Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όσους παραγγέλνουν (ειδικά από Aliexpress) ΠΡΟΣΟΧΗ στις απομιμήσεις! Έχουν βγει ήδη δεκάδες ρέπλικες και πολλοί πωλητές δεν το αναφέρουν καν. Μέχρι στιγμής, γνωστοί απαταεώνες αναφέρονται εδώ (μαζί με αυτούς που εμπιστευόμαστε):

 

http://xiaomi.eu/community/threads/safe-stores-sites-sellers-to-buy-xiaomi-phones-and-accessories-from.19202/

 

Ενώ για να μάθετε πως ξεχωρίζετε μια ρέπλικα από το αυθεντικό:

 

http://www.spemall.com/forum/topic/719-xiaomi-hongmi-red-rice-replicas-rapid-identification-guide/

 

Τη δική μου συσκευή την παρέλαβα την παρασκευή από το merimobiles και κοιτώντας τη σελίδα με της φώτο όλες οι φωτογραφίες μου δείχνουν σωστές εκτός από την φωτογραφία με την κεραία όπου δείχνει να μοιάζει με αυτή του ψεύτικου . Υπάρχει κάποιος ασφαλέστερος τρόπος (recovery) ή κάτι άλλο ώστε να είμαστε απολύτως σίγουροι αν έχουμε μπροστά μας μια κανονική και όχι ψεύτικη συσκευή ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τη δική μου συσκευή την παρέλαβα την παρασκευή από το merimobiles και κοιτώντας τη σελίδα με της φώτο όλες οι φωτογραφίες μου δείχνουν σωστές εκτός από την φωτογραφία με την κεραία όπου δείχνει να μοιάζει με αυτή του ψεύτικου . Υπάρχει κάποιος ασφαλέστερος τρόπος (recovery) ή κάτι άλλο ώστε να είμαστε απολύτως σίγουροι αν έχουμε μπροστά μας μια κανονική και όχι ψεύτικη συσκευή ?

 

τι ειδους μαιμουδια μπορουν να κανουν σε ενα Hongmi που φοραει απο το εργοστασιο ΜΤΚ ;

 

Νομιζω οτι δεν πρεπει να προβληματιζομαστε ιδιαιτερα με τους κλωνους των Hongmi ή κανω λαθος ;

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Τη δική μου συσκευή την παρέλαβα την παρασκευή από το merimobiles και κοιτώντας τη σελίδα με της φώτο όλες οι φωτογραφίες μου δείχνουν σωστές εκτός από την φωτογραφία με την κεραία όπου δείχνει να μοιάζει με αυτή του ψεύτικου . Υπάρχει κάποιος ασφαλέστερος τρόπος (recovery) ή κάτι άλλο ώστε να είμαστε απολύτως σίγουροι αν έχουμε μπροστά μας μια κανονική και όχι ψεύτικη συσκευή ?

 

Με το cpu z ίσως. Ας ποστάρει ένα παιδί τι του βγάζει το cpu z και τσέκαρε τι σου δίνει το δικό σου. Αυτό όμως μόνο αν υπάρχει hardware διάφορα θα φανεί.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Σε κοκκινο ή ασπρο οποιος ενδιαφερεται....

http://www.antelife.com/xiaomi-hongmi-red-rice-wcdma-version-android-4-2-mtk6589t-quad-core-1-5ghz-1g-4g-1280-720-4-7-inch-ips-screen-muitl-language-smartphone-red.html

 

http://www.antelife.com/xiaomistore.html?utm_source=Email_emarsys&utm_medium=newsletter_emarsys&utm_campaign=20131203-2013120314&utm_content=--

 

** Χθες το βραδυ το παρηγγειλα απο minideal.net και σημερα το πρωι μου εδωσαν tracking number ! SuperFast Minideal

Edited by MAFIA

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

gps test, δυστυχως δεν φαινεται να εκανε καποιο θαυμα η xiaomi

http://www.youtube.com/watch?v=zdqF6G_f5Ew

 

συγνωμη αλλα πως το καταλαβες αυτο; τη πρωτη φορα κλειδωσε σε λιγοτερο απο λεπτο και τη δευτερη που το ανοιξε σε δευτερολεπτα. νομιζω οτι αγοραζουμε κινητο και οχι pna. αλλα ακομη και αυτα θελουν το χρονο τους για να κλειδωσουν.

 

και για οσους το παρηγγειλαν και δε θελουν το μαυρο καλυμα (σαν και μενα) υπαρχει και αυτο.. http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Xiaomi-Red-Rice-Hongmi-Back-Cover-Case-Changable-Color-High-Quality/1463371940.html

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

ok, παρήγγειλα και εγώ το Hogmi από to2c.com, κυρίως λόγο της καθημερινής παρουσίας τους στο forum

για όσους έχουν SD card υπάρχει και διαφορετικό πακέτο στο to2c με free:

Multilanguage/root

Leather case,

Silicon Case

Dust Plug

Phone Stand

Screen Film ( 2pcs )

http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-wcdma-3g-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

στα 202$ που είναι ΠΟΛΥ καλό πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι δεν εγινε το θαυμα που ολοι ηλπιζαν

ενα πολυ μετριο gps οπως ενος jiayu g4 ισως και κατωτερο

το πρωτο g4 ειχε αθλιο gps

στο δευτερο που εχω τωρα ειναι πραγματικα αξιο

 

δεν ειναι μονο το ποσο κανει να κλειδωσει αλλα και ποσους δορυφορους πιανει και με τι σημα

και ειναι πραγματικα οριακο κλειδωμα αυτο που βλεπω στο βιντεο

 

οποτε χανει στα σημεια απο το jiayu g4 εφοσον στο gps του δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, ολοι αυτο ελπιζαμε αλλα δεν.

next?

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι δεν εγινε το θαυμα που ολοι ηλπιζαν

ενα πολυ μετριο gps οπως ενος jiayu g4 ισως και κατωτερο

το πρωτο g4 ειχε αθλιο gps

στο δευτερο που εχω τωρα ειναι πραγματικα αξιο

 

δεν ειναι μονο το ποσο κανει να κλειδωσει αλλα και ποσους δορυφορους πιανει και με τι σημα

και ειναι πραγματικα οριακο κλειδωμα αυτο που βλεπω στο βιντεο

 

οποτε χανει στα σημεια απο το jiayu g4 εφοσον στο gps του δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, ολοι αυτο ελπιζαμε αλλα δεν.

next?

και εγω g3t εχω και ειναι μια χαρα το σημα του και το κλειδωμα των δορυφορων. λιγη υπομονη να μου ερθει και θα κανω και εγω βιντεκι για το gps για συγκριση :)

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα το απόγευμα και το setάρω...

 

ME GEIA και καλοδουλευτο. κανε κανενα σχολιο οταν τελειωσεις με ο σεταρισμα :):)

ποσες μερες εκανε να σου ερθει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..Το ελαβε κανεις με DHL χωρις να πληρωσει τελωνειο απο το to2c.com ?

 

το θεωρω καπως απιθανο...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα κινέζικα δεν υπάρχει κάποιο "ειδικό" software για σύνδεση...

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις συνδεόντας το κινητό στο PC?

Drivers χρειάζεσαι μάλλον, για να αναγνωριστεί το τηλέφωνο και να έχεις "πρόσβαση"

Καλή μέρα σε όλους,

Κατ αρχή φίλε μου να πω ότι πρώτη φορά χρησιμοποιώ android τηλέφωνο και ζητώ τη κατανόηση σας αν συζητώ θέματα που για τις γνώσεις σας φαίνονται αστεία.

1. θέλω να περάσω κάποιες επαφές από το παλιό μου τηλ. (νοκια που βλέπω με Nokia PC Suite )

2. Απέτυχα να το ενώσω με το BT στο αυτοκίνητο. Προσπαθώ μέσω ενός Mercedes-Benz Telephone Module with Bluetooth® SIM Access Profile(ασημί, που για συγκεκριμένα τηλέφωνα επιτρέπει τη μεταφορά των επαφών τις sim στη οθόνη και χειρισμό τους από τα κουμπιά του τιμονιού και για τα υπόλοιπα τηλέφωνα επιτρέπει μόνο τη σύνδεση τους στο σύστημα με το BT). Τώρα ενώ κάνοντας τη διαδικασία αναγνωρίζει το τηλέφωνο και μου δινει τον 16 ψηφιο κωδικό να περάσω στο τηλέφωνο αλλα τελικά παιρνω μήνυμα ότι η σύζευξη απέτυχε γιατί είτε ο κωδικός είτε το pin είναι λάθος. Κάποιος μου είπε ότι πρέπει να ανανεώσω το BT του τηλεφώνου. Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά; Aν ναι, δεν πρέπει να ενωθεί το τηλέφωνο με το pc

 

Και κάτι όλο, κατάφερε κάποιος να ενώσει το τηλέφωνο με smar tv via WIFI Direct;

 

 

Μια παρατήρηση. Αν το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο και εκτελέσει εντολή αφύπνισης δεν ακούγεται ήχος. Αντίθετα σε περίπτωση εκτέλεσης αφύπνισης όταν το τηλέφωνο είναι ανοικτό ο ήχος ακούγεται κανονικά.

«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι αρκετά καλο .Κοιτάζοντας όμως το αντίστοιχο μιας συναδέλφου είδα τις εξης διάφορες σε σχέση με το δικό μου.

Του συναδέλφου έχει το λογοτυπο G3 επάνω δεξιά από την οθόνη και στο πίσω κάτω μέρος πανω απο το

Mi γράφει china mobile.Επίσης δεν του εμφανιζεται το COSMOTE 3G όπως στο δικο μου.Ξέρει κανεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλους,

Κατ αρχή φίλε μου να πω ότι πρώτη φορά χρησιμοποιώ android τηλέφωνο και ζητώ τη κατανόηση σας αν συζητώ θέματα που για τις γνώσεις σας φαίνονται αστεία.

θέλω να περάσω κάποιες επαφές από το παλιό μου τηλ. (νοκια που βλέπω με Nokia PC Suite )

 

Κάνε εξαγωγή τις Επαφές (απο το Pc Suite) σε αρχείο csv και κάντες Εισαγωγή (μέσω του PC) στις Επαφές του gmail σου - το τηλέφωνο θα τις πάρει αυτόματα (εφόσον έχεις "συνδέσει" το android τηλέφωνο με google account...)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα πως το καταλαβες αυτο; τη πρωτη φορα κλειδωσε σε λιγοτερο απο λεπτο και τη δευτερη που το ανοιξε σε δευτερολεπτα. νομιζω οτι αγοραζουμε κινητο και οχι pna. αλλα ακομη και αυτα θελουν το χρονο τους για να κλειδωσουν.

 

και για οσους το παρηγγειλαν και δε θελουν το μαυρο καλυμα (σαν και μενα) υπαρχει και αυτο.. http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Xiaomi-Red-Rice-Hongmi-Back-Cover-Case-Changable-Color-High-Quality/1463371940.html

 

Δεν εχει pay pal ομως ο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρουσίαση και για μας δε θα έβλαπτε...

 

φιλε μου δεν εχω δει παρα ελαχιστες παρουσιασεις τηλεφωνων,εδω συηταμε ποτε θα ερθει και γιατι αργησε,κανεις εκτος ελαχιστων δεν εχει μπει στον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι αρκετά καλο .Κοιτάζοντας όμως το αντίστοιχο μιας συναδέλφου είδα τις εξης διάφορες σε σχέση με το δικό μου.

Του συναδέλφου έχει το λογοτυπο G3 επάνω δεξιά από την οθόνη και στο πίσω κάτω μέρος πανω απο το

Mi γράφει china mobile.Επίσης δεν του εμφανιζεται το COSMOTE 3G όπως στο δικο μου.Ξέρει κανεις κάτι;

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο βγαίνει σε δυο τύπους που υποστηρίζει ή όχι δίκτυα 3g εκτός κίνας .Για να παίζει 3γ θα πρέπει να γράφει wcdm στο κουτί της συσκευασίας στην πίσω πλευρά . Για τσέκαρε τα κουτιά .

Link to comment
Share on other sites

To παρήγγειλα σήμερα από minideal στα 147,90 E με δώρο θήκη σιλικόνης , προστατευτικό οθόνης , play store , greek language.

Επίσης πήρα και αυτή την θήκη

http://www.ebay.com/itm/231032375018?var=530191546140&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Άντε να δούμε αν θα προλάβουμε τα Χριστούγεννα ή έστω την Πρωτοχρονιά...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει pay pal ομως ο πωλητης.

 

το alexpress de exei paypal αλλα ειναι ασφαλες. ειναι σα το ebay. αν συμβει οτιδηποτε σου στελνει τα λεφτα το aliexpress

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα λοιπον

Επεξεργαζομαι το hongmi εδώ και 2 ημερες και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξης:

Καταρχάς όμως πριν ξεκινησω είδα πως το δικό μου διαφέρει απο του συναδέλφου που το.παραγγειλαμε με 2 εβδομαδες διάφορα κυρίως εξωτερικά.Εκείνου έχει το logo g3 μπροστά επανω δεξια και το logo chinamobile πίσω επανω απο το σήμα mi.Αυτό μας μπέρδεψε καθώς επίσης στο δικο μου εμφανιζεται το cosmote 3G ,στο δικο χωρίς 3G. Πάντως το κινητό είναι εξαιρετικό για τα χρήματα που δίνεις και ειδικα για 4πυρηνο.Όμως εγώ δεν προέρχομαι απο αντίστοιχο τηλέφωνο αντιθετως απο ενα ταπεινό duos starIII.

Μειονεκτηματα έως τωρα(για το τέλειο) είναι τα μη φωτειζομενα πλήκτρα και η ελλειψη τονισμού εκτός λεξιλογίου (ίσως να υπάρχει). Όμως σε σχέση με το ipad μου μπορώ να πω ,πως βρήκα αυτό που εψαχνα. Επίσης σαν μειονέκτημα είναι και η κατασκευή του σε περιπτωση πτώσης που με φοβίζει χωρίς να έχω ακόμα (ευτυχώς) βάσιμες ενδείξεις.

Edited by SAXOGUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...