Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως εγραψα και πριν

1. Να εισαι ηδη root

2. Κατεβαζουμε την Semi-Touch D802 Recovery for English (6.0.4.4) απο εδω

http://www.androidfilehost.com/?fid=23185166327349270

3. Το ξεζιπαρουμε σε ενα φακελο στο pc

4. Παμε στο "επιλογες προγραμματιστη στο κινητο, το οποιο πρεπει να εχουμε ενεργοποιησει) και απο τις επιλογες που εχει εκει ξετσεκαρουμε το "εντοπισμος σφαλματων usb) και ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΟ ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΠΑΛΙ. Θα πεταχτει ενα παραθυρο στο κινητο, οπου παταμε Ναι σε οτι γραφει.

5. Συνδεουμε τωρα με το καλωδιο το pc με το κινητο, θα βγαλει το κινητο καποια μενου να επιλεξουμε, τα αγνοουμε, παταμε το κεντρικο κουμπι να βλεπουμε το lancher. (Αυτο μπορει και να μη χρειαζεται, εγω ετσι το εκανα παντως)

6. Παταμε απο το φακελο που εχουμε στο pc, αυτο που εχει καταληξη . bat , οποτε πεταγεται το παραθυρο dos, και γραφει κατι, το οποιο τα μισα ειναι κατι σαν κινεζικα, δεν βλεπεις τι γραφει.

Βλεπεις ομως τον κερσορα να αναβοσβηνει, οποτε παταμε enter για να συνεχισει η διαδικασια.

Θα ξαναγραψει καποια πραγματα και θα αναβοσβηνει ξανα ο κερσορας. Ξαναπαταμε enter, και το κινητο θα κανει boot αυτοματα και θα ξεκινησει σε cwm recovery.

 

Αυτο ηταν.. Προσωπικα επειδη πριν ειχα βαλει και την touch εκδοση, σε εκεινη εγραφε στα αγγλικα στο παραθυρο dos τι κανει καθε φορα που πατας enter, οποτε ηξερα περιπου τι γινεται.

Εδω ειναι τυφλο συστημα, και θα πρεπει να ακολουθησετε αυτα που γραφω.

Υποψιν, δε φερω ουδεμια ευθυνη. Τελος μπορει να γραφει semi-touch, αλλα εγω βλεπω πως μονο με τα πληκτρα μετακινησε. Γι αυτο μπερδευτικε η lusiferia, και νομιζε οτι ειχε βαλει την no-touch. Ολοιδιο cwm recovery βαζουν και οι 2 με τη διαφορα οτι εδω υπαρχει η επιλογη για external sd, οπου και δουλευει το usb.

Ετσι μπορουμε να κραταμε backup στο usb, και να εχουμε τη σιγουρια αν παει κατι στραβα, οτι μπορουμε να επαναφερουμε τη συσκευη μας γρηγορα και απλα. Αν κρατας το backup στην εσωτερικη sd, εκτος οτι σου τρωει πολυ χωρο, και δεν ειναι κατι που θα χρησιμοποιησεις καθε μερα, μπορει μετα απο factory reset, ή περιεργες custom rom, να διαγραφει και αυτο.

Οποτε η παραπανω λυση ειναι εξαιρετικα χρησιμη.

 

Μπράβο ρε φιλαράκι! Πολύ ωραίο!! Και αναρωτιόμουν αν υπήρχε τρόπος για υποστίρηξη OTG!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Αγόρασα χτες μέσω internet ένα LG G2 D802.Όταν ανοίγει η συσκευή εμφανίζει ένα logo T-MOBILE και εκτός από αυτό τίποτα άλλο που να σχετίζεται με την εταιρία αυτή.Παρατήρησα όσο έψαχνα την συσκευή ότι μέσα στο δεσμευμένο χώρο της συσκευής υπάρχει ένας φάκελος NAVIGON με Γερμανικό και Αυστριακό χάρτη.Έχει κανείς τον ίδιο φάκελο ή προ εγκατεστημένο Navigon?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλαράκι! Πολύ ωραίο!! Και αναρωτιόμουν αν υπήρχε τρόπος για υποστίρηξη OTG!!! :D

Απο την 2.6.3.4 ΤWRP και μετα δουλευει κανονικα το OTG

Link to comment
Share on other sites

Απο την 2.6.3.4 ΤWRP και μετα δουλευει κανονικα το OTG

 

Επιβεβαιώνω και εγω. Twrp μια χαρα το otg.

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιλησα σημερα με την LG σε live chat σχετικα με την εγγυηση παραεισαγωγης συσκευων και για branded Τ-Μobile! H απαντηση που πηρα "Τα κινητά τα οποία είναι παραεισαγωγής κανονικά δεν καλύπτονται. Σε περιπτώσεις που η συσκευή που έχετε αγοράσειόμως εισάγεται και από εμάς τότε το service μπορεί να ελέγξει την συσκευή και εφόσον υπάρχουν τα ίδια ανταλλακτικά και δεν έχει κάποια άλλη διαφορά στο υλικολογισμικό της συσκευής τότε μπορεί να σας εξυπηρετήσει κατ' εξαίρεση. Σε περιπτώσει που υπάρχει πρόβλημα λογισμικού ή χρειάζεται αντικάτασταση μπορεί να σας εξυπηρετήσει μόνο ο προμηθευτής σας." Σχετικα με το αν μπορουν να μου πουν με το IMEI αν με καλυπτουν και γενικα τι παιζει με branded συσκευες ξενου παροχου πηρα αυτη την απαντηση "¨Εννοούμε αν το μοντέλο το οποίο έχετε αγοράσει έχει εισαχθεί και από την Ελληνική αντιπροσωπεία, το αν είναι η ίδια δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε μέχρι να ελεγχθεί από τεχνικό μας, αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα με το λογισμικό της θα χρειαστεί να απευθυνθείτε στον προμηθευτή σας.Η εγγύηση δεν φαίνεται μέσω imei για να δούμε κάτι από αυτό αλλά μετράει ημερολογιακά βάση της ημςρομηνίας αγοράς.Θα χρειαστεί να ρωτήσετε τον προμηθευτή σας για το αν θα έχετε κάποιο πρόβλημα λόγω του ότι είναι branded." Ακομη δε μπορω να βγαλω ακρη!
Link to comment
Share on other sites

Απο την 2.6.3.4 ΤWRP και μετα δουλευει κανονικα το OTG

 

Ναι επιβεβαιώνω και εγώ ότι δουλεύει άψογα! !!δουλεύει άψογα και αυτό forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2554053 πολύ καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εινα το miui v5 το app καιρού είναι ripαρισμενο και αυτό απο miui Rom και το εχω ανεβασει σε λινκ λιγες σελιδες πισω...

 

είναι πολύ καλό.... ο πρώτος πάροχος δεν μου τα έδειχνε καλά αλλά ο δεύτερος πάροχος δείχνει σωστά τον καιρό!@

 

Και τα σπαει το κινητο σε ταχύτητα! !! Εκανα το κολπο με το temperature στο on (δεν το,ειχα κανει πριν)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιλησα σημερα με την LG σε live chat σχετικα με την εγγυηση παραεισαγωγης συσκευων και για branded Τ-Μobile! H απαντηση που πηρα "Τα κινητά τα οποία είναι παραεισαγωγής κανονικά δεν καλύπτονται. Σε περιπτώσεις που η συσκευή που έχετε αγοράσειόμως εισάγεται και από εμάς τότε το service μπορεί να ελέγξει την συσκευή και εφόσον υπάρχουν τα ίδια ανταλλακτικά και δεν έχει κάποια άλλη διαφορά στο υλικολογισμικό της συσκευής τότε μπορεί να σας εξυπηρετήσει κατ' εξαίρεση. Σε περιπτώσει που υπάρχει πρόβλημα λογισμικού ή χρειάζεται αντικάτασταση μπορεί να σας εξυπηρετήσει μόνο ο προμηθευτής σας." Σχετικα με το αν μπορουν να μου πουν με το IMEI αν με καλυπτουν και γενικα τι παιζει με branded συσκευες ξενου παροχου πηρα αυτη την απαντηση "¨Εννοούμε αν το μοντέλο το οποίο έχετε αγοράσει έχει εισαχθεί και από την Ελληνική αντιπροσωπεία, το αν είναι η ίδια δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε μέχρι να ελεγχθεί από τεχνικό μας, αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα με το λογισμικό της θα χρειαστεί να απευθυνθείτε στον προμηθευτή σας.Η εγγύηση δεν φαίνεται μέσω imei για να δούμε κάτι από αυτό αλλά μετράει ημερολογιακά βάση της ημςρομηνίας αγοράς.Θα χρειαστεί να ρωτήσετε τον προμηθευτή σας για το αν θα έχετε κάποιο πρόβλημα λόγω του ότι είναι branded." Ακομη δε μπορω να βγαλω ακρη!

 

Είναι αυτό που έλεγα εξ'αρχής και εγώ...κοινώς είτε σκάμε 600 ευρώπουλα για 100% "ελληνικό" G2 για να έχουμε 100% εγγύηση LG Hellas, είτε σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, παίρνουμε το όποιο -μικρό ή μεγάλο- ρίσκο μας (είτε με "ευρωπαϊκό" 16/32αρι, είτε με εισαγωγής)....το οποίο ρίσκο θα το μάθουμε μόνο αν τελικά στείλουμε όντως το κινητό στην αντιπροσωπεία για έλεγχο/service...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που έλεγα εξ'αρχής και εγώ...κοινώς είτε σκάμε 600 ευρώπουλα για 100% "ελληνικό" G2 για να έχουμε 100% εγγύηση LG Hellas, είτε σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, παίρνουμε το όποιο -μικρό ή μεγάλο- ρίσκο μας (είτε με "ευρωπαϊκό" 16/32αρι, είτε με εισαγωγής)....το οποίο ρίσκο θα το μάθουμε μόνο αν τελικά στείλουμε όντως το κινητό στην αντιπροσωπεία για έλεγχο/service...

 

και τα 400 που θα δωσουμε ομως δεν ειναι και λιγα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλό.... ο πρώτος πάροχος δεν μου τα έδειχνε καλά αλλά ο δεύτερος πάροχος δείχνει σωστά τον καιρό!@

 

Και τα σπαει το κινητο σε ταχύτητα! !! Εκανα το κολπο με το temperature στο on (δεν το,ειχα κανει πριν)

οντος η foreca εχει θεμα ... το τηλεφωνο παει πολυ καλυτερα μετα το πουσαρισμα..
Link to comment
Share on other sites

οντος η foreca εχει θεμα ... το τηλεφωνο παει πολυ καλυτερα μετα το πουσαρισμα..

 

οταν λες πουσαρισμα τι εννοεις? τι αλλαγες και που? απο θεμα μπαταριας, καταναλωνει παραπανω?

οι διαφορες που ειδατε που τις εντοπιζετε?

 

σε οτι αφορα τις ρυθμισεις ιντερνετ...

εμενα λεει σημειο προσβασης cosmote internet αλλα οταν παταω πανω του και με βαζει στις ρυθμισεις του βλεπω οτι μονο το ονομα και το apn λενε cosmote internet & internet αντιστιχα ενω τα υπολοιπα οπως διακομιστης μεσολαβησης,θυρα, ονομα χρηστη, κωδικος προσβασης κλπ λενε οτι δεν ειναι ρυθμισμενα. σε εσας ετσι λενε ή να παρω τηλεφωνο την cosmote? το πρωι που το γυρισα στο 3g δεν επιανε και του πατησα κατι στην αυτοματη ευρεση κ επιασε αλλα αργησε...

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δείτε λίγο screenshot από μπαταρία να μου πείτε γνώμες....γιατί αγχώθηκα που άκουσα ότι με νορμαλ χρηση βγαζει 48ωρο

 

[ATTACH]38453[/ATTACH][ATTACH]38454[/ATTACH][ATTACH]38455[/ATTACH]

 

edit: Να γράψω ότι τα είχα όλα στο φουλ...ειχα αυτοματο συγχρονισμο..δονήσεις...οταν ερχοταν κατι(ειδοποιηση facebook, mail) με ειδοποιούσε το κινητο

 

Τώρα είμαι στις 19 ώρες και 40 λεπτα και έχει φτάσει στο 25%

 

φιλε μου βαλ'το και στο θεμα που ειναι για τη μπαταρια να υπαρχει μια συνοχη των θεματων και να ειναι και πιο πρακτικα :)

και εμενα την πρωτη μερα μου εβγαλε περιπου 24-26 ωρες μεχρι 10% αλλα το ειχα ολη την ωρα ανοιχτο και το εψαχνα.

παρατηρω κ στο δικο μου οτι σημερα απο 12:30 το βραδυ που το φορτισα και κοιμηθηκα μεχρι το πρωι 9παρα που σηκωθηκα ηταν κολλημενο στο100%! βεβαια οταν το δουλεψα λιγο επεσε αμεσως στο 99% αλλα αναμονη 8-9ωρες και να μη χασει 1%?

βλεπω ομως οτι για 3 ωρες που το ειχα περιπου με 3g εχασε αρκετη μπαταρια(επεσε κατω απο 90%), οπως επισης τωρα που μιλησα με μυνηματα στο viber για κανα 20λεπτο-30λεπτο επεσε 4-5%.ειναι λογικο?

ειμαι τωρα στις 13ωρες+50λεπτα με 83% και 1ωρα οθονη..

τα υπολοιπα στο θεμα για την μπαταρια ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βαλ'το και στο θεμα που ειναι για τη μπαταρια να υπαρχει μια συνοχη των θεματων και να ειναι και πιο πρακτικα :)

και εμενα την πρωτη μερα μου εβγαλε περιπου 24-26 ωρες μεχρι 10% αλλα το ειχα ολη την ωρα ανοιχτο και το εψαχνα.

παρατηρω κ στο δικο μου οτι σημερα απο 12:30 το βραδυ που το φορτισα και κοιμηθηκα μεχρι το πρωι 9παρα που σηκωθηκα ηταν κολλημενο στο100%! βεβαια οταν το δουλεψα λιγο επεσε αμεσως στο 99% αλλα αναμονη 8-9ωρες και να μη χασει 1%?

βλεπω ομως οτι για 3 ωρες που το ειχα περιπου με 3g εχασε αρκετη μπαταρια(επεσε κατω απο 90%), οπως επισης τωρα που μιλησα με μυνηματα στο viber για κανα 20λεπτο-30λεπτο επεσε 4-5%.ειναι λογικο?

ειμαι τωρα στις 13ωρες+50λεπτα με 83% και 1ωρα οθονη..

τα υπολοιπα στο θεμα για την μπαταρια ;)

 

Το έκανα ποστ και στο άλλο θέμα....αλλα δεν ξέρω τι να κάνω γιατι είδα εδω να λένε τα παιδιά ότι η μπαταρία τους βγάζει 2 μέρες

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Ναι επιβεβαιώνω και εγώ ότι δουλεύει άψογα! !!δουλεύει άψογα και αυτό forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2554053 πολύ καλό!!!

 

Η επομενη κινηση ειναι να δουμε dual recovery... σε TWRP και CWM

 

οταν λες πουσαρισμα τι εννοεις? τι αλλαγες και που? απο θεμα μπαταριας, καταναλωνει παραπανω?

οι διαφορες που ειδατε που τις εντοπιζετε?

 

σε οτι αφορα τις ρυθμισεις ιντερνετ...

εμενα λεει σημειο προσβασης cosmote internet αλλα οταν παταω πανω του και με βαζει στις ρυθμισεις του βλεπω οτι μονο το ονομα και το apn λενε cosmote internet & internet αντιστιχα ενω τα υπολοιπα οπως διακομιστης μεσολαβησης,θυρα, ονομα χρηστη, κωδικος προσβασης κλπ λενε οτι δεν ειναι ρυθμισμενα. σε εσας ετσι λενε ή να παρω τηλεφωνο την cosmote? το πρωι που το γυρισα στο 3g δεν επιανε και του πατησα κατι στην αυτοματη ευρεση κ επιασε αλλα αργησε...

Λιγο πιο πισω εχει link για το πως θα ανεβασεις τις επιδοσεις της συσκευης,,, αν δεν ξερεις τι κανεις με το trickster μην το προσπαθήσεις... Η μπαταρια 7:30 bghke apo to ρευμα με full 100%, απο εκεινη την στιγμη και μετα με μιση ωρα video, οθονη στο 55% φωτεινοτητας, 1 1/2 ωρα μουσικη και με ανεβοκατεβασμα data (xωρις να κλεισει ποτε το LTE) ειμαι στα 60%

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

troll mode: H LG το κανε :p

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Η επομενη κινηση ειναι να δουμε dual recovery... σε TWRP και CWM

 

 

Λιγο πιο πισω εχει link για το πως θα ανεβασεις τις επιδοσεις της συσκευης,,, αν δεν ξερεις τι κανεις με το trickster μην το προσπαθήσεις... Η μπαταρια 7:30 bghke apo to ρευμα με full 100%, απο εκεινη την στιγμη και μετα με μιση ωρα video, οθονη στο 55% φωτεινοτητας, 1 1/2 ωρα μουσικη και με ανεβοκατεβασμα data (xωρις να κλεισει ποτε το LTE) ειμαι στα 60%

 

ας μη το δοκιμασω γιατι δεν θελω να τρεχω!χωρις οδηγιες δεν ξερω να κανω κατι...

 

εχει δοκιμασει κανεις σας κατι σαν αυτο εδω? http://www.ebay.com/itm/5600mAh-USB-Portable-External-Backup-Battery-Charger-Power-Bank-For-Mobile-Phone-/291031940270?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&var=&hash=item43c2dafcae δεν ειναι αναγκαιο για την ωρα απλα το ειδα και ειπα να ρωτησω... υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια η μπαταρια απο κατι τετιο?

Link to comment
Share on other sites

Γτ το 32 το έχει μόνο σε ένα μαγαζί? Λίγο παράξενο δεν είναι? :worry:

 

Για το mobile14 λες;

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Για το mobile14 λες;

 

Ναι! Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση δλδ! Τόσα σκρουτζομάγαζα ούτε ένα δεν το έχει! Ίσως επειδή δεν καλύπτει σίγουρα η LG σέρβις??

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που έλεγα εξ'αρχής και εγώ...κοινώς είτε σκάμε 600 ευρώπουλα για 100% "ελληνικό" G2 για να έχουμε 100% εγγύηση LG Hellas, είτε σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, παίρνουμε το όποιο -μικρό ή μεγάλο- ρίσκο μας (είτε με "ευρωπαϊκό" 16/32αρι, είτε με εισαγωγής)....το οποίο ρίσκο θα το μάθουμε μόνο αν τελικά στείλουμε όντως το κινητό στην αντιπροσωπεία για έλεγχο/service...

 

από τη στιγμή που έχες απόδειξη από μαγαζί ελληνικό ότι και να πουν ειναι περιττό. Ε΄νια υποχρεωμένοι να το επισκευάσουν, αλλιως υπάρχει και η γραμματεία καταναλωτή.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις απο που φένρει το καθε μαγαζί το κινητό, αν θελει η εταρεια να ψαξει να τους κλεισει.

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που έχες απόδειξη από μαγαζί ελληνικό ότι και να πουν ειναι περιττό. Ε΄νια υποχρεωμένοι να το επισκευάσουν, αλλιως υπάρχει και η γραμματεία καταναλωτή.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις απο που φένρει το καθε μαγαζί το κινητό, αν θελει η εταρεια να ψαξει να τους κλεισει.

Οχι βέβαια. Μόνο αν το κινητό συνοδεύεται από ευρωπαική εγγύηση έχουν υποχρέωση να το επισκευάσουν.

 

Σιγά μην είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν τον καθένα που εισάγει από όπου θέλει. Τα υπόλοιπα αφορούν τον αγοραστή και το κατάστημα.

 

Αν μιλάμε για ευρωπαικό κινητό θα αναλάβουν την επισκευή εντός εγγύησης και ας τα μασάνε. Λογικό δεν είναι να θέλουν να αποθαρρύνουν τις παραεισαγωγές;

Edited by my_highness
.
Link to comment
Share on other sites

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

 

Το είδα κι εγώ κι έχω πάθει πλάκα..Είναι δυνατόν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...