Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εύκολα και γρήγορα με το LG Flash Tool 2014

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

 

κατεβαζεις την stock rom και την βαζεις μεσα στο φακελο που εχεις το flash tool,

αφου κανεις αυτο κλεισε το τηλεφωνο σου και πατωντας το + συνδεσε το στο pc,

μετα τρεξε το προγραμμα flash tool και πατα cse flash,

+++edit πριν κανεις οτιδηποτε μη ξεχασεις να κατεβασεις τους lg drivers που εχει στο λινκ..!

 

Εδω θα βρεις την Rom Εισάγετε IMEI της συσκευής σας και κάντε κλικ στο Download: https://lg-firmware-rom.com/

 

Τον τηλ. καταλ. το κρατάς με το G-mail (συγχρονισμος)

Η με το LG Backup που βρίσκετε στο Δημιουργία αντιγράφου ασφσλειας > Υπηρεσία δημιουρ. αντιγρ. LG.

***SOS μην ξεχάσεις αμέσως μετά να το κρατήσεις στο PC.

 

θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει που καποιοι την εβαζαν "απο πανω",

χωρις format δηλαδη της kitkat, με αυτο τον τροπο δεν εχαναν εφαρμογες και ρυθμισεις,

καποιοι ειχαν προβληματα, καποιοι οχι,

να δοκιμασω κι εγω την τυχη μου; με τον παραπανω τροπο, αλλα με "normal" ειναι αυτο που λεω;

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει που καποιοι την εβαζαν "απο πανω",

χωρις format δηλαδη της kitkat, με αυτο τον τροπο δεν εχαναν εφαρμογες και ρυθμισεις,

καποιοι ειχαν προβληματα, καποιοι οχι,

να δοκιμασω κι εγω την τυχη μου; με τον παραπανω τροπο, αλλα με "normal" ειναι αυτο που λεω;

Καλύτερα καθαρή εγκατάσταση να είσαι σίγουρος.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω τη συσκευή (LG G2 32MB DEU - Γερμανικό) από το Μάρτιο του 2015, οπότε είμαι εκτός εγγύησης. Χτες ενώ κατά τις 8 το βράδυ είχα φορτίσει τη συσκευή στο 100% και είχα κλειστό wifi και δεδομένα (η συσκευή σε κατάσταση stand by), σήμερα το πρωί μετά 12ωρο είδα τη μπαταρία στο 78% κι όπως καταλαβαίνετε έφαγα μια φρίκη... Η μπαταρία είναι η αρχική της συσκευής.Γενικά μέχρι χτες ήταν ΟΚ η συμπεριφορά της μπαταρίας. Να ετοιμάζομαι για αντικατάσταση μπαταρίας ή παίζει να ήταν κάτι παροδικό και να παρακολουθήσω μήπως μετά κάποιες μέρες συνέλθει; Εφόσον χρειαστώ αντικατάσταση μπαταρίας που μου προτείνετε να την κάνω και ποιο το κόστος για τοποθέτηση γνήσιας;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω τη συσκευή (LG G2 32MB DEU - Γερμανικό) από το Μάρτιο του 2015, οπότε είμαι εκτός εγγύησης. Χτες ενώ κατά τις 8 το βράδυ είχα φορτίσει τη συσκευή στο 100% και είχα κλειστό wifi και δεδομένα (η συσκευή σε κατάσταση stand by), σήμερα το πρωί μετά 12ωρο είδα τη μπαταρία στο 78% κι όπως καταλαβαίνετε έφαγα μια φρίκη... Η μπαταρία είναι η αρχική της συσκευής.Γενικά μέχρι χτες ήταν ΟΚ η συμπεριφορά της μπαταρίας. Να ετοιμάζομαι για αντικατάσταση μπαταρίας ή παίζει να ήταν κάτι παροδικό και να παρακολουθήσω μήπως μετά κάποιες μέρες συνέλθει; Εφόσον χρειαστώ αντικατάσταση μπαταρίας που μου προτείνετε να την κάνω και ποιο το κόστος για τοποθέτηση γνήσιας;

 

Κανε μια επανεκκίνηση, και ξανά φόρτισε.....;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω τη συσκευή (LG G2 32MB DEU - Γερμανικό) από το Μάρτιο του 2015, οπότε είμαι εκτός εγγύησης. Χτες ενώ κατά τις 8 το βράδυ είχα φορτίσει τη συσκευή στο 100% και είχα κλειστό wifi και δεδομένα (η συσκευή σε κατάσταση stand by), σήμερα το πρωί μετά 12ωρο είδα τη μπαταρία στο 78% κι όπως καταλαβαίνετε έφαγα μια φρίκη... Η μπαταρία είναι η αρχική της συσκευής.Γενικά μέχρι χτες ήταν ΟΚ η συμπεριφορά της μπαταρίας. Να ετοιμάζομαι για αντικατάσταση μπαταρίας ή παίζει να ήταν κάτι παροδικό και να παρακολουθήσω μήπως μετά κάποιες μέρες συνέλθει; Εφόσον χρειαστώ αντικατάσταση μπαταρίας που μου προτείνετε να την κάνω και ποιο το κόστος για τοποθέτηση γνήσιας;
Δεν πέφτει έτσι απότομα η απόδοση της μπαταρίας. Κάτι έτυχε. Μπορεί κάποια εφαρμογή να έτρεχε στο παρασκήνιο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οκ ρωτάω κι εδώ, για remote κάτι; το quick remote δεν φαίνεται να μου δουλεύει

Το G2 φίλε δεν το δουλεύω πια, αλλά έχω πάρει στο γυναίκα μου ενα xiaomi redmi note 4, που έχει θύρα υπερυθρών και κατέβασα αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tekoia.sure.activities

Το "μαμά" δεν είχε τον αποκωδικοποιητή μου, αλλά σ' αυτήν τον βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα κι αυτο, δεν μου δουλευει, αλλα μου σκαει κι ενα μηνυμα με το που το ανοιγω σχετικα με κατι agents

failed to load the agent

 

το quick remote αναγνωριζει την tv μου και παιζει, το a/c δεν το εχει στη λιστα, δοκιμασα και τις υπολοιπες επιλογες και δεν παιζει..

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα κι αυτο, δεν μου δουλευει, αλλα μου σκαει κι ενα μηνυμα με το που το ανοιγω σχετικα με κατι agents

failed to load the agent

 

το quick remote αναγνωριζει την tv μου και παιζει, το a/c δεν το εχει στη λιστα, δοκιμασα και τις υπολοιπες επιλογες και δεν παιζει..

Είσαι root?? Αν ναι έχεις κάνει freeze κάτι που δεν έπρεπε? Δοκιμασες clear cada & data στην εφαρμογή?

 

Sent from my LG-D802

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω δοκιμάσει, και αυτό που λες και επανεγκατάσταση, τίποτα, είμαι ρουτ, ναι κι έχω κάνει ένα σωρό, το disable services του google services υποψιάστηκα, αλλά τα άνοιξα και πάλι το ίδιο, έστειλα μήνυμα στο support του
Link to comment
Share on other sites

Στα LG επειδή είναι λίγο περίεργοι οι drivers του IR blaster η μοναδική 3rd party που μου έπαιξε είναι αυτή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tiqiaa.remote&hl=el

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει γνώμη για αυτό εδώ , ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα αγόρασα ένα ζευγάρι ακουστικά Sony και δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση στο εν λόγο κινητό όταν με καλούνε να χτυπά ας πούμε τρεις φορές και να συνδέεται αυτόματα χωρίς να πατάω το κουμπί στο κινητό, για να μιλήσω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα,,θα ηθελα μια βοηθεια για να δωσουμε ενα φιλι ζωης στο g2 του αδερφου μου! εχει εδω και δυο εβδομαδες που κολλησε το wifi ανεβοκατεβαινει χωρις να ανοιγει ομως! εκανα επαναφορα καμια δεκαρια φορες εκανα και μετα απο προσπαθειες γιατι δεν επιανε το hard reset με τον συνδιασμο απο πισω και παλι τπτ!μετα την επαναφορα οταν βαζω γλωσσα συσκευης και προχωραω για να συνδεθει δεδομενα η wifi το δευτερο δεν πατιεται και δεν τικαρετε,,εχει δηλ κολλησει ολοκληρωτικα! καμια γνωμη και βοηθεια? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει γνώμη για αυτό εδώ , ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

 

Κανένας; :(

Πραγματικά είναι κρίμα για αυτό το κόσμημα ρε γμτ... :(

Link to comment
Share on other sites

Κανένας; :(

Πραγματικά είναι κρίμα για αυτό το κόσμημα ρε γμτ... :(

Μα κι εσύ άμα δεν είσαι σίγουρος για κάτι γιατί πειραματίζεσαι; Τέλος πάντων. Όταν το συνδέεις στον υπολογιστή τι βλέπεις;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στο developer options; Εκεί πρέπει να έχει επιλογή να το γυρίσεις σε MTP.

Δοκίμασε με USB σε άλλο λογαριασμό στα windows (υποθέτω έχεις windows). Αν έχεις άλλο υπολογιστή ακόμα καλύτερα, εφόσον είναι σχετικά καθαρός (εννοείται πρώτα θέλει εγκατάσταση τους drivers).

Το kingroot από όσο ξέρω ρουτάρει κανονικά μην το φοβάσαι (δεν θυμάμαι ποιες εκδόσεις, αλλά το είχα χρησιμοποιήσει).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα,,θα ηθελα μια βοηθεια για να δωσουμε ενα φιλι ζωης στο g2 του αδερφου μου! εχει εδω και δυο εβδομαδες που κολλησε το wifi ανεβοκατεβαινει χωρις να ανοιγει ομως! εκανα επαναφορα καμια δεκαρια φορες εκανα και μετα απο προσπαθειες γιατι δεν επιανε το hard reset με τον συνδιασμο απο πισω και παλι τπτ!μετα την επαναφορα οταν βαζω γλωσσα συσκευης και προχωραω για να συνδεθει δεδομενα η wifi το δευτερο δεν πατιεται και δεν τικαρετε,,εχει δηλ κολλησει ολοκληρωτικα! καμια γνωμη και βοηθεια? ευχαριστω

 

Το είχα πάθει και εγώ, και πέρασα ξανά την Rom (Flash Tool 2014) απο την άρχει, και ολα o.k. ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εσύ άμα δεν είσαι σίγουρος για κάτι γιατί πειραματίζεσαι; Τέλος πάντων. Όταν το συνδέεις στον υπολογιστή τι βλέπεις;

 

Μα... Σίγουρος ήμουν. Δεν είναι το πρώτο κινητό στο οποίο πειραματίζομαι... Και σίγουρα όχι το τελευταίο :p Θα το έδινα στη μητέρα μου αλλά δεν το ήθελε.

Στον υπολογιστή δεν βλέπει τίποτα. Σαν να μην το συνδέω. Υπαρκτό σαν συσκευή (είναι στις κρυμμένες συσκευές στο device manager). Αλλά μη προσβάσιμο.

Το κινητό λειτουργεί κανονικά ωστόσο, απλά μετά από κάθε εκκίνηση η φωτεινότητα πηγαίνει στο 100%...

 

Μπορείς να μπεις στο developer options; Εκεί πρέπει να έχει επιλογή να το γυρίσεις σε MTP.

Δοκίμασε με USB σε άλλο λογαριασμό στα windows (υποθέτω έχεις windows). Αν έχεις άλλο υπολογιστή ακόμα καλύτερα, εφόσον είναι σχετικά καθαρός (εννοείται πρώτα θέλει εγκατάσταση τους drivers).

Το kingroot από όσο ξέρω ρουτάρει κανονικά μην το φοβάσαι (δεν θυμάμαι ποιες εκδόσεις, αλλά το είχα χρησιμοποιήσει).

 

Στο developer options δεν έχει επιλογή για ΜΤΡ, παρά μόνο για usb debugging το οποίο και έχω ενεργό. Η επιλογή στο PC Connection για mtp κλπ, έχει εξαφανιστεί, δεν υπάρχει. Συν τοις άλλοις, όταν το συνδέσεις, πρέπει να σου βγάλει επιλογή σε εικονίδιο στην task bar για να επιλέξεις (έτσι έκανε πάντα). Δεν το κάνει ούτε αυτό φυσικά. Αυτό το διαπίστωσα μετά το factory reset που έκανα και είπα να το δώσω στη μητέρα μου το τηλ.

Με το kingroot ρουτάρεται κανονικά. Απλά δε μπορώ να κάνω και τίποτα, καθώς δεν ξεκλειδώνει στην έκδοση που είναι, αν δε συνδέσω το usb κλπ ή αν δεν πάω στην 4.4 έκδοση να ξεκλειδώσω με το freegee...

Η δοκιμή έγινε σε 2 PC με Windows, και ένα laptop με linux. Same all...

 

Εδώ περιγράφω το θέμα μου σε ένα thread με ίδιο σχεδόν πρόβλημα.

Έχοντας φάει τον τόπο, πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι μίξη hw και sw, καθώς περιέργως, φορτίζει, λειτουργεί η usb δηλαδή, απλά δε το βλέπει στο PC (drivers όχι μόνο πέρασα, αλλά έχω δοκιμάσει και παλαιότερους, τους τελευταίους κλπ , τα προγράμματα flash tool 2014 και LG Up , δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν προφανώς - δε μπορώ να φλασάρω τίποτα μέσω pc...

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Custom recovery έχεις; Δοκίμασε να φλασαρες κάποια custom ROM από κει.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και εγώ, και πέρασα ξανά την Rom (Flash Tool 2014) απο την άρχει, και ολα o.k. ;)

 

καλησπερα φιλε μου,,μπορεις να με καθοδηγησεις λιγακι με τα βηματα ειτε σε Pm για να το δοκιμασω και αυτο,δεν εχω παιξει καθολου με rom οποτε δεν γνωριζω!! σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Custom recovery έχεις; Δοκίμασε να φλασαρες κάποια custom ROM από κει.

 

Μα δε μπορεί να φλασάρει τίποτα . Δεν έχει custom recovery. Δεν βλέπει το usb ούτε μπορώ να βάλω twrp/cwm αν δεν είναι ξεκλείδωτο το κινητό. Για να γίνει αυτό, πρέπει να βλέπει το usb, πράγμα που δε συμβαίνει... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μπορεί να φλασάρει τίποτα . Δεν έχει custom recovery. Δεν βλέπει το usb ούτε μπορώ να βάλω twrp/cwm αν δεν είναι ξεκλείδωτο το κινητό. Για να γίνει αυτό, πρέπει να βλέπει το usb, πράγμα που δε συμβαίνει... :cry:

 

Βρε φιλαράκι, με κλειστεί την σησκευη βάζοντας το mini usb και πατώντας το + (η το -) δεν μπαίνεις σε Mode να το διαβάσει το LG Flash Tool 2014 ??? :cool:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω γιατί δεν γίνομαι κατανοητός, αλλά έχω μέχρι και link από xda που το εξηγώ και εκεί ότι ΔΕΝ κάνει τίποτα από αυτά. Το λινκ φαντάζομαι το διάβασες φίλε μου που έχω στο αντίστοιχο θέμα του LG G2 (για τροποποιήσεις και βελτιώσεις).

ΔΕΝ μπαίνει ούτε σε fastboot ΟΥΤΕ σε download mode (αυτό που λες πιο πάνω). Ούτε με εντολές ούτε τίποτα. Έχω usb και adb drivers και δεν γίνεται τίποτα, νεκρό το usb. Απλά φορτίζει. Είναι σαν να μην συνδέω τίποτα όσον αφορά τα δεδομένα. Δοκίμασα με 3 + 1 καλώδια!

Δυστυχώς επειδή οι προτεινόμενες "λύσεις" είναι παντού ίδιες (τσέκ για drivers, adb, άλλαξε καλώδιο κλπ - πράγματα που έχω κάνει δηλαδή), δε βρίσκω απολύτως τίποτα που να κάνει δουλειά... Αφού ίδρωσα ψάχνοντας τι και πως, ρώτησα εδώ μπας και το έχει αντιμετωπίσει κάποιος. Δεν ήθελα να σας κουράσω :)

ΥΓ: Δοκίμασα σε win 10,10 (τα δύο pc μου δηλαδή), προσφάτως (σήμερα) ΚΑΙ σε 7...καθώς και σε linux. Τα ίδια ακριβώς...

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...