Jump to content

myphone POLL: Ναι ή όχι στο root του Android και γιατί;


DJDB
 Κοινοποίηση

Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;  

847 members have voted

  1. 1. Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;

    • Ναι
      611
    • Όχι
      184
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      52


Recommended Posts

Λίγες ημέρες πριν, ο δημιουργός του πολύ γνωστού CyanogenMod, Steve Kondik, αναφέρθηκε, μέσω του λογαριασμού του στο Google Plus, στο root μιας Android sσυσκευής. Σύμφωνα με τον ίδιο, τα χαρακτηριστικά που έχουν πλέον υιοθετηθεί από τη Google στη νεότερη έκδοση του Android, τη 4.3 - χαρακτηριστικά που αφορούν κυρίως την ασφάλεια του OS - κάνουν μη απαραίτητη την ύπαρξη root στο γνωστό mobile OS για την εκτέλεση των λειτουργιών που ο ίδιος χρειάζεται.

 

Λίγο παρακάτω, χωρίς να προτείνει την πλήρη κατάργηση του ύπαρξης root στη CyanogenMod rom, ο Kondik απευθύνθηκε στην κοινότητα, ζητώντας από τους followers του να αναφέρουν τους λόγους για τους οποίους ο καθένας έχει προχωρήσει στο «rootάρισμα» της συσκευής του, εφόσον φυσικά ο user κάνει χρήση της CyanogenMod rom ή κάποιας άλλης custom rom.

 

Όπως καταλαβαίνετε, το ερώτημα είναι ιδιαίτερα σημαντικό και έρχεται να δώσει πιθανές απαντήσεις σε μια από τις πιο κλασσικές απορίες που έχουν οι κάτοχοι ενός Android smartphone ή tablet. «Να rootάρω το κινητό μου και, αν ναι, τι θα κερδίσω και τι θα χάσω;.» Ερωτήσεις που συνήθως απαντώνται - μεταξύ άλλων - με τη δυνατότητα καλύτερου backup των εφαρμογών αλλά και το μπλοκάρισμα των διαφόρων διαφημίσεων που εμφανίζονται στο Android. Φυσικά, σε κάθε τέτοια ερώτηση, υπάρχει και η προειδοποίηση πως πρόκειται για μια διαδικασία που δεν είναι απαραίτητη και που θα πρέπει να γίνεται με προσοχή.

 

Κάπου εδώ λοιπόν, αποφασίσαμε να απευθυνθούμε σε εσάς, την κοινότητα του myphone.gr, με ένα νέο myphone POLL και να σας ρωτήσουμε εάν έχετε προχωρήσει σε root της συσκευής σας. Φυσικά, όποια και αν είναι η απάντηση σας, μπορείτε να δικαιολογήσετε την επιλογή σας με ένα σχόλιο, αναφέροντας και ποιοι ήταν οι λόγοι που σας έκαναν να προχωρήσετε (ή να μην προχωρήσετε) με τη διαδικασία και αν την προτείνετε σε κάποιον που βρίσκεται ακόμη σε σκέψεις.

 

Το σχόλιο του Kondik είναι διαθέσιμο εδώ.

 

Ο λόγος σε εσάς!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και να αναφερθώ και προσωπικά:

 

Νομίζω πως το πρώτο πράγμα που κάνω αφού αγοράσω ένα Android κινητό, είναι να το rootάρω.

 

Οι λόγοι; Ίσως όχι πολλοί. Titanium backup, greenify, adblock, firewall είναι μερικοί από αυτούς.

 

Για να λέμε όμως και του στραβού του δίκιο, ίσως ο σημαντικότερος λόγος είναι πως απλώς θέλω root για να έχω την αίσθηση πως "βγάζω τα μάτια" στη συσκευή μου :p (δηλαδή να αλλάζω roms, kernels κτλ).

 

Πράγματα δηλαδή με το οποίο ζω και χωρίς, αλλά η geekιά μου δεν με αφήνει ήσυχο...

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι:

 

-παρα πολλα εξτρα feature που δεν ξερεις ποτε και ΑΝ θα δεις στην στοκ ρομ

 

-κερνελς. τεραστια διαφορα μπαταριας και αποδοσης...

 

-απειρες εφαργμογες που θελουν root access,που ειναι must have και σου κανουν τη συμβιωση με το κινητο πιο ευκολη..αυτες που ανεφερε ο DJDB ειναι τρανα παραδειγματα!

 

το μονο που πρεπει κανεις να προσεξει ειναι ο κερνελ,η ρομ, και ο συνδυασμος και τον 2 που θα βαλει να ειναι σταθερος και απο εκει και περα καποιος που εχει 1 φορα ενα τετοιο συνδυασμο(οπως εγω) ξεχναει μια για παντα τι εστι στοκ.

 

ps.καποιος θα πει για την εγγυηση σιγουρα...ενα κλικ(Αντε 2) κυριολεκτικα και γυρνας στοκ με locked bootloader και Unrooted,ετοιμο το κινητο για service.-η αληθεια ειναι οτι μιλαω για τα νεξους,νομιζω σε αλλες εταιριες δεν ειναι τοσο απλο-

Edited by GaleaNatur
Link to comment
Share on other sites

Και ναι και οχι εξαρταται απο την συσκευη αν π.χ εχεις το htc one το σκεφτεσαι για root,την λοιπασε την συσκευη να την ρουταρεις.Γνωμη μου ετσι;:p
Link to comment
Share on other sites

Γιατιί όχι ??? το ρουτ σου δίνει απλά εξτρά "άδειες" που αφαιρέθηκαν απο την google για να μην πειράζει ο καθένας την συσκευή με τρόπο που δεν πρέπει(πχ overclock ερασιτεχνικό).

 

system/app/mover, addaway, greenify, notification toggle, clean master, titanium backup, ntfs mounter. Βασικές εφαρμογές που βελτιώνουν απίστευτα την εμπειρία χρήσης.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι..γιατι η συσκευη καθως και το αντιγραφο του λογισμικου που πληρωσα ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ! Και θελω να τα φερω στα δικα μου μετρα.οποιαδηποτε συσκευη ειχα/εχω ειναι με δικαιωματα διαχειρηστη, στα δικα μου χερια..και στης nsa :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει rooted και unrooted συσκευές, καταφεύγω στο root. Σου δίνει την ελευθερία να στήσεις το κινητό όπως θέλεις, χωρίς περιορισμούς κλπ, πράγμα που δίνει άλλο ενδιαφέρον στη συσκευή... Αρκεί φυσικά να μην το παρακάνεις στον πειραματισμό... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχω πάρει root... για ένα και μόνο λογο: Adblock

 

Κατα τα αλλα δεν βρίσκω ιδιαιτερα τον λογο. Το android λειτουργει αψογα out of the box.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι πια δεν μου χρειαζεται, ετσι οπως ειναι η συσκευη μου με ικανοποιεί και δεν μπαινω στη διαδικασια να ρουταρω.
Link to comment
Share on other sites

Όντας καλυμμένος από τους προλαλήσαντες, θα προσθέσω μόνο, ότι κάνω root επειδή μπορώ και το κάνω.

Θέλω να είμαι κύριος της συσκευής μου και όχι στο έλεος των marketers, που κόβουν και ράβουν features σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα, μη σεβόμενοι, πολλές φορές τον κόπο των μηχανικών.

Θέλω το κάτι παραπάνω και όπου δε το βρίσκω, το δημιουργώ μόνος μου.

Γι'αυτό λοιπόν, rooting. No mercy. No remorse.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ναι για όλους τους παραπάνω λόγους. Ουσιαστικά πλέον η συσκευή είναι όντως δική σου!
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root.

Έχω την τύχη να κρατάω στα χέρια μου το Note 2, το οποίο είναι μια τέλεια υλοποίηση out of the box. Το μοναδικό μειονέκτημα για μένα, η ύπαρξη πολλών αχρήστων προγραμμάτων από τα οποία ήθελα άμεσα να απαλλαγώ. Δεν ήθελα καν να τα βλέπω στη λίστα, ούτε φυσικά να μου τρώνε χώρο και μνήμη. Το root ήταν μονόδρομος.

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αλλάξω Rom. Γι αυτό είμαι με την stock. Από αυτά που ακούω, όσοι μπαίνουν στο τρυπάκι δε βρίσκουν ηρεμία. Εκτός του ότι αλλάζουν τις roms σαν τα πουκάμισα, πότε το ένα τους ενοχλεί και πότε το άλλο.

 

Μπορεί τα stock και rooted τηλέφωνα να μη δέχονται updates, αλλά ίσως τελικά είναι για καλό. Πιστεύω ότι ηθελημένα οι εταιρείες κάνουν το λειτουργικό δύσχρηστο και βαρύ για να σε κάνουν να αλλάζεις κάθε τόσο συσκευή. Το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν το HTC Desire HD το οποίο δεν είναι root, και κολλάει σε απίστευτο βαθμό ακόμα και μετά από επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root και από μένα για αρκετούς λόγους όπως custom kernel,custom recovery για nandroid backup,αφαίρεση bloatware,adaway,titanium backup και αρκετές εφαρμογές που κάνουν καλύτερο το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy s3 mini δεν εχω κανει root. Ο μονος λογος που θα εκανα θα ηταν η μεταφορα εφαρμογων στην sd.
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Note II. Νο root, ειναι αψογη με στοκ. Τι να λέμε τώρα.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θα πω οχι. Με εξαίρεση το Greenify και το Titanium backup δεν υπάρχει κάποιος λόγος που να προτιμήσω το root.
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις με μία συσκευή που πλήρωσες ''καλά'' είναι να ζητήσεις τα πάντα από αυτήν.

οπότε ή root απο τα πρώτα λεπτά, ή κινητό των 50 ευρώ

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

Και να αναφερθώ και προσωπικά:

 

 

Οι λόγοι; Ίσως όχι πολλοί. Titanium backup, greenify, adblock, firewall είναι μερικοί από αυτούς.

 

Για να λέμε όμως και του στραβού του δίκιο, ίσως ο σημαντικότερος λόγος είναι πως απλώς θέλω root για να έχω την αίσθηση πως "βγάζω τα μάτια" στη συσκευή μου :p (δηλαδή να αλλάζω roms, kernels κτλ).

 

Πράγματα δηλαδή με το οποίο ζω και χωρίς, αλλά η geekιά μου δεν με αφήνει ήσυχο...

 

με καλύπτεις απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Root γιατι το απαιτουν χρησιμες εφαρμογες που κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη! Εχουν αναφερθει καποιες

 

Επισης ναι στο ρουτ γιατι το γουσταρω. Θελω να ξερω οτι ανα πασα ωρα και στιγμη οτι μπορω να πειραξω τη συσκευη και ας μη χρειαστει να το κανω ποτε ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής,γιατί όχι?

δεν έχει κάποιο αρνητικό αμα ξέρεις 2 πράγματα πάνω στο λειτουργικό.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Και ναι και όχι. Εξαρτάται απο την συσκευή.

Εχω ρουτάρει το neo v επειδή τα χαρακτηριστικά που μου έδινε αρουτάριστο ήταν λειψά στον τομέα επέκτασης της μνήμης του και φορτωμένο με πολλές αηδίες απο τον κατασκευαστή που με το που έφυγαν ελάφρυνε κατα πολύ.

Δεν έχω ρουτάρει το nexus 7 επειδή...απλά δεν χρειάζεται! Το μηχάνημα πετάει από μόνο του χωρίς να χρειαστεί να βάλω χέρι.

 

Δεν ειμαι μέσα σε αυτούς που ρουτάρουν για να μπορούν να βάλουν αλλη, πιο γρήγορη ρόμ, αλλά ρουτάρω για να έχω απλές καθημερινές λειτουργίες που χρειάζομαι χωρίς κολλήματα και περιττά λαγκαρίσματα.

 

Υ.Γ Εχω την εντύπωση οτι πλέον στην 4.3 δε θα ασχοληθώ ξανά ποτέ με ρουτάρισμα σε κάποια καινούρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά και όχι με ορολογίες που ούτως ή άλλως δεν αφορούν το μέσο χρήστη, να μας εξηγήσουν πρακτικά τι περισσότερο κάνουν με τις συσκευές σε root;

Πχ -δεν κολλάει η συσκευή;

-τρέχει γρηγορότερα;

-αλλάζει το interface;

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root... Για κάποιες εφαρμογες (AdBlock, Titanium) και για να διωξω το bloatware. Ακόμα και σε Costum fw, το bloatware μου τη δίνει πάααρα πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...