Jump to content

[Ερώτηση] Χρωστάω δύο ενοίκια


Baggelhs2013
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την άποψή σας για κάτι. Από φεβρουάριο, έχω νοικιάσει ένα μικρό διαμέρισμα, στο οποίο πληρώνω 150/μήνα.

Κάθε μήνα πλήρωνα κανονικά, όμως μια φορά με την ΔΕΗ και το νερό, μαζεύτηκαν κάποια χρέη. Τον προηγούμενο μήνα έδωσα 180 ευρώ (ενώ χρωστούσα 1 νοίκι) για τις οφειλές μου.

Σήμερα έδωσα 150 ευρώ για το νοίκι, και έτσι έχω ένα υπόλοιπο 250 ευρώ να χρωστάω. (Δεν είναι ούτε 2 νοίκια, και δεν χρωστάω ΔΕΗ ΝΕΡΟ).

Είχαμε συμφωνήσει με τα λόγια τον προηγούμενο μήνα, να δίνω παραπάνω το μήνα για να τα καλύψουμε. Όμως έτυχε να πάρω λιγότερα αυτόν τον μήνα από την δουλειά, και έτσι έδωσα μόνο 150. Με απείλησε πως εάν δεν βρω άλλα 50 ευρώ να του δώσω, θα με διώξει και θα πετάξει τα ρούχα στο δρόμο.

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Έχει τέτοιο δικαίωμα να ασκήσει τόσο "σκληρά" μία τέτοια απόφαση? Παίρνω 300 ευρώ το μήνα από την δουλειά.

Δεν είναι με συμβόλαιο το σπίτι, απλές αποδείξεις, τις οποίες πήρα μόνο 1 φορά. Δεν μου ξανά έδωσε.

 

Σας παρακαλώ να δώσετε λίγη σοβαρότητα στο θέμα, και να μη το γυρίσετε σε πλάκα, διότι το πρόβλημα πιστεύω πως είναι σοβαρό!

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την άποψή σας για κάτι. Από φεβρουάριο, έχω νοικιάσει ένα μικρό διαμέρισμα, στο οποίο πληρώνω 150/μήνα.

Κάθε μήνα πλήρωνα κανονικά, όμως μια φορά με την ΔΕΗ και το νερό, μαζεύτηκαν κάποια χρέη. Τον προηγούμενο μήνα έδωσα 180 ευρώ (ενώ χρωστούσα 1 νοίκι) για τις οφειλές μου.

Σήμερα έδωσα 150 ευρώ για το νοίκι, και έτσι έχω ένα υπόλοιπο 250 ευρώ να χρωστάω. (Δεν είναι ούτε 2 νοίκια, και δεν χρωστάω ΔΕΗ ΝΕΡΟ).

Είχαμε συμφωνήσει με τα λόγια τον προηγούμενο μήνα, να δίνω παραπάνω το μήνα για να τα καλύψουμε. Όμως έτυχε να πάρω λιγότερα αυτόν τον μήνα από την δουλειά, και έτσι έδωσα μόνο 150. Με απείλησε πως εάν δεν βρω άλλα 50 ευρώ να του δώσω, θα με διώξει και θα πετάξει τα ρούχα στο δρόμο.

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Έχει τέτοιο δικαίωμα να ασκήσει τόσο "σκληρά" μία τέτοια απόφαση? Παίρνω 300 ευρώ το μήνα από την δουλειά.

Δεν είναι με συμβόλαιο το σπίτι, απλές αποδείξεις, τις οποίες πήρα μόνο 1 φορά. Δεν μου ξανά έδωσε.

 

Σας παρακαλώ να δώσετε λίγη σοβαρότητα στο θέμα, και να μη το γυρίσετε σε πλάκα, διότι το πρόβλημα πιστεύω πως είναι σοβαρό!

Σας ευχαριστώ!!!

 

Και μόνο με βάση αυτά που έχω βάλει με έντονα και υπογραμμισμένα, θεωρώ ότι το θέμα είναι σχετικά απλό.

Από τη στιγμή που ο "κύριος" δεν έχει δώσει αποδείξεις και δε σε έχει με συμβόλαιο, τον τρέχεις άνετα αν κάνει καμία τέτοια χαζομάρα. Ούτε καν αν ήταν νόμιμος δε θα δικαιούνταν να πετάξει τα ρούχα σου στο δρόμο. Δεν έχει καταλάβει ότι όσο είσαι νοικάρης του, δεν έχει δικαίωμα να μπαίνει στο σπίτι. Θεωρείται παραβίαση οικογενειακού ασύλου και καλείς κανονικότατα την αστυνομία.

Αν σου ξανακάνει κουβέντα, πες του αυτά και να δούμε αν συνεχίσει τις ψευτομαγκιές. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!

 

Σήμερα του έδωσα κανονικά το ενοίκιο, 150 ευρώ, απλά δεν είχα να δώσω τα περισσότερα που ήθελε.

250 ευρώ είναι, και απειλεί να με πετάξει έξω νύχτα κιόλας, και τα ρούχα μου να τα αφήσει στο δρόμο.

Πιστεύω πως επειδή κιόλας σήμερα πλήρωσα κανονικά, πως δεν έχει δικαίωμα ούτε στο σπίτι να έρθει και να με απειλεί. Είμαι 22 χρονών, και τολμώ να πω πως το θέμα με τρόμαξε πολύ. Σήμερα ήμουν στην δουλειά, και πεταγόμουν κάθε 1 ώρα να κοιτάζω το σπίτι μην μου έκανε κάτι.

 

Αποδείξεις ούτε για δείγμα, τον προηγούμενο μήνα ζήτησα τις αποδείξεις, και μου είπε ότι θα μου τις δώσει ΜΟΝΟ όταν πληρώσω όλα τα ενοίκια. (Και την 1 φορά που πήρα, δεν ήταν καν σφραγισμένη, απλό όνομα έβαλε).

 

Σε ευχαριστώ και πάλι, μου έδωσες ανακούφιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου τα ειπε φιλε...Δεν μπορει να σου κανει τιποτα, αντιθετως αν κινηθεις εσυ θα βρει αυτος μεγαλο μπελα και επισης ουτε με το νομο μπορει να σε διωξει η να ζητησει τα χρωστουμενα μιας και δεν εχετε συμβολαιο.Στη ουσια μπορεις εσυ να φυγεις νυχτα και να τον αφησεις στα κρυα του λουτρου....

 

Που εχουμε φτασει πια ;; Δε σεβεται κανεις τιποτα ; (το λεω εγω που οι ενοικιαστες της γυναικας μου την κοπανησαν με κομμενο νερο στα 440€ , κομμενο ρευμα στα 1380€ και ενοικια απληρωτα 1600€ , φυσικα χωρις συμβολαιο)

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οτιδηποτε, πρεπει να πας στην αστυνομια, στον αξιωματικο υπηρεσιας, τωρα αν ειναι δυνατον, και να κανεις καταγγελια για τις απειλες που δεχεσαι και το οτι δεν σου δινει αποδειξεις κλπ κλπ και να ζητησεις να γραφτει στο βιβλιο συμβαντων και να σου δωσουν αριθμο πρωτοκολλου και να παει καποιο οργανο να του κανει συστασεις.

Αν εχεις και καποιον φιλο για μαρτυρα, ακομα καλυτερα.

Αυτο μονο για την ωρα.

Συνηθως για να βρεις το δικιο σου, πρεπει να κινηθεις, μονο νομιμα.

Αν την κοπονησεις και φυγεις, εχεις δεν εχεις συμβολαιο δεν ειναι σωστο.

Αφου ξερει τα στοιχεια σου, μπορει να σε κυνηγησει νομικα.

Αν ομως ξεκινησεις εσυ πρωτος τη διαμαχη, θα βγεις κερδισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την άποψή σας για κάτι. Από φεβρουάριο, έχω νοικιάσει ένα μικρό διαμέρισμα, στο οποίο πληρώνω 150/μήνα.

Κάθε μήνα πλήρωνα κανονικά, όμως μια φορά με την ΔΕΗ και το νερό, μαζεύτηκαν κάποια χρέη. Τον προηγούμενο μήνα έδωσα 180 ευρώ (ενώ χρωστούσα 1 νοίκι) για τις οφειλές μου.

Σήμερα έδωσα 150 ευρώ για το νοίκι, και έτσι έχω ένα υπόλοιπο 250 ευρώ να χρωστάω. (Δεν είναι ούτε 2 νοίκια, και δεν χρωστάω ΔΕΗ ΝΕΡΟ).

Είχαμε συμφωνήσει με τα λόγια τον προηγούμενο μήνα, να δίνω παραπάνω το μήνα για να τα καλύψουμε. Όμως έτυχε να πάρω λιγότερα αυτόν τον μήνα από την δουλειά, και έτσι έδωσα μόνο 150. Με απείλησε πως εάν δεν βρω άλλα 50 ευρώ να του δώσω, θα με διώξει και θα πετάξει τα ρούχα στο δρόμο.

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Έχει τέτοιο δικαίωμα να ασκήσει τόσο "σκληρά" μία τέτοια απόφαση? Παίρνω 300 ευρώ το μήνα από την δουλειά.

Δεν είναι με συμβόλαιο το σπίτι, απλές αποδείξεις, τις οποίες πήρα μόνο 1 φορά. Δεν μου ξανά έδωσε.

 

Σας παρακαλώ να δώσετε λίγη σοβαρότητα στο θέμα, και να μη το γυρίσετε σε πλάκα, διότι το πρόβλημα πιστεύω πως είναι σοβαρό!

Σας ευχαριστώ!!!

Δεν έχετε κάνει συμβόλαιο το οποίο κατατέθηκε στην εφορία; Αν όχι, έχει τεράστιο πρόβλημα και μπορεί να διωχτεί για φοροδιαφυγή.

 

Επίσης, να σε διώξει έτσι δεν μπορεί, παρά μόνο όταν κάνει έξωση. Δηλαδή πρέπει να πάει σε δικηγόρο κτλ, κάτι που απαιτεί χρόνο. Βέβαια, χωρίς συμβόλαιο, δεν είναι και τόσο εύκολο να το κάνει αυτό....

 

Με λίγα λόγια, πες του να κόψει τα νταηλίκια και ότι θα τον εξοφλήσεις σταδιακά και θα τελειώσει η ιστορία.

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!

 

Σήμερα του έδωσα κανονικά το ενοίκιο, 150 ευρώ, απλά δεν είχα να δώσω τα περισσότερα που ήθελε.

250 ευρώ είναι, και απειλεί να με πετάξει έξω νύχτα κιόλας, και τα ρούχα μου να τα αφήσει στο δρόμο.

Πιστεύω πως επειδή κιόλας σήμερα πλήρωσα κανονικά, πως δεν έχει δικαίωμα ούτε στο σπίτι να έρθει και να με απειλεί. Είμαι 22 χρονών, και τολμώ να πω πως το θέμα με τρόμαξε πολύ. Σήμερα ήμουν στην δουλειά, και πεταγόμουν κάθε 1 ώρα να κοιτάζω το σπίτι μην μου έκανε κάτι.

 

Αποδείξεις ούτε για δείγμα, τον προηγούμενο μήνα ζήτησα τις αποδείξεις, και μου είπε ότι θα μου τις δώσει ΜΟΝΟ όταν πληρώσω όλα τα ενοίκια. (Και την 1 φορά που πήρα, δεν ήταν καν σφραγισμένη, απλό όνομα έβαλε).

 

Σε ευχαριστώ και πάλι, μου έδωσες ανακούφιση!!!

 

Μήπως ψυλιάστηκε ότι φοβάσαι και γι' αυτό κάνει μαγκιές; Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να του ξεκαθαρίσεις ότι ξέρεις το νόμο και το δίκιο σου και ότι εφόσον επιπλέον δεν υπάρχει συμβόλαιο, κινδυνεύει να τον τρέχει η εφορία αν δηλώσεις τα έξοδα ενοικίων, με τα στοιχεία του, το ΑΦΜ του κλπ.

Επιπλέον είναι γελοίο εν έτει 2013 να απειλεί ο οποιοσδήποτε ότι θα μπει στο σπίτι και θα πετάξει τα πράγματά σου έξω. Σου το ξαναείπα στο προηγούμενο μηνύμά μου ότι ως νοικάρης, έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα του ασύλου. Ακόμα και για να μπει στο σπίτι του, το οποίο είναι ιδιοκτησία του, ο νόμος τον υποχρεώνει να ζητήσει την άδειά σου. Αυτές οι απειλές του είναι τουλάχιστον αστείες.

 

Θα πρότεινα να του δώσεις να καταλάβει ότι εφόσον πληρώνεις κανονικά και σέβεσαι το σπίτι που μένεις, δεν παίζεις με απειλές κλπ. Και την επόμενη φορά που θα εκτοξεύσει νέες απειλές, χωρίς καθυστέρηση φώναξε την αστυνομία, μπροστά του.

 

Ως ενοικιαστής έχεις πολύ συγκεκριμένα δικαιώματα, όχι μόνο υποχρεώσεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο το έζησα από τη μεριά του ιδιοκτήτη αλλά με 7 ενοίκια απλήρωτα Και σ μιλάω όπως Μου τα είπε δικηγόρος επειδή δεν έφευγε από το σπίτι και δεν με πλήρωνε. 1ον θα πρέπει να κίνησει διαδικασία εξωσης ή οποία κάνει 2 μήνες περίπου. Δεν έχει δικαίωμα να μπει σπίτι σ διότι με ένα τηλ τον έχουν πάρει μέσα. 2ον και να κινήσει διαδικασία Έξωσης πρώτα σ κάνει προφορική ή γραπτή προειδοποίηση ο δικηγόρος αν δεν πληρώσεις κινεί τη διαδικασία που του κοστίζει πάνω από εκατό ευρώ και δεν είναι παρά ένα χαρτί π σ λέει ότι σε Ένα μήνα πρέπει να φύγεις. 3ον επειδή το ποσό είναι αμελητέο δεν ξέρω καν αν γίνεται έξωση. 4ον αφού δεν κόβει απόδειξη τι να δείξει κ που 5ον μπορείς με,μια επίσκεψη σ στην εφορία να τον κάνεις να τρέχει κ να μη φτάνει

 

 

Συμβουλή επειδή δεν είναι τόσο φυσιολογική η συμπεριφορά τ ψάξε άλλο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το μίσθιο "νοικιάζουμε" και τον ιδιοκτήτη. Ξεχρέωσε τον και μετά ψάξε κάπου αλλού γιατί μόνο προβλήματα θα έχεις. Την επόμενη φορά συμβόλαιο και απόδειξη κανονικά και έρευνα αγοράς καθώς είναι πάρα πολλά τα ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ.
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το μίσθιο "νοικιάζουμε" και τον ιδιοκτήτη. Ξεχρέωσε τον και μετά ψάξε κάπου αλλού γιατί μόνο προβλήματα θα έχεις. Την επόμενη φορά συμβόλαιο και απόδειξη κανονικά και έρευνα αγοράς καθώς είναι πάρα πολλά τα ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ.

 

Λαθος, υπαρχεις απλος τροπος να μπει στη θεση τους ενας ιδιοκτητης που δεν ακολουθει τους νομους.

Καταγγελια και εφαρμογη του νομου κι οχι να τρεχει καποιος σαν κυνηγημενος. Ο παρανομος να τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος, υπαρχει απλος τροπος να μπει στη θεση τους ενας ιδιοκτητης που δεν ακολουθει τους νομους.

Καταγγελια και εφαρμογη του νομου κι οχι να τρεχει καποιος σαν κυνηγημενος. Ο παρανομος να τρεχει.

+1000

Σωστός. Καλά, αυτός φαντάζομαι είναι κανένας μπάρμπας που νομίζει ότι είναι σε καμιά ταινία του '60 με τη Μάρθα Βούρτση που θα τη διώξει απ' το σπίτι κι αυτή θα βάλει τα κλάματα και θα φύγει ταπεινωμένη.

Θα πρέπει να μάθει ο κύριος αυτός, αν δεν το ξέρει ήδη, ότι υπάρχουν νόμοι κι αν δεν τους σεβαστεί θα τρέχει και δε θα φτάνει. Εμένα έπρεπε να είχε νοικάρη, και τα λέγαμε. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις ομφαλό

στην κλειδαριά τις πόρτας.

Όχι τπτ άλλο, απλά για να αποφύγεις ******** άν ο τύπος δεν ξέρει τί του γίνεται και πάει να σου αδειάσει το σπίτι.

La vie est belle!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, διότι με βοήθησαν πολύ!!!

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε τι άνθρωπος είναι, μέσα στο σπίτι γυρνάει και μου λέει πως εάν χτυπήσει και δεν του ανοίξω θα σπάσει την πόρτα!!!

Είπα να μην δώσω σημασία, άλλωστε τώρα έχει περάσει καιρός.

Η μάνα του μετά από κάποιες ημέρες, γυρνάει και μου λέει πως θα φέρει κλειδαρά και θα πετάξει τα ρούχα στον δρόμο!!!

 

Δεν είπα πάλι κάτι, τώρα χθες παρασκευή που πήγα και τους έδωσα 150 ευρώ, ο πατέρας του μου λέει πως εάν δεν βρω 50 ευρώ, να τα μαζέψω! (Πράγμα που δεν πρόκειται να κάνω).

 

Εάν πάω την δευτέρα στην αστυνομία και δηλώσω το τι γίνεται, τι μπορεί να γίνει?

(Άνθρωποι που απειλούν με βία, δεν πρέπει να μένουν έτσι, ναι μεν ίσως να φταίω περισσότερο εν μέρη ή εάν όχι, αυτός δεν θα έπρεπε να μιλήσει έτσι).

 

Χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να μου δίνει καν αποδείξεις, μπορεί να στείλει εξώδικο ή να προχωρήσει κατευθείαν σε έξωση?

 

Επίσης, εγώ πληρώνω το 50% του μισθού μου στο ενοίκιο, θα μπορέσει να δείξει ότι το κάνω επίτηδες και δεν θέλω να πληρώσω ή ότι απλά από ανάγκη καθυστερώ?

(Αν υπάρξει δικαστήριο).

 

Φορολογική δήλωση εγώ δεν κάνω καθόλου, δεν έχω τίποτα στο όνομά μου, θα έχω πρόβλημα να με κυνηγάει η εφορία?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!!!

Edited by Baggelhs2013
Link to comment
Share on other sites

Σήκω και φύγε από κει. Θα κάνεις καλό στην ψυχική σου υγεία. Ημαρτον. Τι κουμάσια είναι αυτά.

 

Εγώ προσωπικά θα έφευγα και θα έκανα και καταγγελία στην εφορία.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι η μισθωτική σύμβαση δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έγγραφη..επομένως ακόμη και προφορική μίσθωση ισχύει κανονικά...επί πλέον : το εάν κατέθεσε μισθωτήριο στην εφορία με το εάν δηλώνει κανονικά τα μισθώματα είναι δύο διαφορετικά πράγματα...ούτως ή άλλως ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβεί στην έξωσή σου (εν προκειμένω όχι με την ταχύρρυθμη διαδικασία της διαταγής απόδοσης μισθίου αφού δεν υπάρχει μισθωτήριο, αλλά με τακτική αγωγή) λόγω δυστροπίας...κατά την συζήτηση της αγωγής, θα πρέπει να προσκομίσει και βεβαίωση εφορίας περί δηλώσεως των μισθωμάτων, εκτός εάν αφορά μίσθωση που άρχισε το τρέχον έτος...

 

Μία τέτοια διαδικασία θα διαρκέσει μερικούς μήνες (αναλόγως την δικάσιμο που δίνει το εκάστοτε αρμόδιο Ειρηνοδικείο)...τώρα τα υπόλοιπα περί ''μαγκιάς'' και καταγγελιών..τα αφήνω στην όποια κρίση έχει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα καλο ειναι να γινει συμβολαιο, το συμβολαιο καλυπτει εσενα! αφου δεν υπαρχει συμβολαιο, το οποιο αν υπηρχε θα ηταν θεωρημενο απο την εφορια, πως αυτος σου κοβει αποδειξη; παντως ξερω πως αν υπαρχει συμβολαιο ακομα και αν δε πληρωνεις και σε παει δικαστικα το πολυ πολυ να καταφερει να σου κανει εξωση. Το σπιτι θεωρειται ασυλο και δε μπορει ετσι απλα να μπει μεσα για κανε και μια ερωτησουλα στην σδοε της περιοχης σου οτι σε εχει χωρις συμβολαιο, χωρις αποδειξεις, τετοια λαυρακια κυνηγαν αυτοι!

τι κωλανθρωποι ειναι αυτοι ρε γ@μωτο, δε λεω θα εχουν αναγκη τα λεφτα τους και αυτοι, αλλα οχι να σε απειλουν ετσι, αφου βλεπουν οτι προσπαθεις και δινεις οτι μπορεις, λιγη ανθρωπια ρε γ@μωτο.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη μπορεί να κόβει κανονικά, αφού ο Αστικός Κώδικας δεν προβλέπει υποχρεωτικώς τον έγγραφο τύπο για τη μίσθωση...
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε γιατί δεν υπέγραψες συμβόλαιο; Το μισθωτήριο δεν θες να το καταθέτεις στην εφορία;

 

Το ενοίκιο του το δίνεις cash ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό; Αν ισχύει το 2ο, μπορείς να πας για καταγγελία στην εφορία και στην αστυνομία, ότι του δίνεις λεφτά-ενοίκιο χωρίς απόδειξη-συμβόλαιο...

 

Μια απορία μόνο ρε παιδιά, γιατί κάποιος να νοικιάζει σπίτι ως ιδιοκτήτης χωρίς συμβόλαιο; Αφού το μισθωτήριο καταθέτεται στην εφορία κι από τον νοικάρη...

 

Πάντως τα φέσια σήμερα δίνουν και παίρνουν στα ακίνητα... Το δύσκολο σήμερα είναι ένας νοικάρης που πληρώνει....

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Το μιθωτήριο κατατίθεται εντός μηνός από της υπογραφής από τον εκμισθωτή και όχι από τον νοικάρη...

 

Όσο για τα περί καταγγελιών, εάν πράγματι δηλώνει το μίσθωμα ο ιδιοκτήτης, τότε ο καταγγέλων θα βρει τον μπελά του..γι' αυτό θα πρότεινα όσοι έχετε άγνοια περί του θέματος να σταματήσετε να δίνετε ''συμβουλές'' που θα ζημιώσουν τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Το μιθωτήριο κατατίθεται εντός μηνός από της υπογραφής από τον εκμισθωτή και όχι από τον νοικάρη...

 

Όσο για τα περί καταγγελιών, εάν πράγματι δηλώνει το μίσθωμα ο ιδιοκτήτης, τότε ο καταγγέλων θα βρει τον μπελά του..γι' αυτό θα πρότεινα όσοι έχετε άγνοια περί του θέματος να σταματήσετε να δίνετε ''συμβουλές'' που θα ζημιώσουν τον άλλο...

 

Δηλαδή αν ο ιδιοκτήτης δεν καταθέσει συμβόλαιο στην εφορία αλλά δηλώσει στην φορολογική δήλωση ότι ενοικιάζει το σπίτι, δεν έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και όχι, σε περίπτωση που η μίσθωση είναι προφορική...εκείνο που ενδιαφέρει την εφορία είναι τυχόν απόκρυψη φορολογητέας ύλης...εξ' άλλου όταν αιτείσαι από την εφορία πιστοποιητικό περί δηλώσεως εισοδημάτων εκ του μισθίου για δικαστική χρήση, αυτό εκδίδεται με βάση τις υποβληθείσες δηλώσεις εισοδήματος και όχι με το τυχόν κατατεθέν μισθωτήριο... Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

σηκω και φυγε φιλε να ηρεμησεις..τα λαμογια ολα ετσι κανουν....αστον να χτυπιεται οσο θελει...δεν αξιζει τον κοπο να ασχολεισαι με ατομα τετοια...βρες ενα αλλο σπιτακι και βολεψου..ετσι κι αλλιως αυτος παντα με τυος ενοικιαστες του προβληματα θα εχει λογω χαρακτηρα απο οτι φαινεται...σημερα τον ενοχλησε αυτο,αυριο θα τον ενοχλησει το οτι θα βαλεις ενα καφρο στον τειχο...
Xperia z
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...