Jump to content

Windows XP: Service Pack 2


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός του ότι η ms δεν έχει πει τίποτα για νέο sp, δεν μένει αρκετός καιρός ακόμα για τα νέα windows. Λογικά, την άνοιξη του 2006 θα έχουμε νέο λειτουργικό (οι περισσότεροι). Για ποιό λόγο να βγάλουν νέο service pack, λίγους μήνες πριν;

 

Gia na prosthesoun sta XP kapoies apo tis ipiresies pou yposxontai sta VISTA, + ton Internet Explorer 7 + Windows Media Player 11 (beta this fall)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oxi re paidia... den eixe mesa sto cd drivers gia usb 2.0 .mou zitaei drivers ta windows gia usb controller twra!kai den exw! exw ta win xp2 home gr.

to cd leei na paw sti microsoft na katevaso!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χρειαζομαι επειγώντος usb2 γιατί το pc μου δεν έχει sp και έχω πρόβλημα με ασύρματο σετακι mouse kb ..

Όταν κατεβάζω το sp2 κ ξεκινάω την εγκατάσταση,κάνει ένα έλεγχο και βρίσκει ότι το κλειδί μου είναι παράνομο (που είναι)..Τι μπορώ ννννννννννννννα κάνω?ΕΦΑΓΑ μιση ώρα να γγγγγγγγγγγγγγγγγγγγραψω αυτό το μήνυμα ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΠΕΙΓΟΝ - ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να κάνω,αλλά δεν ήξερα πως.

Ευτυχώς βρέθηκε στο δρόμο μου ο Antonis_wrx τον οποίο και ευχαριστώ θερμότατα(περισσότερο από θερμότατα) και με έσωσε το παιδί!Μου έδωσε τα πάντα,από πρόγραμμα που βρίσκει το key των windows μέχρι ένα άλλο που περιέχει πάρα πολλά κλειδιά για να επιλέξεις και τέλος αυτό που τα αλλάζει!Η διαδικασία μου πήρε 3 λεπτά και η αλλαγή γίνεται μέσω κάποιας κρυφής λειτουργίας των windows!Τίποτα πατεντιάρικο δηλαδή που να πρέπει να φοβάστε!

Έτσι,πλεον σας γράφω από ένα Pc που φοράει Windows XP professional με Service Pack 2!! :D :D :D

Ευχαριστώ και πάλι τον Αντώνη!!

Όποιος θέλει να κάνει το ίδιο,ας στείλει pm είτε σε μένα είτε στον Αντώνη. Είναι πολύ εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Kai giati na allakseis kleidi? Den to katalavainw..

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Kai giati na allakseis kleidi? Den to katalavainw..

Yπάρχει black list με κάποια serial numbers στα οποία δεν εγκαθίσταται το SP2. Φυσικά αυτό ισχύει για όποιους δεν έχουν αυθεντικά Windows. Ετσι χρειάζεται κάποιο εργαλείο για αλλαγή του serial number σε κάποιο αποδεκτό. Σε περίπτωση που τα Windows είναι original φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν γίνεται να απενεργοποιηθεί ο έλεγχος που κάνουν τα windows για το αν είναι ενεργοποιημένο το antivirus και το firewall και να μην εμφανίζει την κόκκινη ασπίδα στην μπάρα εργασιών και τα μηνύματα;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνεται να απενεργοποιηθεί ο έλεγχος που κάνουν τα windows για το αν είναι ενεργοποιημένο το antivirus και το firewall και να μην εμφανίζει την κόκκινη ασπίδα στην μπάρα εργασιών και τα μηνύματα;

Θα βάλεις την επιλογή ότι τα ελέγχεις όλα εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις την επιλογή ότι τα ελέγχεις όλα εσύ!

 

 

Που ακριβώς είναι αυτή η επιλογή;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ante pali.. stamatate na kanete post MISLEADING links!!!

 

AUTO DEN EINAI TO SERVICE PACK PREVIEW!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να το αναφέρουν σαν SP3 preview, ουσιαστικά είναι αρκετά patches που συγκέντρωσε κάποιος. Αυτά δηλαδή που έχει ήδη βγάλει η Microsoft κατά καιρούς για να διορθώσει τα διάφορα προβλήματα που εμφανίζονται.

 

Τα Service Packs όμως δεν περιέχουν μόνο διορθωτικά patches και αυτό έχει γίνει προφανές ειδικά με το SP2 που πρόσθεσε πολλές νέες λειτουργίες. Οπότε ο τίτλος SP3 Preview είναι εντελώς άκυρος.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιοπιστα αυτα τα πακετα??? Η MS εχει βγαλει κατι αντιστοιχο? θα ηταν πολυ βολικο για υπολογιστες που δεν εχουν dsl...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιοπιστα αυτα τα πακετα??? Η MS εχει βγαλει κατι αντιστοιχο? θα ηταν πολυ βολικο για υπολογιστες που δεν εχουν dsl...

 

Fysika kai DEN einai asfali afou den xereis ti vazeis!

 

Ena pragma omws pou exw dokimasei kai exei petyxei 100% einai to slipstream twn newn updates sto cd twn Windows XP!

 

Pws? Me to nLite!

 

Gia des pws: http://ryanvm.msfn.org/updatepack.html

 

Idaniko gia OLOUS oxi mono ekeinous xwris ADSL! Na kaneis ena fresh install ta XP kai na einai IDI updated :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλη εναλλακτική είναι αντί να χρησιμοποιείτε το windows update, να κατεβάζετε τα patches και να τα αποθηκεύετε στον δίσκο, ώστε να τα έχετε όταν τα χρειάζεστε.
Link to comment
Share on other sites

To SP1 περιείχε βασικά μόνο security updates -Οπότε δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν οι "σημαντικές" βελτιώσεις όπως κάποια προγράμματα του SP2 ,αν ποτέ βγεί SP3.

 

-Δεδομένου δε, ότι πολλοί ΗΥ παραμένουν με SP1 με βασικές προσθήκες των security updates ανά καιρούς,λόγω ασυμβατοτήτων του SP2 ,οι διάφορες συλλογές από MS updates,από γνωστά freeware site.....δεν είναι άσχημη ιδέα ,ειδικά αν έχεις ή στήνεις μέτριο σύστημα hardware, και δεν θες ατελείωτα download....Τώρα αν κάποιοι ενοχλούνται,μην δοκιμάζουν !

 

http://www.softwarepatch.com/windows/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιποοοοον!

Χθες εβαλα και εγω το SP2 σε Win XP Home GR SP1 (genuine) γιατι μετα την ADSL και το always on... καλο ειναι να φυλαμε τα ρούχα μας για να εχουμε τα μισα!!!

Η εγκατασταση εγινε απο πανω απο την ηδη υπαρχουσα και οχι "καθαρα". Δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα. Ολα κύλησαν καλά, αναγνώρισε και το Kaspersky Internet Security 2006 και ολα καλα.

Έβαλα και το patchακι που ανεβάζει τις TCP connections απο 10 σε 50. Σε αυτο το σημείο να ρωτήσω κάτι. Τι σημαίνουν οι TCP connections; Κάθε πρόγραμμα που συνδέεται, πιάνει και από μια; Αν δηλαδη έχεις ανοιχτό FireFox, MSN Messenger, Netmeeting, Yahoo Messenger και 6 extentions του FF που συνδέονται στο δίκτυο (όπως Forecastfox, GMail notifier κλπ) έχεις μάνι μάνι 10 TCP connections; Κάθε Browser έχει 1 TCP connection ή κάθε παράθυρο (ή tab) έχει ξεχωριστή; Αν σας κούρασα, καταλήγω λέγοντας... υπάρχει τρόπος να κάνουμε τις... καταρραμένες TCP περισσοτερες και απο 50 (που ήδη τις έχω κάνει);

 

PS: Το μόνο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε είναι με το Vista Inspirat 1.1 μιας και το εβγαλε τελείως και έβαλε σαν theme ένα τελείως plain (σαν Win 2000 ένα πράγμα) και φυσικά το πρόβλημα με το Bluetooth που δεν λειτουργεί!!! Κατα τα άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα!!!

PS1: Σε θεματα ταχυτητας δεν παρουσιασε καποια διαφορα. Τα Win ανοιγουν με την ιδια ταχυτητα, απλα το serfing ισως να εχει γινει a bit slower αλλα παλι μπορει να ειναι και η ιδεα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

To SP1 περιείχε βασικά μόνο security updates -Οπότε δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν οι "σημαντικές" βελτιώσεις όπως κάποια προγράμματα του SP2 ,αν ποτέ βγεί SP3.

 

-Δεδομένου δε, ότι πολλοί ΗΥ παραμένουν με SP1 με βασικές προσθήκες των security updates ανά καιρούς,λόγω ασυμβατοτήτων του SP2 ,οι διάφορες συλλογές από MS updates,από γνωστά freeware site.....δεν είναι άσχημη ιδέα ,ειδικά αν έχεις ή στήνεις μέτριο σύστημα hardware, και δεν θες ατελείωτα download....Τώρα αν κάποιοι ενοχλούνται,μην δοκιμάζουν !

 

http://www.softwarepatch.com/windows/

 

 

Χμ, αρκετά ενδιαφέρον το site αυτό. Έχω να κάνω μια ερώτηση: θέλω να στήσω τον Η/Υ μου από την αρχή για χρήση MS Office και αναπαραγωγή CD και DVD μόνο. Προς το παρόν κατεβάζω από το παραπάνω site το SP1 και το SP2. Χρειάζεται να κατεβάσω και τα υπόλοιπα critical updates ή ο Η/Υ θα είναι εντάξει με τη χρήση αυτών των δύο (εν ολίγοις, τα σκόρπια critical updates περιλαμβάνονται στο νεότερο SP2)?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

PS: Το μόνο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε είναι με το Vista Inspirat 1.1 μιας και το εβγαλε τελείως και έβαλε σαν theme ένα τελείως plain (σαν Win 2000 ένα πράγμα) και φυσικά το πρόβλημα με το Bluetooth που δεν λειτουργεί!!! Κατα τα άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα!!!

 

Ξαναπέρνα το patch του uxtheme.dll με το utility για την SP2 έκδοση http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=308905

Για το Bluetooth δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55751

 

Όσο για τα connections, προσωπικά δεν έχω περάσει το patch μετά το τελευταίο format και είναι όλα ok.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα το patch του uxtheme.dll με το utility για την SP2 έκδοση http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=308905

Για το Bluetooth δες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55751

 

Όσο για τα connections, προσωπικά δεν έχω περάσει το patch μετά το τελευταίο format και είναι όλα ok.

Thanks φιλε!!! Ειχα ξεχασει οτι ειχα patchαρει τα win την πρωτη φορα για να μπορω να βαζω themes!!!

Thanks και για το Bluetooth αν και ακομη δεν εχω βγαλει καποιο σοβαρο συμπερασμα απο οσα διαβασα :O (το αλτσχαιμερ βλεπεις :cry: )!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

exei enas filos mou ta windows XP ta ellinika (spasmena omws) kai den kserw an brw telika kapou ( pou exw faei to internet) na katebasw to SP2 to elliniko 8a perastei? i 8a dei to serial key twn spasmenwn ellinikwn!????

ta ellinika windows exoun allo klidi apo to gnosto fck...... twn XP twn agglikwn

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...