Jump to content

Samsung Galaxy Tab 3.0 10.1 (P5200)


Sol_Ballads
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το εργαλείο έχει πάρα πολύ φωτεινοτητα γι αυτό και τρώει μπαταρία και ανεβοκατεβαινει η φωτεινότητα (λόγω υπερθέρμανσης). Βάλτε την φωτεινοτητα στο 60% και θα είστε εντάξει. Έτσι και η μπαταρία κρατάει πιο πολύ, και η φωτεινότητα δεν ανεβοκατεβαινει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως κι εμένα πέφτει πολυ γρηγορα η μπαταρία και η φωτεινότητα είναι κατω απο το μισό.τώρα αν 6 ωρες πχ είναι λογική χρήση δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εμένα πέφτει πολυ γρηγορα η μπαταρία και η φωτεινότητα είναι κατω απο το μισό.τώρα αν 6 ωρες πχ είναι λογική χρήση δεν ξέρω

Αν εισαι στο ιντερνετ και ειδικα με 3g ναι ειναι λογικο να κραταει 6 - 7 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Σε TAB3 10,1 αγορασμένο τον Φεβρουάριο. Δείχνει ότι φορτίζει αλλά η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από όσο ρεύμα παίρνει και πέφτει η στάθμη. Κλειστό δείχνει ότι φορτίζει αλλά δεν. Η μπαταρία έφθασε στο 1% και το έκλεισα. Είναι θέμα μπαταρίας; Δοκίμασα και με άλλο φορτιστή, το ίδιο αποτέλεσμα.

Αν αδειάσει η μπαταρία τελείως θα ανοίγει αν επιχειρήσω φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε TAB3 10,1 αγορασμένο τον Φεβρουάριο. Δείχνει ότι φορτίζει αλλά η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από όσο ρεύμα παίρνει και πέφτει η στάθμη. Κλειστό δείχνει ότι φορτίζει αλλά δεν. Η μπαταρία έφθασε στο 1% και το έκλεισα. Είναι θέμα μπαταρίας; Δοκίμασα και με άλλο φορτιστή, το ίδιο αποτέλεσμα.

Αν αδειάσει η μπαταρία τελείως θα ανοίγει αν επιχειρήσω φόρτιση;

 

Καθάρισε με μια μπατονετα και λίγο οινόπνευμα την υποδοχή Micro usb μήπως και έχει πιάσει βρωμιά και δεν κάνει καλή επαφή το βύσμα. Αλλιώς μάλλον τα έπαιξε η μπαταρία σου και πας για σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε με μια μπατονετα και λίγο οινόπνευμα την υποδοχή Micro usb μήπως και έχει πιάσει βρωμιά και δεν κάνει καλή επαφή το βύσμα. Αλλιώς μάλλον τα έπαιξε η μπαταρία σου και πας για σέρβις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας....σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...έχω και εγώ ένα σαμσθνγ γαλαχυ ταβ 3 8 ιντσών την απλή έκδοση όχι τη 3g το αγόρασα απο πλάισιο πριν 4 μήνες περίπου..στην αρχή όλα τέλεια,εδώ όμως και 1 μήνα μου έχει βγάλει την ψυχή με τη φόρτιση.μια δε φορτίζει αν δεν το κάνω επαεκκίνησηαυτό διορθώθηκε μόνο του μια φοράπου άφησα τη μπαταρία να αδείασει τελείως αλλά τον τελευταίο καιρό εδώ και 2 εβδομάδες περίπου αργεί πάρα πολύ να φορτίσει..ειδικα αν έχω ξεχασει wifi ανοιχτό ή αν έχω ξυπνητήρι δε φορτίζει καθόλου.για να σας δώσω να καταλάβετε προτες το φόρτιζα απο τις 11 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρωι και η μπαταρία παο 13 πήγε 45.χτες το άφησα να εξαντληθει και το έβαλα να φορτίσει κλειστο με wifi ενεργοποιημένο αλλά κλειστή συσκευη σε φόρτιση στις 2 ώρες μου έφτασε στο 13 τις εκατο.....δόκιμασα μετο φορτιστή του κινητούμου samsung galaxy s duos φόρτιζε μια χαρά μέχρι να βάλω ξυπνητίρι...έκει η φόρτισή του τάμπλετ απο τα 42 στις 2 το βράδυ έφτασε τα 53 στις 6 το πρωί.ελπίζω να μη σας κούρασα με τις λεπτομέρειες το έκεαν για να μπορέσω ίσως να σας δώσω περισσότερα στοιχεία και να βοηθήσετε.Διαβασα ότι έπρεπε να καθαρίσω την υποδοχή το έκανα,ότι καμια φορά το μπερδεύει η κάρτα μνήμης.εν έχω βάλει ποτε.επίσης διάβασα κάπου ότι αν κάνω επαναφορά εργοστ.ρυθμίσεων υ=θα επανέλθει ισχυει?σε κάποιο άλλο site δίαβασα ότι κάτι τέτοιο συμαβαίνει με τα γκαλαξυ τα τηλέφωνα και η samsung τα αντικαθιστα με καινουργια.τώραπου το φορτίζω ανεβαίνει 1 τοισ εκατο κάθε 5 λεπτά περίπου με κλειστές όλες τις εφαρμογές.Το θέμαμου είανι πως είμαι εκτός πόλης για δουλεια και το χρειάζομαι και φαντάζομαι στο σερβις θα το κρατήσουν κάνα μήνα....είμαι πολύ βασικός χρήστης υπολογιστώς οποτέ σας παρακαλώ πείτε μου μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή δεν το γλυτώνω το σερβις...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μολις πήγα να κανώ εκθάριση στις εφαρμογές μου μηπως χρειαστεί να το στείλω για σέρβις και ε΄σβησα και μια που λεγόταν βρές το τραγούδι η φόστισή πήγε στο 100 % και μου έβγαλε μνμ πλήρως φορτισμένο υπάρχει περίπτωση να έφταιγε αυτό?τώρα τι γίνρται να το αφήσω να κλέισιε τελείως για να ξαναφορτίσω?

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα η χαρα το έκλεισα και απο 100% μολις το ανοιξα με πήγε στο 49% τώρα φορτίζει με κανονικούς ρυθμούς...το πρόβλημά μου είναι πως το χρειάζομαι για τη δουλεια οπωσδήποτε και δεμπορω να το αφήσω για κάνα δίμηνο στο πλαίσιο...τι το θελα το samsung:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

τζαμπα η χαρα το έκλεισα και απο 100% μολις το ανοιξα με πήγε στο 49% τώρα φορτίζει με κανονικούς ρυθμούς...το πρόβλημά μου είναι πως το χρειάζομαι για τη δουλεια οπωσδήποτε και δεμπορω να το αφήσω για κάνα δίμηνο στο πλαίσιο...τι το θελα το samsung:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Εάν δεις πως συνεχίζει να μην φορτίζει σωστά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις για αρχή όντως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως έχει κολλήσει κάτι και τρέχουν οι επεξεργαστές στα τέρματα συνεχόμενα.

Εάν κάτι τέτοιο δεν διορθώσει τη κατάσταση θα σου πρότεινα να μην το πας στο πλαίσιο αλλά σε κάποιο αναγνωρισμένο service της Samsung οι οποίοι συνήθως επισκευάζουν τα πάντα σε μια, δύο ώρες εφόσον είσαι εντός εγγύησης και υπάρχουν ανταλλακτικά διαθέσιμα.

Μάλλον πρόκειται για πρόβλημα της μπαταρίας και εφόσον είσαι μόλις στο 4 μήνα χρήσης θα σου γίνει η αντικατάσταση της.

 

Micro-tech για Θεσσαλονίκη

Smartec για Αθήνα

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ έκανα κάτι που δίαβασα σε ένα ξένο φορουμ κράτησα πατημενο το κουμπι ον οφ με κλειστο το ταμπλετγια ενα λεπτο ακριβως...ο τυπος που το εγραψε υποστηριξε πως εαν το κανεις κατα καποιο τροπο επαναφερεται η μπαταρια αν χρησιμοποιω τη σωστη εκφραση.το εκανα και το φορτιχω με φορτιστητου κινητου μου μεχρι στιγμης δειχνει οκ αν και δεν ειμαι αισιοδοξη.επισης σε αναζητηση μου διαβασα οτι το συγκεκριμενο ταμπλετ δεν μπρεπει με τιποτα να το αφηνεις να αποφορτιζεται πληρως αλλα να φορτιζεται με επιπεδο μπαταριας περοιπου 13-15%

 

συγγνώμη αλλα όταν λέτε τρεχουν οι επεξεργαστες στα τερματα τι εννοειτε....και παλι συγγνωμη αλλα ειμαι ασχετη.

 

επισης δεν ξερω αν θα βοηθησει του πιο γνωστες απο μενα βρήκα πως αν αποσυνδεσεις τη μπαταρια και την επανασυνδεσεισ και μετα ξεκινησεις φορτιση το προβλημα λυνεται.

 

και κάτι τελευταίο γνωρίζει κανεις εξουσιοδοτημένο service στη θεσσαλονίκη γιατί δε βρήκα κάτι

 

ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ έκανα κάτι που δίαβασα σε ένα ξένο φορουμ κράτησα πατημενο το κουμπι ον οφ με κλειστο το ταμπλετγια ενα λεπτο ακριβως...ο τυπος που το εγραψε υποστηριξε πως εαν το κανεις κατα καποιο τροπο επαναφερεται η μπαταρια αν χρησιμοποιω τη σωστη εκφραση.το εκανα και το φορτιχω με φορτιστητου κινητου μου μεχρι στιγμης δειχνει οκ αν και δεν ειμαι αισιοδοξη.επισης σε αναζητηση μου διαβασα οτι το συγκεκριμενο ταμπλετ δεν μπρεπει με τιποτα να το αφηνεις να αποφορτιζεται πληρως αλλα να φορτιζεται με επιπεδο μπαταριας περοιπου 13-15%

 

συγγνώμη αλλα όταν λέτε τρεχουν οι επεξεργαστες στα τερματα τι εννοειτε....και παλι συγγνωμη αλλα ειμαι ασχετη.

 

επισης δεν ξερω αν θα βοηθησει του πιο γνωστες απο μενα βρήκα πως αν αποσυνδεσεις τη μπαταρια και την επανασυνδεσεισ και μετα ξεκινησεις φορτιση το προβλημα λυνεται.

 

και κάτι τελευταίο γνωρίζει κανεις εξουσιοδοτημένο service στη θεσσαλονίκη γιατί δε βρήκα κάτι

 

ευχαριστω και πάλι

 

Ουσιαστικά αυτό που έκανες κάνει διαγραφή των δεδομένων της μπαταρίας που κρατάει το λογισμικό σου και τα δημιουργεί στην επόμενη επανεκκίνηση της συσκευής από την αρχή.

Εάν πρόκειται για πρόβλημα της μπαταρίας ή γενικότερα hardware θα σου εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα.

Γενικότερα ισχύει πως της νέας γενιάς τις μπαταρίες καλό θα ήταν να μην τις αφήνουμε να αποφορτίζονται πλήρως, από το 15-20% καλό θα ήταν να το φορτίζεις κάνοντας μόνο μία, δύο πλήρεις φορτίσεις/αποφορτίσεις το μήνα.

 

Τρέχουν οι επεξεργαστές στο φουλ εννοώ πως μπορεί κάποια εφαρμογή να κόλλησε και να προκαλεί τον επεξεργαστή του να τρέχει στη μέγιστη δυνατή ταχύτητα για να ανταπεξέλθει, πράγμα που δεν θα έπρεπε να συνεχίσει να συμβαίνει μετά από μία απλή επανεκκίνηση.

 

Σε περίπτωση που δεν διορθωθεί το πρόβλημα σου όπως έγραψα και παραπάνω θα σου συνιστούσα να το πας στη Micro-tech - (Πάτησε εδώ για στοιχεία επικοινωνίας) μαζί με το φορτιστή του και την απόδειξη αγοράς του.

Λογικά αν όχι την ίδια μέρα, την επόμενη θα είσαι έτοιμη.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστω πολυ το ειδα λιγο μετα την ερωτηση μου στην απαντηση σας...αν δε λυθει θα παω..μεχρι στιγμης φορτιζει με πολυ αργους ρυθμους ομως...με το φορτιστη του κινητου...τηνα αποδειξη αγορας απο το πλαισιο εννοειτε?

 

και παλι χιλια ευχαριστω για τηνβοηθεια την εκτιμω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστω πολυ το ειδα λιγο μετα την ερωτηση μου στην απαντηση σας...αν δε λυθει θα παω..μεχρι στιγμης φορτιζει με πολυ αργους ρυθμους ομως...με το φορτιστη του κινητου...τηνα αποδειξη αγορας απο το πλαισιο εννοειτε?

 

και παλι χιλια ευχαριστω για τηνβοηθεια την εκτιμω πολυ

 

Ναι την απόδειξη αγοράς από το πλαίσιο, αυτό γιατί θα σου ζητηθεί υποθέτω από το service για λόγους εγγύησης και κατοχύρωσης στοιχείων του προϊόντος..

 

Επίσης δεν χρειάζεται ο πληθυντικός ούτε και να ευχαριστείς συνέχεια, γι'αυτό είναι άλλωστε τα φόρουμ για ενημέρωση, βοήθεια και επικοινωνία ;)

 

Καλώς μας ήρθες στο myphone!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαγκες το πηρατε χαμπαρι οτι βγηκε και KITKAT για το ταμπλετακι μας ;

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-P5200

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Επειδή για χάρη του, έχω παροπλισει το pc.

Γίνεται η αναβάθμιση χωρίς pc?

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ψιλοαρχαριος......υπαρχει καποιος κινδυνος αν το κατεβασω??

 

κινδυνος δεν υπαρχει αφου ειναι επισημο firmware για το GT- P5200. αλλα θα σ΄ελεγα αφου δεν ξερεις να περιμενεις την επισημη αναβαθμιση απο την samsung hellas

 

Επειδή για χάρη του, έχω παροπλισει το pc.

Γίνεται η αναβάθμιση χωρίς pc?

 

οχι φιλε μου. το συγκεκριμενο λειτουργικο περνα μονο μεσω pc

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει την αλλαγή ή να περιμένω την επίσημη αναβάθμιση.

Θα πρέπει να ξεσκονισω το laptop και δεν έχω και πολύ όρεξη..

Το έβαλε κανένας να πει τι αλλαγές υπάρχουν.

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή για χάρη του, έχω παροπλισει το pc.

Γίνεται η αναβάθμιση χωρίς pc?

 

Εμένα η αναβάθμιση πέρασε αυτόματα προχτές χωρίς υπολογιστή,με το ασύρματο.οι μόνες αλλαγές που έχω δεί είναι στην εμφάνιση των email και το πληκτρολόγιο,εάν καταλάβετε κάτι άλλο ενημερώστε.επίσης μου φαίνεται και πιο γρήγορο αλλά μπορεί να είναι ιδέα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι, το έχω πάθει 3 - 4 φορές ως τώρα..
Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που συνάντησα με την αναβάθμιση σε 4.4.2 μέχρι στιγμής είναι όπως προείπαν το f/b, με πετάει μετά από 5 δευτερόλεπτα ( άρα το app του f/b είναι άχρηστο) μπορώ να το δω μόνο από τον browser. Η μπάρα ενδείξεων ήταν χρωματιστή και δυστυχώς έχει γίνει ασπρόμαυρη. Στις εφαρμογές υπήρχε πεδίο απόκρυψης των apps ( ώστε νά μην αναγκαζόμαστε να τα βλέπουμε διπλά) που δυστυχώς δεν υπάρχει πιά. Και το τέταρτο πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι ότι δεν μπορώ να κάνω download σε ταινίες η μουσική από το mtorrent πλέον.

Πάντως αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το επαναφέρω στο android 4.2.2 θα ήμουν ευγνώμων. :D

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, δεν γίνεται login σε sites στο chrome μετά την αναβάθμιση. Ελπίζω να βγάλουν κάποια ανανέωση λογισμικού γιατί υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Δε γίνεται δουλειά έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τη καλησπερα μου σε ολο το φορουμ.

Πηρα απο ενα φιλο το συγκεκριμενο tablet gt-p5220 kαι ηθελα τη βοηθεια σας

γιατι δεν βρισκω εδω μεσα καποιο ποστ για root

Και γενικοτερα δυσκολεύομαι να βρω κατι περι αυτου για root κ costom firmware.

Καθε βοηθεια αποδεχτη κ ευχαριστω εκ των προτερων.....:):):)

Edited by Pr13stGr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 3.0 10.1 (P5200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...