Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το ultra που μου σπάει το μυαλό και μου κάνει αδύνατον την χρήση της συσκευής...

Έχω στοκ συσκευή με τις αναβαθμίσεις της Sony

Εδώ και τρεις ημέρες όταν πατάω κλήση, σβήνει η οθόνη.

Η κλήση γίνεται κανονικά αλλά δεν έχω δυνατότητα ελέγχου.

Όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

Η οθόνη παραμένει μαύρη, για όση διάρκεια γίνεται η κλήση.

Αν υπάρξει απάντηση από το καλουμενο νούμερα η οθόνη παραμένει μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο επίσης.

Η λειτουργία επανέρχεται αν διακοπεί η κλήση από τον άλλον.

Εγώ δεν μπορώ γιατί η οθόνη μένει κλειστή μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

 

Είμαι πολύ στενοχωρημένος και όσο έψαξα δεν βρήκα απάντηση...

Έκανα επαναφορά... Τίποτα

 

Έβαλα άλλο dialer τα ίδια....

 

Αυτές οι αναβαθμίσεις να είναι ??? Τι να πω??

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ

Σε πολλα xperia συμβαινει αυτο με τον αισθητηρα εγγυτητας. Το ειχα και εγω. Δεν μπορεσα να το φτιαξω. Να πατας δυο φορες και οχι μια το κουμπι power κατα τη διαρκεια της κλησης και θα αναψει η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα δοκιμάσω και επανέρχομαι. Αν είναι ο αισθητήρας, πρέπει να πάει service?

Λίγα περισσότερα για τον αισθητήρα να καταλάβω τι κάνει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

....και δύο και τρεις και τέσσερις το πατάω το power, αν δεν τελειώσει η κλήση δεν ανοίγει η οθόνη, μαυρίλα ((

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμιά φορά φταίει και η μεμβράνη. Καθάρισε το σημείο που είναι ο αισθητήρας ή βγάλε τη μεμβράνη.

Αλλιώς service.

 

Που είναι ο αισθητήρας ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στη παρέα. Παλικάρι μάλλον χάλασε ο αισθητήρας εγγύτητας. Σύνδεσε ένα bluetooth ακουστικό (hand free δηλαδή) που απενεργοποιεί τον αισθητήρα και δες αν στο ξανακάνει. Επίσης πρέπει να δουλεύει και με απλά ακουστικά.

Έχει εφαρμογές και στο store που ελέγχουν αν οι αισθητήρες λειτουργούν σωστά αλλά δεν θυμάμαι ονόματα, googlαρε και θα βρεις.

 

Επίσης για τα άλλα παιδιά για εξοικονόμηση μπαταρίας και δεδομένων.

Συμφωνώ με τα παιδιά για το firewall αν αφήνετε τα δεδομένα ανοιχτά και κάνουν χρήση ( ή και κατάχρηση δεδομένων ) οι εφαρμογές ή απλά αν δεν εμπιστεύεστε κάποια εφαρμογή και δεν θέλετε να χρησιμοποιεί το δίκτυο-internet αλλά αν θέλετε να εξοικονομήσετε μπαταρία όταν είναι σε αδράνεια η συσκευή ΑΛΛΑ και κατά την χρήση της, πιστεύω ότι το greenify σε root και μη, φτάνει και περισσεύει.

Το καλό με το greenify είναι ότι παγώνει τις εφαρμογές και έτσι δεν χρησιμοποιούν τους πόρους του συστήματος στο παρασκήνιο και επίσης όταν συνδέεστε σε wifi θα παρατηρήσατε ( ειδικά όσοι δεν έχετε το greenify ) φαντάζομαι ότι σαν να lagάρει ή σαν να κολλάει η συσκευή εκείνη την στιγμή. Αυτό συμβαίνει γιατί οι εφαρμογές θέλουν ενημέρωση ( να επικοινωνήσουν με τον server τους ) ή συγχρονισμό των δεδομένων τους.

Με το greenify μπορείτε εκείνη την στιγμή ενω χειρίζεστε την συσκευή να κάνετε αδρανοποίηση στις εφαρμογές που πάνε να ανοίξουν.

Επίσης βοηθάει πολύ και στο multitasking.

 

Εν ολίγοις με ένα firewall και το greenify είστε κομπλέ ( αν θέλετε και stamina της Sony ή τις εφαρμογές που είπαν τα αλλά παιδιά ). Παιδιά στο background δεν τρώνε τίποτα οι εφαρμογές αν βάλετε ότι είπα παραπάνω ή και τα προγράμματα που είπαν τα παιδιά σε άλλα σχόλια ( εκτός και αν είναι καμία κακογραμμένη ή και να κολλάει για τον ΑΒ λόγο και απασχολεί συνέχεια τον επεξεργαστή ), αυτό που τρώει πραγματικά μπαταρία είναι η οθόνη και δεν υπάρχει λύση για αυτό πέρα από την χρήση που κάνουμε.

 

Τελικά αυτό είναι, έβαλα Bluetooth device και μια χαρά....

Λειτουργεί όπως πρέπει κατά την κλήση....

 

Η επόμενη κίνηση μου ?

Πως διορθώνει το πρόβλημα ? Φαντάζομαι αποστολή σε service?

 

Που και πως ? Το κινητό το έχω πάρει πλέον έτους, νομίζω 14μήνες από το kinito.gr

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα, κατά την διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου στον αισθητήρα αυτιού, φαίνεται να είναι μόνιμα ενεργοποιημένος ο αισθητήρας.

Δηλαδή η συγκεκριμένη διάγνωση λέει: Τοποθετήστε το κινητό σε επίπεδη επιφάνεια με την όψη προς τα κάτω και η δόνηση θα σας ειδοποιήσει πότε θα ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας.

Ε λοιπόν στο δικό μου η δόνηση λειτουργεί μόνιμα!

Οπότε αυτό δεν σημαίνει ότι ο αισθητήρας αυτιού είναι κολλημένος-ενεργοποιημένος μόνιμα ?

Άρα όταν κάνω κλήση νομίζει ότι το έχω στο αυτί μου το τηλέφωνο και μου έχει κλείσει την οθόνη ?

 

Επίσης κατά τα διαγνωστικά, ανακάλυψα ότι δεν δουλεύει και ο αισθητήρας φωτός.... Μήπως τελικά φταίει η γαμοπροσοψη?

Να την ξεκολλήσω ???

 

Α ρε κάτι πίκρες....

 

Και έλεγα: τι ωραία, πόσο τυχερός είμαι με αυτή τη συσκευή.... Δεν μου έχει χαλάσει τόσο καιρό....

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα, κατά την διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου στον αισθητήρα αυτιού, φαίνεται να είναι μόνιμα ενεργοποιημένος ο αισθητήρας.

Δηλαδή η συγκεκριμένη διάγνωση λέει: Τοποθετήστε το κινητό σε επίπεδη επιφάνεια με την όψη προς τα κάτω και η δόνηση θα σας ειδοποιήσει πότε θα ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας.

Ε λοιπόν στο δικό μου η δόνηση λειτουργεί μόνιμα!

Οπότε αυτό δεν σημαίνει ότι ο αισθητήρας αυτιού είναι κολλημένος-ενεργοποιημένος μόνιμα ?

Άρα όταν κάνω κλήση νομίζει ότι το έχω στο αυτί μου το τηλέφωνο και μου έχει κλείσει την οθόνη ?

 

Επίσης κατά τα διαγνωστικά, ανακάλυψα ότι δεν δουλεύει και ο αισθητήρας φωτός.... Μήπως τελικά φταίει η γαμοπροσοψη?

Να την ξεκολλήσω ???

 

Α ρε κάτι πίκρες....

 

Και έλεγα: τι ωραία, πόσο τυχερός είμαι με αυτή τη συσκευή.... Δεν μου έχει χαλάσει τόσο καιρό....

 

Καλημέρα. Ναι είναι μόνιμα ενεργοποιημένος αν σου κάνει έτσι κατά το τεστ. Ο αισθητήρας εγγύτητας ( δηλαδή όταν πλησιάζεις το αυτί ή άλλο αντικείμενο, π.χ το χέρι μας, μερικοί τον έχουν ενεργοποιήσει και για να ξεκλειδώνουν το κινητό όταν περνούν το χέρι τους) είναι πάνω δεξιά όπως κοιτάμε το Ultra. Δες αν οι τρύπες της μεμβράνης ταιριάζουν με την κάμερα και τον αισθητήρα. Ξέχασα να το γράψω εχθές αλλά με συμπλήρωσαν οι υπόλοιποι αν και έχει γίνει και θέμα πιο παλιά και το παλικάρι είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αλλά τελικά ήταν η μεμβράνη.

Τώρα έβαλες την μεμβράνη; Τόσο καιρό δούλευε σωστά;

Αν οι τρύπες ταιριάζουν τότε δεν είναι η μεμβράνη και είσαι άτυχος:blink:

Δοκίμασε να τον απενεργοποιήσεις και να τον ξαναενεργοποιήσεις.

 

Αν κάνεις τα παραπάνω και δεν έχεις αποτέλεσμα, τότε το στέλνεις στο service παλικάρι.

Καλή επιτυχία αν και συνήθως είναι η μεμβράνη γιατί κανείς από εμάς δεν το έχει κάνει θέμα ότι χάλασε ο αισθητήρας ή κάτι από το hardware όσο καιρό το έχουμε ( και 'γώ κάπου 14 μήνες ).

Edited by Ellhn_1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι είναι μόνιμα ενεργοποιημένος αν σου κάνει έτσι κατά το τεστ. Ο αισθητήρας εγγύτητας ( δηλαδή όταν πλησιάζεις το αυτί ή άλλο αντικείμενο, π.χ το χέρι μας, μερικοί τον έχουν ενεργοποιήσει και για να ξεκλειδώνουν το κινητό όταν περνούν το χέρι τους) είναι πάνω δεξιά όπως κοιτάμε το Ultra. Δες αν οι τρύπες της μεμβράνης ταιριάζουν με την κάμερα και τον αισθητήρα. Ξέχασα να το γράψω εχθές αλλά με συμπλήρωσαν οι υπόλοιποι αν και έχει γίνει και θέμα πιο παλιά και το παλικάρι είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αλλά τελικά ήταν η μεμβράνη.

Τώρα έβαλες την μεμβράνη; Τόσο καιρό δούλευε σωστά;

Αν οι τρύπες ταιριάζουν τότε δεν είναι η μεμβράνη και είσαι άτυχος:blink:

Δοκίμασε να τον απενεργοποιήσεις και να τον ξαναενεργοποιήσεις.

 

Αν κάνεις τα παραπάνω και δεν έχεις αποτέλεσμα, τότε το στέλνεις στο service παλικάρι.

Καλή επιτυχία αν και συνήθως είναι η μεμβράνη γιατί κανείς από εμάς δεν το έχει κάνει θέμα ότι χάλασε ο αισθητήρας ή κάτι από το hardware όσο καιρό το έχουμε ( και 'γώ κάπου 14 μήνες ).

 

Μου βγάζει ελάττωμα και τον αισθητήρα φωτισμού κατά τον διαγνωστικό έλεγχο....

 

Η μεμβράνη είναι από την αρχή επάνω.

Αναγκαστικά θα την αφαιρέσω για να δω αν φταίει.

Η μεμβράνη έχει μια τρύπα oval(5χ10 χιλιοστά) στην εμπρόσθια camera και μια δεξιά στρογγυλή τρύπα (περίπου 3 χιλιοστάδιάμετρο) 14 χιλιοστά δεξιά από το λογότυπο SONY

Πιθανό η στρογγυλή τρύπα για το ακουστικό το κανονικό ?

Τα γράφω λεπτομέρειες για να καταλάβω αν η νέα μεμβράνη θέλει custom τρύπα η τρύπες....

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ελάττωμα και τον αισθητήρα φωτισμού κατά τον διαγνωστικό έλεγχο....

 

Η μεμβράνη είναι από την αρχή επάνω.

Αναγκαστικά θα την αφαιρέσω για να δω αν φταίει.

Η μεμβράνη έχει μια τρύπα oval(5χ10 χιλιοστά) στην εμπρόσθια camera και μια δεξιά στρογγυλή τρύπα (περίπου 3 χιλιοστάδιάμετρο) 14 χιλιοστά δεξιά από το λογότυπο SONY

Πιθανό η στρογγυλή τρύπα για το ακουστικό το κανονικό ?

Τα γράφω λεπτομέρειες για να καταλάβω αν η νέα μεμβράνη θέλει custom τρύπα η τρύπες....

 

Φίλε βασικά η οβάλ τρύπα είναι ο αισθητήρας. Αν καλύπτει τον αισθητήρα τότε να την βγάλεις, αν όχι δεν υπάρχει λόγος.

Κατέβασε μια εφαρμογή που σου δίνει πρόσβαση στον αισθητήρα ή και αυτή που κατέβασες αν σου δίνει τον έλεγχο για ενεργοποίηση-απενεργοποίηση.

Για τον αισθητήρα φωτός δεν είναι απόλυτο γιατί πρέπει να βάλεις τον φωτισμό στο αυτόματο και να μην τον παρεμποδίζει τρίτη εφαρμογή. Για να καταλάβεις αν λειτουργεί σωστά βάλε το στο αυτόματο και άναψε τα φώτα του δωματίου και μετά κλειστά ( εννοείται να μην έχει αρκετό φωτισμό το δωμάτιο ενώ έχεις κλείσει τα φώτα ).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Greenify αξίζει σαν εφαρμογή για το κινητό μας..

Βλέπω καλύτερη μπαταρία και έφυγαν τα κολλήματα που είχα όταν από stamina έμπαινε σε λειτουργία το τηλέφωνο.

 

Να κάνω μια ερώτηση. Στα iPhone όπως πλέον και στο Galaxy S6 έχει επιλογή μόλις τραβήξεις ένα βίντεο στην διαχείριση να επιλέξεις ένα κομμάτι και να ανεβάσεις η να κατεβάσεις την ταχύτητα. Ήταν κάτι που το είχαν μόνο τα IPhone αλλά πλέον το έχει και το S6. Λογικά θα βγει και εφαρμογή να μπορέσω να επεξεργαζομαι τα βίντεο.

 

Το πρόγραμμα από τα mls να μιλάς ελληνικά και να δέχεται εντολές όπως να γράφεις ένα μήνυμα στα ελληνικά υπάρχει ακόμα για την συσκευή μας;

 

Για την αναβάθμιση 6.0 μήπως έχουμε κανένα νέο;

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Greenify αξίζει σαν εφαρμογή για το κινητό μας..

Βλέπω καλύτερη μπαταρία και έφυγαν τα κολλήματα που είχα όταν από stamina έμπαινε σε λειτουργία το τηλέφωνο.

 

Να κάνω μια ερώτηση. Στα iPhone όπως πλέον και στο Galaxy S6 έχει επιλογή μόλις τραβήξεις ένα βίντεο στην διαχείριση να επιλέξεις ένα κομμάτι και να ανεβάσεις η να κατεβάσεις την ταχύτητα. Ήταν κάτι που το είχαν μόνο τα IPhone αλλά πλέον το έχει και το S6. Λογικά θα βγει και εφαρμογή να μπορέσω να επεξεργαζομαι τα βίντεο.

 

Το πρόγραμμα από τα mls να μιλάς ελληνικά και να δέχεται εντολές όπως να γράφεις ένα μήνυμα στα ελληνικά υπάρχει ακόμα για την συσκευή μας;

 

Για την αναβάθμιση 6.0 μήπως έχουμε κανένα νέο;

 

 

Καλησπέρα στη παρέα. Φίλε για βίντεο δε ξέρω, όλο και κάτι θα υπάρχει στο store αλλά αν θες πληκτρολόγιο που να γράφει καλά ελληνικά από αναγνώριση φωνής είναι αυτό. Το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι πρέπει να έχεις σύνδεση στο internet για να γράψει φωνητικά.

Αν δε σε ενοχλεί αυτό θα σου αρέσει πολύ και πέρα από την φωνητική γραφή.

Επίσης για την 6.0 επίσημα δε νομίζω να γίνει κάτι. Ήδη πολλές πήραμε:(.

 

Ομάδα την Κυριακή έχουμε συνάντηση στο Myphone, ποια καλά παιδιά θα παρευρεθούν εκεί από θεσσαλονικείς; Το λέω αν είναι να μιλήσουμε με Pm ή από το κινητό. Καλό σας απόγευμα ευγενικοί και ανήσυχοι κύριοι:D.

 

 

Καλησπέρα σας κύριοι :) Αλέξανδρε εγώ θα είμαι παρόν :happy: και φυσικά όποιο παιδί από το νήμα μπορεί και έχει την δυνατότητα είναι και μια ευκαιρία να καθησουμε μαζί και να γνωριστούμε :rolleyes:

 

Γεια σου Άρχοντα. Γι' αυτό το λέω και 'γω τώρα αν είναι να συννενοηθούμε.

Επίσης πες και τους Γιάννηδες αν θέλουν να έρθουν.

Edited by Ellhn_1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι :) Αλέξανδρε εγώ θα είμαι παρόν :happy: και φυσικά όποιο παιδί από το νήμα μπορεί και έχει την δυνατότητα είναι και μια ευκαιρία να καθησουμε μαζί και να γνωριστούμε :rolleyes:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό βρε παιδιά να βρεθούμε έστω και από το Skype ;)

 

Εγώ ελπίζω πως θα πάω στη συνάντηση της Αθήνας.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό βρε παιδιά να βρεθούμε έστω και από το Skype ;)

 

Εγώ ελπίζω πως θα πάω στη συνάντηση της Αθήνας.

 

Γεια σου Νικήτα. Τι Skype και ιστορίες για ( ευγενείς και ανήσυχους ανθρώπους όπως "εμάς":lol::lol: ) ........ Θα κανονίσουμε μετά τις γιορτές ή εμείς θα κατεβούμε Αθήνα μαζί με τον Βαγγέλη και θα πούμε και τον ennio και όποιος μπορεί από εσάς να έρθει ή αν θέλετε και μπορείτε ελάτε εσείς εδώ, όχι τίποτα άλλο αλλά να φάτε και μια αληθινή ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ:lol: να δείτε τι χάνετε:p

Πέρα από την πλάκα, παιδιά μετά από τις γιορτές αν γουστάρετε να το οργανώσουμε είτε κάτω είτε σε εμάς ( για την μπουγάτσα δεν είναι καθόλου αστείο :food::food: ) γιατί εξάλλου όπως έγιναν τα αεροπλάνα και τα τρένα δεν είναι τίποτα.

Γιατί καλό το νήμα αλλά σαν το live δεν έχει. Καλό βράδυ στην ωραία μας παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Μια παράκληση. Οργανώστε τη συνάντησή σας μέσα από το topic κάνοντας όσο το δυνατό λιγότερα post γίνεται ώστε να μην ξεφεύγουμε από το θέμα και γινόμαστε κουραστικοί.

Σας ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) ήρθε το απόγευμα και η 236 όπου κατά τα γραφόμενα θα είναι και η τελευταία αναβάθμιση στο θηρίο μας:)

Παιδιά επειδή πλην εμου και του Αλέξανδρου δεν έχουμε κινητικότητα για την συνάντηση την Κυριακή που θα γίνει μέσω του myfhone, όποιος μπορεί ας στείλει pm για να είμαστε μια ultra παρέα :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, εγώ το greenify το έβγαλα, καθώς δεν δουλεύει σωστά η cosmote 2in1.

Έβγαζε συνεχώς την δεύτερη γραμμή ως κατειλημμένη.

Ίσως ήταν κόλλημα, δεν ξέρω, το έβγαλα και τώρα δέχομαι κλήσεις κανονικά και στις δυο γραμμές.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, εγώ το greenify το έβγαλα, καθώς δεν δουλεύει σωστά η cosmote 2in1.

Έβγαζε συνεχώς την δεύτερη γραμμή ως κατειλημμένη.

Ίσως ήταν κόλλημα, δεν ξέρω, το έβγαλα και τώρα δέχομαι κλήσεις κανονικά και στις δυο γραμμές.

 

Μάλλον επειδή έχεις κάρτα 2in1.

 

Πάντως σαν εφαρμογή είναι καλή

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κύριοι :) τις καλύτερες ευχές μου για τις αγιες τουτες ημέρες :)

 

Κωνσταντίνε :) τελικά δεν την γλυτωσα την δωδεκανησου :lol::lol: έκανα κάτι πειράματα και μετά έτρεχα :p έμεινα μια ολόκληρη ημέρα χωρίς θηρίο και σκέφτηκα κάτι που διάβασα στο xda

Όποιος είναι ερωτευμένος με το ultra δεν μπορεί να έχει μόνο ένα :rolleyes: Καλές γιορτές :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κύριοι :) τις καλύτερες ευχές μου για τις αγιες τουτες ημέρες :)

 

Κωνσταντίνε :) τελικά δεν την γλυτωσα την δωδεκανησου :lol::lol: έκανα κάτι πειράματα και μετά έτρεχα :p έμεινα μια ολόκληρη ημέρα χωρίς θηρίο και σκέφτηκα κάτι που διάβασα στο xda

Όποιος είναι ερωτευμένος με το ultra δεν μπορεί να έχει μόνο ένα :rolleyes: Καλές γιορτές :happy:

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά!

 

Γιαυτό υπάρχουν τα service και για αυτό υπάρχουν και τα gadgets φίλε μου καλέ, για να τα χαλάμε!

 

Καλές γιορτές σε όλους!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χρόνια πολλά φίλε μου με υγεία!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :) χρόνια πολλά και καλές εορτές σας εύχομαι, με κύριο και πρωτιστο αγαθό την υγεία :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του θηρίου και Χρόνια Πολλά.

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα έπειτα από την αναβάθμιση που έλαβα (14.6.Α.1.236). Το τηλέφωνο μετά από μισή περίπου ώρα σε κατάσταση αδράνειας κυριολεκτικά βράζει και η μπαταρία από φούλ μηδενίζει σε 1 με 1.5 ώρα χωρίς να κάνω κάτι (data, wifi, background εφαρμογές όλα κλειστά). Δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (παρέμεινε η εν λόγω έκδοση), σβήστηκαν ΟΛΑ συνήλθε το θηρίο .... και μετά από 2 μέρες ανακούφισης, πάλι τα ίδια. Σημειώνω ότι δεν έχω εγκαταστήσει καμία εφαρμογή (μόνο επανέφερα το backup των επαφών στον κατάλογο). Το τηλέφωνο μου είναι αγορασμένο από Skroutzoμάγαζο και είναι Γερμανικό :X .

Παρακαλώ τυχόν βοήθεια, προ του Service, καλοδεχούμενη.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του θηρίου και Χρόνια Πολλά.

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα έπειτα από την αναβάθμιση που έλαβα (14.6.Α.1.236). Το τηλέφωνο μετά από μισή περίπου ώρα σε κατάσταση αδράνειας κυριολεκτικά βράζει και η μπαταρία από φούλ μηδενίζει σε 1 με 1.5 ώρα χωρίς να κάνω κάτι (data, wifi, background εφαρμογές όλα κλειστά). Δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (παρέμεινε η εν λόγω έκδοση), σβήστηκαν ΟΛΑ συνήλθε το θηρίο .... και μετά από 2 μέρες ανακούφισης, πάλι τα ίδια. Σημειώνω ότι δεν έχω εγκαταστήσει καμία εφαρμογή (μόνο επανέφερα το backup των επαφών στον κατάλογο). Το τηλέφωνο μου είναι αγορασμένο από Skroutzoμάγαζο και είναι Γερμανικό :X .

Παρακαλώ τυχόν βοήθεια, προ του Service, καλοδεχούμενη.

 

Καλησπέρα, αρχικά δες τα στατιστικά της μπαταρίας. Που καταναλώνεται η ενέργεια. Εγκατέστησε το watchdog (είναι δωρεάν) και όρισε του το προφίλ που προτείνει σαν moderate. Σε διάστημα μιας - δύο ωρών θα σε ενημερώσει για το ποιά εφαρμογή "παραφέρεται".

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και Χρόνια Πολλά.

Ίδιο πρόβλημα σε άλλο κινητό , το οποίο οφειλόταν σε ελλατωματική κάρτα μμήμης.

Λύση : Αντικατάσταση κάρτας μνήμης microSD.

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...