Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9090 (T-Mobile MDA III / Xda 3)


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά κόπων και βασάνων κάτι κατάφερα με το 9090...

Μπόρεσα επιτέλους να του περάσω κάποιες εφαρμογές (είπαμε μην τι θέλουμε κι όλα δικά μας :p ) χωρίς να έχει γίνει κάποιο hard reset! :)

Αυτό που με παραξενεύει τώρα είναι το γεγονός ότι πρέπει να κάνω πάνω από 5 soft reset (όταν κάνω) για να λειτουργήσει το ppc.

Tί εννοώ λέγοντας "λειτουργήσει",όταν ανοίγει μετά το soft reset η οθόνη αν κλικάρεις πάνω της δεν ανταποκρίνεται,το ίδιο γίνεται και με τα κουμπιά-power button.Aφού κάνω πάνω από 5 soft reset τότε λειτουργεί μια χαρά. :wacko: :worry:

 

Υ.Γ:Αλλή μία εφαρμογή που δε λειτουργεί (τουλάχιστον σ'εμένα) με οποιονδήποτε συνδυασμό κι αν δοκίμασα (και μόλις μου προκάλεσε hard reset) είναι το WorldMate 2004 Pro.

 

Ουφ...δεν αντέχω άλλο...παρατώ κάθε προσπάθεια...ας πάρουμε τις πιθανές αιτίες με τη σειρά!

1)Αν τα κολλήματα μετά το soft reset (τα οποία έχουν ως άμεση συνέπεια το hard reset) οφείλονται στο hardware τότε το ppc δε θα έπρεπε ν'ανοίγει καθόλου.Τις μισές φορές όμως άλλωτε μετά από 2 soft resets,άλλωτε μετά από 5 κι άλλωτε μετά από 7+ soft resets το ppc ανοίγει,οπότε το αποκλείουμε να υπάρχει κάποιο hardware problem.

2)Ας υποθέσουμε ότι δεν είχε περαστεί σωστά η rom (άνθρωποι είμαστε,λάθη κάνουμε) τότε θα έπρεπε να είχε διορθωθεί αφού έχω περάσει 7 φορές την καινούρια rom που υπάρχει στο site της Qtek!

Άρα το αποκλείουμε κι αυτό!

3)Μπορεί να οφείλονται τα προβλήματα στις εφαρμογές,οκ δεκτό.

Έχω χαλάσει όμως πάνω απο 60 ώρες (ναι-ναι αρκετές μέρες άυπνος) για να δοκιμάσω κάθε πιθανή εκδοχή ανάλογα με τον τρόπο της εγκατάστασης,την έκδοση της κάθε εφαρμογής και συνδυάζοντας άπειρες σειρές με τις οποίες έκανα install το κάθε πρόγραμμα για να δω που οφείλεται κι αν υπάρχει κανένα conflict.To μόνο που μπόρεσα όμως να κάνω είναι να περάσω 3-4 apps στο ppc και μετά άντε πάλι τα ίδια...

4)Υποθέτω ότι συμβαίνει κάτι με τη rom της Qtek...και στο κάτω-κάτω έκανα μ@λ@κεια που δεν πήρα imate όπως είχα πρωτοαποφασίσει...οι ευαισθησίες μου θα με φάνε μπας και πάνε μπροστά οι ελληνικές εταιρείες...αλλά δεν ανέχομαι να δίνω 920 ευρώ (που θα μπορούσα να έπαιρνα κι ένα laptop αν δεν είχα στην τελική και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο) και να έχω αυτή την αντιμετώπιση,προβλήματα μ'ένα τόσο ακριβό κι "υποτίθεται" καλό προιόν...

Γι'αυτό murdof ευελπιστώ στην όσο πιο γρήγορα γίνεται έκδοση μιας καινούριας rom που να διορθώνει ΟΛΑ αυτά τα προβλήματα...

Μέχρι στιγμής είμαι πλήρως απογοητευμένος,τουλάχιστον ας "γυρίσει" αυτό έστω και την τελευταία στιγμή..

 

 

Δυστυχώς τα έχω δοκιμάσει και εγώ όλα αυτά!!! ΠΟΛΛΕΣ ώρες και ΠΟΛΛΑ hard και soft reset.. Το πρόβλημα το δημιουργούν εφαρμογές στο Today που διαβάζουν μνήμη, storage κτλ.. Γενικά αυτές οι εφαρμογές το κάνουν πολύ αργό!!

 

Μπορεί να θέλει και 15 soft reset για να λειτουργήσει.. Hard reset δε μου έχει κάνει ποτέ μόνο του, ευτυχώς!!!

 

Από την ACE-hellas μου είπαν πως νέα ROM για αυτό το λόγο δε θα βγάλουν... Από την SPB μου είπαν πως με την αγγλική ROM δεν υπάρχει πρόβλημα...

μετανιώνω και εγώ που πήρα τελικά το 9090, αφού τα Ελληνικά δεν τα χρησιμοποιώ..

Υπάρχει περίπτωση να βάλουμε rom από i-mate??

 

Επίσης, έχει παρατηρήσει κανείς χαλαρώτητα του slider? Μετά από 1 μήνα χρήσης το παρατηρώ λίγο πιο χαλαρό!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασα το animated today 3 που 8εωρειται ολοκαινουργια εφαρμογη...τιποτα!κατεβασα το pocket plus 2 tipota!!γενικα σχεδον καμμια εφαρμογη δεν μπαινει!!καλα τι στο καλο γινεται???????????το ιδιο γινεται και με το macromedia flash 6..
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλα....

Άρα δε φταίνε συγκεκριμένα προγράμματα, κάτι παίζει με τη ROM...

Πριν κάνω αναβάθμιση (1.12 με τα προβλήματα του bluetooth) δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές!!!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλα....

Άρα δε φταίνε συγκεκριμένα προγράμματα, κάτι παίζει με τη ROM...

Πριν κάνω αναβάθμιση (1.12 με τα προβλήματα του bluetooth) δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές!!!

exete oloi 9090?

kapoios me i-mate?

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλα....

Άρα δε φταίνε συγκεκριμένα προγράμματα, κάτι παίζει με τη ROM...

Πριν κάνω αναβάθμιση (1.12 με τα προβλήματα του bluetooth) δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές!!!

 

Dokimazei o viper thn agglikh mono version. Na doyme ean ftaiei h ROM h tipota allo.

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Molis egkatesthsa to Flash 6 kai paizei mia xara.

 

Ksereis pos ginontai egkatastash oi efarmoges? To install_fp6_ppcax_en.exe to trexeis sto pc soy kai den to antigrafeis sth syskeyh gia na to trekseis!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia neos xristis tou qtek,mia pliroforia exw tin1.12.20 FRE pou mporw na tin vrw sta agglika kai kati akoma einai i teleutaia?Euxaristw gia oses apadiseis.To qtek to exw parei apo gallia kai auta ta gallika einai apaisia .
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Και θα συνεχίσουμε να βγάζουμε τις ROM όταν τις παίρνουμε από το εξωτερικό και όταν τις εγκρίνουν και οι operators στην Ελλάδα.

 

Αυτό θα αργεί πάντα σε σχέση με την i-mate αλλά τουλάχιστον εμείς περνάμε ένα operator test ενώ άλλοι ούτε καν που ασχολούνται. Αν εσύ θέλεις να το βλέπεις διαφορετικά κάντο.

 

Τα προβλήματα με το 9090 που έχουν αναφερθεί είναι του viper και του djbac. Ας είμαστε ορθολογιστές και να μην λέμε όλοι! Ασχολούμαστε με το θέμα τους για να βρούμε το τι φταίει!

Εαν είναι bug δικό μας, της HTC ή είναι θέμα με τον operator.

 

Μην τα κάνετε τα πράγματα τόσο απλά καθώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να φταίνε. Και εαν εσείς που είστε οι πιο "σχετικοί" δε βοηθήσετε να λυθούν, δε θα λυθούν ποτέ.!

 

δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά στη συσκευή 9090.

 

όσο για τη βοήθεια εννοείς το 'beta' testing. ;)

 

εγώ ευχαρίστως κάμω. αλλά κάποιος που έχει δώσει 900ε για τη δουλεία του και να γίνει και στα καλά του καθουμένου BT δεν λέει...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

όσο για τη βοήθεια εννοείς το 'beta' testing. ;)

 

εγώ ευχαρίστως κάμω. αλλά κάποιος που έχει δώσει 900ε για τη δουλεία του και να γίνει και στα καλά του καθουμένου BT δεν λέει...

 

Τα bugs που θα βγούνε; Μόνο στις test versions; Οι test versions βγαίνουν για να λύσουν bugs των shipping.

 

Αυτό που λέμε βοήθεια είναι να αναφέρει κάποιος συγκεκριμένο πρόβλημα για να το προωθήσουμε στο εξωτερικό.

Όχι να αρχίζει να "ουρλιάζει" δε δουλεύει τίποτα χωρίς να δίνει ουσιαστικό feedback για να βρεθεί το πρόβλημα και να λυθεί.

 

Εμείς ότι προβλήματα που μας αναφέρονται από χρήστες και μπορούμε να τα αναπαραγάγουμε τα στέλνουμε στην HTC για έλεγχο.

 

Ελπίζω να μη περιμένεις να φιάχνουμε τα bugs της HTC γιατί όπως καταλαβαίνεις και να θέλαμε δεν έχουμε τα sources!

 

Ας μας πει και ο geovass με τις εφαρμογές που είχε πρόβλημα ο viper αυτός έχει; Εαν δεν τα έχει τότε να πάρουμε ένα i-mate στα Αγγλικά και ένα Qtek στα Αγγλικά και εαν κολλάει το Qtek τότε είναι το πιο εύκολο πράγμα καθώς θα οφείλεται καθαρά στη ROM version.

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά. Θα σε παρακαλέσω για αρχή να ηρεμήσεις λίγο με το συνεχές spamming που κάνεις σε προιόντα της i-mate και του Πουλιάδη. Εχεις κάνει 20 ποστς όλα σχετικα με αυτό το θέμα. Όχι τίποτα άλλο αλλά θα σε παρεξηγήσει κανένας και θα χάσεις την αξιοπιστία σου σαν αντικειμενικός χρήστης... :whistle:

 

 

Μυθε,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Να μη τα παρω δηλαδη που οι i-matαδες δεν εχουν φωνη να μιλησουν ?

Καποιος πρεπει να κανει αντιλογο.

Αλλιως ονομαστε το site 'myqtek.gr' να τελειωνουμε.

Σε αλλους δεν ειδα να κανεις παρατηρησεις ομως που κανουν spam με qtek και μονο......

Γιατι ?

Στην ACE HELLAS ειναι ζωα.
Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει και ο geovass με τις εφαρμογές που είχε πρόβλημα ο viper αυτός έχει; Εαν δεν τα έχει τότε να πάρουμε ένα i-mate στα Αγγλικά και ένα Qtek στα Αγγλικά και εαν κολλάει το Qtek τότε είναι το πιο εύκολο πράγμα καθώς θα οφείλεται καθαρά στη ROM version.

 

Εγω δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το i-mate v1.20.00. Τρεχουν ΟΛΕΣ οι εφαρμογες και μαλιστα πολυ γρηγορα.

 

Το SPB Pocket Plus δουλευει κανονικοτατα. Ειχα ενα προβλημα οταν ειχα 2020 με την 1.66 της ACE, αλλα μετα οταν το αναβαθμησα σε rom imate 1.71 ολα επαιζαν κανονικα.

 

Αυτη την στιγμνη στο pda εχω:

Sprite Backup

Resco File Explorer

MeMaid

pTravel Alarm

SmartFiltrer

Beta Player

iLauncher

Wather Panel

Destinator3

SPB Pocket Plus

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το i-mate v1.20.00. Τρεχουν ΟΛΕΣ οι εφαρμογες και μαλιστα πολυ γρηγορα.

 

Το SPB Pocket Plus δουλευει κανονικοτατα. Ειχα ενα προβλημα οταν ειχα 2020 με την 1.66 της ACE, αλλα μετα οταν το αναβαθμησα σε rom imate 1.71 ολα επαιζαν κανονικα.

 

Αυτη την στιγμνη στο pda εχω:

Sprite Backup

Resco File Explorer

MeMaid

pTravel Alarm

SmartFiltrer

Beta Player

iLauncher

Wather Panel

Destinator3

SPB Pocket Plus

 

:)

Για να δούμε...

Έχοντας ως default γλώσσα τ'αγγλικά,είχα πρόβλημα με τα Sprite Backup/ Resco File Explorer/MeMaid/SPB Pocket Plus από αυτά που αναφέρει ο geovass.

Τώρα που έχω ως γλώσσα τα ελληνικά δεν έχω πρόβλημα με κανένα application.Βέβαια μερικά από τη λίστα δεν τα έχω δοκιμάσει καθόλου όπως τα Weather Panel/ iLauncher/ Beta Player/ SmartFiltrer.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το i-mate v1.20.00. Τρεχουν ΟΛΕΣ οι εφαρμογες και μαλιστα πολυ γρηγορα.

 

 

Δεν υπάρχει 1.22 για i-mate;

 

Μπορείς να μου δώσεις ένα link να κατεβάσω τη ROM της i-mate;

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

δεν ΜΠΟΡΩ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό? τόσο conflict κάνουν τα ελληνικά?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμμια δυνατοτητα να εχουμε μια συντομη λιστα με τα πιο βασικα και απαραιτητα προγραμματα?..Ενα που ξερω εγω ειναι το wififofum,που ψαχνει ασυρματα δικτυα απο το pda.Εαν καποιος μπορει να βοη8ησει..
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το i-mate v1.20.00. Τρεχουν ΟΛΕΣ οι εφαρμογες και μαλιστα πολυ γρηγορα.

 

Δοκίμασα τις εφαρμογές που έχεις περάσει εκτός από:

Wather Panel

Destinator3

 

καθώς δεν τις έβρισκα.

 

Έβαλα τις trial εκδόσεις φυσικά. Να σημειώσω ότι πολλές από τις εφαρμογές αυτές βγάζουν προειδοποιήση συμβατότητας με το Second Edition.

 

Το 9090 παίζει μια χαρά με αυτές τις εφαρμογές και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.

 

Δοκίμασα μετά τις εφαρμογές που μου έστειλε ο viper.

http://dump.ace-hellas.gr/1106053529/1.jpghttp://dump.ace-hellas.gr/1106053556/2.jpghttp://dump.ace-hellas.gr/1106053567/3.jpg

 

Με αυτές τις εφαρμογές το 9090 δούλευε μετά από soft reset αλλά το X του Spb Pocket Plus δε δούλευε!

 

Έβαλα και τις υπόλοιπες εφαρμογές του Viper μέχρι που όντως το 9090 έκατσε και δεν bootare.

 

Οι εφαρμογές του viper είναι αυτές:

Battery Pack 2004 v5.3.1

Battery Pack Pro v1.1.10

Handy Menu v2.7

Handy Switcher v2.0.0.1

MemMaid v1.41

Pocket Mechanic v1.49

Pocket Music Bundle v3.1

Pocket Privacy v1.2

Resco Explorer v5.00

Resco Photo Viewer v5.11

Spb GPRS Monitor v2.20

Spb Pocket Plus v2.2

Sprite Backup Premium Edition v3.1.3

Sunnysoft SunnyDays v1.0

Tweaks2K2 NET V3.0

VITO Sound Explorer v4.0

WorldMate 2004 Pro v1.0

XCPUScalar 2004 v2.85

 

Για εμένα αυτό που φταίει είναι κάποιο conflict μεταξύ κάποιων εφαρμογών, πράγμα που ενισχύεται με το ότι σταμάτησε να δουλεύει πιο πριν το Χ του Pocket Plus.

 

Εαν έχεις χρόνο στείλε μου ένα PM να σου δώσω το ftp που έχει ανεβάσει ο viper τις εφαρμογές αυτές και να τις περάσεις και στο imate. Ετοιμάσου όμως για hard reset!

 

δεν ΜΠΟΡΩ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό? τόσο conflict κάνουν τα ελληνικά?

 

Τα Ελληνικά είναι απίθανο να δημιουργούν το πρόβλημα! Εαν ήταν Ελληνικά της paragon που χρησιμοποιούνε "hook" τότε θα ναι θα υπήρχε μεγάλη περίπτωση. Εμείς χρησιμοποιούμε τα guidelines που δίνει η Microsoft στο SDK του Windows Mobile!

 

Όπως βλέπεις και στο προηγούμενο post του Viper αναφέρει ότι τώρα το έχει στα Ελληνικά αλλά έχει εγκατεστημένες συγκεκριμένες εφαρμογές που έχει και ο geovass. Φυσικα όλα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές. Το πρόβλημα εξάλλου το είχε ο viper και με την Αγγλική μόνο έκδοση.

 

Τώρα θα μου πεις πάλι "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου", αλλά δε μπορείς να κατηγορείς τα Ελληνικά χωρίς αποδείξεις! Ξέρω ότι ο Πουλιάδης θα ήθελε να δημιουργήσει τέτοια "βρώμα" αλλά μάλλον δεν θα τα καταφέρει!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει 1.22 για i-mate;

 

Μπορείς να μου δώσεις ένα link να κατεβάσω τη ROM της i-mate;

 

εχεις δικιο. Ναι, 1.22.00 εχω. :o

 

http://www.cddnet.com/Support/i-mate_PDA2k_WWE_12200_162_10600_SHIP.exe

Link to comment
Share on other sites

βάζεις: Battery Pack 2004 v5.3.1

Battery Pack Pro v1.1.10

 

με spb plus???

 

τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. ακόμα και ο απλός χρήστης πρέπει να έχεις common sense.

 

αν αυτός είναι ο λόγος που κολλάει το 9090 του βασίλη τότε είναι δική του πατάτα αλλιώς της ACE.

 

βέβαια τα pe ήταν ανέκαθεν πιο ασταθή από τα κλασικά ππσί. το έμαθα από το xda I κιόλας

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως όταν το έχω στα Ελληνικά τα κολλήματα είναι αισθητά λιγότερα..

Επίσης, το SPB Pocket Plus το έβαλα σαν πρώτη εφαρμογή μετά από hard reset και κολλάει!!!

 

Καμιά φορά (όταν είχα αρκετά προγράμματα εγκατεστημένα) το wifi για να ενεργοποιηθεί ήθελε hard reset!!!

 

Τελικά με τη δοκιμή της Αγγλικής ROM τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...