Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα το λογισμικο στο pc μου γραφει οτι υπαρχει μια νεα αναβαθμιση αλλα δεν εχω την συσκευη πλεον για να τσεκαρω εαν ειναι αυτη.

 

Έγραφε ένας στο Xperia blog ότι το update του εξαφανισε την επιλογή για τη background optimization.

Επίσης γιατί το έδωσες :lol:

 

Εγώ πάντως πάνω από 4μιση ώρες οθόνη δεν έχω δει. Και είχα δει τις 9 του ampelift και ονειρευόμουν πριν το πάρω ότι θα χορταίνω surf αλλά @@. ampelift πως έβγαλες τις διπλές ; Χωρίς ραδιοπομπούς και συγχρονισμούς ;

 

Τι του έκανες, ΄μολόγα :p

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

New Xperia Z Ultra firmware (14.1.B.2.257) released; brings improved touchscreen and optimised display calibration

"Xperia Z Ultra owners can now look forward to the firmware update that Sony referred to a few days back. Build version 14.1.B.2.257 is currently rolling out to those with HSPA+ handsets (C6802), although it should be released for those with LTE handsets (C6833) shortly."

 

http://www.xperiablog.net/2013/10/18/new-xperia-z-ultra-firmware-14-1-b-2-257-released/

 

- Εμένα πάντως δεν έχει βγάλει τίποτα μέχρι τώρα το companion .... αναμένω (συσκευή c6833)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

New Xperia Z Ultra firmware (14.1.B.2.257) released; brings improved touchscreen and optimised display calibration

"Xperia Z Ultra owners can now look forward to the firmware update that Sony referred to a few days back. Build version 14.1.B.2.257 is currently rolling out to those with HSPA+ handsets (C6802), although it should be released for those with LTE handsets (C6833) shortly."

 

http://www.xperiablog.net/2013/10/18/new-xperia-z-ultra-firmware-14-1-b-2-257-released/

 

- Εμένα πάντως δεν έχει βγάλει τίποτα μέχρι τώρα το companion .... αναμένω (συσκευή c6833)

 

Εμενα ειναι C6802 ισως για αυτο η διαφορα...

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμο απο Sony PC Companion....στην Ελλαδα

 

To πέρασες ; Είδες διαφορά ;

Το έχει βγάλει το Pc Companion (C6833) αλλά φοβάμαι να το κάνω μήπως αλλάξει προς το χειρότερο :O

 

Τελικά δεν εμπιστεύτηκα το προαίσθημα μου και το έβαλα. Έχω την εντύπωση πως έχω πιο άτονα χρώματα. Ίσως είναι placebo effect βέβαια γιατί το διάβαζα πρωτού το βάλω στο xda από ένα χρήστη. Δε ξέρω τι ισχύει. Μπορώ να πάω στο προηγούμενο firmware τώρα ;

 

Edit: Τελικά δεν ήταν ιδέα μου. Η οθόνη είχε χάσει μπόλικο απο το χρώμα της. Φλάσαρα το Uk generic .532 ( δεν έβρισκα και το ελληνικό) και τα χρώματα ήρθαν στο κανονικό τους. Τώρα βέβαια μου φαίνεται πιο αργό από το ελληνικό .532 αλλά δε βγάζω άκρη !

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To πέρασες ; Είδες διαφορά ;

Το έχει βγάλει το Pc Companion (C6833) αλλά φοβάμαι να το κάνω μήπως αλλάξει προς το χειρότερο :O

 

Τελικά δεν εμπιστεύτηκα το προαίσθημα μου και το έβαλα. Έχω την εντύπωση πως έχω πιο άτονα χρώματα. Ίσως είναι placebo effect βέβαια γιατί το διάβαζα πρωτού το βάλω στο xda από ένα χρήστη. Δε ξέρω τι ισχύει. Μπορώ να πάω στο προηγούμενο firmware τώρα ;

 

Edit: Τελικά δεν ήταν ιδέα μου. Η οθόνη είχε χάσει μπόλικο απο το χρώμα της. Φλάσαρα το Uk generic .532 ( δεν έβρισκα και το ελληνικό) και τα χρώματα ήρθαν στο κανονικό τους. Τώρα βέβαια μου φαίνεται πιο αργό από το ελληνικό .532 αλλά δε βγάζω άκρη !

 

H οθονη εχει πραγματι διαφορα οπως το αναφερεις, την "επλυνα" αλλα ματαια καμια βελτιωση. Το τηλεφωνο ειναι σιγουρα ποιο γρηγορο σε σχεση με την ανταποκριση. Επισης δεν εχω δει μεχρι τωρα προβληματα οπου θα χρειαζοταν με το παλιαοτερο firmware να εκανα επανεκκινηση. Σχετικα με την μπαταρια δεν ειχα ποτε θεμα. Κανω χρηση του Stamina. Τωρα με την αναβαθμιση ειμαι στις 9 ωρες που το χρησιμοποιω, εχω ακομα 60% μπαταρια και μου δινει προβλεψη για 13 ωρες talktime και 26 ωρες standby....

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος με την αναβαθμιση. Δεν εχω ιδιαιτερο θεμα με τα χρωματα, εκεινο που με ενδιαφερει ειναι η μπαταρια, η αποκριση και η ανετη οθονη σε θεμα μεγεθους.

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

Α το στάμινα δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Πάντως εγώ γύρισα σε 532 και ξαναείδα τα χρώματα στο κανονικό τους.

Τράβηξε και ένα κόλλημα όλο δικό του λίγο μετά, έσβησε και δεν έδινε σημάδι ζωής μέχρι να το βάλω να φορτίσει. Εκεί ξανα-άναψε.

Δε μου το είχε κάνει ως σήμερα. Από εκείνη την ώρα το τσεκάρω αλλά δε το έχει ξαναπάθει. Ελπίζω να ήταν παροδικό γιατί η σκέψη να με ξανακρεμάσει με αγχώνει.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη λέτε τέτοια με χρώματα και ιστορίες. Πατάω σαν τρελός μπας και έρθει το update αλλά τώρα που τα ακούω... λέω να μείνω εδώ που είναι που δεν έχω κανένα θέμα
Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη λέτε τέτοια με χρώματα και ιστορίες. Πατάω σαν τρελός μπας και έρθει το update αλλά τώρα που τα ακούω... λέω να μείνω εδώ που είναι που δεν έχω κανένα θέμα

 

Θα σου έλεγα να μην το κάνεις αν δε θες να χάσει τη τωρινή χρωματική απόδοση η οθόνη σου.

Αν πάλι εκτιμάς περισσότερο το βελτιωμένο touch και τη μπαταρία ( εγώ δε πρόλαβα να τα διαπιστώσω στην πράξη ) κάνε το.

Εγώ θα περιμένω την επόμενη και βλέπουμε.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας αν φλασάρω την Stock Rom 14.1.G.2.257 για το Z1 θα χάσω την εγγύηση, και γίνεται να την περάσω χωρίς root.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Rom δε νομίζω πως αφορά τα ευρωπαικά μοντέλα. Σίγουρα θα χάσεις την εγγύηση. Γίνεται να την περάσεις χωρίς root.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μπορει καποιος να μου δωσει το αρχειο \system\build.prop απο τη συσκευη του??

ή πιο ευκολα να μου πει απο το αρχειο αυτο τα εξης στοιχεια:

 

-ro.product.name=C6833_xxx-xxx

-ro.build.fingerprint=Sony/C6833_xxx-xxx/C6833...

 

-ro.semc.version.cust=xxx-xxx

-ro.semc.version.cust_revision=RxA

-ro.somc.customerid=xxx

 

ευχαριστω.

Edited by bill31k
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μπορει καποιος να μου δωσει το αρχειο \system\build.prop απο τη συσκευη του??

ή πιο ευκολα να μου πει απο το αρχειο αυτο τα εξης στοιχεια:

 

-ro.product.name=C6833_xxx-xxx

-ro.build.fingerprint=Sony/C6833_xxx-xxx/C6833...

 

-ro.semc.version.cust=xxx-xxx

-ro.semc.version.cust_revision=RxA

-ro.somc.customerid=xxx

 

ευχαριστω.

 

- .... :ninja:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2460015

 

- Επί τη ευκαιρία όποιος φίλος έχει συσκευή C6833 απειραχτη από expansys UK ,μπορεί να γράψει το αναγνωριστικό λογισμικού όπως στον παραπάνω σύνδεσμο; ... ή και οποιος έχει ελληνική ή γερμανική ή από άλλη ευρωπαϊκή χωρα ,ώστε να έχουμε μια εικόνα των αναγνωριστικών λογισμικού ανά περιοχή και ποιο πέρνει πιο γρήγορα αναβάθμιση;

- Το αναγνωριστικό λογισμικού βρίσκεται στις Ρυθμίσεις >πληροφορίες τηλεφώνου >διαγνωστικοί έλεγχοι >τεχνικά δεδομένα συσκευής.

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημερα και ευχαριστω.

 

Τη γνωριζω τη συγκεκριμενη σελιδα και ολες τις σχετικες στο XDA.

Ψαχνω τα στοιχεια αυτα απο ελληνικο μοντελο (αγορασμενο στην ελλαδα)

και βασικα το "-ro.somc.customerid=xxx", γιατι εχω το Ultra αγορασμενο απο βελγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω.

 

Τη γνωριζω τη συγκεκριμενη σελιδα και ολες τις σχετικες στο XDA.

Ψαχνω τα στοιχεια αυτα απο ελληνικο μοντελο (αγορασμενο στην ελλαδα)

και βασικα το "-ro.somc.customerid=xxx", γιατι εχω το Ultra αγορασμενο απο βελγιο.

- Καλημέρα και χρόνια πολλά ... για γραψε το δικό σου αναγνωριστικό να το συγκρίνω με το δικό μου. 1276-2235 R6A

- Για ελληνικό μια βόλτα σε ένα κατάστημα .... θα πεταχτώ με την πρώτη ευκαιρία!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Καλημέρα και χρόνια πολλά ... για γραψε το δικό σου αναγνωριστικό να το συγκρίνω με το δικό μου. 1276-2235 R6A

- Για ελληνικό μια βόλτα σε ένα κατάστημα .... θα πεταχτώ με την πρώτη ευκαιρία!

 

Αυτο που εχω ειναι Generic/ Unbranded Βελγιου/Ολλανδιας: 1276-2572 R9Α με customerid=436.

 

Ασε το εχω ψαξει το θεμα: πηγα Πλαισιο και βρηκα CDA 1275-7272 R9A αλλα για customerid δεν μπορεσα να βρω γιατι δεν ειχε

μεσα καποιον explorer για root tree.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω ειναι Generic/ Unbranded Βελγιου/Ολλανδιας: 1276-2572 R9Α με customerid=436.

 

Ασε το εχω ψαξει το θεμα: πηγα Πλαισιο και βρηκα CDA 1275-7272 R9A αλλα για customerid δεν μπορεσα να βρω γιατι δεν ειχε

μεσα καποιον explorer για root tree.

- Πηγα μια επίσκεψη πριν λίγο.... ελληνική συσκευή 1275-7271 R9A (οχι 7272; )

- Το customerid σε τι αναφέρεται;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, λαθος μου. Ειναι 7271. Το customerid δινει στο firmware update τον ιδιαιτερο κωδικο για τα στοιχεια που θελει για bloatware ή καθαρο ανα χωρα ή παροχο. πχ στο UK GENERIC/UNBRANDED ειναι 435, στο DE GENERIC/UNBRANDED ειναι 436 για αυτο ψαχνω το ελληνικο. Παει δηλαδη μαζι με το CDA. Εγω αλλαξα το CDA σε γερμανιας απο αγγλιας και μου βρηκε το OTA,ενω στην αγγλια δεν υπηρχε ακομα. Το κατεβασε αλλα δεν το εκανε εγκατασταση. Μολις του αλλαξα το customerid την εκανε κανονικα. Edited by bill31k
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, λαθος μου. Ειναι 7271. Το customerid δινει στο firmware update τον ιδιαιτερο κωδικο για τα στοιχεια που θελει για bloatware ή καθαρο ανα χωρα ή παροχο. πχ στο UK GENERIC/UNBRANDED ειναι 435, στο DE GENERIC/UNBRANDED ειναι 436 για αυτο ψαχνω το ελληνικο. Παει δηλαδη μαζι με το CDA. Εγω αλλαξα το CDA σε γερμανιας απο αγγλιας και μου βρηκε το OTA,ενω στην αγγλια δεν υπηρχε ακομα. Το κατεβασε αλλα δεν το εκανε εγκατασταση. Μολις του αλλαξα το customerid την εκανε κανονικα.

 

- Με μπερδεύεις ... Έχεις συσκευή αγορασμενη από βελγιο αλλά από αυτά που γράφεις πρέπει να είναι αγγλική;; 1275-6410 R10A /435 ... την οποία μετέτρεψες σε γερμανική 1276-2572 R9Α/436 και πήρες την αναβάθμιση;; ... άλλη γερμανική 1275-8026_R11A από αναφορά στους xda's !!! ... αρχίζω να χάνω τη μπάλα !! Δηλαδή υπάρχουν πολλοί κωδικοί για Ευρώπη;;; ... Κατέβασα από περιέργεια μια γενική Αγγλίας από xda's απειραχτη την οποία εκανα βίδες στον υπολογιστή και πηρα το bild.prop και είναι 1275-6410 R11A/435 ... ενώ η παραπάνω αγγλική είναι R10A ;;

- Εμένα είναι customerid: 8242 ,από ανάλυση του ftf στον υπολογιστή ... μπέρδεμα η δουλειά !!

- Πάνω στο κουτι αναγράφεται το SI(sales item) number ,αυτό προσδιορίζει κατά κάποιο τροπο το αρχικο cda του firmware;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατσε να τα ξεμπερδεψω.

Αγορασα το Utra απο Βελγιο με CDA 1275-8030 R11A και firmware το 14.1.B.1.532.

Περασα μεσω PC companion το update σε 14.1.B.2.257, αλλα εχασα root.

Μετα φλασαρα την 14.1.B.1.532 stock UK unbranded και εκανα root με το kingo. Αυτη εχει CDA 1275-6410 R11A και customerid 435 (μεσα στο build.prop)

Επειδη δεν υπηρχε ΟΤΑ για αυτο το firmware, αλλαξα τα CDA σε 1275-8030 R11A (stock DE unbranded) και το customerid σε 436.

Ετσι μετα απο ενα restart μου βρηκε το ΟΤΑ update και το εκανε εγκατασταση (και κρατησε το root).

Αν δεν αλλαζα το customerid σε 436 και το αφηνα 435, τοτε κατεβαζε μεν το ΟΤΑ αλλα κολλαγε στην εγκατασταση και δεν την ολοκληρωνε.

 

Στο κουτι μου γραφει SI 1275-1956.3 (DE.EN.NL.FR.) -- (GERMANY.ENGLAND.NETHERLANDS.FRANCE) --- τρεχα γυρευε.

 

Tο customerid πρεπει να ειναι τριψηφιο. Τα CDA ειναι διαφορετικα για καθε χωρα και καθε παροχο ή ακομα και τα unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατσε να τα ξεμπερδεψω.

 

Στο κουτι μου γραφει SI 1275-1956.3 (DE.EN.NL.FR.) -- (GERMANY.ENGLAND.NETHERLANDS.FRANCE) --- τρεχα γυρευε.

 

Tο customerid πρεπει να ειναι τριψηφιο. Τα CDA ειναι διαφορετικα για καθε χωρα και καθε παροχο ή ακομα και τα unbranded.

- Εγώ το πηρα μεταχ. και είχε περασμένη ο προηγούμενος tw firmware . Έτσι βρήκα ένα official κεντρικής Ευρώπης unbranded xxx.510 το πέρασα και από τότε πηρε την 532 και την περασμένη εβδομάδα την 257 , μέσω PC companion. Δεν έχει ροοτ ούτε ξεκλειδωμενο bootloader και θέλω να βρω τι είχε αρχικά από κουτι. Πάντως όπως είναι λειτουργεί άψογα.

- Το si στο κουτι είναι 1276-0435.3 EN .... ποιο να είναι το αρχικο του cda ??? .... ανοιξα στον υπολογιστή το 510 που του πέρασα στην αρχή και το customerid είναι 8242!!

- Υπάρχει περίπτωση ο αρχικος 4ψηφιος του Si να υποδηλώνει τον αρχικο 4ψηφιο του cda και το δευτερο μέρος το customerid ;; αναρωτιέμαι!

- Έχει αναρτηθεί μια official generic UK unbranded 257 με 436 customerid ,λεω να την κατεβάσω και να την περάσω ... να υπάρχει άραγε τρόπος να αλλάξω στον υπολογιστή το cda Number ώστε να κατεβάζω μέσω PC companion official; δεν θέλω ρουτ ούτε ξεκλειδώματα.

- Αν αλλαζα με το νοτπαντ στον υπολογιστή το build.prop και το ξαναριχνα μέσα στη ρομ θα το δεχόταν;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφερουν root/bootloader και ολα δουλευουν καλα τοτε μην αλλαξεις τιποτα γιατι ολες οι generic/stock/ unbranded roms ειναι ιδιες με μικρες αλλαγες σε οναμασιες πχ 4G αντι για LTE (ονομασια μονο) και αντε 1-2 προγραμματα παραπανω-λιγοτερα τα οποια τα βρισκεις ομως στο google play. Απλα καλο ειναι να εχεις μια rom που να αντιστοιχει τουλαχιστον στην περιοχη που εισαι πχ βαλε καποια european και οχι καποια ασιας ή αμερικης.

Για να αλλαξεις το build.prop πρεπει να εχεις root για να γραψεις στο \system.

Οσον αφορα το SI στο κουτι, μαλλον ειναι το αρχικο CDA με το firmware revision πχ 3 = τριτο (αρχικο και 2 updates). Μαλλον.

Αυτο μπορουμε να το βρουμε αν παμε πλαισιο ή παμπλικ και τσεκαρουμε το κουτι του ελληνικου ULTRA.

Αν περασεις την generic UK unbranded 257 τοτε θα εισαι ενταξει και πιστευω οτι ειναι καλυτερα απο την official κεντρικής Ευρώπης γιατι και εγω που εβαλα την τελευταια μου ξεκιναγε σε ρωσικα (βεβαια το καλο με την σονυ ειναι οτι σε ολες τις generic/ unbranbded εχει μεσα ολες τισ γλωσσες.

Link to comment
Share on other sites

... Για να αλλαξεις το build.prop πρεπει να εχεις root για να γραψεις στο \system.

Οσον αφορα το SI στο κουτι, μαλλον ειναι το αρχικο CDA με το firmware revision πχ 3 = τριτο (αρχικο και 2 updates). Μαλλον.

Αυτο μπορουμε να το βρουμε αν παμε πλαισιο ή παμπλικ και τσεκαρουμε το κουτι του ελληνικου ULTRA.

Αν περασεις την generic UK unbranded 257 τοτε θα εισαι ενταξει και πιστευω οτι ειναι καλυτερα απο την official κεντρικής Ευρώπης γιατι και εγω που εβαλα την τελευταια μου ξεκιναγε σε ρωσικα (βεβαια το καλο με την σονυ ειναι οτι σε ολες τις generic/ unbranbded εχει μεσα ολες τισ γλωσσες.

 

- Αυτή που πέρασα ήταν επίσημη γενική κεντρικής Ευρώπης 1276-2235 R6A customerid:8242 και η οποία ξεκινησε με αγγλικά... την ίδια γενική βερσιόν έχουν Τσεχία και Σουηδία. Build.prop> locale:EN ,region:US

- Έχω εγκατεστημένο στη συσκευή ένα file manager ο οποιος βλεπει το build.prop (τωρα το δοκίμασα!!!!) και το ανοίγει με δικό του εντιτορ ... αν αλλάξω το cda με αλλο και το αποθηκευσω θα το δεχθεί; ή θα παθω καμια νιλα ; .... μη μείνω από συσκευή !!

 

 

- Σε παλαιότερα πόστς είχε αναφερθεί ότι δεν περνει screenshots η συσκευή και ότι έκανε πατατα η σονυ.....

- Κι όμως υπάρχει μικροεφαρμογη εγκατεστημένη out of the box που κάνει αυτή την δουλειά .... μια φορα δοκίμαζα τις μικροεφαρμογες και το βρήκα !!!

... η πρώτη από δεξιά κάνει αυτή τη δουλειά "αποτύπωμα οθόνης" (δεν ειδα να αναφέρεται από κάποιον)

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...