Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι να σου πω μπορει ναι να αποτελει bug.

εγω παντος παντα με αυτον τον τροπο το κανω γιατι με ota updater ολο και κατι γινοταν.

οποτε προτιμω την σιγουρη λυση που ποτε δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα,.

ρε συ saouron ακόμα μπερδεύεσαι.Η multi που έχεις εσύ δεν έχει OTA updater.

o gts38 έχει την ελληνική που έχει OTA.

Αν σου βγάζει update καμμιά φορά,είναι της official,και δεν πρόκειται ποτέ να σου δουλέψει κι αν το κάνεις.Γι αυτό και χαλάνε τον updater στις multi των καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Xnikos εγώ που έχω την ελληνική γιατί ενω με ειδοποιει.,κατεβάζει την εφαρμογή,του δίνω εντολή για εγκατάσταση αλλά παραμένει στην ίδια;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω μια θηκουλα για χαρισμα..μου ηρθε λαθος ενω ειχα παραγγειλει για το xiaomi note.. αν τη θελει κανεις ας στειλει ενα μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

ρε συ saouron ακόμα μπερδεύεσαι.Η multi που έχεις εσύ δεν έχει OTA updater.

o gts38 έχει την ελληνική που έχει OTA.

Αν σου βγάζει update καμμιά φορά,είναι της official,και δεν πρόκειται ποτέ να σου δουλέψει κι αν το κάνεις.Γι αυτό και χαλάνε τον updater στις multi των καταστημάτων.

 

βρε εσυ δεν μπερδευεομε.εχεις διαβασει καθολου στο φορουμ των παιδιων της xiaomi hellas?εχουν βαλει ota updater και στην μουλτι,αυτο ρωταει το παιδι ποιο πανω.εγω το ξερω πλεον οτι δεν εχω ota.

απαντησα στο ερωτημα του γιατι διαβαζω και το διπλανο φορουμ και εχω δει που αναφερουν μερικοι προβλημα με τον updater.

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

βρε εσυ δεν μπερδευεομε.εχεις διαβασει καθολου στο φορουμ των παιδιων της xiaomi hellas?εχουν βαλει ota updater και στην μουλτι,αυτο ρωταει το παιδι ποιο πανω.εγω το ξερω πλεον οτι δεν εχω ota.

απαντησα στο ερωτημα του γιατι διαβαζω και το διπλανο φορουμ και εχω δει που αναφερουν μερικοι προβλημα με τον updater.

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι και να μπερδεύεις(και δεν είναι η πρώτη φορά)

η ελληνική ξεκίνησε σαν μετάφραση της official,και έχει ελληνικά και αγγλικά.

multi=όλες οι γλώσες

λες:"εγω το ξερω πλεον οτι δεν εχω ota" και στο προηγούμενο γράφεις:

"εγω παντος παντα με αυτον τον τροπο το κανω γιατι με ota updater ολο και κατι γινοταν"

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xnikos εγώ που έχω την ελληνική γιατί ενω με ειδοποιει.,κατεβάζει την εφαρμογή,του δίνω εντολή για εγκατάσταση αλλά παραμένει στην ίδια;

μπορεί να φταίει το recovery,ή κάποιο module(wsm tools ή xposed)

δες και τα permissions του updater.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι και να μπερδεύεις(και δεν είναι η πρώτη φορά)

η ελληνική ξεκίνησε σαν μετάφραση της official,και έχει ελληνικά και αγγλικά.

multi=όλες οι γλώσες

λες:"εγω το ξερω πλεον οτι δεν εχω ota" και στο προηγούμενο γράφεις:

"εγω παντος παντα με αυτον τον τροπο το κανω γιατι με ota updater ολο και κατι γινοταν"

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεί να φταίει το recovery,ή κάποιο module(wsm tools ή xposed)

δες και τα permissions του updater.

ναι γιατι δεν το εγραψα καλα

"εγω παντος παντα με αυτον τον τροπο εννουσα για εμενα για την εκδοση που εχω απο το http://xiaomi.eu/

και εδω αναφερομε γιατι με ota updater ολο και κατι γινοταν" επειδη ειπα διαβαζω και απο το διπλανο φορουμ που αμα εισαι γραμμενος και εσυ και εκει κανουν κατι παραπονακια με τον ota updater οτι πολλες φορες δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ saouron ακόμα μπερδεύεσαι.Η multi που έχεις εσύ δεν έχει OTA updater.

o gts38 έχει την ελληνική που έχει OTA.

Αν σου βγάζει update καμμιά φορά,είναι της official,και δεν πρόκειται ποτέ να σου δουλέψει κι αν το κάνεις.Γι αυτό και χαλάνε τον updater στις multi των καταστημάτων.

 

Νομίζω πως κάνεις λάθος.

Εγώ έχω τη multi. H πρώτη που είχα από minideal (η 25.0) δεν είχε updater . Εγκατέστησα εγώ από recovery την multi 13.0 που κατέβασα από xiaomi.eu. Μετά από κάποιο καιρό και μου έβγαλε ΟΤΑ update την 15.0. Την εγκατέστησα από τον updater χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πριν μερικές μέρες μου έβγαλε την 17.0. Προσπάθησα να την εγκαταστήσω αλλά δεν μπορούσα γιατί μου έβγαζε failed. Τότε είδα πως η ρομ που κατέβαινε στο φάκελο downloaded_rom από τον updater είχε μέγεθος 77 kb γι' αυτό δεν μπορούσε να εγκατασταθεί.

Έσβησα την ρομ από τον φάκελο και δεν έκανα τίποτα άλλο, το άφησα έτσι.

Χθες που ξαναδοκίμασα είδα πως η ρομ που κατέβασε είχε μέγεθος 300Mb περίπου. Πήρα backup για καλό και για κακό και την εγκατέστησα κανονικά μέσω του updater χωρις πρόβλημα και τώρα είμαι με την 17.0.

Και η 15.0 και η 17.0 ήταν μουλτι δηλαδή έχουν καμιά τριανταριά γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος.

Εγώ έχω τη multi. H πρώτη που είχα από minideal (η 25.0) δεν είχε updater . Εγκατέστησα εγώ από recovery την multi 13.0 που κατέβασα από xiaomi.eu. Μετά από κάποιο καιρό και μου έβγαλε ΟΤΑ update την 15.0. Την εγκατέστησα από τον updater χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πριν μερικές μέρες μου έβγαλε την 17.0. Προσπάθησα να την εγκαταστήσω αλλά δεν μπορούσα γιατί μου έβγαζε failed. Τότε είδα πως η ρομ που κατέβαινε στο φάκελο downloaded_rom από τον updater είχε μέγεθος 77 kb γι' αυτό δεν μπορούσε να εγκατασταθεί.

Έσβησα την ρομ από τον φάκελο και δεν έκανα τίποτα άλλο, το άφησα έτσι.

Χθες που ξαναδοκίμασα είδα πως η ρομ που κατέβασε είχε μέγεθος 300Mb περίπου. Πήρα backup για καλό και για κακό και την εγκατέστησα κανονικά μέσω του updater χωρις πρόβλημα και τώρα είμαι με την 17.0.

Και η 15.0 και η 17.0 ήταν μουλτι δηλαδή έχουν καμιά τριανταριά γλώσσες.

με το ΟΤΑ update κατεβαίνουν αναλόγως από λίγα KB μέχρι αρκετά MB,και πάντως όχι όλη η ROM(αυτό είναι και το νόημα) Αν έτσι έβαλες την 15(γιατί ο τρόπος που έβαλες την 17 δεν συνιστά ΟΤΑ update)τότε κάνω προφανώς λάθος και τα παιδιά από xiaomi.eu έχουν βάλει ΟΤΑ.Εγώ είμαι πάντα με official και δεν μπορώ να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος.

Εγώ έχω τη multi. H πρώτη που είχα από minideal (η 25.0) δεν είχε updater . Εγκατέστησα εγώ από recovery την multi 13.0 που κατέβασα από xiaomi.eu. Μετά από κάποιο καιρό και μου έβγαλε ΟΤΑ update την 15.0. Την εγκατέστησα από τον updater χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πριν μερικές μέρες μου έβγαλε την 17.0. Προσπάθησα να την εγκαταστήσω αλλά δεν μπορούσα γιατί μου έβγαζε failed. Τότε είδα πως η ρομ που κατέβαινε στο φάκελο downloaded_rom από τον updater είχε μέγεθος 77 kb γι' αυτό δεν μπορούσε να εγκατασταθεί.

Έσβησα την ρομ από τον φάκελο και δεν έκανα τίποτα άλλο, το άφησα έτσι.

Χθες που ξαναδοκίμασα είδα πως η ρομ που κατέβασε είχε μέγεθος 300Mb περίπου. Πήρα backup για καλό και για κακό και την εγκατέστησα κανονικά μέσω του updater χωρις πρόβλημα και τώρα είμαι με την 17.0.

Και η 15.0 και η 17.0 ήταν μουλτι δηλαδή έχουν καμιά τριανταριά γλώσσες.

Αυτό που περιγράφεις είναι αναβάθμιση Αλλά Όχι με ΟΤΑ. Απλά κατέβασες το αρχείο και έκανες τη αναβάθμιση ,χειροκίνητα. Με το τρόπο αυτό ούτε η ελληνική έχει πρόβλημα. Προβλήματα έχει στο τελείως αυτόματο. Που στη ουσία αυτό είναι το οτα. Δηλαδή κατεβάζει και εγκαθίσταται η ρομ μόνη της, και κάνει και επανεκκίνηση και έχεις το τηλέφωνο έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα μια βοηθεια εαν ξερει καποιος (εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι η ισως δεν το καταλαβα) εχω το εξης προβλημα, γεμισε η μνημη του τηλεφωνου και αγορασα μια καρτα μνημης 32gb την οποια τοποθετησα , την βλεπω αλλα δεν μπορω να μεταφερω εκει τις εφαρμογες και επισης δεν ξερω πως να κανω να αποθηκευονται πλεον εκει οι φωτογραφιες ,η μουσικη και οτι κατεβαζω (εφαρμογες-προγραμματα) [ATTACH]48778[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα ηθελα μια βοηθεια εαν ξερει καποιος (εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι η ισως δεν το καταλαβα) εχω το εξης προβλημα, γεμισε η μνημη του τηλεφωνου και αγορασα μια καρτα μνημης 32gb την οποια τοποθετησα , την βλεπω αλλα δεν μπορω να μεταφερω εκει τις εφαρμογες και επισης δεν ξερω πως να κανω να αποθηκευονται πλεον εκει οι φωτογραφιες ,η μουσικη και οτι κατεβαζω (εφαρμογες-προγραμματα) [ATTACH]48778[/ATTACH]

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5454926#post5454926

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ένα "κολπάκι" που βρήκα χτες και αφορά την εφαρμογή με τα θέματα.

 

Τα επι πληρωμή θέματα έχουν τη δυνατότητα δοκιμής για 6 λεπτά, βάζω λοιπόν κανονικά ένα που μου άρεσε και πάνω πάνω στις ειδοποιήσεις βγάζει ότι βρίσκετε σε δοκιμή, πατάω παρατεταμένα πάνω στην ειδοποίηση αυτή, πληροφορίες εφαρμογής κάτω κάτω "τέλος" που κλείνει την εφαρμογή, και μετά με μια εφαρμογή για freeze εφαρμογών πχ εγώ χρησιμοποιώ το rom toolbox, έκανα freeze της εφαρμογή θέματα (themes.apk) και όλα καλά :) .

Έχω κάνει πόσα restart και το θέμα κανονικά υπάρχει. :D

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελληνικη ROM GTV 3.20 ξερουμε πως μπορουμε να καθορισουμε τα ορια για χρηση 3G (mobile data counter)

Ψαχνω να βρω κατι αλλα δε τα καταφερα.

Στην παλια που ειχα ειχε ενα εικονιδιο αν θυμαμαι σωστα μεσα στα εργαλεια. τωρα δεν το εχω

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελληνικη ROM GTV 3.20 ξερουμε πως μπορουμε να καθορισουμε τα ορια για χρηση 3G (mobile data counter)

Ψαχνω να βρω κατι αλλα δε τα καταφερα.

Στην παλια που ειχα ειχε ενα εικονιδιο αν θυμαμαι σωστα μεσα στα εργαλεια. τωρα δεν το εχω

 

μεσα στο security ειναι το data usage.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια! Μόλις παρελαβα απο minideal (11 μερες ακριβώς) κι ενω εκανα ρυθμίσεις αποφάσισα να επιλέξω το lite mode! Εκανε επανεκκίνηση, με ρωτησε για permission και μετά μου ελςγε οτι το superuser δεν ανταποκρινεται. Βγάζει μονο μαύρη οθονη με την ωρα καιτο σσήμα του wifi. Έβγαλα μπαταρία και τωρα κολλάει στο σημα mi. Μπήκα recovery αλλά είναι στα κινέζικα!! Βοήθεια!!
Link to comment
Share on other sites

Eβαλε κανεις την 4.8.22 της Ultimate? Δεν ειχα βαλει την 20 γιατι ειχε καποια προβληματακια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο στο θέμα του ήχου βίντεο στο RED RICE η λύση βρέθηκε και φαίνεται στο παρακάτω φορουμ:

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6500-%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-video/

 

Ειναι θέμα software και κατεβάζοντας το apk της lenovo έχετε τελειώσει.Τόσο απλά.

Ευτυχως το βρήκα διότι ήταν πολυ πολυ κακός ο ήχος.

Ασε που το νεο software ειναι υπερτουμπανο σε σχεση με το default της συσκευής.

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Eβαλε κανεις την 4.8.22 της Ultimate? Δεν ειχα βαλει την 20 γιατι ειχε καποια προβληματακια..

 

Μέχρι τώρα, μια χαρά είναι. Κοίτα μόνο να βάλεις τα μικρά αρχεία του ΟΤΑ, γιατί αν πας με τη full μπορεί ν' αντιμετωπίσεις προβλήματα (εγω έβρισα αρκετά.....).

Link to comment
Share on other sites

Στο forum της Ultimate λεει:

4.4.20 to 4.6.2 => 61.1MB

4.6.2 to 4.8.21 => 41.3MB

4.8.21 to 4.8.22 => 9.7MB

Εγω εχω την 4.4.20, θα τα περασει ολα 61,1+41,3+9,7=112,1 ? Προβλημα εχει σε αρχεια 200+MB?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια! Μόλις παρελαβα απο minideal (11 μερες ακριβώς) κι ενω εκανα ρυθμίσεις αποφάσισα να επιλέξω το lite mode! Εκανε επανεκκίνηση, με ρωτησε για permission και μετά μου ελςγε οτι το superuser δεν ανταποκρινεται. Βγάζει μονο μαύρη οθονη με την ωρα καιτο σσήμα του wifi. Έβγαλα μπαταρία και τωρα κολλάει στο σημα mi. Μπήκα recovery αλλά είναι στα κινέζικα!! Βοήθεια!!

τι εννοείς στα κινέζικα?στο recovery μπαίνουμε με power+volume-

στα ψιλά γραμματάκια επέλεξε recovery(με το -)και μετά wipe data για επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω στα κινέζικα! Δεν υπάρχει "recovery" λεξη. Μόνο κινέζικα. Τελικά περασα καινούργιο firmware με sp flash tool. Έκανα ρουτ me framaroot. Έβαλα mobileuncle tool. Trwp recovery και περασα τη τελευταία ελληνική ρομ. Ολα αυτα χωρίς playstore μιας και ειχα βάλει κινεζικη ρομ και δε μπορούσα να φτιαξω λογαριασμό στο μι μαρκετ. Το μονο θεμα πλέον είναι οτι στο τελος της διαδικασίας που περνουσα την ελληνική μου έβγαλε failed! Παρ ολα αυτά το τηλεφωνο δεν έχει θέμα μέχρι στιγμής! Δεν είναι δικό μου και θέλω να το δωσω. Ειδωμεν... Σημείωση ότι ολα αυτα πλην του ρουτ τα εκανα για πρώτη φορα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την 4.4.20, θα τα περασει ολα 61,1+41,3+9,7=112,1 ? Προβλημα εχει σε αρχεια 200+MB?

 

Επειδή είσαι στη 4.4.20 μπορεί στο update να σου πει να κατεβάσει τη full εκδοση ~407mb. Αυτή είναι προβληματική για κάποιο λόγο. Αν περάσεις τα αρχεία που λες με τη σειρά, όλα θα πάνε καλά. Εγώ αυτό έκανα (στο τέλος...).

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. σημερα το απογευμα εκει που ολα ηταν καλα ξαφνικα το κινητο κολλησε. το κλεινω παω να το ανοιξω τιποτα. ε με τα πολλα λεω θα εφαγε καμια φλασια. παω να μπω ρεκοβερι υοτε εκει. λεω θα κανω sp flash tools. με τα πολλα μου βγαζει brom error sft format fail error 4010 format range error καπως ετσι. υπαρχει καμια ελπιδα?

 

edit. τωρα παει μεχρι το 1% και μετα κολλαει..ξερει κανεις τι παιζει??

Edited by mitsdim1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ψήνομαι να το πάρω το κινητό αλλά έχω τρεις βασικές ερωτήσεις. Με συγχωρείτε αν έχουν απαντηθεί ήδη αλλά το topic είναι πραγματικά τεράστιο. Πρώτον, στο to2c έχει δύο συσκευές. Ένα είναι το red rice και ένα το red rice 1s. Τι διαφορά έχουν? Δεύτερον, αλλού λέει για gorilla glass κι αλλού όχι. Τι ισχύει τελικά?? Και τέλος, redmi, hongmi, έσω ποια είναι η διαφορά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...