Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολο μαζι μου ηρθε ρε παιδια,βαση με το καλώδιο ενα πραγμα κ φυσικα με την γερμανική απόδειξη μεσα!!

Ξυλωσα κατευθείαν το καλωδιο και το εχω ετσι!

Ετσι και αλιως εγω το εχω σε θηκη την οποία έπρεπε να την κοψω λιγο γιατι δεν καθόταν καλά το καλώδιο!

Δεν έρχεται συστημένο να ξέρεις αλλα ειναι σε εναν καλο ασπρο φακελο με πουφ!!

Δεν νομιζω να καταλάβει κανεις τι εχει μεσα,σας ειπα ειναι χωρίς την κανονικη συσκευασία!

Γιατί ξύλωσες το καλώδιο ;

Είναι σαν και αυτή ; http://www.ebay.co.uk/itm/Dock-station-docking-stand-DK30-COMPATIBILE-carica-per-SONY-Xperia-Z-ULTRA-/121213257085?pt=LH_DefaultDomain_101&hash=item1c38df857d

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε αδερφέ καμια σχεση! Το κανονικο dk30 πήρα! Τωρα δεν ξερω να ανεβασω οικονα αλλα ειναι αυτο...........

 

http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/vaseis-kiniton/basi-fortisis-sony-xperia-z-ultra-sony-dk30-mayro/prod5113554pp/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Παιδες μόλις ήρθε σημερα το dk30 και έκανε μια πληρη φορτιση!!

Γνησιο ειναι απλα ερχετε χωρις συσκευασία! Μην φρικαρετε μερικοί το τσεκαρα στο ίντερνετ για το πως ξεχωρίζουμε το γνήσιο!!

Το μονο κακο για μενα ειναι οτι κανει την φορτιση γρηγορα σχεδον οπως κ το κανονικό καλώδιο!! Ετσι μου φάνηκε δηλαδή...........αφηνω ενα ερωτηματικό εδω ας μας πουνε οι ποιο έμπειροι.

Δεν θελω να πω πολλά για το θεμα φόρτισης μπαταρίας(ισως το έχουν αναφέρει πολλοί) απλά να ξέρετε οτι η γρήγορη φόρτιση δεν είναι παντα καλη για την ζωη της μπαμπαταρίας!

Πάντως γλυτωσα το άνοιξε κλεισε πορτάκι!!

 

Καλησπέρα φίλε, από ότι κατάλαβα το καλώδιο της μαγνητικής βάσης δεν είναι usb. Να ξέρεις ότι η γνήσια της Sony είναι με usb και έτσι βάζεις μικρότερο φορτιστή (λιγότερα mA) και δεν έχεις θέμα με την φόρτιση.

Φυσικά αυτό δεν λέει κάτι απλά κόβεις το καλώδιο και στην άκρη του βάζεις μια usb φίσα.

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιηθεί το καλωδιο σκετο θελει βγαλσιμο απο την βάση του!

 

Επειδή ανεβάσαμε μαζί τα σχόλια μας (ένα λεπτό διαφορά) δεν είδα το Link που έδωσες από το Public.

Αν έχεις αυτό που βλέπεις στο Public τότε ναι είναι το γνήσιο και το καλώδιο δε βγαίνει από την βάση.

Στο λέω γιατί εγώ έχω τον γνήσιο. Γι'αυτό αν θες πιο αργή φόρτιση βάζεις έναν μικρότερο φορτιστή και φορτίζεται πιο αργά το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ξεκαθαρησουμε τα πραγματα λιγο............

 

http://www.xperiablog.net/2013/09/24/sonys-dk30dk31-charging-dock-can-be-hacked-to-use-the-magnetic-cable-instead/

 

αυτος ητανε ο λογος που το πηρα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ξεκαθαρησουμε τα πραγματα λιγο............

 

http://www.xperiablog.net/2013/09/24/sonys-dk30dk31-charging-dock-can-be-hacked-to-use-the-magnetic-cable-instead/

 

αυτος ητανε ο λογος που το πηρα!!

 

Ααα μάλιστα, άρα το καλώδιο είναι έτσι κουμπωμένο πάνω εξαρχής. Η βάση στέκεται καλά ή είναι ελαφριά και κινδυνεύει το θεριό μας; Εν αναμονή και εγώ της παραλαβής..τσίμησα και ένα bluetooth ποντικάκι, αντί για ασύρματο που σκόπευα, και σκέφτομαι να χρησιμοποιιώ το combo.

 

Πλέον θα βάζω καλώδιο μόνο για USB debugging γιατί βάλε βγάλε δε το βλέπω καλά το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Kotsaras, αν κατάλαβα καλά, αγοράζεις τη βάση μονο και μόνο για να βγάλεις από μέσα το καλώδιο της μαγνητικής φόρτισης;

 

Για ποιο λόγο δίνεις τόσα λεφτά, αφού μπορείς να αγοράσεις κάτι σαν κι αυτά και να κάνεις τη δουλειά σου με το 1/15 αυτών που έδωσες;

http://www.ebay.co.uk/itm/321598767156?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Black-White-Magnetic-Charger-For-Sony-Xperia-Z1-Z1-Z2-Z3-Mini-L39H-/281634118165?

Link to comment
Share on other sites

Kotsaras, αν κατάλαβα καλά, αγοράζεις τη βάση μονο και μόνο για να βγάλεις από μέσα το καλώδιο της μαγνητικής φόρτισης;

 

Για ποιο λόγο δίνεις τόσα λεφτά, αφού μπορείς να αγοράσεις κάτι σαν κι αυτά και να κάνεις τη δουλειά σου με το 1/15 αυτών που έδωσες;

http://www.ebay.co.uk/itm/321598767156?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Black-White-Magnetic-Charger-For-Sony-Xperia-Z1-Z1-Z2-Z3-Mini-L39H-/281634118165?

 

επειδή είναι γνήσιο φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχουμε κανένα νέο για την Lollipop?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλωδια ειναι καλο να ειναι γνησια ρε παιδια.......

Οχι πως τα ιμιτασιον εχουνε προβλημα προς θεου!!

απλα προτιμησα το γνησιο γιατι αν το εχετε ψαξει λιγο το θεμα πολλοι με τα ιμιτασιον ειχανε θεμα με την καλη εφαρμογη του στο σημειο που κουμπωνει το μαγνιτικο!!!

Απο την αλλη διαβασα κ ετσι ειναι πραγματικα οτι η βασουλα του ειναι για πεταγμα!! η σονυ εδω εκανε φαουλ!

Ενα πλαστικο αδειο παναλαφρο πραγμα που με το παραμικρο κουνημα χανει την επαφη κ βγενει απο την θεση του ΚΑΙ κουνιετε ολο απο την θεση του!!

Κ οπως ειπα στην αρχη το πουλανε ελλαδα 30 και κατι ευρω..........πλακα μας κανει η σονυ με φενετε:lol:

Οπως ειπα το πηρα το ξυλωσα κ φορτιζω μια χαρα με την θηκη που το εχω στο θυριο μου,οπως στισ φωτο που εβαλα το λινκ!

Με 16 ευρω απο γερμανια ουτε καν ειναι να το σκεφτεσε!! το περνεις κ το βαζεις οπως σου αρεσει!!

 

Δυο ερωτησουλες.........

πειτε μου ρε παιδια κανα καλο δοκιμασμενο off line gps maps?? καποιος φιλος με ειχε γραψει to here maps!?

Κ κανενα ομορφο app για καιρο με ωραια wighets γιατι μαλλον το δικο μου θα το βγαλω!!

Edited by kotsaras1979
Link to comment
Share on other sites

Το Here Maps για δωρεάν είναι εξαιρετικό. Εγω χρησιμοποιώ και το Sygic. Απόλυτα ικανοποιημένος. Μπορείς να ρωτήσεις και στα κατάλληλα θέματα σχετικά με την πλοήγηση στο Android.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Δυο ερωτησουλες.........

πειτε μου ρε παιδια κανα καλο δοκιμασμενο off line gps maps?? καποιος φιλος με ειχε γραψει to here maps!?

Κ κανενα ομορφο app για καιρο με ωραια wighets γιατι μαλλον το δικο μου θα το βγαλω!!

 

 

Καλησπέρα εγώ χρησιμοποιώ το Weather&Clock Widget και το Weather Pro… εγώ προσωπικά τα θεωρό από τα πιο κορυφαία.. για το Gps Maps Sygic και μόνο Sygic.

Link to comment
Share on other sites

Το Here Maps για δωρεάν είναι εξαιρετικό. Εγω χρησιμοποιώ και το Sygic. Απόλυτα ικανοποιημένος. Μπορείς να ρωτήσεις και στα κατάλληλα θέματα σχετικά με την πλοήγηση στο Android.

 

ok......κατι βρηκα κ εκει!! απλα ρωτω εδω γιατι εχουμε την ιδια συσκευη!!

το sygic θελει πληρωμη?? η ειναι τελιως τσαμπα??? δουλευει σωστα σε οφ λινε κατασταση??

Link to comment
Share on other sites

ok......κατι βρηκα κ εκει!! απλα ρωτω εδω γιατι εχουμε την ιδια συσκευη!!

το sygic θελει πληρωμη?? η ειναι τελιως τσαμπα??? δουλευει σωστα σε οφ λινε κατασταση??

Τελευταία φορά που το εγκατέστησα ήταν επί πληρωμή.

Δουλεύει εξαιρετικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια! σε όλους έχω το Z Ultra C3866 4.4.4 (kitKat) Και το ίδιο και ένας φίλος μου. Αλλά εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Στης ρυθμίσεις Μηνυμάτων στο τέρμα στου φίλου μου έχει μια επιλογή για ιδικούς χαρακτήρες και εμένα δεν την έχει. Έχει συμβεί και σε άλλων αυτό? Και πώς λύνεται?
Link to comment
Share on other sites

Γεια! σε όλους έχω το Z Ultra C3866 4.4.4 (kitKat) Και το ίδιο και ένας φίλος μου. Αλλά εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Στης ρυθμίσεις Μηνυμάτων στο τέρμα στου φίλου μου έχει μια επιλογή για ιδικούς χαρακτήρες και εμένα δεν την έχει. Έχει συμβεί και σε άλλων αυτό? Και πώς λύνεται?

Δεν είναι τίποτα αυτό, απλά το ένα έχει ελληνική ROM (αυτό του φίλου σου), ενώ το άλλο όχι. Προφανώς το ένα αγοράστηκε από κάποια ελληνική αλυσίδα, ενώ το άλλο από κάποιο skroutzομάγαζο...

Αν θέλεις μπορείς να περάσεις την ελληνική ROM, κατεβάζοντας την με το Xperifirm και κάνοντας εγκατάσταση με το Flashtool (υπάρχουν οδηγίες και links σε προηγούμενες σελίδες).

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις πληκτρολογώντας στον dialer *#*#7378423#*#* και πηγαίνεις Service Info --> Software Info --> Στο πεδίο Customization Version θα δεις την έκδοση που έχεις. Εμένα για παράδειγμα είχε την 1275-8026 που είναι η Γερμανική, και την άλλαξα με την 1275-7271 που είναι η Unbranded Ελληνική, και πλέον έχω αυτή την επιλογή που λες...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κάνουμε μόνοι μας αυτή την αλλαγή εχουμε θεμα με την εγγύηση??

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλεις στο service, το πολύ πολύ το γυρνάς σε αυτή που είχε. Αν και μη νομίζεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν με το αν έχεις την ελληνική ή κάποιας άλλης χώρας. Αυτούς τους ενδιαφέρει να μη το έχεις κάνει root ή unlock τον bootloader. Το δικό μου το έστειλα με την Ελληνική επάνω, γιατί είχε πάρει νερό, και πάλι με κάλυψαν.

Εγω που το πηρα απο το μιντια μαρκτ εχει την 1275_8026! Αξιζει τον κοπο να την αλλάξουμε ρε παιδιά??

Δεν θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά, εγώ ο μόνος λόγος που το έκανα είναι για να έχει την επιλογή εξοικονόμησης κόστους στην stock εφαρμογή για τα SMS (να υποστηρίζει δηλαδή 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά SMS και όχι 70). Κατά τ'άλλα είναι το ίδιο πράγμα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα αυτό, απλά το ένα έχει ελληνική ROM (αυτό του φίλου σου), ενώ το άλλο όχι. Προφανώς το ένα αγοράστηκε από κάποια ελληνική αλυσίδα, ενώ το άλλο από κάποιο skroutzομάγαζο...

Αν θέλεις μπορείς να περάσεις την ελληνική ROM, κατεβάζοντας την με το Xperifirm και κάνοντας εγκατάσταση με το Flashtool (υπάρχουν οδηγίες και links σε προηγούμενες σελίδες).

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις πληκτρολογώντας στον dialer *#*#7378423#*#* και πηγαίνεις Service Info --> Software Info --> Στο πεδίο Customization Version θα δεις την έκδοση που έχεις. Εμένα για παράδειγμα είχε την 1275-8026 που είναι η Γερμανική, και την άλλαξα με την 1275-7271 που είναι η Unbranded Ελληνική, και πλέον έχω αυτή την επιλογή που λες...

 

Σε Υπέρ Ευχαριστώ γιατί είχα φάει φρίκη και λέω μήπως μου δώσανε μαϊμού κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά, εγώ ο μόνος λόγος που το έκανα είναι για να έχει την επιλογή εξοικονόμησης κόστους στην stock εφαρμογή για τα SMS (να υποστηρίζει δηλαδή 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά SMS και όχι 70). Κατά τ'άλλα είναι το ίδιο πράγμα.

 

Γι' αυτό το λόγο, αντι να του περάσεις άλλη Rom μπορείς κάλλιστα να του βάλεις μια άλλη εφαρμογή μηνυμάτων (εγώ έβαλα την 8sms) που θα σου τα δίνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό το λόγο, αντι να του περάσεις άλλη Rom μπορείς κάλλιστα να του βάλεις μια άλλη εφαρμογή μηνυμάτων (εγώ έβαλα την 8sms) που θα σου τα δίνει αυτά.

 

Πια.ειναι.αυτή η 8SMS?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...