχη εδω ομωσ ειδα οτι αν δεν αλλαξω recovery και κανω ρουτ πανω στη στοκ δεν επηρρεαζει τα ota updates..ισχυει αυτο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρχικα διαπιστωσα οτι οντωσ ξεχασα το debbugin.BIg fail.αλλα δεν νομιζω να γινει κατι.Ναι αυτο το νημα διαβασα.Καπου στην αρχη εδω ομωσ ειδα οτι αν δεν αλλαξω recovery και κανω ρουτ πανω στη στοκ δεν επηρρεαζει τα ota updates..ισχυει αυτο?

Μας προεκυψε αλλο θεμα τωρα..δεν βρισκει το πισι τους οδηγους για το m351

:mad:

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλα μαντατα , περασαμε πλεον απο την public beta σε κανονικη εκδοση flyme 4.0.5!

 

http://downloads.meizufans.eu/mx3/firmware/4.0.5/update.bin

 

Υποψιν οτι μιλαμε για τις εβδομαδιαιες, πλεον, testing εκδοσεις μεχρι που να βγει καποια stable (γενικα οι stable ειναι αραιες).

 

Δυστυχως το clear data και η πληρης διαγραφη των παντων (εικονες, βιντεο, μουσικη κτλ) επιβαλλεται οποτε τα περνουμε ολα backup.

 

Επισης μεγαλωνει το system partition οποτε θα χαθει και λιγος χωρος απο την κανονικη αποθηκευση. Σε επομενη φαση θα στρωσουν και τα OTA updates. Για επιστροφη στο 3.χ κανουν λογο για διπλο clear data, δηλαδη γινεται!

 

@nav..

βρηκες ακρη τελικα; για unroot δες μηπως μπορεις να ξαναφλασαρεις ακριβως το ιδιο firmware που εχεις. Υποθετω οτι θα το δινει για download καπου η εταιρεια που το διανεμει, εστω και μετα απο επικοινωνια...

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Καλα μαντατα , περασαμε πλεον απο την public beta σε κανονικη εκδοση flyme 4.0.5!

 

http://downloads.meizufans.eu/mx3/firmware/4.0.5/update.bin

 

Υποψιν οτι μιλαμε για τις εβδομαδιαιες, πλεον, testing εκδοσεις μεχρι που να βγει καποια stable (γενικα οι stable ειναι αραιες).

 

Δυστυχως το clear data και η πληρης διαγραφη των παντων (εικονες, βιντεο, μουσικη κτλ) επιβαλλεται οποτε τα περνουμε ολα backup.

 

Επισης μεγαλωνει το system partition οποτε θα χαθει και λιγος χωρος απο την κανονικη αποθηκευση. Σε επομενη φαση θα στρωσουν και τα OTA updates. Για επιστροφη στο 3.χ κανουν λογο για διπλο clear data, δηλαδη γινεται!

 

@nav..

βρηκες ακρη τελικα; για unroot δες μηπως μπορεις να ξαναφλασαρεις ακριβως το ιδιο firmware που εχεις. Υποθετω οτι θα το δινει για download καπου η εταιρεια που το διανεμει, εστω και μετα απο επικοινωνια...

 

Οχι φιλε μου δεν βρηκα.Ουτε στο φορουμ τησ meizu ουτε σε επικοινωνια με την διευθυνση που παρεθεσεσ.Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι ετσι κι αλλιωσ το επισημο internasional firmware ειναι αυτο που εχω και πωσ αργοτερα θα το παρουμε ota και μεισ.δεν φανηκε να ειπαν οτι οσοι το εχουν ρουταρει θα εχουν προβλημα σαυτο.

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βρήκα το mx3 με 180€ αξίζει ή να μαζέψω 100€ παραπάνω και να πάω στο mx4?

http://www.aliexpress.com/item/Original-MEIZU-MX3-Phone-64GB-ROM-2GB-RAM-Exynos5410-Quad-Quad-Core-Mobile-Phone1800-x-1080p/1878331204.html

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το mx3 με 180€ αξίζει ή να μαζέψω 100€ παραπάνω και να πάω στο mx4?

http://www.aliexpress.com/item/Original-MEIZU-MX3-Phone-64GB-ROM-2GB-RAM-Exynos5410-Quad-Quad-Core-Mobile-Phone1800-x-1080p/1878331204.html

 

μετά το note 3 καλύτερα να πας στο mx4 νομίζω λόγο οθόνης και μπαταρίας... αλλά έχει και 335$ στο to2c

Link to comment
Share on other sites

μετά το note 3 καλύτερα να πας στο mx4 νομίζω λόγο οθόνης και μπαταρίας... αλλά έχει και 335$ στο to2c

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, το νοτέλι θα το κρατήσω για την δουλειά και έλεγα για κάτι κοντά στα 150€ για δεύτερο. Στα 335$ πάμε πολύ, αν είναι να διαθέσω τόσα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να τα δώσω να πάρω κάτι από Ελλάδα με ευρωπαϊκή εγγύηση. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν Huawei, lg, Sony, Motorola εξίσου αξιόλογα μοντέλα από Ελλάδα. Απλός ζαχάρωνα και το redmi note στα 134€ και αυτό στα 180€ φάνηκε καλή τιμή δεδομένου ότι εισάγεται και Ελλάδα και ίσως έχει service εδώ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το meizu ενος φιλου σταματησε να εχει ηχο στο εξωτερικο ηχειο...ουτε ηχος κλησης ουτε μουσικη ουτε τπτ..ξερουμε κατι γιαυτο?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος απο τα ακουστικα και το μπροστινο ηχειο δουλευει κανονικα;

 

Θα δοκιμαζα τα παντα για να βεβαιωθω πρωτα οτι δεν ειναι προβλημα hardware. Δηλαδη τα γνωστα: Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, Επανεγκατασταση firmware με clear data απο recovery ή απο documents, upgrade/downgrade σε stable firmware.

Αν δεν στρωσει μπορει να ανοιχτει και το καπακι για περαιτερω ψαξιμο ομως ισως χρειαστει να το δει τεχνικος. Αν εχει εγγυηση καλυτερα να σταλει εκει κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος απο τα ακουστικα και το μπροστινο ηχειο δουλευει κανονικα;

 

Θα δοκιμαζα τα παντα για να βεβαιωθω πρωτα οτι δεν ειναι προβλημα hardware. Δηλαδη τα γνωστα: Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, Επανεγκατασταση firmware με clear data απο recovery ή απο documents, upgrade/downgrade σε stable firmware.

Αν δεν στρωσει μπορει να ανοιχτει και το καπακι για περαιτερω ψαξιμο ομως ισως χρειαστει να το δει τεχνικος. Αν εχει εγγυηση καλυτερα να σταλει εκει κατα την γνωμη μου.

Ναι κανονικά δουλεύουν τα αλλά.Δυστυχώς όμως πέρα απ επαναφορά δεν γίνονται τα αλλά που λες γτειναι το ελληνικό που δεν παιρνει καμμία αναβάθμιση η downgrade..

Θα τσεκαρω όμως το ηχείο...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, το νοτέλι θα το κρατήσω για την δουλειά και έλεγα για κάτι κοντά στα 150€ για δεύτερο. Στα 335$ πάμε πολύ, αν είναι να διαθέσω τόσα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να τα δώσω να πάρω κάτι από Ελλάδα με ευρωπαϊκή εγγύηση. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν Huawei, lg, Sony, Motorola εξίσου αξιόλογα μοντέλα από Ελλάδα. Απλός ζαχάρωνα και το redmi note στα 134€ και αυτό στα 180€ φάνηκε καλή τιμή δεδομένου ότι εισάγεται και Ελλάδα και ίσως έχει service εδώ.

Ευχαριστώ και πάλι.

έτσι όπως το θέτεις , είναι καλή επιλογή και το mx3

βγαίνει και καινούργιο μικρό και φθηνό απο τη meizu http://www.gizmochina.com/2014/12/08/poll-meizu-k52-leaks-new-photos-guess-price/

Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα έκδοση 4.1.3Α δεν μπορώ να δεχτώ αρχεία μέσω Bluetooth από το pc μου.. Όμως μπορώ να στείλω κανονικά από το κινητό προς το pc.. Επίσης παρατηρείτε ποτέ μια αύξηση της θερμοκρασίας στο κινητό κάποιες φορές?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι παιδια?Υποτιθεται οτι ανοιγοντας λογαριασμο στο flyme δινεις απο εκει root permisions και μετα μενει σαυτο το λογαριασμο ..Αν κανω επαναφορα και ανοιξω εναν αλλο καινουριο λογαριασμο θα φαινεται και σαυτον οτι ειναι root η οχι?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω μια συσκευη,αν υπαρχει καποιος να θελει να το πουλησει ας μου στειλει πμ,
26s by CrisBall :)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι παιδια?Υποτιθεται οτι ανοιγοντας λογαριασμο στο flyme δινεις απο εκει root permisions και μετα μενει σαυτο το λογαριασμο ..Αν κανω επαναφορα και ανοιξω εναν αλλο καινουριο λογαριασμο θα φαινεται και σαυτον οτι ειναι root η οχι?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι μετά από factory reset θα χαθεί το root οπότε και άλλο λογαριασμό να κάνεις θα πρέπει να ξανανοίξεις τα δικαιώματα διαχειριστή με τον γνωστό τρόπο. Προσοχή μόνο να θυμάσαι τον κωδικό από τον τρέχοντα λογαριασμό flyme γιατί χρειάζεται προκειμένου να κάνεις logout και να δημιουργήσεις νέο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...