Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Παιδιά έκανα τεράστια βλακεία και δεν ανοίγει με κανένα τρόπο το τηλεφωνο τωρα.ενω ημουν ρουταρισμένος κανονικότατα και έκανα ολη τη διαδικασία σωστά για ξεκλείδωμα του bootloader όπου και ξεκλείδωσα επιτυχώς απο βιασύνη πέρασα λάθος custom rom και εχω bootloop και δεν ανοιγει το τηλεφωνο καθολου.υπάρχει τρόπος να επανέρθει το τηλεφωνο και να περάσω official rom για c6833?Κολλάει στο λογότυπο της sony και δεν αναγνωρίζεται απο το sony companion.Αν μπορεί κάποιος να γράψει αναλυτικά οδηγίες θα ήμουν ευγνώμων.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα, διάβασε εδώ. Εχει οδηγίες για την επαναφορά απο το flashtool.

 

Για να φτάσεις στο flashtool:

Switch off your Xperia Z Ultra first

Press and hold the Volume Down button

Connect to your PC using a USB Cable while holding down the Volume Down button on your Xperia Z Ultra

└ Before plugging in the USB cable on your Xperia Z Ultra make sure that the other end of USB cable is already connected to the PC.

Your Xperia Z Ultra should be in Flash Mode now and the device’s LED light should turn into Green.

 

Αν βρίσκεται ακόμα στην εγγύηση τότε πας στο service.

 

Καλή τύχη :)

 

Υ.Γ. Αν θες περίμενε μήπως κάποιος άλλος φίλος έχει κάποια ιδέα πιο καλή.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ρε παιδιά μια ερώτηση για όσους έχουν το gravity screen app.

Το εγκατέστησα μονο και μονο για το proximity sensor να ανοιγω κ να το κλείνω με αυτό!

Το θεμα είναι οτι ανοιγει μια χαρα οταν ειναι κλειστή η οθονη

Αλλά οταν ειναι η οθονη ανοιχτή δεν κλείνει οταν βαζω το χερι η δάχτυλο στον αισθητήρα!!

ΤΙ γίνεται ρε παιδια? Μηπως πρέπει κάτι να ρυθμησω??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ρε παιδιά μια ερώτηση για όσους έχουν το gravity screen app.

Το εγκατέστησα μονο και μονο για το proximity sensor να ανοιγω κ να το κλείνω με αυτό!

Το θεμα είναι οτι ανοιγει μια χαρα οταν ειναι κλειστή η οθονη

Αλλά οταν ειναι η οθονη ανοιχτή δεν κλείνει οταν βαζω το χερι η δάχτυλο στον αισθητήρα!!

ΤΙ γίνεται ρε παιδια? Μηπως πρέπει κάτι να ρυθμησω??

 

 

Για ξετικαρισε το Turn Screen Off by Proximity

Εγώ το έχω με ρυθμίσεις 25…15… 14 min… 19 Any direction.. ξετικαρισε… Landscape… False turn off protection in pocket …Power button support headphone vibration disable lockscreen.. με όλα αυτά που σου είπα σε έμενα και ανοίγει και κλείνει και με το χερι και με το που κλείνει το καπάκι τις θήκης

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!

Αυτό που εκανα τσέκαρα το any direction(flip cover) με ρυθμηση τις μοίρες στο 0

Και φυσικα ξερυθμισα τα υπόλοιπα που με είπες!!

Το κακο με αυτην την ρύθμιση ειναι οτι οταν εισαι σε llandscape και κρατας το κινητό σου ετσι κατα λάθος με το αριστερό χερι αναβοσβήνεις την οθονη συνέχεια!!

Θα προσπαθήσω να το πω οπως καλυτερα μπορω.............

Για μένα η καλύτερη ρύθμιση ειναι η εξής: να ανοίγει η να κλείνει η οθονη μονο οταν περνει εντολη το proximity με το περασμα του χεριου! Και τι εννοώ: το proximity είτε με κλειστη η ανοιχτή οθονη διατηρεί μια κατασταση λειτουργιας! Οταν εμεις περνάμε το χερι μας απο επάνω αλλάζει κατάσταση αλλά επανέρχεται στην αρχική του σε εναν πολυ μικρο χρονο δηλαδή την ταχύτητα του χεριού μας. Φανταστείτε το σαν ενα μπουτον που το πατας κ το αφήνεις γρηγορα! Με αυτον τον τροπο νομιζω κ γνωμη μου σε οτι κατάσταση βρίσκεται το κινητό (σε θηκη,σε φως,σε σκοτάδι,με χαμηλό φωτισμό) ετσι θα δουλεύει καλύτερα! Η τουλάχιστον όπως θελω!

Μπορω να το κανω ετσι??

Εννιο σε ευχαριστω...........

Ξερω οτι το εκανα λίγο θέμα αλλά πραγματικά θα με βόλευε ετσι!! Σας κούρασα...........

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βέβαια αν κατάλαβα καλα εχει την επιλογή land scape mode που πρέπει να πληρωθεί

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα!

 

Να ρωτήσω αυτό το 11pin mhl είναι συμβατό με το θηρίο;

http://www.e-shop.gr/cablexpert-a-mhl-003-hdtv-adapter-11-pin-p-TEL.019617

 

μεγαλε,ναι,εχω παρει ενα απο κινα ομως με 1 ευρω...τα σπαει....βαζεις στικακι κ ανοιγεις οτι εχεις στο στικακι,ακομα κ ταινιες με ξεχωριστους υποτιτλους,τις παιζει κανονικα

 

οπα λαθος,εγω εχω ενα που βγαζει usb

Edited by stam1515
Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα ψιλε το παιδί Μιλάει για 11πινο mhl όχι για otg. Θεωρητικά το θηρίο μας δεν υποστηρίζει 11 πινο. Είναι πρωτόκολλο της Samsung. Η Sony υποστηρίζει 5πινο. Τουτέστιν δεν υποστηριζεται ταυτόχρονη λειτουργία mhl και otg. Θα χαρώ πολύ να με διαψεύσει κάποιος από εμπειρία...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα ψιλε το παιδί Μιλάει για 11πινο mhl όχι για otg. Θεωρητικά το θηρίο μας δεν υποστηρίζει 11 πινο. Είναι πρωτόκολλο της Samsung. Η Sony υποστηρίζει 5πινο. Τουτέστιν δεν υποστηριζεται ταυτόχρονη λειτουργία mhl και otg. Θα χαρώ πολύ να με διαψεύσει κάποιος από εμπειρία...

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία! Έχει και 5πινο όντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

Βρήκα αυτό στο γραμματοκιβώτιο. Φαίνεται πως θα πάρουμε γλειφιτζούρια σύντομα.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Άντε γιατί έχουν παρά αργήσει θα έλεγα.... Και μην ξεχνάμε ότι το τηλέφωνο πωλείται επίσημα ακόμη από το δίκτυο κατά συνέπεια θα έπρεπε να έχει έρθει ήδη η ενημέρωση.
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Άντε γιατί έχουν παρά αργήσει θα έλεγα.... Και μην ξεχνάμε ότι το τηλέφωνο πωλείται επίσημα ακόμη από το δίκτυο κατά συνέπεια θα έπρεπε να έχει έρθει ήδη η ενημέρωση.

 

Καλα κατσε να ερθει στις προσφστες συσκευες και πανω απολα ναναι απροβληματιστη και μετα θα το παρει και το ΖU

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα κατσε να ερθει στις προσφστες συσκευες και πανω απολα ναναι απροβληματιστη και μετα θα το παρει και το ΖU

Συμφωνώ απόλυτα, απλά πολλοί το αγόρασαν με την λογική του 5.0 και έχουμε φτάσει Απρίλιο και δεν τρέχει μια. Που για να είμαστε σωστοί η Σονυ έπρεπε να το έχει ήδη το τακτοποίηση. Άσε που είναι έτοιμο για το Google play άρα απαράδεκτο που δεν το έχουν παρουσιάσει για εμάς τους Sony

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, απλά πολλοί το αγόρασαν με την λογική του 5.0 και έχουμε φτάσει Απρίλιο και δεν τρέχει μια. Που για να είμαστε σωστοί η Σονυ έπρεπε να το έχει ήδη το τακτοποίηση. Άσε που είναι έτοιμο για το Google play άρα απαράδεκτο που δεν το έχουν παρουσιάσει για εμάς τους Sony

 

Αυτό που με έχει ενοχλήσει εμένα είναι η τακτική της Sony να μη δίνει release date..μετά απ'το φιάσκο του Φεβρουαρίου εννοώ :P

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει έχω πλέον μεγά λες αμφιβολίες αν θα δούμε γλειφιτζούρι στο τερατακι και επειδή θυμάμαι ότι έιχε βγει πρώτη να κάνει ανακοινώσεις από τον Οκτώβριο και έχουμε φτάσει Απρίλιο.... Τα έχω ψιλοπαρει... Δεν είναι δυνατόν να έχει βγει για το play από τον Ιανουάριο και να μην άξιωνεται ένας από εκεί μέσα να το κάνει migrate στην κανονική έκδοση.... Δηλαδή ήμαρτον ρε Sony
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η rom της Google play edition περνιέται στα δικά μας;

Αυτή θα ηταν μια καλή λύση.

 

Και λέω δικά μας, γιατί βρήκα ενα ZU στα 160€, απλά εχει κάποιες γρατσουνιές απο ενα πέσιμο και το σκέπτομαι να κάνω το αμάρτημα ξανά.

Αυτή τη φορά πρέπει να βρω καποιον να μου το κουβαλάει.

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν παίζεται με τίποτα αλλά είναι αμαρτία να μην χρησιμοποιείται στο έπακρο με βάση το λειτουργικό του συστήμα
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αγγελία για Tempered glass στο insomnia. Όποιος ενδιαφέρεται σπεύδει :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί το τηλ. όσο και να το φορτίζω μένει στο 99% και δεν πάει 100%;
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί το τηλ. όσο και να το φορτίζω μένει στο 99% και δεν πάει 100%;

 

Περίεργο, εμένα φουλάρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήρθε η κουβέντα για την μπαταρία να ρωτήσω και γώ κάτι.

Φίλος μη σχετικός με τα της τεχνολογίας ο οποίος αγόρασε το ultra για χρήση tablet, μου ανέφερε ότι όταν φορτίζει την συσκευή το λαμπάκι ανάβει πράσινο, (ένδειξη πλήρους φόρτισης) όταν η μπαταρία φτάνει περίπου στο 90%-92%. Του είπα και έκανε καλιμπράρισμα της μπαταρίας με εφαρμογή από το playstore αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχετε καμιά ιδέα;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι σε ολη τη Ζ σειρα. Τουλαχιστον μεχρι το Ζ1. Αναβει πρασινο στο 90%
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σε περίπτωση που επιθυμείς να το χειρίζεσαι ''γυμνο'',υπάρχει κάποια θηκη στυλ πουγκι για να μπαινοβγαίνει εύκολα ή πρέπει να ψαξω θηκη για tablet;

 

Ευχαριστώ για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην καλή παρέα του θηρίου. Έχω την απορία και εδώ και μέρες την μελετάω. Γιατί καταναλώνει τόσο ράμ? Αυτή την στιγμή χωρίς να τρέχει καμιά εφαρμογή καταναλώνει 1,2 γκιγκα, και επίσης γιατί εμφανίζει 1,7 από τα 2 γκιγκα της μαμάς? Υπάρχει τρόπος να το μειώσουμε ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...