Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nkaratha ( 1 Νοέ. 2004 , 16:15)

 

ΣΙγουρα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα. Ποια version software exeis στο qtec? Κατέβασα αν χρειαστεί και το Pocket Bluetooth tools http://www.bluetooth.jazztel.es/

 

 

Έχω κι εχώ τέτοιου είδους πρόβλημα.

Μόλις μπαίνω στο destinator ανοίγει το bluetooth του Qtek και προσπαθεί να συνδεθεί με το Falcon αλλά δεν γίνεται εκτός αν πάω χειροκίνητα και του πατήσω "Ορισμός GPS" στην COM7 που του έχω βάλει.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος με Qtek που να του συνδέεται άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από Demon

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 1 Νοέ. 2004 , 15:42)

 

exi kalo stigma sta stenakia? giafto logika tha ine.

 

 

8-10 δορυφόρους λόγω του οτι το έχω με εξωτερική κεραία.

Μιλάμε για μεγάλη απόκλιση. 1 και 2 στενά παραπέρα!

 

sigura mesa sto stenaki piani tosus? :eek: kati den pai ok edw... ? to pedi apo tin ngi?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 1 Νοέ. 2004 , 23:15)

 

sigura mesa sto stenaki piani tosus? :eek: kati den pai ok edw... ? to pedi apo tin ngi?

 

 

Σίγουρα! Βέβαια λόγω εξωτερικής κεραίας. Πάντως θα ήθελα να ξέρω αν αυτό που φταίει τελικά σε αυτή την περίπτωση είναι το Destinator.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Θα ήθελα μια πληροφορία επειδή βλέπω ότι πολλοί έχετε αγοράσει το Destianator από το olympicnavigation.com.

 

Το παρήγγειλα και εγώ την Πέμπτη το πρωϊ μήπως μπορεί να μου πεί κανείς πως μπορώ να μαθω πότε θα έρθει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon ( 1 Νοέ. 2004 , 22:16)

 

Έχω κι εχώ τέτοιου είδους πρόβλημα.

Μόλις μπαίνω στο destinator ανοίγει το bluetooth του Qtek και προσπαθεί να συνδεθεί με το Falcon αλλά δεν γίνεται εκτός αν πάω χειροκίνητα και του πατήσω "Ορισμός GPS" στην COM7 που του έχω βάλει.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος με Qtek που να του συνδέεται άμεσα;

 

 

Εμενα το βλεπει αμεσως!

Εχω βεβαια το GPS της Teletyoe... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon ( 1 Νοέ. 2004 , 22:16)

 

Έχω κι εχώ τέτοιου είδους πρόβλημα.

Μόλις μπαίνω στο destinator ανοίγει το bluetooth του Qtek και προσπαθεί να συνδεθεί με το Falcon αλλά δεν γίνεται εκτός αν πάω χειροκίνητα και του πατήσω "Ορισμός GPS" στην COM7 που του έχω βάλει.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος με Qtek που να του συνδέεται άμεσα;

 

 

Εγώ με Qtek 2020 και GPS Rikaline και Teletype συνδέομαι άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon ( 1 Νοέ. 2004 , 14:48)

 

Έχει παρατηρήσει κανείς στο Destinator ότι ειδικά στα στενάκια όταν είσαι στάσιμος μια σε δείχνει στον δίπλα δρόμο, μια στον παραδίιπλα, μια στον σωστό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει σωστά την πλοήγηση αν δεν ξεκινήσεις;

 

 

Αυτό λογικά το κάνει αν οι παράλληλοι δρόμοι είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Αν ζωγραφίσεις ένα κύκλο γύρω στα 6 μέτρα (σφάλμα) για τη θέση σου στον 1ο δρόμο και έναν άλλον 6 μέτρα στον παράλληλό του θα δεις ότι οι δύο κύκλοι μπορεί να τέμνονται ιδιαίτερα αν οι παράλληλοι δρόμοι είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Το destinator κατά πάσα πιθανότητα προσπαθεί να σε τοποθετήσει πάνω στο δρόμο ακόμα και αν το στίγμα σου απέχει λίγο από την πορεία του δρόμου. Η θέση που δίνει το GPS λογικά θα πρέπει να είναι κοντά στην τομή των 2 κύκλων, γι' αυτό σε βγάζει μια στον ένα και μια στον άλλο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass ( 2 Νοέ. 2004 , 07:49)

 

Εμενα το βλεπει αμεσως!

Εχω βεβαια το GPS της Teletyoe... :rolleyes:

 

Αχτύπητο το ΒΤ/GPS Teletype :D

Ταχύτατο , ακριβέστατο και χωρίς κανένα πρόβλημα σύνδεσης.

Πληρώνεις κάτι παραπάνω , αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;)

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος a621 ( 1 Νοέ. 2004 , 23:49)

 

Καλησπέρα και απο μένα. Θα ήθελα μια πληροφορία επειδή βλέπω ότι πολλοί έχετε αγοράσει το Destianator από το olympicnavigation.com.

 

Το παρήγγειλα και εγώ την Πέμπτη το πρωϊ μήπως μπορεί να μου πεί κανείς πως μπορώ να μαθω πότε θα έρθει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πήγαινε εδώ , δώσε το track number που σου έχουν στείλει και θα δείς σε ποιό σημείο βρίσκεται η αποστολή.

Συνήθως σε 4-5 μέρες το έχεις

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo ( 2 Νοέ. 2004 , 09:30)

 

Πήγαινε εδώ , δώσε το track number που σου έχουν στείλει και θα δείς σε ποιό σημείο βρίσκεται η αποστολή.

Συνήθως σε 4-5 μέρες το έχεις

 

 

Δεν έχω λάβει κάποιο tracking number παρα μόνο μια επιβεβαίωση παραγγελιας από την POWERLOC που λέει ότι your order has been aprooved!!!

Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl ( 2 Νοέ. 2004 , 07:57)

 

Αυτό λογικά το κάνει αν οι παράλληλοι δρόμοι είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Αν ζωγραφίσεις ένα κύκλο γύρω στα 6 μέτρα (σφάλμα) για τη θέση σου στον 1ο δρόμο και έναν άλλον 6 μέτρα στον παράλληλό του θα δεις ότι οι δύο κύκλοι μπορεί να τέμνονται ιδιαίτερα αν οι παράλληλοι δρόμοι είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Το destinator κατά πάσα πιθανότητα προσπαθεί να σε τοποθετήσει πάνω στο δρόμο ακόμα και αν το στίγμα σου απέχει λίγο από την πορεία του δρόμου. Η θέση που δίνει το GPS λογικά θα πρέπει να είναι κοντά στην τομή των 2 κύκλων, γι' αυτό σε βγάζει μια στον ένα και μια στον άλλο δρόμο.

 

 

Αυτή ακριβώς είναι η εξήγηση. Το Destinator προσπαθεί να διορθώσει το σφάλμα με ότι στοιχεία διαθέτει. Για παράδειγμα όταν το στίγμα κινείται διαθέτει επί πλέον πληροφορία όπως για παράδειγμα τις μονοδρομήσεις. Θα επιλέξει δηλαδή να κάνει snap κατά προτεραιότητα στον δρόμο που η κατεύθυνσή του συμφωνεί με την κίνηση, όπως επίσης όταν έχει χαράξει πορεία (μπλε γραμμή) θεωρεί κατά τεκμήριο ότι την ακολουθείτε και διορθώνει το σφάλμα με προτεραιότητα στην διαδρομή αυτή. Η δυσμενέστερη περίπτωση είναι όταν βρίσκεται κανείς σε στάση. Τότε το στίγμα μπορεί μετά από λίγη ώρα να κάνει πηδήματα σε γειτονικούς δρόμους εφόσον είναι πολύ κοντά. Μόλις όμως ξεκινήσει επανέρχεται στην «σωστή» θέση. Προφανώς όλα αυτά οφείλονται στην τρέχουσα ακρίβεια των συστημάτων GPS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp ( 1 Νοέ. 2004 , 20:54)

 

Ανακάλυψα ένα μεγάλο bug του destinator3 μετά την αναβάθμιση των χαρτών από την NGI. Όταν πατάω αποφυγή δρόμων  διόδια και το κάνω κόκκινο δυστυχώς η δρομολόγηση εξακολουθεί να σε πηγαίνει από την Αττική οδό πράγμα που με τους προηγούμενους χάρτες δεν γινόταν…

Το έχει και κανείς άλλος το πρόβλημα???

 

 

Δοκίμασα τις διαδρομές με την επιλογή «Σχεδιασμός δρομολόγησης» και η αποφυγή Διοδίων λειτουργεί κανονικά. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 ( 2 Νοέ. 2004 , 10:10)

 

Δοκίμασα τις διαδρομές με την επιλογή «Σχεδιασμός δρομολόγησης» και η αποφυγή Διοδίων λειτουργεί κανονικά. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία ;

 

Μπορείς να βάλεις μια διαδρομή από Μαρκόπουλο για Λυκόβρυση με αποφυγή διοδίων για να παραχθεί το λάθος (τουλάχιστον αυτό δοκίμασα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 ( 2 Νοέ. 2004 , 10:10)

 

Δοκίμασα τις διαδρομές με την επιλογή «Σχεδιασμός δρομολόγησης» και η αποφυγή Διοδίων λειτουργεί κανονικά. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία ;

 

 

Όπως εχω αναφερει κ στο παρελθον, σε μενα η επιλογη αυτη ποτε δεν λειτουργησε, ιδιαιτερα οταν το προγραμμα δεν εβρισκε εναλλακτικες δρομολογήσεις. Είναι πολύ εκνευριστικό να του λες να μη χρησιμοποιήσει καποιο δρόμο κ αυτό να επιμένει να το κάνει. (Το χρειάστηκα διότι έχει λάθος μονοδρομισεις στους δρόμους της Πλάκαςκαι για να πας πχ από την οδό Ποικίλης στην οδό Επαμεινώντα (απόσταση 100 μέτρων) σε βάζει να κάνεις ολόκληρο γύρο 2 χιλιομέτρων...

Link to comment
Share on other sites

re pedia mia erotisi shetika me ta update apo to site NGI pos ta valete mesa sto ppc

ego to eriska mesa sto fakelo sto computer pano sta proigoumena ke tou eipa na kani update mou vgazi oti ine i teleteua ekdosi sosta alla mou kani kapia psilokolimata sto ppc otan dini kapia fonitiki idopiisi

ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jgk31 ( 2 Νοέ. 2004 , 13:12)

 

re pedia mia erotisi shetika me ta update apo to site NGI pos ta valete mesa sto ppc

ego to eriska mesa sto fakelo sto computer pano sta proigoumena ke tou eipa na kani update mou vgazi oti ine i teleteua ekdosi sosta alla mou kani kapia psilokolimata sto ppc otan dini kapia fonitiki idopiisi

 

 

κάνε unzip το αρχείο και ρίξε τα αρχεία μόνο σου (manual) στο PocketPc και κάνε overwrite τα παλιά!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν αποφεύγει με κανέναν τρόπο την Αττική οδό.

Πχ δρομολόγηση από μεταμόρφωση στην πανεπιστημιούπολη...

 

Δεν υπάρχει τρόπος στο destinator να πας με δρόμο εκτός Αττικής οδού.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά....τι δεν κάνω σωστά? Μου ήρθε το FALCON NAVI 1 σήμερα αλλά δεν μπορώ να έχω ακόμα σωστή επικοινωνία με το QTEK μου...Αν του δώσω να ψάξει το DESTINATOR κολλάει στην COM 4 και κάνω reset...Αν ορίσω την COM 5 χωρίς να ψάξω για GPS και ξαναμπώ στο DESTINATOR, έχω επικοινωνία...αλλά μόλις δώσω πλοήγηση για κάποια οδό...χάνει το GPS !!!!!

 

Κανείς help ???

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα από το τεχνικό τμήμα. Η επιλογή «Αποφυγή Διοδίων» έχει ξεμείνει από την πρώτη έκδοση και θα καταργηθεί. Ίσως να την επαναφέρουμε όταν θα έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος του εθνικού δικτύου και αφού λύσουμε διάφορα προβλήματα. Αντ’ αυτού υπάρχει η επιλογή «Αποφυγή Αττικής Οδού» και «Αποφυγή Περιφερειακής Υμηττού» που στην έκδοση που χρησιμοποιώ λειτουργεί άψογα. Αν στην δική σας εγκατάσταση έχει πρόβλημα θα πρέπει να εξετάσουμε πως έγινε η αντικατάσταση του παλαιού χάρτη σας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp ( 2 Νοέ. 2004 , 16:09)

 

Απλά δεν αποφεύγει με κανέναν τρόπο την Αττική οδό.

Πχ δρομολόγηση από μεταμόρφωση στην πανεπιστημιούπολη...

 

Δεν υπάρχει τρόπος στο destinator να πας με δρόμο εκτός Αττικής οδού.

 

 

Δοκίμασα την διαδρομή αυτή και λειτουργεί κανονικά. Από Αττική Οδό ή με αποφυγή Αττικής Οδού

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 ( 2 Νοέ. 2004 , 17:59)

 

Δοκίμασα την διαδρομή αυτή και λειτουργεί κανονικά. Από Αττική Οδό ή με αποφυγή Αττικής Οδού

 

 

Δεν υπάρχει ξεχωριστή τέτοια επιλογή στο menu της αποφυγής δρόμου. Στο σύνολο των διοδίων απλώς υπάρχει και η Αττική οδός καθώς και ο περιφερειακός Υμηττού. Και πάλι όμως δεν λειτουργεί σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Προς maximi01 :ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΙΚΑ...

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς από μεταμόρφωση προς οποιαδήποτε περιοχή...Η Αττική οδός δεν βγαίνει με τίποτα όταν η δρομολόγηση είναι η συντομότερη...

 

Επίσης να επισημάνω κάτι.

Κατέβασα και πάλι τους χάρτες από την NGI και παρατήρησα ότι στο ιστορικό κάποιος από εσάς στην εταιρία έχει βάλει το σπίτι του σε μια δρομολόγηση και μάλιστα το έχει ονομάσει σπίτι...

Καλό θα ήταν για τον άνθρωπο αυτόν να αφαιρεθούν οι συγκεκριμένοι χάρτες από το site και να ανεβούνε αγνοί πάλι...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση που τρέχει εκείνος μιλάει ο άνθρωπος, που μάλλον είναι πιο καινούργια από αυτή που έχουμε εμείς.

(edit: ή μηπως όχι; τώρα που ξαναδιαβάζω το post..)

 

Όντως πρέπει να "καθαριστεί" το ιστορικό στους χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Egatestisa sto q-tek 9090 simera to destinator.

apsogo, mou dixni ton dromo pou ime sto kiato ke mou ipologizi diadromi mexri tin korintho. poli voliko, ante na to dokimaso ke athina avrio.

Pac Pac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 ( 2 Νοέ. 2004 , 10:06)

 

Αυτή ακριβώς είναι η εξήγηση. Το Destinator προσπαθεί να διορθώσει το σφάλμα με ότι στοιχεία διαθέτει. Για παράδειγμα όταν το στίγμα κινείται διαθέτει επί πλέον πληροφορία όπως για παράδειγμα τις μονοδρομήσεις. Θα επιλέξει δηλαδή να κάνει snap κατά προτεραιότητα στον δρόμο που η κατεύθυνσή του συμφωνεί με την κίνηση, όπως επίσης όταν έχει χαράξει πορεία (μπλε γραμμή) θεωρεί κατά τεκμήριο ότι την ακολουθείτε και διορθώνει το σφάλμα με προτεραιότητα στην διαδρομή αυτή. Η δυσμενέστερη περίπτωση είναι όταν βρίσκεται κανείς σε στάση. Τότε το στίγμα μπορεί μετά από λίγη ώρα να κάνει πηδήματα σε γειτονικούς δρόμους εφόσον είναι πολύ κοντά. Μόλις όμως ξεκινήσει επανέρχεται στην «σωστή» θέση. Προφανώς όλα αυτά οφείλονται στην τρέχουσα ακρίβεια των συστημάτων GPS.

 

 

1) Όσον αφορά το πρόβλημα όταν είσαι στάσιμος, αυτό παρουσιάζεται μόνο όταν ετοιμάζεσαι να κάνεις πλοήγηση και όχι όταν φτάσεις στον προορισμό σου. Στην 2η περίπτωση όση ώρα και να περιμένεις δεν θα μετακινηθεί. Όταν όμως ανοίγεις το GPS και το Destinator και επιλέγεις την πλοήγηση, με αφορμή το ότι σε δείχνει σε διαφορετικά σημεία, ακούς ανα δευτερόλεπτο την ηχητική ειδοποίηση για τον "Υπολογισμό Νέας Διαδρομής" και είναι πολύ ενοχλητικό!

Πιστεύω ότι αν υπάρχει δυνατότητα θα πρέπει να γίνει κάτι στο Destinator να σε σταθεροποιεί τουλάχιστον (και ας σε δείχνει λάθος) ώστε να το αποφύγεις αυτό.

 

2) Έπίσης το ότι το Destinator θα επιλέξει να κάνει snap κατά προτεραιότητα όταν έχει χαράξει πορεία (μπλε γραμμή) και θεωρεί κατά τεκμήριο ότι την ακολουθούμε και διορθώνει το σφάλμα με προτεραιότητα στην σιαδρομή αυτή δημιουργεί ένα πρόβλημα. Αν πας από άλλο δρόμο πολλές φορές ο χάρτης εξακολουθεί για λίγη ώρα να σε δείχνει στον δρόμο τον μπλε και μάλιστα να σου λέει να πας σύμφωνα με αυτόν να γίνεται χάος.

 

3) Ένα άλλο θέμα είναι αυτό με τις ηχητικές ειδοπιήσεις. Επειδή το χρησιμοποίησα δοκιμαστικά με μηχανή και ακουστικά χωρίς να βλέπω το PDA, καλό θα ήταν να βελτιωθεί ο τρόπος που σε ειδοποιεί για την τελική στροφή. Δηλαδή όταν σου λέει το τελικό στρίψε, πιθανών να υπάρχει και άλλος δρόμος πολύ κοντά από αυτόν που εννοεί και επιτρέπει την στροφή προς αυτή την κατεύθυνση οπότε θα πάρεις τον λάθος και όχι τον επόμενο που εννοεί. Μιά λύση σε αυτό είναι να μειωθεί η προειδοποίηση από τα 50 μετρά στα 30 ή 20 οπότε μειώνει την πιθανότητα σφάλματος.

 

4) Ένα ακόμα πολύ μεγάλο σφάλμα που μου συνέβη αρκετές φορές και θα ήθελα την άποψη και όσων έχουν Qtek με Falcom ή κάποιο από αυτά, είναι ότι σ κάπως έχει κολλήσει το Destinator και ενώ προχωρά και έχεις πάει αλλού, αυτό έχει μείνει πίσω και σε δείχνει άλλού και σταματάς και ακόμα αυτό συνεχίζει...

 

6) Όταν είσαι στην Αθήνα, στην Βασιλίσης Σοφίας και στο Πολεμικό Μουσείο στρίψεις δεξιά στην Ριζάρη, στην διασταύρωση με την Λεωφ. Βασιλέως Κων/νου απαγορεύεται να στρίψεις αριστερά ενώ το πρόγραμμα σε αφήνει.

 

7) Πολλές φορές κολλάει το πρόγραμμα. Έχω Qtek2020 και τους χάρτες και το πρόγραμμα στην βασική μνήμη. Επίσης νομίζω ότι πρέπει να κοιταχτεί λίγο το θέμα στο μενού την σύνδεσης του Destinator με το GPS. Πολλές φορές ενώ είναι συνδεδεμένο λέει ότι δεν είναι ή κολλάει...

Αρκετές φορές επίσης ενώ δεν κάνει σύνδεση το bluetooth GPS στην com που του έχω ορίσει, πάω στις επιλογές του GPS και πατάω την επιλογή ορισμός GPS για να το δει. Αν γινόνταν όταν δεν βλέπει GPS να κάνει refresh μόνο του και να το ορίζει στην δηλωμένη com.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...