Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα τελικά 236.26 από εδώ.

 

Το βλέπεις και καταλαβαίνεις γιατί το λένε θηρίο !!!

Τώρα, άμεσα νομίζω ότι χρειάζομαι μία θήκη τύπου βιβλίο. (κάποια πρόταση;)

Έχω ένα στερεοφωνικό bluetooth Sony που θα παίξει προς το παρόν γιατί δεν υπάρχουν άλλα φράγκα.

Ελπίζω το κατάστημα να είναι αξιόπιστο.

Η συσκευασία περιλαμβάνει μία πρίζα φορτιστή, ένα καλώδιο usb φόρτισης, και στεροφωνικά ακουστικά.

ΆΛλη πρόταση για το τι άλλο θα μου είναι απαραίτητο;

 

 

Καλησπέρα στην παρέα :) καλορίζικο και καλομιλητο το θηρίο φίλε μου :)

Πάρε άμεσα screen protector και φτηνό να είναι δεν πειράζει, έχει υψηλή ευπαθεια το εργοστασιακο φιλμ και η προφυλαξη επιβάλλεται, για θήκη στο sktroutz έχει αρκετές αρκεί να είναι λειτουργική και να ανοίγουν εύκολα οι θύρες, επίσης δεν είναι απαραίτητο να το αναβαθμίσεις, δούλεψε το μέχρι να το συνηθίσεις αρχικά και τα άλλα στην πορεία, εδώ είμαστε για όποια απορία έχεις :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις tempered glass ή ζελατίνα στην οθόνη, θα δουλεύει το μολύβι μετά;

 

Καλησπέρα :) για μεμβράνη σίγουρα, για tempered δεν ξέρω, όποιος φίλος έχει ας ενημερώσει.:happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγάλεις άκρη τώρα. Εγώ θα το ξανά έπαιρνα το θηρίο με κλειστά τα ματια μιας και κομμάτι δύσκολο το να βγει μελλοντικά κάτι τόσο φινετσάτο και σύναμμα τόσο σκυλί. Από προσωπική μου εμπειρία η Sony με το θηρίο ταβάνωσε.. Το έχω από το 2013 και του έχω πετάξει τα ματια έξω στην κυριολεξία το τι έχει τραβήξει δεν λέγεται από στριμοκολα ρουταρισματα μέχρι εσχάτων εφαρμογών… Κιχ δεν έχει κανει ούτε κατά διάνοια.. προσωπικά για το θέμα τον οπουδήποτε ενημερώσεων καρφί δεν μου καίγεται, δεν τραβαω τέτοια ζόρια με μικρά και μεγάλα εικονίδια ας είναι καλά οι launcher και η παραμετροποίηση… γιατί Αndroid ίσον παραμετροποίηση και σκάλισμα . ουδέποτε είχα θέμα με την μπαταρια και γενικότερα με αυτό που οι περισσότεροι ονομάζουν ταχύτητα αποκρίσεις εφαρμογών…. Δεν ξέρω αν είναι της παρούσης αλλά ένα ρουταρισμενο και καλά στημένο θηρίο είναι εντελώς άλλο πράγμα.

Φιλε μου ennio,αυτες της μερες ετοιμαζομε για custom rom ,το θυριο το εχω ρουταρι απο την πρωτη μερα και εχω κανει αρκετες δοκιμασιες.Τωρα θελω την γνωμη σου για καπιο ρομ που εχεις δοκιμασει!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ennio,αυτες της μερες ετοιμαζομε για custom rom ,το θυριο το εχω ρουταρι απο την πρωτη μερα και εχω κανει αρκετες δοκιμασιες.Τωρα θελω την γνωμη σου για καπιο ρομ που εχεις δοκιμασει!

 

Κοιτα σε γενικές γραμμές το τι είναι η το τι θεωρώ εγώ καλό σε μια custom ROM μπορεί σε έναν άλλο να μην του είναι και τόσο ἐνδιαφέρον.. εν ολίγοις θα έλεγα ότι βάζοντας μια custom rom … φαινομενικά πάντα. θεωρείτε παραλλαγή κάθε επίσημης rom με ότι συνεπάγετε αυτό. (υψηλό ρίσκο) Αρα Άλλες στοχεύουν στις επιδόσεις, άλλες στη χαμηλή κατανάλωση και άλλες σε χαρακτηριστικά και σε προηγούμενα κενά ασφαλειας και πάει λέγοντας. Πραγματικά πίστεψε με δεν έχω ξεχωρίσει καμια που να πληροί τα περισσότερα παραπάνω χαρακτηριστικά που σου είπα σε ένα βαθμό αμετάβλητης σταθερότητας.. μην νομίζεις και εγώ στο ψάξιμο είμαι και στο γαργάλημα.. μόνο πότε θα αρχίσει να βγάζει καπνούς δεν ξέρω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ρε παιδιά μια ερώτηση να κάνω! Στο πληκτρολόγιο τής σονυ πως γίνετε να μην αποθηκεύει ώστε να μην εμφανίζονται οι λέξεις που έχεις χρησιμοποιήσει στην μπαρα επανω??? Το έψαξα και δεν μπορώ να το βρω τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ρε παιδιά μια ερώτηση να κάνω! Στο πληκτρολόγιο τής σονυ πως γίνετε να μην αποθηκεύει ώστε να μην εμφανίζονται οι λέξεις που έχεις χρησιμοποιήσει στην μπαρα επανω??? Το έψαξα και δεν μπορώ να το βρω τώρα!!

Ρυθμίσεις==>Γλώσσα και εισαγωγή==>Πληκτρολόγιο Xperia==>Προτάσεις λέξεων==>Τικ στο τελευταίο "Δεν θέλω βοήθεια κατά την σύνταξη"

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) για μεμβράνη σίγουρα, για tempered δεν ξέρω, όποιος φίλος έχει ας ενημερώσει.:happy:

 

Με tempered που του φοράω λειτουργούν κανονικά όλα αλλά εγώ έχω αφαιρέσει το μανισιο μπροστά φιλμ.

 

Παίδες έχω πάρει 2 δερμάτινες θηκες-πορτοφολι και στις 2 τα πλαστικά που κρατούν το κινητό έχουν ριμαχθει από μόνα τους... Καμία καλή πρόταση ? Θέλω να έχει θήκη για λεφτά και κάρτες.

 

Υ.Γ. Από ebay αγορασμενες και οι 2 και θα προτιμούσα κάποιον που έχει πάρει από εκεί. Μέχρι 15 €~

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες :)

 

Αγόρασα αυτή τη θήκη. Μια χαρά έχει βγει μέχρι στιγμής (όμως έκανε να φτάσει 40 ημέρες ). Δεν έχει τρύπα για την ασύρματη φόρτιση.

 

Το μολύβι στο δικό μου τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά, δίχως να έχω αφαιρέσει το φιλμ της Sony. Με φορεμένο Tempered glass (δεν το χρησιμοποιώ όμως το μολύβι, γενικώς).

 

Στην SD προσπάθησα να αποθηκεύσω ένα torrent (από το μηδέν) και η εφαρμογή μου απάντησε πως δεν είναι δυνατόν γιατί ο χώρος δεν είναι εγγράψιμος!!! :blink:

 

Καλή εβδομάδα να έχουμε :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Με tempered που του φοράω λειτουργούν κανονικά όλα αλλά εγώ έχω αφαιρέσει το μανισιο μπροστά φιλμ.

 

Το λογοτυπο της sony δεν βγηκε οταν εβγαλες το μαμα φιλμ ????

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στο σεττάρισμα της συσκευής (η δεύτερη φόρτιση με σχεδόν συνεχή ροή δεδομένων wifi και σκάλισμα για διορθώσει κράτησε 2 ημέρες)...

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πώς μπορώ να έχω πρόσβαση σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο μου μέσω usb;

Δηλαδή, ένα απλό καλώδιο micro usb to usb θηλυκό αρκεί(;) πχ σαν αυτό;

Και ο σκληρός πρέπει να έχει δική του εξωτερική τροφοδοσία;

Link to comment
Share on other sites

Με tempered που του φοράω λειτουργούν κανονικά όλα αλλά εγώ έχω αφαιρέσει το μανισιο μπροστά φιλμ.

 

Το λογοτυπο της sony δεν βγηκε οταν εβγαλες το μαμα φιλμ ????

 

Βγήκε το λογότυπο ναι.

 

Καλησπέρες :)

 

Αγόρασα αυτή τη θήκη. Μια χαρά έχει βγει μέχρι στιγμής (όμως έκανε να φτάσει 40 ημέρες ). Δεν έχει τρύπα για την ασύρματη φόρτιση.

 

Μαν faji λέω τη σκύλα μου... Χαχα δεν υπάρχει... Αυτή τη θήκη χαλβαδιαζα . . ξενέρωσα που δεν έχει για μαγνητική φόρτιση... Έχω βάση και έτσι το φορτίζω. .. Μπαινωβγαινει εύκολα ? Τύπου να το βγάζω από τη θήκη να το φορτίζω ? Σκέφτομαι και την περίπτωση μήπως συνδυασω περιμετρικη θήκη αλουμινίου με μπρος πίσω tempered glass που του φοράω ήδη..αλλά χάνω το πορτοφόλι και φοβάμαι μη λιγισει πουθενά... Σε τσαντάκι το μεταφέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες

 

 

Βγήκε το λογότυπο ναι.

 

 

 

Μαν faji λέω τη σκύλα μου... Χαχα δεν υπάρχει... Αυτή τη θήκη χαλβαδιαζα . . ξενέρωσα που δεν έχει για μαγνητική φόρτιση... Έχω βάση και έτσι το φορτίζω. .. Μπαινωβγαινει εύκολα ? Τύπου να το βγάζω από τη θήκη να το φορτίζω ? Σκέφτομαι και την περίπτωση μήπως συνδυασω περιμετρικη θήκη αλουμινίου με μπρος πίσω tempered glass που του φοράω ήδη..αλλά χάνω το πορτοφόλι και φοβάμαι μη λιγισει πουθενά... Σε τσαντάκι το μεταφέρω.

 

χα,χα,χα,χα,χα, σύμπτωση κι αυτή.

 

Η θήκη μπαίνει και βγαίνει σχετικά εύκολα, ναι. Μπορείς να του κάνεις τρύπα όμως (δεν είναι αδύνατο. Με βοήθεια ίσως :) ). Κάπου την βρήκα στην Ελλάδα (με τρύπα κιόλας) αλλά γύρω στα 20€.

 

Η θήκη αλουμινίου έχω διαβάσει πως χαμηλώνει λίγο το σήμα (κινητής και wifi).

 

Αν κάποιος φίλος έχει θήκη αλουμινίου ας μας βοηθήσει με την εμπειρία του ;)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

 

ήρθε η ώρα για την 283. Απο Cosmote (και άλλους πάροχους) Xperia Z1 and Z Ultra sees firmware update 14.5.A.0.283 roll to selected carriers.

 

Διαφορές; φαίνεται να διορθώθηκε το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Η έκδοση είναι πλέον η 5.0.2 :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Για θηκούλα πάντως εγώ βολεύτηκα πολύ με την παρακάτω:

http://www.e-shop.gr/leather-case-elegance-for-sony-xperia-z-ultra-black-p-TEL.016534

Πάμφθηκη, μπαίνει-βγαίνει σε 1 δευτερόλεπτο, πολύ καλή υφή μέσα-έξω, έχει και τα ανοιγματα για φόρτιση και είναι κομπλέ.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

κ αν κανεις να μιλησεις κρεμεται το καπακι σα ξερω γω..

την ειχα δει κ γω αλλα ετσι που ανοιγουν τετοιου τυπου δε μαρεσουν,ειδικα στο ultra..

Link to comment
Share on other sites

κ αν κανεις να μιλησεις κρεμεται το καπακι σα ξερω γω..

την ειχα δει κ γω αλλα ετσι που ανοιγουν τετοιου τυπου δε μαρεσουν,ειδικα στο ultra..

Ε ναι. Ή θα κρέμεται ή θα την διπλώνεις από πίσω.

 

Και θήκη που να ανοίγει από δίπλα και όχι από κάτω, δεν θα την διπλώσεις από πίσω πάλι?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

ναι αν τη διπλωσεις πισω ειναι οκ.βασικα εχω συνηθισει τις "βιβλιαρακι" απο αλλο τηλ,αλλα παρολα αυτα λογω μεγεθους δεν εβαλα στο ultra..τουλαχ δε βρηκα κατι εξισου κομψο.οι πιο πολλες ηταν χοντροκομμενενες..
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο τώρα. Δουλεύει το kingoroot στην lollipop? Λέω να ξαναγυρίσω τώρα που βγήκε και νέο fw, αλλά χωρίς root δεν το κουνάω βήμα!

Για πείτε...

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες

 

Κάτι άλλο τώρα. Δουλεύει το kingoroot στην lollipop? Λέω να ξαναγυρίσω τώρα που βγήκε και νέο fw, αλλά χωρίς root δεν το κουνάω βήμα!

Για πείτε...

 

μια χαρά κάνει τη δουλειά γενικώς.

 

Ειδικώς το Greenify και το SD Maid κάποιες φορές τα "εξαιρεί". Δεν ξέρω για ποιο λόγο. Μια άλλη εφαρμογή που βάζει την απεγκατέστησα γιατί δεν μπορούσα να διαβάσω Κινέζικα :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι μου βγαζει Fail αυτο το kingoroot?

κ σε κιτκατ ταμπλετ-samsung kit kat k to Z ultra sony lollipop

 

καμια ιδεα?

 

μήπως έχεις κάποια παλιότερη έκδοση του Kingroot;

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...