Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι φιλε μου αυτο το παρατηρησα και γω μολις χθες και θα το ρωτουσα..αλλα με προλαβες.

Δεν ξερω αν φταινε οι συσκευες μας ή ειναι γενικο το προβλημα....μου θυμηζει το προβλημα του iphone 4.

Δεν εχω καλο σημα σπιτι ανεκαθεν και μολις πιασω το κινητο απο πισω χανει το σημα και το ξαναβρισκει και μαλιστα αρκετες φορες.

Σημερα ολη μερα στη δουλεια το παρατηρουσα και δεν το εκανε ουτε δευτερολεπτο(επειδη ειχε καλο σημα εκει)

Μολις γυρισα σπιτι αμεσως μολις το κρατησα το εκανε.

Το θεμα ειναι ομως οτι το κανει και το samsung της γυναικας μου καμια φορα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.

Το τηλεφωνο το εχεις παρει απο ελλαδα? τι ρομ εχει? Εγω το πηρα απο κινα με ασιατικη ρομ και του περασα αμεσως την ευρωπαικη ρομ, λεω μηπως εχει να κανει αυτο γιατι αν ειναι ετσι να του ξαναπερασω την ασιατικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπαίνω στο service menu (γιατί δεν υπάρχει επιλογή LTE πουθενά στο Δίκτυα), επιλέγω LGE/CDMA/GSM αλλά δεν...Τι να πω, είμαι Σύνταγμα και δεν αλλάζει από Η...:blink:

 

Ρε παιδιά, ας μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι υπάρχει επιλογή 4G ή LTE στο Ρυθμίσεις -> Δίκτυα -> Δίκτυα Κινητής -> Λειτουργία Δικτύου, και ότι μετά την επιλογή αυτή βλέπετε 4G στο εικονίδιο. Εμένα ούτε επιλογή υπάρχει (μόνο GSM και WCDMA), ούτε παραμένει αν το επιλέξω μέσω service menu ή 4G switcher, ούτε φυσικά βλέπω ποτέ το εικονίδιο να αλλάζει από Η....Και έκανα και reboot μετά την ενεργοποίηση...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ας μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι υπάρχει επιλογή 4G ή LTE στο Ρυθμίσεις -> Δίκτυα -> Δίκτυα Κινητής -> Λειτουργία Δικτύου, και ότι μετά την επιλογή αυτή βλέπετε 4G στο εικονίδιο. Εμένα ούτε επιλογή υπάρχει (μόνο GSM και WCDMA), ούτε παραμένει αν το επιλέξω μέσω service menu ή 4G switcher, ούτε φυσικά βλέπω ποτέ το εικονίδιο να αλλάζει από Η....Και έκανα και reboot μετά την ενεργοποίηση...

Σε μερικές ασιατικές rom δεν υπάρχει το LTE στις ρυθμίσεις δικτύου (πχ SEA που είχα εγώ) και πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το hidden system menu, ΟΜΩΣ έτσι δεν κρατάει για πάντα (δεν κατάφερα να βρω κάθε πότε ή τι πρέπει να γίνει για να φύγει, άλλες φορές έφευγε μετά από 1 λεπτό, άλλες μόλις έκλεινε η οθόνη, άλλες κράτησε και μισάωρο), πρέπει κάθε τόσο να το ξαναενεργοποιείς. Το 4G όμως μου δούλεψε κανονικά (εμφανίστηκε εικονίδιο 4G στη θέση του Η) έστω και με αυτό τον τρόπο.

Μόλις πέρασα ευρωπαϊκή stock rom το LTE εμφανίστηκε και στις ρυθμίσεις δικτύου και πλέον δε φεύγει αν δεν το αλλάξεις εσύ. Θα σου πρότεινα να ξανακάνεις ένα reboot μήπως ήταν κόλλημα της vodafone και σου ήρθε το μήνυμα πριν ενεργοποιηθεί στην πραγματικότητα, να περάσεις ευρωπαϊκή rom, να επιβεβαιώσεις με τη vodafone ότι όντως στο έχουν ενεργοποιήσει, και αν και πάλι δε δουλεύει επικοινωνείς με το κατάστημα αγοράς για εγγύηση/doa.

 

Κι εγώ έχω θέμα με το σήμα στο σπίτι μου, αλλά είμαι σίγουρος ότι δε φταίει η συσκευή γιατί γενικά έχω πρόβλημα σήματος με τη vodafone στο σπίτι μου και με άλλες συσκευές (πχ iphone 4s, iphone 3gs). Στη δουλειά πετάει.

Edited by farenight
Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ας μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι υπάρχει επιλογή 4G ή LTE στο Ρυθμίσεις -> Δίκτυα -> Δίκτυα Κινητής -> Λειτουργία Δικτύου, και ότι μετά την επιλογή αυτή βλέπετε 4G στο εικονίδιο. Εμένα ούτε επιλογή υπάρχει (μόνο GSM και WCDMA), ούτε παραμένει αν το επιλέξω μέσω service menu ή 4G switcher, ούτε φυσικά βλέπω ποτέ το εικονίδιο να αλλάζει από Η....Και έκανα και reboot μετά την ενεργοποίηση...

 

[ATTACH]37849[/ATTACH]

Αυτό βγάζει στις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας στο hidden menu (RAT Selection) επιλέγω GSM/WCDMA/LTE auto, μου βγάζει success, αλλά 4G ούτε καν εμφανίζεται (και είμαι Σύνταγμα). Να μην έχει εδώ κέντρο 4G ? Το θεωρώ απίθανο....αν και το LTE Only δεν συνδέεται καν...θα ξαναδοκιμάσω και κάπου αλλού...έκανα και 1-2 reboots ακόμα just to be sure...

 

Το δικό μου είναι SEA, οπότε μάλλον θα πρέπει να περάσω ευρωπαϊκή...:rolleyes:

 

Από εδώ δεν κάνατε δουλειά ? XDA LG G2 Stock Roms με την EuropeOpen ?

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τους οδηγούς για το g2 εκεί που λέει how to unroot

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας στο hidden menu (RAT Selection) επιλέγω GSM/WCDMA/LTE auto, μου βγάζει success, αλλά 4G ούτε καν εμφανίζεται (και είμαι Σύνταγμα). Να μην έχει εδώ κέντρο 4G ? Το θεωρώ απίθανο....αν και το LTE Only δεν συνδέεται καν...θα ξαναδοκιμάσω και κάπου αλλού...

 

Το δικό μου είναι SEA, οπότε μάλλον θα πρέπει να περάσω ευρωπαϊκή...:rolleyes:

Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεις, με το που βγάλει success πάτα κατευθείαν το home button και πήγαινε ρυθμίσεις δικτύου. Θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το LTE αλλά παρόλα αυτά να μη στο βγάζει στις επιλογές που έχεις για να το αλλάξεις (εμένα έτσι έκανε με τη SEA, το 4G δούλεψε κανονικά αλλά με τους περιορισμούς που έγραψα παραπάνω. Μόλις πέρασα ευρωπαϊκή λύθηκε το πρόβλημα).

 

Αν μετά από αυτό σου δείχνει LTE στις ρυθμίσεις δικτύου (να είναι ενεργοποιημένο αλλά όχι επιλέξιμο) και παρόλα αυτά δεν πιάνεις 4G, τότε τσέκαρε μήπως δεν έχει σήμα εκεί που είσαι (στο Σύνταγμα έχει 4G, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν δεν είσαι σε ανοιχτό χώρο, ρώτα κανένα συνάδελφο). Μετά ρώτα στη vodafone μήπως φταίνε αυτοί, και τέλος δοκίμασε ευρωπαϊκή rom. Αν τίποτα δε δουλέψει, εγγύηση!

 

Το link που έγραψες για την ευρωπαϊκή είναι σωστό. Και ο οδηγός του forum (how to unroot) οκ είναι, απλά εμένα κάποια links δε μου δούλευαν σωστά. Δες και αυτό

και ακολούθησέ το κατά γράμμα, είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται. Edited by farenight
Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπήκα στο τρυπάκι της LG ελέου διαγωνισμού :p.... έχουμε κάπου μαζεμένα ενα all in one της συσκευης :O

Οπως :

α. links και οδηγιες για το πως κανουμε root/cwm (κατι πχ οπως εδώ)

β. ποια mods απο xda ειναι must have για την συσκευη

γ. Ποιες custom rom εχετε δοκιμασει και σας αρεσαν...

δ. και ότι άλλο μπορει να φανει για ενα που τωρα πηρε την συσκευη και ξεκιναει να "παιζει" μαζι της με αγριες διαθέσεις...

Γενικα δωστε οτι θεωρειτε χρησιμο

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μια τους οδηγούς για το g2..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μια τους οδηγούς για το g2..
Τhanks m8 εχεις link ?

 

ΟΚ το βρηκα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375650

Link to comment
Share on other sites

Είναι το firmware του Vodafone de

 

Και αν θελησω να κανω unroot,ποια ειναι η ρομ που αντιστοιχει στην συσκευη μου;

Η ευρωπαικη ειναι;europe open d802;

Link to comment
Share on other sites

Και αν θελησω να κανω unroot,ποια ειναι η ρομ που αντιστοιχει στην συσκευη μου;

Η ευρωπαικη ειναι;europe open d802;

Αν θέλεις να επανέλθεις σε vodafone, τότε πρέπει να βρεις την αντοίστοιχη rom. Η open europe είναι η unbranded. Μια χαρά θα δουλέψει και αυτή αν κάνεις unroot, απλά δεν είναι η αρχική της συσκευής σου.

Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να επανέλθεις σε vodafone, τότε πρέπει να βρεις την αντοίστοιχη rom. Η open europe είναι η unbranded. Μια χαρά θα δουλέψει και αυτή αν κάνεις unroot, απλά δεν είναι η αρχική της συσκευής σου.

 

πραγμα που σημαινει οτι θα εχω θεμα με τα της εγγυησης.που θα βρω την αντιστοιχη ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και στο δικο μου συγχρονίζει

 

Το Facebook δεν είναι intergrated με το λογισμικό της LG. Αν θέλετε μπορώ να γράψω 2 βήματα για το πώς να έχετε events και τα γενέθλια του Facebook καθώς και ελληνικό εορτολόγιο στο ημερολόγιο σας.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεις, με το που βγάλει success πάτα κατευθείαν το home button και πήγαινε ρυθμίσεις δικτύου. Θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το LTE αλλά παρόλα αυτά να μη στο βγάζει στις επιλογές που έχεις για να το αλλάξεις (εμένα έτσι έκανε με τη SEA, το 4G δούλεψε κανονικά αλλά με τους περιορισμούς που έγραψα παραπάνω. Μόλις πέρασα ευρωπαϊκή λύθηκε το πρόβλημα).

 

Αν μετά από αυτό σου δείχνει LTE στις ρυθμίσεις δικτύου (να είναι ενεργοποιημένο αλλά όχι επιλέξιμο) και παρόλα αυτά δεν πιάνεις 4G, τότε τσέκαρε μήπως δεν έχει σήμα εκεί που είσαι (στο Σύνταγμα έχει 4G, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν δεν είσαι σε ανοιχτό χώρο, ρώτα κανένα συνάδελφο). Μετά ρώτα στη vodafone μήπως φταίνε αυτοί, και τέλος δοκίμασε ευρωπαϊκή rom. Αν τίποτα δε δουλέψει, εγγύηση!

 

Το link που έγραψες για την ευρωπαϊκή είναι σωστό. Και ο οδηγός του forum (how to unroot) οκ είναι, απλά εμένα κάποια links δε μου δούλευαν σωστά. Δες και αυτό

και ακολούθησέ το κατά γράμμα, είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται.

 

Τελικά βγήκα έξω για να το δοκιμάσω, και όντως έγινε έτσι όπως λες, έχοντας επιλέξει GSM/CDWMA/LTE από το hidden menu μου άλλαξε σε 4G, και μόλις μπήκα ξανά στο Δίκτυα για να δω τις επιλογές (δεν υπήρχε προφανώς η LTE), άλλαξε επιτόπου και γύρισε σε "Η". Άρα υπάρχει και δουλεύει το LTE, απλώς η ROM έχει τα θεματάκια της φαίνεται...και άρα εδώ πάμε στο θέμα εγγύησης, αν περάσω την European, τι θα πει ο Digivire ? :blink:

 

Ας το ρωτήσουμε για να είμαστε σίγουροι...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Eδώ είναι όλες οι roms. Προσφορά Αργύρης,όπως πάντα!

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36

 

ok οποτε θα επιλεξω την μια και μοναδικη που εχει για Ελλαδα

σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!

Link to comment
Share on other sites

...και τέλος δοκίμασε ευρωπαϊκή rom. Αν τίποτα δε δουλέψει, εγγύηση!

 

Το link που έγραψες για την ευρωπαϊκή είναι σωστό. Και ο οδηγός του forum (how to unroot) οκ είναι, απλά εμένα κάποια links δε μου δούλευαν σωστά. Δες και αυτό

και ακολούθησέ το κατά γράμμα, είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται.

 

Από DigiVire έχουμε το ΟΚ για flashάρισμα, η εγγύηση ισχύει κανονικά :) Μου είπαν να το στείλω να το κάνουν αυτοί αν θέλω, αλλά έχω πια περάσει τα πάντα στο G2 και δεν μπορώ να μου λείψει έστω και 2 μέρες....

 

Ποια έχεις βάλει εσύ, την EuropeanOpen ? Αν την έχεις τσεκάρει και δουλεύουν όλα, απλώς για να βασιστώ στην δική σου εμπειρία, να κατεβάσω κατευθείαν από το link που τη πήρες και εσύ ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ είναι η open Europe και θα τα κάνεις όλα με βάση τον οδηγό των παιδιών για το g2 how to unroot. Επίσης μπορείς να δεις την διαδικασία πολύ λεπτομερώς στο βιντεάκι που ποσταρε ο Fahrenheit

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτο από το κουτί του LG g2 που αγόρασε από expansys ;

Οποιος το πήρε από expansys έχει ενεργοποιημένο το lte να το έχει δηλαδή σαν επιλογή;

Γιατί το δικό μου είναι από expansys αλλά δεν έχει την επιλογή αυτή.

Βέβαια έχω κατά wind

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τη European Open, ναι. Δεν έχω προλάβει να τσεκάρω τα πάντα ακόμα, αλλά μέχρι στιγμής είναι ΟΚ. Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω ραδιόφωνο, GPS και multimedia γενικά. Το 4G πάντως δουλεύει, ενώ άλλη μία αλλαγή είναι ότι πλέον με την ευρωπαϊκή μπορώ να στέλνω κανονικά SMS 160 χαρακτήρων στα ελληνικά, ενώ η SEA τα έκοβε στους 60 χαρακτήρες.

Το link που την πήρα εγώ είναι αυτό που έχει ο οδηγός του myphone. Απλά στον οδηγό αυτό δε μου δούλεψαν σωστά τα links για τα υπόλοιπα πράγματα που πρέπει να κατεβάσεις, τα οποία τα βρήκα από το topic του xda που παρέθεσες πριν.

Iphone 7 plus 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτο από το κουτί του LG g2 που αγόρασε από expansys ;

Οποιος το πήρε από expansys έχει ενεργοποιημένο το lte να το έχει δηλαδή σαν επιλογή;

Γιατί το δικό μου είναι από expansys αλλά δεν έχει την επιλογή αυτή.

Βέβαια έχω κατά wind

 

Με Cosmote έχω LTE. H Wind δεν έχει 4G. Αγορασμένο από expansys.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτο από το κουτί του LG g2 που αγόρασε από expansys ;

Οποιος το πήρε από expansys έχει ενεργοποιημένο το lte να το έχει δηλαδή σαν επιλογή;

Γιατί το δικό μου είναι από expansys αλλά δεν έχει την επιλογή αυτή.

Βέβαια έχω κατά wind

 

Λοιπον φιλε εγω το εχω αγορασμενο απο vnp 32g white και φοραγε την ασιατικη ρομ,στις επιλογες για τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας δεν μου ειχε την επιλογη για LTE,Αλλαξα λοιπον την στοκ Ασιατικη ρομ σε Ευρωπαικη στοκ και τωρα εχω κανονικα την επιλογη για LTE!!

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν μου το δείχνει Γιατί έχω κάρτα wind;

Αυτή είναι η απορία μου.

Στο κουτί πάνω γράφει nue white white

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν μου το δείχνει Γιατί έχω κάρτα wind;

Αυτή είναι η απορία μου.

Στο κουτί πάνω γράφει nue white white

 

Απο τη στιγμη που εχεις wind ατυχησες,δεν βγαζει επιλογη για lte...αν και βλακεια καθαρα και μονο για ψυχολογικους λογους θα ηθελα να υπηρχε :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...